Inwestujesz w srebro? Przegląd wszystkich jednouncjowych monet

Jednouncjowe srebrne monety są popularną formą lokowania pieniędzy w srebrze. Jeśli ktoś, oprócz poręcznej i popularnej, standardowej formy, ceni również walory estetyczne kupowanej formy srebra, z pewnością zainteresuje się monetami wybitymi przez poszczególne kraje.

Najpopularniejsze jednouncjówki pochodzą z:

 • USA “Silver Eagle”,
 • Kanady “Maple Leaf”,
 • Austrii “Philharmoniker”,
 • Meksyku “Libertad”.

Są to monety znane i rozpoznawalne oraz istnieje na nie stały popyt.

Amerykański srebrny orzeł

Srebrny orzeł pojawił się po raz pierwszy w 1986. Ta amerykańska jednouncjowa moneta z czystego srebra stała się od razu inwestycyjnym przebojem. Oprócz wersji bitej zwykłym stemplem jest jeszcze dostępna wersja proof. Produkowana jest w trzech mennicach: Philadelphia, San Francisco i West Point.

Design monety został pożyczony z jednego z najpiękniejszych w historii monet USA. Półdolarówka “Walking Liberty”, zaprojektowana przez Adolpha Weinmana należała do jednej z najbardziej ulubionych monet amerykanów. Z drugiej strony jest orzeł z symbolami znanymi z innych monet: napis Liberty i In God we trust. Warto wspomnieć o napisach, które warto sprawdzić podczas testowania autentyczności: UNITED STATES OF AMERICA, 1 OZ. FINE SILVER~ONE DOLLAR i E PLURIBUS UNUM, wraz ze znakiem mennicy.

Moneta Silver Eagle, czyli srebrny orzeł jest jedną z najpopularniejszych w Polsce srebrnych monet inwestycyjnych. Srebrne monety z USA stanową duży procent wszystkich inwestycji.
Moneta srebrny orzeł i linijka fischa do sprawdzenia autentyczności

Srebrne monety z Kanady: Liść klonowy

Liść klonowy to srebrna moneta bulionowa o wadze jednej uncji, za którą stoi Kanadyjski rząd. Na awersie monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, a na rewersie liść klonowy, będący symbolem Kanady. Napisy stanowią: CANADA oraz FINE SILVER 1 OZ ARGENT PUR. Moneta po raz pierwszy pojawiła się w 1988 i od tej pory jest produkowana nieprzerwanie.

Liście klonowe są uważane za jedne z najlepiej zabezpieczonych monet, szczególnie edycje z ostatnich lat. Można spotkać wiele różnych rodzajów tych monet, włączając serie rocznicowe, specjalne wydania lub dedykowane serie takie jak znaki zodiaku.

Rolki z monetami Maple Leaf, czyli liść klonowy. Popularne kanadyjskie monety jednouncjowe to częsta inwestycja w srebro w Polsce.
Tuby z monetami srebrny liść klonowy. Źródło: wikipedia

Austriacka srebrna uncja Philharmoniker

Austriacka moneta “Philharmoniker” jest najpopularniejszą europejską, srebrną monetą lokacyjną. Mimo, że jest to moneta bulionowa, posiada nominał 5 Euro i jest legalnym środkiem płatniczym w Europie. Waży dokładnie 1 uncję trojańską (31,1 g), próba 999, moneta jest popularnym obiektem handlu zarówno w Europie, jak i w Polsce. Jest szeroko rozpoznawalna w naszym kraju i łatwo dostępna zarówno przy kupnie, jak i konieczności sprzedaży. Średnica tej monety to 37 mm. Monety “Filharmoniki” zaczęto wybijać w austryjackiej mennicy w 2008 roku.

Nazwa monety wzięła się z dumy narodowej Austryjaków, wiedeńskiej Filharmonii. Stąd na awersie i rewersie znajdziemy instrumenty muzyczne, włączając Wielkie Organy na rewersie, które znajdują się w Złotej Sali Koncertowej wiedeńskiej Filharmonii.

Philharmoniker to austriacka moneta o nominale 1,5 euro. Polacy często inwestują właśnie w tę jednouncjówkę.

Najprostszym sposobem na zdobycie tej monety jest zakup u dealera (warto zwrócić uwagę na VAT), można też spróbować internetowych, ale lepiej wybrać się do Niemiec, gdzie i VAT jest niższy i dealerzy poważniejsi. Należy spodziewać się, że cena jednej monety będzie podążała za ceną papierowego srebra z marżą ok. 5-6% (stan na maj 2012).

Rozpatrując inwestycję w srebro, kupno Philharmonikerów będzie prawdopodobnie jednym z łatwiejszych do przeprowadzenia, dobrych posunięć. Moneta jest stosunkowo tania, rozpoznawalna, przez co wyjście z inwestycji jest łatwiejsze niż w przypadku mniej popularnego srebra.

Srebrny Libertad z Meksyku

Libertad to meksykańska moneta bulionowa, wybijana w srebrze i złocie. Dostępne rozmiary monet to 1/20, 1/10, 1/4, 1/2, 1 uncji (srebro oraz złoto) oraz 2, 5 uncji i 1 kg (tylko srebro). Monety posiadają próbę 999, na rewersie jest Anioł Niepodległości (El Ángel) z kolumny w Mexico City oraz napisy: 1 onza, plata pura, rocznik oraz ley .999, natomiast na awersie – godło Meksyku oraz napis: Estados Unidas Mexicanos. Nowa wersja została odświeżona, na rewersie pojawiły się historyczne meksykańskie godła, które otaczają aktualne.

Monety pochodzą z mennicy Mexico City – najstarszej mennicy na kontynencie amerykańskim (założoną przez Antonio de Mendoza w 1535 roku). Ciekawostką jest, że wybity na rewersie obraz Anioła Niepodległości, rzeźby znajdującej się w Mexico City zwany jest “golden statue”, złotą rzeźbą, mimo, że jest ona wykonana z brązu, a jedynie pokryta 24 karatowym złotem.

Nakład monety Libertad

Nakład zamieszczony jest w tabelce:

Nakład srebrnej monety libertad.
źródło: wikipedia

Korzyściami, które przemawiają za kupnem akurat tej bulionowej, srebrnej monety jest jej niewątpliwa uroda. Libertad posiada jeden z piękniejszych designów, z Boginią Zwycięstwa na tle wulkanów Popocatépetl and Iztaccihuatl. Moneta jest również dość popularna w USA i można znaleźć ją zarówno na portalach aukcyjnych, jak i u dealerów. Często można dostać ją taniej od amerykańskich Silver Eagle lub kanadyjskich Maple Leaf.

Czy warto kupić Libertad?

Minusem jest słaba jeszcze rozpoznawalność w Europie, szczególnie przy próbie odsprzedaży. Monetę można dostać u głównych dealerów lub sprowadzić z zagranicy (np. przez portale aukcyjne), jednak widać potencjalne problemy z ceną sprzedaży.

Srebrne monety z Meksyku przyciągają wzrok. Design monety Libertad ze srebra jest jednym z najpiękniejszych pośród jednouncjówek.

Interesujący jest również wątek meksykańskiego srebra. Libertad można nabyć z myślą o zachowaniu dla siebie kawałka meksykańskiego srebrnego przemysłu, który jest największym dostawcą srebra na świecie. Meksyk w swojej historii dostarczył światu około jedną trzecią całego wydobycia. Jest kilka wielkich graczy na rynku, którzy eksplorują największe złoża, między innymi:

 • Pan American Silver (eksploatowane kopalnie: La Colorada, Alamo Dorado)
 • First Majestic Silver Corp. (eksploatowane kopalnie: La Parrilla, San Martin, La Encantada, Del Toro)
 • Endavour Silver (eksploatowane kopalnie: Guanacevi, Guanajuato)

Duże i znane złoża znajdujące się w meksykańskim “srebrnym pasie”, La Faja de Plata, to Pensaquito (uznawane za największe złoża na świecie) i Fresnillo (kopalnia Mina Proano). Libertad jest jedną z srebrnych monet bulionowych, rozpoznawalnych na świecie i cieszącą się opinią niezwykle ładnego designu.

Srebrne monety jednouncjowe z różnych krajów

Jednouncjówki z innych krajów są mniej popularne, czasem nieznane nawet doświadczonym inwestorom lub numizmatykom. W pierwszym rzędzie można wymienić:

 • angielską “Britannię”,
 • australijskie: “Kangura” i “Kookaburrę”,
 • chińską “Pandę”,
 • Cook Island “Bounty”,
 • “Orzeł” Andory,
 • “Arka Noego” z Armenii,
 • “Silver Irbis” z Kazachstanu,
 • “Słoń” z Somalii,
 • “Velka Fadra” ze Słowacji,
 • rosyjski “Jerzy Zwycięzca”,
 • “Solidarność” z Polski.

Srebrna moneta z Wielkiej Brytanii: Britannia

Brytyjska srebrna moneta jednouncjowa Britannia.

Srebrna Brytania została wybita po raz pierwszy przez Królewską Mennicę w 1997 roku. Moneta o face value 2 funtów, waży 32.45 g, zawartość srebra 95.8% (1 uncja trojańska wagowo, moneta próby 958). Nakład jest niewielki jak na bulionową monetę i nie przekroczył do 2011 roku 100 000 egzemplarzy, oprócz “business strike” wybito również monety “proof”, również w niewielkich ilościach (kilka tysięcy na rok, max 11k w 1997). Na rewersie monety znajduje się obraz wojowniczej Brytanii, zmieniający się co roku design, na awersie, standardowo, Królowa.

Srebrne monety z Australii: Kookaburra i Kangur

Austriacka srebrna moneta jedna uncja kookaburra.

Australijska “Kookaburra” – czyli swojsko brzmiąca kukułka to moneta wybijana przez mennicę w Perth, o czystości .999, wadze 31.63 g, średnicy 40.6 mm, grubości 4 mm i face value 1 dolara australijskiego. Moneta z ptakiem oraz królową angielską, dość popularne monety bulionowe o nakładzie nie przekraczającym pół miliona.

Srebrny Kangur

Kolejna austriacka srebrna moneta o wadze jednej uncji, kangur.

Zostając w Australii, spotkamy jeszcze jedną, srebrną monetę bulionową – kangura. Pierwsza różnica między dwoma australijskimi bulionówkami jest taka, że kangura wybija Królewska Mennica Australijska i kangur jest legalnym środkiem płatniczym, o face value 1 dolara australijskiego. Moneta o zawartości 999, średnicy równe 40 mm, została zaprezentowana po raz pierwszy w 1993 roku.

Panda, srebrna moneta z Chin

Chińczycy również mają srebrne monety, jednouncjowa Panda.

Chińska “Panda” zyskała ostatnio na popularności, głównie z powodu zwiększonej produkcji w ostatnich latach. Moneta o nominale 10 Yuanów, waży 31.1 g i czystości 999, posiada średnicę 40 mm (uwaga na wcześniejsze monety, było tam inaczej). Na awersie znajduje się Niebiańska Świątynia, napis Chińska Republika Ludowa, na rewersie sympatyczny ssak – Panda w różnych designach, co roku. Istnieje kilka kombinacji tej monety, zwykły bulion, proof, moneta kolorowana, platerowana złotem.

Srebrne Bounty

Srebrne bounty z Wyspy Cooka.
Bounty

Niewielkie państwo w Oceanii, Wyspy Cooka, również posiada swoją srebrną monetę bulionową: “Bounty” – nazwaną na cześć interesującej historii brytyjskiej ekspedycji na statku HMS Bounty, buntu, życia w Oceanii, trudnych podróży. Znakomity, lokalny motyw na monecie o nominale 1 dollara nowozelandzkiego, zawartości srebra 999, wadzie 31.105 g i średnicy 38.61 mm.

Srebrny orzeł z Andorry

Srebrna moneta z Andory, srebrny orzeł.

Mimo, że znaleźliśmy się z powrotem w Europie, Orzeł z Andory (Andorra Eagle) jest z całą pewnością bardziej egzotyczny i mniej popularny od poprzednich bulionówek. Moneta o nominale 1 diner zawiera dokładnie 1 uncję trojańską srebra. Na awersie jest orzeł, nominał i krótki opis zawartości metalu, na interesującym rewersie – godło: kościelne symbole, kolumny (trzy i cztery) oraz… dwie krowy. Moneta jest wybijana przez niemiecką mennicę od 2008 roku, posiada średnicę 38.5 mm, wagę 31.1 g i gładki rant. Rzadkość, więc można spodziewać się premium powyżej ceny spot.

Srebrna Arka Noego z Armenii

Srebrna moneta o wadze jednej uncji z Armenii: Arka Noego.

Kolejny lokalny motyw znajduje się na ormiańskiej monecie “Arka Noego”. Na awersie godło Armenii, nominał: 500 Dram, i napis “Republika Armenii” po angielsku i ormiańsku. Moneta zawiera 1 uncję trojańską srebra, czystość 999, średnica 38.5 mm. Ciekawostką jest fakt, że monety wybijane są w Niemczech, w Lipsku. Rewers to piękna ilustracja dopływania Arki Noego do góry Ararat, wschodzące słońce i gołąbek. Tutaj również spodziewałbym się premium powyżej ceny spot srebra.

Srebrny Irbis

Srebrny irbis to jednouncjowa moneta z Kazachstanu.

Kazachstan może poszczycić się “Srebrnym Irbisem”. Moneta o nominale 1 Tenge, czystości 999, średnicy 38.61 mm, wadze 1 uncji trojańskiej. Wybita w latach 2009 i 2010, posiada na awersie godło Kazachstanu i napis “National Bank of Kazakhstan”. Rewers to obraz śnieżnej pantery (lub też śnieżny leopard, Irbis, nie mylić z ptakiem ibisem), napis silver irbis po angielsku i rodzimym języku Kazachstanu oraz parametry monety. Bardzo ładne, lustrzane tło i trochę przyciężki kot – nie zmienia to faktu, że moneta jest niezwykłej urody. Nakład monety jest niezwykle mały (jest w internecie źródło mówiące o 4-20k rocznie).

Srebrne monety z Afryki? Słoń z Somalii

Srebrny słoń to propozycja srebrnej monety z Somalii.
Somalia – Słoń

W Afryce, srebrną bulionówką może pochwalić się Somalia. Moneta “Słoń”, o nominale 100 szylingów somalijskich, czystości 999, średnicy 38.6 i wadze 1 uncji trojańskiej, posiada na awersie godło Somalii, napis “Somali Republic”, rok (2008-10) i nominał, natomiast na rewersie, szczegóły dotyczące zawartości srebra, tytuł serii “African Wildlife”, “Elephant” i oczywiście, słonie (design zmieniający się co roku). Należy pamiętać, że parametry monety (średnica, waga), są zróżnicowanie, w zależności od roku.

Srebrna Wielka Fatra

Srebrna Wielka Fatra to Słowacja jednouncjówka.
Słowacja – Velka Fatra

Słowacja ma również swoją serię monet bulionowych, o nominale 500 koron słowackich (od czasu wstąpienia do strefy Euro – nominał 20 Euro). Monety przestawiają słowackie cuda natury, parki narodowe, górskie szczyty, miejsca historyczne. Monety o próbie 925, wadze 33.63 g, średnicy 40mm zawierają trojańską uncję srebra. W serii awers również się zmienia, z nazwą kraju “Slovensko”, w 2001 roku na rewersie umieszczono design Mala Fatra, 2008 Park Narodowy Nizke Tatry, 2009 to moneta o nowym nominale 20 Euro – Velka Fatra, 2010 – Poloniny i napis opisujący serię na rancie: “Ochrana prirody a krajiny”, 2011 – Trnava i napis na rancie: “najkrajie historicke mesta”. Interesująca seria naszego sąsiada, której warto się przyjrzeć, choć bardziej z kolekcjonerskiego punktu widzenia.

Srebrne monety z Rosji, czyli Św. Jerzy

Rosjanie również wybijają srebrną monetę jednouncjową. Jest to Święty Jerzy, który pokonuje smoka.

Rosyjska moneta “Jerzy Zwycięzca” jest wybijana w Sankt Petersburgu na polecenie rosyjskiego Banku Centralnego, od 2009 roku i nosi nominał 3 rubli. Bulionówka o próbie 999, wadze 31.50 g, średnicy 39 mm i grubości 3.1 mm, ząbkowanym rancie (300), posiada na awersie dwugłowego orła, rosyjskie godło oraz nominał napisany cyrylicą, tak samo jak napis “Bank Rossiji”, oraz szczegóły dotyczące zawartości metalu i wagi. Awers to rycerz na koniu celujący włócznią w smoka. Nakład monety nie przekracza miliona sztuk, ale 280k i 500k dla 2009 i 2010 nie czynią tej monety specjalną rzadkością.

Srebrne monety jednouncjowe z Polski: Solidarność

Polska moneta Solidarność o nominale 100000 zł to polska jednouncjówka.

Na koniec polska moneta, wybita w 1990 roku “Solidarność”. Moneta ważąca i zawierająca 1 uncję trojańską srebra, czystości 999, średnicy 39 mm, grubości 3 mm, posiada nominal 100 000 złotych (PLZ). Jest to moneta upamiętniająca 10 lat “Solidarności”, na rewersie posiada pomnik znajdujący się w gdańskim Starym Mieście, daty 1980 – 1990, awers to orzeł, Rzeczpospolita Polska i nominał. Rant jest gładki, moneta posiada trzy typy, z których dwa (Typ B bez L pod 1990 i typ C z 1 w nominale bliżej zera) posiadają dodatkową wartość numizmatyczną. Nakład monety jest spory (ponad 600k). Warto dołączyć chociaż jedną do kolekcji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, sprawdź szczegółowy opis monety 100000 Solidarność i odpowiedź na pytanie, czy warto w nią zainwestować.

Napisz w komentarzu, jeśli mamy dołączyć inne jednouncjowe, srebrne monety!

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!