Od posiadania adresu zaczyna się korzystanie z kryptowalut. Adres składa się z klucza prywatnego, który należy dyskretnie chronić i klucza publicznego, który jest identyfikatorem. Klucz publiczny przekazujemy drugiej stronie transakcji, żeby przetransferować na niego środki lub rozpoznajemy po nim dokonane transakcje.

Jeśli jesteś już zaawansowanym użytkownikiem kryptowalut – sprawdź najlepsze giełdy kryptowalutMożesz również otrzymać zwrot prowizji gdy wymieniasz kryptowaluty na inne tokeny z potencjałem.

Załóż nowe konto na binance i otrzymaj zwrot prowizji na stałe!

Chociaż to adres w postaci klucza publicznego będziemy częściej widzieć i mogłoby się wydawać, że jest ważniejszy, to tak naprawdę to, co jest istotne, to nieodwracalnie zakodowany klucz prywatny.

Jak zdobyć adres bitcoin?

  1. Najprościej wygenerować adres BTC za pomocą generatora adresów bitcoin BitAddress.org, działającego w przeglądarce internetowej po stronie klienta. Po wejściu na stronę wystarczy poruszać kursorem lub napisać kilka dowolnych znaków w celu dodania losowości… i gotowe. Adres, w postaci klucza publicznego i prywatnego zapisujemy jako pdf i chowamy w bezpiecznym miejscu. Przyda się skopiowanie części publicznej, która posłuży jako identyfikator lub bezpośrednio do transakcji. Zajęło krócej niż minutę, prawda?
  2. Najpopularniejsze serwisy obsługujące portfele bitcoin, takie jak Coinbase, również zapewniają obsługę adresów, włącznie z bezpiecznym przechowywaniem kluczy prywatnych.
  3. Giełdy kryptowalut również dostarczą adresu Bitcoin. Przyjmiemy na taki adres przelew kryptowaluty i pojawi się na naszym koncie w danej giełdzie – nie polecamy jednak tego sposobu do długoterminowego przetrzymywania środków! Giełdy, które są godne polecenia to Binance z niskimi prowizjami czy mający polską wersję językową BitBay.
  4. Portfel offline to jeden z bezpieczniejszych sposobów przechowywania bitcoina. Portfel w postaci urządzenia usb również ma adres – klucz publiczny, a klucz prywatny zapisany jest bezpiecznie w urządzeniu. Zobacz nasz test portfela Ledger Nano S.

Jak widać powyżej, mamy klika rozwiązań do wyboru. Polecamy pełną kontrolę nad własnym portfelem, czyli najkrótszą drogę: wygenerowanie i zapisanie adresu przez przeglądarkę opisuje punkt pierwszy powyżej. Napisz w komentarzach który sposób był dla Ciebie odpowiedni.

Czy adres Bitcoin to portfel Bitcoin?

Z jednej strony, posiadanie adresu Bitcoin pozwala na przechowywanie kryptowaluty, więc można uznać, że adres to portfel. Jednakże rozwój technologii blockchain i trend ułatwiania życia użytkownikom doprowadził do powstania wielu portfeli, które mają dużo więcej funkcji, niż tylko bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych:

  • możliwość przechowywania wielu kryptowalut
  • działanie pod wieloma systemami operacyjnymi lub bezpośrednio w internecie
  • dostęp z bieżącego kursu kryptowalut
  • podsumowanie portfolio inwestycyjnego
  • możliwość przechowywania tokenów i rzadkich kryptowalut
  • i wiele innych

Warto rozpocząć przygodę z kryptowalutami od kontroli swojego adresu Bitcoin i wraz ze wzrostem doświadczenia i wiedzy dobierać kolejne rozwiązania, adekwatnie do potrzeb inwestycyjnych. Przykładowe portfele, które są godne zaufania to Jaxx, Exodus lub natywne portfele poszczególnych kryptowalut, takie jak Bitcoin Core.

###

Inwestowanie w Bitcoin jest proste: sprawdź jak bezpiecznie kupić kryptowaluty.

Kopanie bitcoinów na dowolnym urządzeniu przez przeglądarkę internetową – sprawdź czy się opłaca w 2020?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *