Zarabianie na rynku kryptowalut nie jest dla wszystkich. Strategia trzymania i nie sprzedawania pod żadnym pozorem, czyli tak zwany “hodl” opłaciła się jedynie tym, którzy zainwestowali odpowiednio wcześnie. Pozostali muszą szukać innych dróg do zwiększenia stanu posiadania kryptowalut. Dobrym zwyczajem jest rzadkie sprawdzanie kursów kryptowalut i zwracanie uwagi jedynie na to, ile posiada się BTC, LTC, ETH czy innych cyfrowych aktywów pod własną kontrolą.

Jak spekulować na rynku kryptowalut?

Warunkiem uczestnictwa w aktywnym spekulowaniu rynku kryptowalut jest posiadanie kapitału, odpowiedniego nastawienia psychicznego oraz strategii. Wbrew pozorom nie są to proste warunki. Kapitał, pomimo łatwej dostępności w czasach niskich stóp procentowych, rzadko trafia w dużych ilościach do kryptowalut z powodu dużej zmienności, niskiej adaptacji i zdrowego podejścia do ryzyka. Nastawienie psychiczne inwestorów potrafi zmieniać się szybko od euforii po rozpacz. Wiąże się ono i emocjonalnym podejściem do kapitału i tradingu, gdy idealnie jest całkiem odciąć się od przeprowadzanych transakcji i ich wyników. Można to osiągnąć dzięki strategii, czyli ogólnemu planowi, zapewniającemu przewagę nad innymi uczestnikami rynku oraz pozwalającemu wprowadzić w życie nasze założenia i skończyć z większą ilością pieniędzy, niż na początku.

Spekulacja na rynku kryptowalut jest o tyle łatwo dostępna, że rozpoczęcie nie stanowi już właściwie żadnej przeszkody, nawet dla mało doświadczonego lub obeznanego z komputerami użytkownika. Serwisy takie jak Binance Futures czy BitMex pozwalają na trading (nawet z lewarem) sekundy po zasileniu konta kryptowalutami. Spróbujmy zatem przejść się przez przykładową transakcję, która spełnia zasady rozsądnego tradingu.

Jak inwestować w trendzie spadkowym?

Inwestowanie w trendzie spadkowym, jeśli zakładamy, że gra z trendem jest poprawna, wymaga możliwości grania “na krótko”, czyli sprzedaży w celu odkupienia taniej i osiągnięcia na tym zysku. W przeciwnym wypadku strategia gry na odbicia nie ma pełnego potencjału. Można również sprzedawać na górkach posiadane kryptowaluty i odkupować niżej, dzięki czemu zwiększa się stan posiadania. Nasza transakcja opierała się na założeniu, że zbyt szybki wzrost wartości BTC w trendzie spadkowym będzie musiał być skorygowany. Strategia “powrotu do średniej” sprawdza się w długim terminie i na danych historycznych.

Jak długoterminowo zwiększać stan posiadania kryptowalut? Trading Bitcoin
Momenty dokonywania transakcji na parze BTC/USDT. Na czerwono sprzedaż, na zielono kupno.

Szybki wzrost ceny BTC od 4000 dolarów do poziomu ponad 10000 dolarów sprawił, że zaczęliśmy dokładnie przyglądać się potencjałowi dalszych wzrostów.  Dwie pierwsze decyzje o sprzedaży zostały podjęte na zbyt stromym (naszym zdaniem) podejściu do szczytu. Kolejne zostały podjęte po potwierdzeniu odwrotu. Ostatnia po uformowaniu się podwójnego szczytu, wykorzystując ostatnie odbicie. Potem pozostało jedynie cierpliwie czekać i obserwować cenę. Dwa miesiące po pierwszych transakcjach cena przełamała wsparcie i pozwoliła na odkupienie BTC prawie 20% taniej.

Przykład pokazuje, czym nie jest strategia tradingu w średnim terminie. Nie jest łapaniem górek i dołków, nie udało się złapać najwyższych cen w tym okresie, a cena BTC zapewne spadnie z poziomu 8k. Warto jednak zostawić na stole trochę możliwości zarobku dla innych inwestorów. Nie jest siedzeniem codziennie przed monitorem w poszukiwaniu wzorców na ekranie. W sierpniu i wrześniu odpuściliśmy patrzenie na wykresy, ponieważ rynek nie wskazywał ani na wybicie w górę, ani w dół, był to po prostu okres na przeczekanie i zajęcie się czymś produktywnym.

Trading na rynku kryptowalut jest bardziej opłacalny, gdy masz niższe prowizje. Zarejestruj się teraz i otrzymaj zniżkę na prowizje przez 6 miesięcy!

BitMEX to giełda kryptowalut która pozwala na handel z dźwignią, co wiąże się z większym ryzykiem i większymi, potencjalnymi zyskami. Lewar nawet do 100x!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *