Inwestowanie w złoto to jedna z najstarszych technik przenoszenia wartości w czasie. Złoto jest postrzegane jako znakomita metoda przechowywania majątku, ze względu na wiele aspektów, takich jak niezniszczalność, rozpoznawalność czy popularność różnych form złotych inwestycji, takich jak sztabki czy monety. Niestety, popularność złotych monet oznacza również możliwość ich podrobienia, w celu uzyskania korzyści z różnicy pomiędzy kosztem wyprodukowania fałszywki a ceną sprzedaży oryginału. Z pomocą przychodzą narzędzia do testowania oryginalności złotych monet i najlepiej rozpoznawalny z nich: Linijka Fischa.

Linijka Fischa w zestawie z instrukcjami i ochronnym pokrowcem.
Pokrowiec chroni linijki przed uszkodzeniem w transporcie i nie pozwala mniejszym elementom się zagubić.

Linijka Fischa to pierwsza linia obrony przed fałszywkami

Linijka Fischa to łatwy w obsłudze przyrząd, który służy do testowania złotych monet. Linijka składa się z dwóch elementów, “koszyczka” służącego do sprawdzenia kształtu i wagi monety oraz szczeliny, którą sprawdzimy średnicę i grubość monety. Po umieszczeniu monety w przeznaczonym, okrągłym miejscu, linijka powinna odchylić się, przeważając się na stronę z monetą. Oznacza to, że waga monety zgadza się ze standardową wagą tego typu monety. Podobnie, przejście przez szczelinę powinno nastąpić bez konieczności siłowego przepychania monety.

Zestaw linijek Fischa pasuje do wszystkich rozmiarów Krugerrandów: 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz i 1/10 oz.
Zestaw linijek Fischa pasuje do wszystkich rozmiarów Krugerrandów: 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz i 1/10 oz.

Badanie Krugerranda o wadze jednej uncji jest błyskawiczne. Wystarczy umieścić monetę na krótszej końcówce wagi i sprawdzić, czy linijka odchyliła się w stronę monety, a drugi, dłuższy koniec się podniósł. Taka sytuacja oznacza, że waga monety mieści się w normie.

Linijka przeważyła na stronę z monetą, co oznacza prawidłową wagę Krugerranda.
Linijka przeważyła na stronę z monetą, co oznacza prawidłową wagę Krugerranda.

Badanie grubości Krugerranda i średnicy to po prostu przełożenie monety przez szczelinę. Moneta powinna z łatwością prześlizgiwać się przez szczelinę i jednocześnie w całości wypełniać dostępną przestrzeń. Jeśli moneta się blokuje, nie jest to sytuacja, której oczekujemy.

Przełożenie monety przez szczelinę ma na celu sprawdzenie, czy moneta nie jest za gruba lub czy nie ma zbyt dużej średnicy.
Przełożenie monety przez szczelinę ma na celu sprawdzenie, czy moneta nie jest za gruba lub czy nie ma zbyt dużej średnicy.

Na ile możemy być pewni oryginalności Krugerranda po przejściu podstawowych testów za pomocą linijki Fischa? Oryginalna linijka jest przyrządem, który w miarę dokładnie określi, że waga, średnica i grubość monety mieści się w małym, z góry określonym przedziale, uważanym za standardowy i dopuszczalny.

Czy linijka Fischa jest skuteczna w sprawdzaniu złotych monet?

Linijka Fischa pozwala na szybkie sprawdzenie, czy złota moneta, np. Krugerrand, którą chcemy kupić, nie jest wolframową lub metalową podróbką. Monety, które nie spełniają ściśle jednego z parametrów, takich jak kształt monety, średnica, grubość czy waga, zostaną wykryte przez ten przyrząd i pozwolą na uniknięcie kosztów zakupu niepewnej monety. Jeśli masz pytania o proste testowanie złotych monet, zadaj je w komentarzu!

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

  1. Trzeba tylko mieć oryginalną, niestety drogą, linijkę, a nie podróbkę.
    Praktycznie można zastąpić linijkę dokładną małą wagą, suwmiarką oraz testem dźwięku – kładziemy monetę na palcu i uderzamy np. długopisem – powstanie bardzo charakterystyczny dźwięk, który od razu wykryje wolfram oraz, dla kogoś kto słyszał dźwięk oryginału, inne metale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *