Jak straciliśmy 90% na kryptowalutach. Case study

Jak to możliwe, żeby stracić 90% na kryptowalutach? W sytuacji, w której wystarczy kupić cokolwiek z listy CoinMarketCap, aby cieszyć się zyskami…? To się jednak wydarzyło i chcemy się tym podzielić. Przypominamy, że inwestowanie nie jest proste ani nie jest gwarancją osiągnięcia zysków. Nawet sensowny pomysł może doprowadzić do strat.

Jedna ze strategii, którą wymyśliliśmy i przeprowadziliśmy przyniosła straty na poziomie 90%. Jak to możliwe, skoro inne polecane przez nas miejsca dały wielokrotne zyski? Takie jest po prostu inwestowanie. Cieszmy się zatem z zysków, a straty szybko niwelujmy i uczmy się na błędach.

Strategia inwestowania w gaming w 2021

Co wymyśliliśmy? Pływanie na fali błyskawicznego rozwoju gamingu opartego o blockchain. Dobry track record zwiększa zainteresowanie tym sektorem. Doświadczyliśmy wzrostów i ogarnęliśmy darmowe zarabianie tokenów TLM w Alien Worlds oraz setki procent wzrostu na tokenach ALICE.

Nasza kolejna strategia była wielostopniowa. Wyszliśmy od gry Kolobok w ekosystemie WAX i możliwości wygrywania NFT związanych z grą.

 1. Kupiliśmy parę kołoboków i zaczęliśmy je rozmnażać. Najsilniejsze rozmnażaliśmy, a najsłabsze wysyłaliśmy na przygody.
 2. Kołoboki, które wróciły z przygód otrzymywały NFT. Otrzymujemy również małe ilości KBUCKS.
 3. Otrzymane NFT i KBUCKS można było sprzedać (za WAX), lub przeznaczyć na staking.
 4. Staking umożliwia gra NFT rPlanet, a otrzymujemy naliczaną co godzinę walutę AETHER.
 5. Za aether można grać w rPlanet, wymieniać go na WAX lub dostarczać płynności na giełdzie Alcor.exchange.
 6. Za dostarczanie płynności na giełdzie Alcor na parze AETHER / WAX otrzymuje się prowizję.

Nasza strategia oznaczała zatem wygrywanie NFT, staking na rPlanet oraz wysyłanie zarobionych AETHER na Alcor w celu otrzymania prowizji za dostarczanie płynności. Ilość zarobionych środków zwiększałaby się w miarę:

 • grania w Kołoboki (więcej kołoboków, które praktycznie od startu można rozmnażać za darmo, możliwość automatyzacji)
 • zwiększania stake w rPlanet (z każdym nowym NFT będzie większy kawałek tortu dla nas)
 • dokładania stake w dostarczaniu płynności (więcej z prowizji dla nas)
 • zwiększania wartości WAX w miarę rozwoju tego blockchain
 • zarabianie na stakingu WAX jeśli sprzedajemy AETHER i KBUCKS
 • zwiększania wartości AETHER w miarę rozwoju gry

Przy okazji… pogralibyśmy sobie, co ma dla niektórych również wartość rozrywkową i relaksacyjną. Jakie były ryzyka?

 • ryzyko błędnej alokacji i straty czasu oraz zasobów
 • gra Kołoboki upadnie lub jej NFT stracą wartość stakingową
 • gra rPlanet upadnie lub jej waluta AETHER upadnie lub straci wartość
 • giełda Alcor upadnie, para AETHER / WAX straci popularność (nie będzie prowizji)
 • WAX lub cały ekosystem upadnie lub straci wartość

Realizacja strategii inwestycyjnej

Aby zrealizować strategię, należało zacząć działać na kilku frontach. Wymagało to również regularnego logowanie się do kilku serwisów i przelewania środków. Co robiliśmy po kolei?

Działania w blockchainie WAX

Na początek potrzeba portfela, który zdobędziemy na stronie wax.io. Blockchain WAX działa na zasadzie “wypożyczania” zasobów. Mamy trzy główne parametry: procesor (CPU), pamięć (RAM) i sieć (NET). Dla zastosowań gamingowych CPU i RAM są najważniejsze. To, co należało zrobić, to kupić WAX i dokonać stakingu:

 • większość WAX ulokować w CPU
 • dokupować RAM w miarę zajmowania miejsca w pamięci (każda trwała operacja potrzebuje RAM).

Można z dozą pewności stwierdzić, że 1000 WAX wystarczy do aktywności w wielu grach opartych o ten ekosystem. Oznacza to konieczność zamrożenia docelowo 100-200 dolarów, które można potem oczywiście odzyskać. WAX można kupić np. na KuCoin lub powoli zarabiać sprzedając pierwsze zdobyte NFT lub itemy w grach.

Trochę prześmiewczy zrzut ekranu, który pokazuje, że część użytkowników musiało się mierzyć ze zwiększonym zużyciem CPU mimo dużych depozytów. Problemy były tymczasowe, ale irytujące.

W portfelu WAX regularnie (raz na tydzień) należy dokonywać głosowania Vote for WAX Guild i zbierać Staking Rewards. Zostaną one automatycznie dołożone do naszego stakingu, proporcjonalnie pomiędzy CPU i NET.

Działania w grach NFT

Schemat działania na Kołobokach jest prosty. Wchodzimy do gry Kołoboki, logujemy się portfelem WAX.

 • Kończymy przygody, na które wysłaliśmy nasze Kołoboki i zbieramy wygrane NFT (w sekcji Claim),
 • Wysyłamy na przygody te, które mają najniższe statystyki (nie nadają się do rozmnażania, bo będą produkowały gorsze jednostki),
 • Zbieramy bounty (odbieramy KBUCKS za dead koloboks lub za inne nagrody lub co tam aktualnie jest),
 • Rozmnażamy najlepsze Koloboki, aby uzyskać szybkie i wytrzymałe (high speed, high stealth)

Zajmuje to nam ledwo 5-10 minut. W tej sekcji dokonaliśmy również pewnych optymalizacji. Ich zarys opisaliśmy w artykule Automatyzacja gier NFT.

Następnie udajemy się do gry rPlanet, logujemy się portfelem WAX.

 • Idziemy do sekcji Staking, wybieramy Koloboki i dokonujemy stakingu wygranych NFT. Od teraz co godzinę będziemy dostawali udział w 1M AETHER,
 • Robimy “Claim all” na AETHER, które uzbierały się od poprzedniego logowania. Zostają przypisane do naszego konta WAX.

Dwie minuty i z głowy. Przechodzimy na Alcor.exchange.

 • Wybieramy z listy w prawym górnym rogu “WAX Mainnet” oraz logujemy sie portfelem WAX
 • Klikamy na Swap, potem na “+liquidity”, wybieramy AETHER i WAX
 • Następnie dodajemy do naszej pozycji WAX i uzyskany AETHER w równej proporcji.

Wygląda prosto? Gramy i jeszcze nam płacą za to, że gramy w grę. Swoją drogą, ten trend jest już tak popularny, że w krajach o niskim PKB sporo ludzi przenosi swoją aktywność właśnie do gier NFT. Mogą po prostu zarobić więcej, niż w normalnej pracy w kraju, gdzie mieszkają.

Co zatem poszło nie tak? Który czynnik ryzyka się ujawnił?

Utrata wartości waluty, w której zarabiamy

Przyszła masywna utrata wartości tokenów AETHER. Jej przyczyna była trudna do przewidzenia, ponieważ wiązała się z mechaniką samej gry rPlanet. Przez to, że AETHER stracił wartość, nasza strategia straciła perspektywy na zyski.

Maszyny do generowania tokenów AETHER wyprodukowały zbyt dużo tokenów w odniesieniu do popytu. Spowodowało to dramatyczny spadek wartości AETHER względem WAX.

Strata była bardzo dotkliwa, ponieważ w ciągu paru miesięcy cena AETHER spadła o ponad 90%. W czerwcu wystarczyło 2000 AETHER, aby otrzymać 1 WAX. Pod koniec sierpnia należało dysponować prawie 60000 AETHER, aby kupić 1 WAX. Jak do tego doszło?

Gra rPlanet również opiera się o NFT. Uczestnicy zajmują się miksowaniem elementów (pierwiastków), z których powstają bardziej skomplikowane rzeczy. Każde nowe odkrycie oznacza, że społeczność rzuci się do generowana nowo odkrytych NFT. Do tego jest potrzebna duża ilość AETHER, która dzięki takim zakupom znika z rynku. Zmniejsza się też podaż, windując równocześnie cenę AETHER. Wszyscy kupują AETHER i wydają AETHER.

W lipcu odkrywanie nowych pierwiastków… nagle się skończyło. Wszyscy produkujący AETHER rzucili się zatem do sprzedawania. Pamiętamy, że kampania promocyjna rPlanet zawierała również tanią sprzedaż maszynek do produkcji AETHER. W sytuacji braku nowych odkryć i kupujących, AETHER błyskawicznie tracił wartość.

Jak zachowała się nasza inwestycja?

Nasza inwestycja straciła zarówno wartość, jak i perspektywy. Gdy AETHER był warty około 2000 AETHER za 1 WAX, kalkulowaliśmy roczne przychody na poziomie około $150. Przy wartości około 55000 AETHER za 1 WAX, przychody spadają do… $3 rocznie.

Nasza pozycja w dostarczaniu płynności objawiła się wielkim impermanent loss. Większość naszych WAX, które przeznaczyliśmy do dostarczania płynności zamieniły się w AETHER. Impermanent loss polega na tym, że gdy jedna z walut w parze słabnie, nasze zasoby są transferowane właśnie do tej słabnącej waluty.

Mamy zatem, z zainwestowanych 50 WAX, do odzyskania jedynie 12 WAX po aktualnych cenach. Z kolei prawie 100 000 AETHER zamieniło się w… ponad 800 000 AETHER. Wartości te nie są symetryczne, ponieważ dostarczaliśmy płynność w różnych momentach i po różnych cenach przez te kilka miesięcy. Mamy zatem dużo mniej WAX, które utrzymały wartość. Mamy również o bardzo dużo więcej AETHER niż na początku, które jednak straciły na wartości praktycznie wszystko.

Co zrobić z nieudaną strategią inwestycyjną?

Co teraz robić z inwestycją i strategią?

Nasza strategia zakładała zarabianie 2000-2500 AETHER dziennie, czyli około 1 WAX po starym kursie. Oznaczałoby to równowartość $150 w rok, które pomnażalibyśmy dostarczając płynności. Rzeczywistość pokazała jednak, że ten plan się nie powiedzie. Odpisujemy zatem około $200 dolarów rocznie z przyszłych, niezrealizowanych zysków.

Pierwsza opcja to rozrzucić klocki i po prostu z tym wszystkim skończyć. W tym scenariuszu dokonamy zamiany 800k AETHER na WAX, czyli wyciągniemy 24 WAX z zainwestowanych około 50 WAX. Mamy zatem wymierną stratę w wysokości około 4 dolarów. Dodatkowo do równania wejdzie cała praca (czas) włożone w zdobywanie i staking NFT, które pozostawimy.

Druga opcja to zostawić maszynkę do produkcji AETHER i raz na jakiś czas sprzedawać wygenerowane przez nią tokeny. Oznacza to, że nasza pozycja w dostarczaniu płynności nie będzie już więcej zasilana tokenami AETHER. Będzie zatem zarabiała na tym, co jest aktualnie zdeponowane. Wciąż będzie też podlegać zjawisku impermanent loss, co oznacza coraz więcej AETHER i coraz mniej WAX, jeśli trend będzie kontynuowany.

Trzecia opcja to trzymanie się strategii, granie, generowanie NFT, dostarczanie ich do rPlanet, zbieranie AETHER i dostarczanie płynności. Będzie to jednak działanie całkowicie hobbystyczne z perspektywy zysków. W tym scenariuszu należy szukać innych sposobów, np. wykorzystać zdobyte AETHER do wygenerowania pierwiastków w rPlanet, co może oznaczać granie w kolejną grę.

Czy warto wymyślać strategie oparte o NFT?

To, że ta nasza strategia nie wypaliła wcale nie oznacza porażki wszystkich gier opartych o blockchain. Jest to wciąż jedna z najlepiej rozwijających się branż i jest jednym z lepszych zakładów na przyszłość, jaki można wykorzystać na swoją korzyść.

Warto też wspomnieć, że nasze inne strategie odniosły sukces. Alien Worlds i jego setki procent zysków TLM (gra jest w fazie rozwoju) oraz ALICE, której tokeny w momencie pisania przyniosły 250% zysku i permanentną szansę na wygranie wartościowych działek.

Co zatem robić? Nie ma innej drogi, tylko wymyślać i testować strategie zarabiania. Cudów nie ma i dochód pasywny sam się nie zarobi (bo go w długim terminie nie ma). Trzeba brać udział w prac społeczności wokół najbardziej obiecujących projektów. Warto uczyć się nowych rzeczy, szczególnie programowania i automatyzacji i być przydatnym.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!