Jak straciliśmy 90% na kryptowalutach. Case study

Jak to możliwe, żeby stracić 90% na kryptowalutach? W sytuacji, w której wystarczy kupić cokolwiek z listy CoinMarketCap, aby cieszyć się zyskami…? To się jednak wydarzyło i chcemy się tym podzielić. Przypominamy, że inwestowanie nie jest proste ani nie jest gwarancją osiągnięcia zysków. Nawet sensowny pomysł może doprowadzić do sytuacji, gdzie strata na kryptowalutach będzie faktem.

Jedna ze strategii, którą wymyśliliśmy i przeprowadziliśmy przyniosła straty na poziomie 90%. Jak to możliwe, skoro inne polecane przez nas miejsca dały wielokrotne zyski? Takie jest po prostu inwestowanie. Cieszmy się zatem z zysków, a straty szybko niwelujmy i uczmy się na błędach.

Strategia inwestowania w gaming

Co wymyśliliśmy? Pływanie na fali błyskawicznego rozwoju gamingu opartego o blockchain. Dobry track record zwiększa zainteresowanie tym sektorem. Doświadczyliśmy wzrostów i ogarnęliśmy darmowe zarabianie tokenów w grze Alien Worlds oraz setki procent wzrostu na tokenach ALICE.

Nasza kolejna strategia była wielostopniowa. Wyszliśmy od gry Kolobok w ekosystemie WAX i możliwości wygrywania NFT związanych z grą.

  1. Kupiliśmy parę kołoboków i zaczęliśmy je rozmnażać. Najsilniejsze rozmnażaliśmy, a najsłabsze wysyłaliśmy na przygody.
  2. Kołoboki, które wróciły z przygód otrzymywały NFT. Otrzymujemy również małe ilości KBUCKS.
  3. Otrzymane NFT i KBUCKS można było sprzedać (za WAX), lub przeznaczyć na staking.
  4. Staking umożliwia gra NFT rPlanet, a otrzymujemy naliczaną co godzinę walutę AETHER.
  5. Za aether można grać w rPlanet, wymieniać go na WAX lub dostarczać płynności na giełdzie Alcor.exchange.
  6. Za dostarczanie płynności na giełdzie Alcor na parze AETHER / WAX otrzymuje się prowizję.

Nasza strategia oznaczała zatem wygrywanie NFT, staking na rPlanet oraz wysyłanie zarobionych AETHER na Alcor w celu otrzymania prowizji za dostarczanie płynności. Ilość zarobionych środków zwiększałaby się w miarę:

  • grania w Kołoboki (więcej kołoboków, które praktycznie od startu można rozmnażać za darmo, możliwość automatyzacji)
  • zwiększania stake w rPlanet (z każdym nowym NFT będzie większy kawałek tortu dla nas)
  • dokładania stake w dostarczaniu płynności (więcej z prowizji dla nas)
  • zwiększania wartości WAX w miarę rozwoju tego blockchain
  • zarabianie na stakingu WAX jeśli sprzedajemy AETHER i KBUCKS
  • zwiększania wartości AETHER w miarę rozwoju gry

Przy okazji… pogralibyśmy sobie, co ma dla niektórych również wartość rozrywkową i relaksacyjną. Jakie były ryzyka?

  • ryzyko błędnej alokacji i straty czasu oraz zasobów
  • gra Kołoboki upadnie lub jej NFT stracą wartość stakingową
  • gra rPlanet upadnie lub jej waluta AETHER upadnie lub straci wartość
  • giełda Alcor upadnie, para AETHER / WAX straci popularność (nie będzie prowizji)
  • WAX lub cały ekosystem upadnie lub straci wartość

Realizacja strategii inwestycyjnej. Strata na kryptowalutach nie była w planach

Aby zrealizować strategię, należało zacząć działać na kilku frontach. Wymagało to również regularnego logowanie się do kilku serwisów i przelewania środków. Co robiliśmy po kolei?

Działania w blockchainie WAX

Na początek potrzeba portfela, który zdobędziemy na stronie wax.io. Blockchain WAX działa na zasadzie “wypożyczania” zasobów. Mamy trzy główne parametry: procesor (CPU), pamięć (RAM) i sieć (NET). Dla zastosowań gamingowych CPU i RAM są najważniejsze. To, co należało zrobić, to kupić WAX i dokonać stakingu:

  • większość WAX ulokować w CPU
  • dokupować RAM w miarę zajmowania miejsca w pamięci (każda trwała operacja potrzebuje RAM).

Można z dozą pewności stwierdzić, że 1000 WAX wystarczy do aktywności w wielu grach opartych o ten ekosystem. Oznacza to konieczność zamrożenia docelowo 100-200 dolarów, które można potem oczywiście odzyskać. WAX można kupić np. na KuCoin lub powoli zarabiać sprzedając pierwsze zdobyte NFT lub itemy w grach.

Portfel WAX, gdzie zarządzamy grami opartymi o NFT. Kto by pomyślał, że tak szybko strata na kryptowalutach zagości jako wynik strategii.
Trochę prześmiewczy zrzut ekranu, który pokazuje, że część użytkowników musiało się mierzyć ze zwiększonym zużyciem CPU mimo dużych depozytów. Problemy były tymczasowe, ale irytujące.

W portfelu WAX regularnie (raz na tydzień) należy dokonywać głosowania Vote for WAX Guild i zbierać Staking Rewards. Zostaną one automatycznie dołożone do naszego stakingu, proporcjonalnie pomiędzy CPU i NET.

Działania w grach NFT

Schemat działania na Kołobokach jest prosty. Wchodzimy do gry Kołoboki, logujemy się portfelem WAX.

  • Kończymy przygody, na które wysłaliśmy nasze Kołoboki i zbieramy wygrane NFT (w sekcji Claim),
  • Wysyłamy na przygody te, które mają najniższe statystyki (nie nadają się do rozmnażania, bo będą produkowały gorsze jednostki),
  • Zbieramy bounty (odbieramy KBUCKS za dead koloboks lub za inne nagrody lub co tam aktualnie jest),
  • Rozmnażamy najlepsze Koloboki, aby uzyskać szybkie i wytrzymałe (high speed, high stealth)

Zajmuje to nam ledwo 5-10 minut. W tej sekcji dokonaliśmy również pewnych optymalizacji.

Następnie udajemy się do gry rPlanet, logujemy się portfelem WAX.

  • Idziemy do sekcji Staking, wybieramy Koloboki i dokonujemy stakingu wygranych NFT. Od teraz co godzinę będziemy dostawali udział w 1M AETHER,
  • Robimy “Claim all” na AETHER, które uzbierały się od poprzedniego logowania. Zostają przypisane do naszego konta WAX.

Dwie minuty i z głowy. Przechodzimy na Alcor.exchange.

  • Wybieramy z listy w prawym górnym rogu “WAX Mainnet” oraz logujemy sie portfelem WAX
  • Klikamy na Swap, potem na “+liquidity”, wybieramy AETHER i WAX
  • Następnie dodajemy do naszej pozycji WAX i uzyskany AETHER w równej proporcji.

Wygląda prosto? Gramy i jeszcze nam płacą za to, że gramy w grę. Swoją drogą, ten trend jest już tak popularny, że w krajach o niskim PKB sporo ludzi przenosi swoją aktywność właśnie do gier NFT. Mogą po prostu zarobić więcej, niż w normalnej pracy w kraju, gdzie mieszkają.

Co zatem poszło nie tak? Który czynnik ryzyka się ujawnił?

Strata na kryptowalutach? Przyczyną utrata wartości waluty, w której zarabiamy

Przyszła masywna utrata wartości tokenów AETHER. Jej przyczyna była trudna do przewidzenia, ponieważ wiązała się z mechaniką samej gry rPlanet. Przez to, że AETHER stracił wartość, nasza strategia straciła perspektywy na zyski.

Strata tokenu Aether względem WAX jest przerażająca.
Maszyny do generowania tokenów AETHER wyprodukowały zbyt dużo tokenów w odniesieniu do popytu. Spowodowało to dramatyczny spadek wartości AETHER względem WAX.

Strata była bardzo dotkliwa, ponieważ w ciągu paru miesięcy cena AETHER spadła o ponad 99%. W czerwcu wystarczyło 2000 AETHER, aby otrzymać 1 WAX. Pod koniec sierpnia należało dysponować prawie 60000 AETHER, aby kupić 1 WAX. Kolejne miesiące przyniosły kolejne spadki. Jak do tego doszło?

Gra rPlanet również opiera się o NFT. Uczestnicy zajmują się miksowaniem elementów (pierwiastków), z których powstają bardziej skomplikowane rzeczy. Każde nowe odkrycie oznacza, że społeczność rzuci się do generowana nowo odkrytych NFT. Do tego jest potrzebna duża ilość AETHER, która dzięki takim zakupom znika z rynku. Zmniejsza się też podaż, windując równocześnie cenę AETHER. Wszyscy kupują AETHER i wydają AETHER.

W lipcu odkrywanie nowych pierwiastków… nagle się skończyło. Wszyscy produkujący AETHER rzucili się zatem do sprzedawania. Pamiętamy, że kampania promocyjna rPlanet zawierała również tanią sprzedaż maszynek do produkcji AETHER. W sytuacji braku nowych odkryć i kupujących, AETHER błyskawicznie tracił wartość.

Jak zachowała się nasza inwestycja?

Nasza inwestycja straciła zarówno wartość, jak i perspektywy. Gdy AETHER był warty około 2000 AETHER za 1 WAX, kalkulowaliśmy roczne przychody na poziomie około $150. Przy wartości około 55000 AETHER za 1 WAX, przychody spadają do… $3 rocznie.

Nasza pozycja w dostarczaniu płynności objawiła się wielkim impermanent loss. Większość naszych WAX, które przeznaczyliśmy do dostarczania płynności zamieniły się w AETHER. Impermanent loss polega na tym, że gdy jedna z walut w parze słabnie, nasze zasoby są transferowane właśnie do tej słabnącej waluty.

Mamy zatem, z zainwestowanych 50 WAX, do odzyskania jedynie 12 WAX po aktualnych cenach. Z kolei prawie 100 000 AETHER zamieniło się w… ponad 800 000 AETHER. Wartości te nie są symetryczne, ponieważ dostarczaliśmy płynność w różnych momentach i po różnych cenach przez te kilka miesięcy. Mamy zatem dużo mniej WAX, które utrzymały wartość. Mamy również o bardzo dużo więcej AETHER niż na początku, które jednak straciły na wartości praktycznie wszystko.

Co zrobić z nieudaną strategią inwestycyjną?

Strata na kryptowalutach nie powinna zniechęcać. Co teraz robić z inwestycją i strategią?

Nasza strategia zakładała zarabianie 2000-2500 AETHER dziennie, czyli około 1 WAX po starym kursie. Oznaczałoby to równowartość $150 w rok, które pomnażalibyśmy dostarczając płynności. Rzeczywistość pokazała jednak, że ten plan się nie powiedzie. Odpisujemy zatem około $200 dolarów rocznie z przyszłych, niezrealizowanych zysków.

Pierwsza opcja to rozrzucić klocki i po prostu z tym wszystkim skończyć. W tym scenariuszu dokonamy zamiany 800k AETHER na WAX, czyli wyciągniemy 24 WAX z zainwestowanych około 50 WAX. Mamy zatem wymierną stratę w wysokości około 4 dolarów. Dodatkowo do równania wejdzie cała praca (czas) włożone w zdobywanie i staking NFT, które pozostawimy.

Druga opcja to zostawić maszynkę do produkcji AETHER i raz na jakiś czas sprzedawać wygenerowane przez nią tokeny. Oznacza to, że nasza pozycja w dostarczaniu płynności nie będzie już więcej zasilana tokenami AETHER. Będzie zatem zarabiała na tym, co jest aktualnie zdeponowane. Wciąż będzie też podlegać zjawisku impermanent loss, co oznacza coraz więcej AETHER i coraz mniej WAX, jeśli trend będzie kontynuowany.

Trzecia opcja to trzymanie się strategii, granie, generowanie NFT, dostarczanie ich do rPlanet, zbieranie AETHER i dostarczanie płynności. Będzie to jednak działanie całkowicie hobbystyczne z perspektywy zysków. W tym scenariuszu należy szukać innych sposobów, np. wykorzystać zdobyte AETHER do wygenerowania pierwiastków w rPlanet, co może oznaczać granie w kolejną grę.

Przyszłość pokazała, że najlepiej było… rozrzucić klocki i zrezygnować z tego modelu zarabiania. Tokeny AETHER straciły praktycznie całą wartość. Model biznesowy gry zmienia się, a podaż tokenów jest ograniczana. Mleko się jednak rozlało, a AETHER spadł z 2k WAX do prawie 900k WAX w najniższym punkcie.

Czy warto wymyślać strategie oparte o NFT?

To, że ta nasza strategia nie wypaliła wcale nie oznacza porażki wszystkich gier opartych o blockchain. Jest to wciąż jedna z najlepiej rozwijających się branż i jest jednym z lepszych zakładów na przyszłość, jaki można wykorzystać na swoją korzyść.

Warto też wspomnieć, że nasze inne strategie odniosły sukces. Alien Worlds i jego setki procent zysków TLM (gra jest w fazie rozwoju) oraz ALICE, której tokeny w momencie pisania przyniosły 250% zysku i permanentną szansę na wygranie wartościowych działek.

Co zatem robić? Nie ma innej drogi, tylko wymyślać i testować strategie zarabiania. Cudów nie ma i dochód pasywny sam się nie zarobi (bo go w długim terminie nie ma). Trzeba brać udział w prac społeczności wokół najbardziej obiecujących projektów. Warto uczyć się nowych rzeczy, szczególnie programowania i automatyzacji i być przydatnym.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!