Może się to wydawać aktualnie daleką perspektywą, ale jednak w pewnym momencie stanie się rzeczywistością. Przyjdzie czas na sprzedaż kryptowalut. Ci, którzy kupili kilka lat temu, zwielokrotnili swój kapitał. Inni, którzy kupowali po wyższych cenach, również mają szansę na to, żeby inwestycję zakończyć z większą wartością, niż na początku. Pojawiają się następujące pytania: jak sprzedać Bitcoiny? Jak spieniężyć kryptowaluty, aby zachować wzrost ich wartości i bezpiecznie przetransferować je do postaci, która będzie dla nas bardziej przydatna: gotówki, złotówek na koncie bankowym, dolarów, euro lub innej?

Jak sprzedać Bitcoin?

Załóżmy, że masz już Bitcoina i myślisz, jak z powrotem wrócić do tradycyjnych walut, takich jak złotówki czy funty. Jak sprzedać Bitcoin? Najlepiej osobiście osobie, która chciałaby dołożyć więcej kryptowalut do swojego zbioru oszczędności w formie cyfrowej. Inną, popularną możliwością są giełdy kryptowalut. Najpopularniejsze rozwiązania dla Polaków to BitBay lub Binance (która wspiera przelewy w EUR i GBP przez swój oddział w Jersey ). Większość z nich pozwala na sprzedaż kryptowalut i wypłatę pieniędzy z tej sprzedaży na konto bankowe. Do skorzystania z giełdy kryptowalut najczęściej będzie potrzebna weryfikacja. Korzyścią z tego rozwiązania jest możliwość dokonania transakcji całkowicie online, bez potrzeby wychodzenia z domu. Anonimowym rozwiązaniem jest skorzystanie z bitomatu, które znajdują się w większości dużych miast na całym świecie.  Warto jednak pamiętać o tym, że zapłaci się wtedy kilkuprocentową prowizję. W największych miastach, takich jak Warszawa, istnieją również agencje, które zajmują się skupem i sprzedażą kryptowalut. Warto rozważyć skorzystanie z ich usług.

Przy sprzedaży Bitcoina należy koniecznie zapoznać się z lokalnymi przepisami skarbowymi. W większości krajów przy sprzedaży kryptowalut do zwykłej waluty pojawia się obowiązek podatkowy, analogiczny do zysków kapitałowych.

Jak spieniężyć Bitcoin? Giełda kryptowalut, bitomat czy osobista transakcja to tylko kilka opcji spośród wielu.

Jak spieniężyć Bitcoin?

To konkretne pytanie o spieniężenie BTC dotyczy najczęściej transformacji posiadanych Bitcoinów do gotówki. Sprawdzamy zatem, jakie są możliwości dla inwestora długoterminowego, który chce otrzymać gotówkę (złotówki, dolary, funty) za swoje Bitcoiny. Jak spieniężyć Bitcoin?

  • najprościej udać się do najbliższego bitomatu, znajdują się we wszystkich większych miastach. Sprawdź dokładną instrukcję korzystania z bitomatu. Trzeba liczyć się z kilkuprocentową prowizją, a przy większych kwotach trzeba pewnie wykonać kilka podejść. Warto też dysponować mobilnym portfelem w smartfonie, aby ułatwić sobie dokonywanie transakcji,
  • można spieniężyć Bitcoiny u agenta, brokera lub w lokalnym stowarzyszeniu u sprzedawców o wysokiej reputacji (warto sprawdzić opinie w internecie). Taka usługa jest dostępna w największych miastach, w Warszawie jest nawet kilka takich punktów,
  • prywatnego kontrahenta łatwo można znaleść w serwisie localbitcoins, gdzie warto kierować się opiniami, wystawionymi przez wcześniejszych klientów.

Gotówka jest też częstym medium transferu w przypadku dokonywania transakcji ze znajomymi lub rodziną. Warto pamiętać o tej opcji, ponieważ można uniknąć dzięki temu sporych prowizji u pośredników.

Jak wypłacić pieniądze z Bitcoin?

Pytanie, jak wrócić do walut narodowych pojawi się prędzej czy później w głowie każdego inwestora. Zarówno w przypadku, gdy inwestycja przyniosła zyski, jak i w momencie, gdy nagła sytuacja lub szansa zmusza inwestora do spieniężenia swojego stanu posiadania, ważne jest kilka kwestii. Sprawdzamy zatem, jakie warunki musi spełnić inwestor, aby wypłacić pieniądze z Bitcoina.

Po pierwsze, właściciel musi mieć kontrolę nad adresem, na którym znajduje się Bitcoin. W przypadku długoterminowej inwestycji proces odkrywania klucza prywatnego może być skomplikowany, łącznie z próbą odzyskiwani backup-ów. W przypadku giełd kryptowalut konieczna jest znajomość hasła, kontrola adresu e-mail oraz urządzenia do dwustopniowej autoryzacji.

Po drugie, sprzedaż Bitcoin do waluty może zostać dokonana w wybranych miejscach. Czy wybór padnie na brokera, giełdę kryptowalut, bitomat czy prywatną osobę, warto pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku.

Po trzecie, trzeba pamiętać o ewentualnym rozliczeniu podatkowym, jeśli ze sprzedaży udało się osiągnąć zysk. W Polsce podatek od zysku jest analogiczny do zysków kapitałowych, czyli wynosi 19%.

Napiszcie w komentarzach o Waszych doświadczeniach ze sprzedażą Bitcoinów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *