Jak przyjmować płatności w Bitcoinach? Przewodnik dla przedsiębiorców

Od startu blockchain minęło ponad 10 lat i wciąż nie udało się udowodnić, że kryptowaluty nie mają przyszłości. Co więcej, sektor rozwija się i zwiększa wartość. Coraz więcej ludzi używa Bitcoina i innych krypto do płatności i inwestowania. Po stronie biznesu, przyjmowanie płatności w Bitcoinach i innymi kryptowalutami staje się coraz popularniejsze.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prawdopodobnie tracisz część rynku i klientów nie oferując im płatności za pomocą cyfrowych aktywów. Rozwiązania te charakteryzują się już prostotą, niskimi opłatami oraz przyjaznym wyglądem na komputerach i smartfonach.

Jak przyjmować płatności w Bitcoinach i innych kryptowalutach?

Przyjmowanie płatności kryptowalutami oferują serwisy takie, jak CoinPayments, czy CoinGate. W ramach usługi otrzymujemy zarówno portfel kryptowalut, jak i łatwy sposób obsługi płatności w sklepie internetowym i przez smartfona.

Na początku liczba pytań może przytłaczać, ale na szczęście odpowiedzi przychodzą szybko i są w miarę proste. Rozpocznijmy od podstaw.

Przechowywanie zarobionych kryptowalut

Często wspominamy, że kryptowaluty należy przechowywać pod ścisłą, własną kontrolą. Postępowanie, jakby “nie Twoje klucze, nie Twoje krypto” było prawdziwe uratowało wielu inwestorów przed utratą środków.

Oznacza to, że pieniądze płacone w postaci kryptowalut należy regularnie wypłacać z portfela online. Korzystanie z portfeli sprzętowych, takich jak Trezor czy Ledger Nano S jest tanie (portfele kosztują dużo mniej niż sto euro) oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przyjmowanie płatności w Bitcoinach

Zapłaty za pomocą kryptowalut za usługi lub produkty dokonuje się za pomocą prostej płatności z portfela klienta do portfela należącego do sklepu lub przedsiębiorcy.

Często użytkownik robiąc zakupy w sklepie internetowym będzie korzystał z płatności na komputerze. Wygenerowany adres do zapłaty w Bitcoinach lub innej kryptowalucie zostanie przez niego obsłużony w portfelu kryptowalut takim jak Exodus czy Atomic Wallet.

W innym przypadku, przedsiębiorca w swoim stacjonarnym sklepie chciałby obsłużyć klienta, który kupuje będąc obecnym na miejscu. Zaprezentuje wtedy na smartfonie kod QR, który klient zeskanuje swoim mobilnym portfelem.

Inna możliwość to bezpośrednia płatność, jeśli klient i sklep korzystają z tego samego portfela lub giełdy.

Opłaty za przyjmowanie płatności w Bitcoinach

Ile kosztuje przyjmowanie płatności w kryptowalutach? Gdyby przedsiębiorca chciał po prostu przyjmować płatności do swojego portfela Bitcoin bez pośredników, jedyną opłatą byłoby miner’s fee, czyli opłata transakcyjna dla wykopujących bloki. Ta opłata wynosi zwykle kilkadziesiąt centów, choć potrafi w czasie dużej popularności Bitcoina podskoczyć do paru dolarów. Pamiętajmy, że wysyłający ponosi tę opłatę, więc przedsiębiorca otrzyma pieniądze niejako “za darmo”. W przypadku innych kryptowalut opłaty wahają się od zera do kilku centów.

CoinPayments pobiera 0,5% opłaty od transakcji od sprzedawców. To jedna z najniższych stawek na rynku.

CoinGate pobiera 1% opłaty od transakcji od sprzedawców. Niektóre z usług zawartych w tej opłacie to darmowe przelewy SEPA i wypłaty BTC, brak opłat wstępnych, wsparcie oraz panel kontroli wspomagający księgowanie.

Jak będąc przedsiębiorcą lub sklepikarzem przyjmować płatności w Bitcoinach? Sprawdzamy najpopularniejsze metody.

Jak księgować wpłaty w kryptowalutach?

Rekomendujemy kontakt z księgowym obeznanym w nowoczesnych metodach płatności. Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z firm przetwarzających płatności. Dzięki nim na ich konta firmowe trafiają pieniądze w tradycyjnych walutach, dzięki czemu księgowanie nie różni się od zwyczajnych transakcji. Oprogramowanie odpowiedzialne za przyjmowanie płatności w kryptowalutach przelicza je zaraz po zakończeniu transakcji na tradycyjne waluty.

Księgowanie kryptowalut na koncie firmy może okazać się problematyczne, w zależności od interpretacji podatkowej urzędu, któremu podlega firma. Niektóre kraje uważają kryptowaluty za prawa majątkowe, przez co trudno je wycenić bez ich zbycia. Inne pozwalają na wycenę, ale nie ma odniesienia który kurs kryptowalut należy zastosować. Dzieje się tak, ponieważ nie ma autorytarnego urzędu lub dominującego banku, który mógłby określić referencyjny kurs.

Jest to tylko kilka aspektów, z którymi mierzą się przedsiębiorcy pobierający płatności w kryptowalutach. Usługi obsługujące płatności z jednoczesnym szybkim przeliczaniem na tradycyjne waluty cieszą się dzięki nim sporą popularnością.

Którą stronę obsługującą płatności w kryptowalutach wybrać?

Jest kilka stron, które oferują wsparcie dla biznesu. Przed dokonaniem wyboru sprawdź, czy rzeczywiście potrzebujesz korzystać z ich usług. Często wystarczy po prostu mobilny portfel kryptowalut i kilka chwil spędzonych później nad arkuszem kalkulacyjnym, w celu zaksięgowania wpłat. Dla tych, którzy potrzebują jednak czegoś więcej, sprawdzamy popularne serwisy.

CoinPayments

CoinPayments to jeden z liderów przyjmowania płatności w kryptowalutach. Firma obsługuje rekordową liczbę ponad 1900 kryptowalut i tokenów, którymi można zapłacić. Integracja z popularnymi sklepami internetowymi, włączając WooCommerce, Shopify, Magento, Opencart, WHMCS, oscommerce, Drupal, PrestaShop, Ubercat, Xcart, Zencart pośród wielu.

Serwis umożliwia również zakup kart podarunkowych za kryptowaluty. Wsparcie dla aplikacji na systemy Android i iOS to branżowy standard. Jest dostępna również funkcjonalność POS (Point of Sale) dla przyjmowania płatności osobiście. Portfel wspiera wiele kryptowalut i umożliwia wymiany pomiędzy tokenami.

CoinGate

CoinGate to kolejna propozycja, która ma na celu ułatwienie życia przedsiębiorcom. To złożone rozwiązanie o nowoczesnym wyglądzie. Nie tylko można tam przyjmować płatności, ale również dokonywać konwersji (trading) i zarządzać portfelem.

Strona obsługuje 50 kryptowalut i zapewnia, że środki przechowywane są bezpiecznie w “cold storage”. Z ich usług skorzystało już ponad 150 000 klientów.

Czy przyjmowanie płatności w Bitcoinach to przyszłość?

Wraz ze wzrostem cen Bitcoina i reszty cyfrowych aktywów możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania ze strony klientów. Jeśli przełoży się to na większą liczbę transakcji, wygrają ci, którzy szybko zareagują i przygotują się od strony technicznej.

Wpisz w komentarzu, jeśli potrzebujesz wdrożenia takiej technologii. Jeśli zajmujesz się wdrażaniem płatności Bitcoinem lub masz umiejętności, które pomogą innym, również zostaw komentarz. Im więcej adaptacji, tym silniejsza społeczność!

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!