Jak przyjmować płatności w Bitcoinach? Przewodnik dla przedsiębiorców

Coraz więcej ludzi używa Bitcoina i innych krypto do płatności i inwestowania. Przyjmowanie płatności w Bitcoinach staje się coraz popularniejsze.

Jesteś przedsiębiorcą lub masz sklep? Jeśli nie oferujesz klientom płatności za pomocą kryptowalut, prawdopodobnie tracisz część rynku. Rozwiązania te charakteryzują się już:

  • prostym wdrożeniem,
  • łatwym korzystaniem zarówno przez przedsiębiorcę, jak i klientów,
  • niskimi prowizjami,
  • przyjaznym wyglądem na komputerach i smartfonach.
Czy przedsiębiorca jest w stanie łatwo przyjmować płatności w kryptowalutach?

Jak przyjmować płatności w Bitcoinach i innych kryptowalutach?

Przyjmowanie płatności kryptowalutami oferuje serwis taki jak CoinPayments. W ramach usługi otrzymujemy portfel kryptowalut. Najważniejszy jest jednak łatwy sposób obsługi płatności w sklepie internetowym i przez smartfona.

Jak przechowywać zarobione w firmie kryptowaluty?

Często wspominamy, że kryptowaluty należy przechowywać pod ścisłą, własną kontrolą. Postępowanie według powiedzenia “nie Twoje klucze, nie Twoje krypto” uratowało wielu inwestorów przed utratą środków.

Oznacza to, że pieniądze płacone w postaci kryptowalut należy regularnie wypłacać z portfela online. Korzystanie z portfeli sprzętowych, takich jak Trezor czy Ledger Nano S jest tanie (portfele kosztują dużo mniej niż sto euro) oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przyjmowanie płatności w Bitcoinach

Zapłaty za pomocą kryptowalut za usługi lub produkty dokonuje się za pomocą prostej płatności z portfela klienta do portfela należącego do sklepu lub przedsiębiorcy.

Często użytkownik robiąc zakupy w sklepie internetowym będzie korzystał z płatności na komputerze. Wygenerowany adres do zapłaty w Bitcoinach lub innej kryptowalucie zostanie przez niego obsłużony w portfelu kryptowalut takim jak Exodus czy Atomic Wallet.

W innym przypadku, przedsiębiorca w swoim stacjonarnym sklepie chciałby obsłużyć klienta, który kupuje będąc obecnym na miejscu. Zaprezentuje wtedy na smartfonie kod QR, który klient zeskanuje swoim mobilnym portfelem.

Inna możliwość to bezpośrednia płatność, jeśli klient i sklep korzystają z tego samego portfela lub giełdy.

Opłaty za przyjmowanie płatności w Bitcoinach

Sprawdźmy ile kosztuje przyjmowanie płatności w kryptowalutach.

Przedsiębiorca chce przyjmować płatności do swojego portfela Bitcoin bez pośredników? Jedyną opłatą jest miner’s fee, czyli opłata transakcyjna dla wykopujących bloki. Ta opłata wynosi zwykle kilkadziesiąt centów, choć potrafi w czasie dużej popularności Bitcoina podskoczyć do paru dolarów. Pamiętajmy, że wysyłający ponosi tę opłatę. Przedsiębiorca otrzyma zatem pieniądze niejako “za darmo”. W przypadku innych kryptowalut opłaty wahają się od zera do kilku centów.

CoinPayments pobiera 0,5% opłaty od transakcji od sprzedawców. To jedna z najniższych stawek na rynku.

Jak będąc przedsiębiorcą lub sklepikarzem przyjmować płatności w Bitcoinach? Sprawdzamy najpopularniejsze metody.

Jak księgować wpłaty w kryptowalutach?

Rekomendujemy kontakt z księgowym obeznanym w nowoczesnych metodach płatności. Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z firm przetwarzających płatności. Dzięki nim na ich konta firmowe trafiają pieniądze w tradycyjnych walutach. Wtedy księgowanie nie różni się od zwyczajnych transakcji. Oprogramowanie odpowiedzialne za przyjmowanie płatności w kryptowalutach przelicza je zaraz po zakończeniu transakcji na tradycyjne waluty.

Księgowanie kryptowalut na koncie firmy może okazać się problematyczne. Zależy to od interpretacji podatkowej urzędu, któremu podlega firma. Niektóre kraje uważają kryptowaluty za prawa majątkowe. Przez to trudno je wycenić bez ich zbycia. Inne pozwalają na wycenę, ale nie ma odniesienia który kurs kryptowalut należy zastosować. Dzieje się tak, ponieważ nie ma autorytarnego urzędu lub dominującego banku, który mógłby określić referencyjny kurs.

Jest to tylko kilka aspektów, z którymi mierzą się przedsiębiorcy pobierający płatności w kryptowalutach. Usługi obsługujące płatności z jednoczesnym szybkim przeliczaniem na tradycyjne waluty cieszą się dzięki nim sporą popularnością.

Którą stronę obsługującą płatności w kryptowalutach wybrać?

Jest kilka stron, które oferują wsparcie dla biznesu. Przed dokonaniem wyboru sprawdź, czy rzeczywiście potrzebujesz korzystać z ich usług. Często wystarczy po prostu mobilny portfel kryptowalut i kilka chwil spędzonych później nad arkuszem kalkulacyjnym, w celu zaksięgowania wpłat. Dla tych, którzy potrzebują jednak czegoś więcej, sprawdzamy popularne serwisy.

CoinPayments

CoinPayments to jeden z liderów przyjmowania płatności w kryptowalutach. Firma obsługuje rekordową liczbę ponad 1900 kryptowalut i tokenów, którymi można zapłacić. Integracja z popularnymi sklepami internetowymi, włączając WooCommerce, Shopify, Magento, Opencart, WHMCS, oscommerce, Drupal, PrestaShop, Ubercat, Xcart, Zencart pośród wielu.

Serwis umożliwia również zakup kart podarunkowych za kryptowaluty. Wsparcie dla aplikacji na systemy Android i iOS to branżowy standard. Jest dostępna również funkcjonalność POS (Point of Sale) dla przyjmowania płatności osobiście. Portfel wspiera wiele kryptowalut i umożliwia wymiany pomiędzy tokenami.

Czy przyjmowanie płatności w Bitcoinach to przyszłość?

Wraz ze wzrostem adaptacji Bitcoina i reszty cyfrowych aktywów możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania ze strony klientów. Jeśli przełoży się to na większą liczbę transakcji, wygrają ci, którzy szybko zareagują i przygotują się od strony technicznej.

Celem nowych rozwiązań i innowacji blockchain jest osiągnięcie niskich prowizji za płatności. Z czasem te kwoty będą dążyć coraz bliżej zera. Warto być w miejscu, gdzie dzieje się rewolucja ułatwiająca ludziom życie.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!