Jak pisać skuteczne prompty do ChatGPT-4? Komendy i polecenia AI

ChatGPT pozwala wszystkim na rozmowę ze sztuczną inteligencją. Wystarczy naturalny język, polski, angielski i nie potrzeba do tego specjalistycznych komend. Jest to ogromna zaleta, przybliżająca technologię i ułatwiająca dostęp do osiągnięć naukowych AI. ChatGPT “nauczył się” na danych pobranych z całego internetu, więc dysponuje wielką wiedzą.

Jakie pożytek może przynieść ChatGPT każdemu z nas? Przykładów jest wiele:

 • ChatGPT może być osobistym analitykiem, który odpowie na pytania z wiedzy ogólnej lub dostarczy szczegółów zadanego tematu,
 • może zostać asystentem, który zaplanuje dzień albo aktywności typu przyjęcia lub spotkania
 • generowania kreatywnych nazw i sloganów,
 • pisać wiersze, dowcipy lub nawet rozdziały książek i e-booki,
 • podpowiadać kod w różnych językach programowania, tłumaczyć go i wskazywać błędy.

Piszesz dużo opisów, artykułów, wiadomości, prezentacji? Oszczędzaj dziesiątki godzin pracy dzięki aplikacji AI do pisania.

Jak wygląda praca przyszłości dzięki sztucznej inteligencji?

Wyobraź sobie, że siadasz do pracy przed wielkim monitorem. Nie ma przed Tobą klawiatury… po prostu mówisz do komputera. W wyniku Twoich instrukcji obrazy przewijają się szybko przed Twoimi oczami.

“Przeanalizuj wyniki firmy, w którą chciałbym zainwestować. Zamień wnioski na prezentację”. Zakup będzie prawdopodobnie dobrą decyzją.

“Streść najnowszy artykuł naukowy z branży, która mnie interesuje”. Wysłucham go w drodze, jadąc autem.

“Wygeneruj cztery realistyczne zdjęcia modeli, którzy zareklamują mój produkt. Wygeneruj dokładny opis tego, co jest na zdjęciach i wyślij je do działu marketingu”. Oni naniosą zmiany i odeślą je z powrotem.

Brzmi nierealnie? Taki styl pracy jest już blisko.

Co to jest prompt?

Prompt to komenda, którą wydaje się sztucznej inteligencji. ChatGPT poszedł jeszcze krok dalej, umożliwiając “promptowanie” w postaci naturalnego języka i zwykłych, ludzkich pytań.

Czy warto nauczyć się korzystać z ChatGPT?

Jak najbardziej warto! Korzystanie z dodatkowego, choć sztucznego umysłu może usprawnić życie praktycznie każdego człowieka. Wiele osób próbuje korzystać z ChataGPT bojąc się przejęcia ludzkich miejsc pracy przez automaty i roboty. Po części mają rację, choć rewolucja sztucznej inteligencji dotyczy nie tylko pracy, ale również wielu innych obszarów.

Zmiana, która nastąpi, zmieni sposób korzystania ludzi z urządzeń elektronicznych. Sztuczna inteligencja, zamiast zastąpić ludzi, usprawni ich pracę i pozwoli na jeszcze produktywniejsze wykorzystanie czasu i zasobów.

Prompt engineering to rola przyszłości w IT?

Pisaliśmy już wcześniej, że funkcja inżynier promptingu / inżynier promptów ma potencjał do stania się bardzo ważną rolą w przyszłych ekipach w technologii komputerowej.

Prompt engineer tworzy i udoskonala prompty. Specjalista od promptingu zna model oraz wie, jakie prompty prowadzą do konkretnych wyników i czego spodziewać się po wydawanych komendach.

W rzeczywistości takich osób będzie potrzeba niewiele. Sama sztuczna inteligencja, jak pokazał ChatGPT, będzie optymalizowała zapytania użytkowników.

Już teraz wysyłane przez ludzi prompty są automatycznie łączone przez przeglądarkę Bing z zapytaniami do wyszukiwarki internetowej. Dzięki temu łączy się moc sztucznej inteligencji i algorytmów wyszukiwania.

Jakie są rodzaje ChatGPT?

ChatGPT ma kilka wersji, w tym ChatGPT-3 (w tym wersja tzw. 3.5) i ChatGPT-4.

Na co pozwala ChatGPT-4?

ChatGPT-4 umożliwia zadawanie długich zapytań (32 tysiące “tokenów”) i według twórców, pozwala na:

 • Swobodne i szczegółowe operowanie językiem naturalnym w rozmowie. W praktyce nierozróżnialne od rozmowy z prawdziwym człowiekiem.
 • Pytanie o wiedzę wyciągniętą z danych z całego dostępnego internetu.
 • Równowagę pomiędzy kreatywnością i spójnością oraz poprawnością odpowiedzi.
 • Uzyskanie odpowiedzi na nawet trudne i skomplikowane problemy matematyczne lub naukowe wyglądają na sensowne, jeśli prompt zostanie odpowiednio skonstruowany.
 • Wielką pomoc w programowaniu, dzięki podpowiadaniu działającego kodu i szukaniu błędów.
 • Analizę, opis i komentarz grafik oraz obrazów.

ChatGPT-4 może też pobierać tekst ze stron internetowych, gdy udostępnisz adres URL w poleceniu. Więcej informacji na temat ChatGPT na stronie twórców, OpenAI.

Okno startowe ChatGPT-4

Jak zdobyć dostęp do ChatGPT-4 standardową drogą?

Załóż konto na stronie chat.OpenAI.com.

Wybierz płatną wersję i kup subskrypcję, która kosztuje 20 dolarów miesięcznie.

Masz dzięki temu nielimitowany dostęp do ChatGPT-3.5 oraz dostęp do ChatGPT-4 w trybie 25 wiadomości na każde 3 godziny. To wystarczająco do większości zastosowań.

Na co pozwala ChatGPT-3 (ChatGPT-3.5)?

ChatGPT-3.5 jest modelem językowym do tekstu. Można do niego uzyskać dostęp bez kolejki na stronie twórców, OpenAI. 

W porównaniu do czwórki ChatGPT-3.5 ma kilka ograniczeń. Został nauczony na danych z internetu ściągniętych do pewnej daty, nie ma zatem możliwości generowania odpowiedzi na najbardziej bieżące tematy. Nie łączy się również z internetem w celu pobrania informacji pomocnych w odpowiedzi.

Jest wciąż jednak funkcjonalną aplikacją, która w dodatku jest sporo tańsza od nowszej wersji oraz pozwala na swobodne testowanie różnych wersji modelu.

Gdzie większość ludzi korzysta z ChatGPT?

Najwięcej ludzi zakłada konta na stronie twórców, OpenAI.

API ChatGPT to dostęp dla specjalistów od AI i programistów

Dostęp do API jest płatny, oto informacje ze strony Fundacji:

 • gpt-4 z oknem kontekstowym wielkości 8K (około 13 stron tekstu) kosztuje $0.03 za 1K prompt tokens i $0.06 za 1K completion tokens.
 • gpt-4-32k z oknem kontekstowym wielkości 32K (około 52 stron tekstu) kosztuje $0.06 za 1K prompt tokens, i $0.12 za 1K completion tokens.

Programiści często rozpoczynają swoją przygodę z ChatGPT od płatnego dostępu do ChatGPT Plus, gdzie kupuje się priorytetowy dostęp do modeli i wsparcie.

Jak zdobyć dostęp do ChatGPT-4 za darmo?

Najprostszą opcją dostępu do ChatGPT jest wykorzystanie faktu, że Microsoft ściśle współpracuje z OpenAI. Efektem jest integracja wyszukiwarki Bing z ChatGPT-4. Integracja ma różne nazwy, w Microsofcie nazywa się Bing Copilot, często jednak używa się nazwy Bing ChatGPT, Bing Chat, etc.

Jak zainstalować ChatGPT w Bing Copilot i zacząć szybko korzystać z ChatGPT-4?
Jeśli nie masz dostępu do Chatu w Bing Copilot, sprawdź naszą instrukcję: dopisz się do listy oczekujących lub zainstaluj Edge Dev (wersję developerską).

Jak szybko uzyskać dostęp do ChatGPT-4?

 • Instalujemy przeglądarkę internetową Edge. My korzystamy z wersji developerskiej, Edge Dev.
 • Jeśli jeszcze nie mamy konta w Microsoft, rejestrujemy się.
 • Jeśli nie mamy dostępu, dołączamy do listy oczekujących na dostęp do Bing Copilot.
 • Otrzymujemy dostęp i mamy w przeglądarce niebieski przycisk z “B”. Po jego naciśnięciu, w zakładkach bocznego panelu pojawi się “Chat”.
 • Jeśli przycisk nie pojawia się lub wersja Chatu jest starsza, spróbuj zainstalować przeglądarkę w wersji developerskiej Edge Dev.

Prompty ChatGPT

Promptowanie ChatGPT-4 w Bingu to po prostu rozmowa. Gdy wpiszesz pierwsze zadania, przekonasz się, że bot świetnie rozumie zadane normalnie pytania. Dla testów spróbuj “Jak zrobić rosół” lub “Napisz kod w Pythonie pozwalający na ściąganie co pięć minut wyników ze strony z wynikami sportowymi i wysłanie ich na email”.

Jak zacząć szybko korzystać z ChatGPT-4 dzięki przeglądarce Edge. Gdzie wpisywać prompty?
Bing pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy ze sztuczną inteligencją. Po prostu zaczynamy rozmowę od pytania lub dostarczenia informacji, które wprowadzą kontekst.

Tokeny, czyli jaka może być długość promptów? 

Według informacji od twórców modelu ChatGPT-4 może przyjąć aż 32 tysiące tokenów. To mniej więcej 24 tysiące słów! Oznacza to, że:

 • programiści mogą pytać się o skomplikowane systemy z długim kodem,
 • prawnicy mogą załadować do Chata historię sprawy i precedensy,
 • autorzy mogą generować poezję lub kolejne rozdziały książki na podstawie długich historii i rozdziałów
 • itd.

Dla zainteresowanych algorytm przeliczania tokenów na słowa:

 • 1 token ~= 4 znaki po angielsku
 • 1 token ~= 3/4 słowa 
 • 100 tokenów ~= 75 słów
 • 1-2 zdania ~= 30 tokenów 
 • 1 akapit ~= 100 tokenów

Jakie rodzaje promptów mogą być przydatne?

W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, przypisujemy sztucznej inteligencji konkretne role. Prosimy, aby była managerem, naukowcem, matematykiem, programistą, terapeutą, kreatywnym twórcą lub automatem, możliwości jest niezliczona liczba. Każda z tych postaci może wygenerować inne wyniki, ponieważ będziesz dopasowywała odpowiedzi z innych obszarów prawdopodobieństwa.

Jaki rodzaj komend możemy zawrzeć w prompcie?

Podsumuj i streść

Popularnym i przydatnym promptem jest “Podsumuj” lub “Streść”. Artykuł, pracę naukową, książkę, wszystko, co jest długie i przeczytanie ze zrozumieniem zajmuje dużo czasu.

Możliwość zdefiniowania najważniejszych wniosków i wyciągnięcie istotnych kwestii to siła AI. Szczególnie łatwo jest przyswoić podsumowania w podpunktach.

Rozwijaj (interpoluj i ekstrapoluj)

Znajdź nieoczywiste powiązania pomiędzy zadanym tematem a innymi węzłami wiedzy dostępnymi dla AI. Ekstrapoluj temat w przyszłość lub inne dziedziny. Przeanalizuj temat, aby doszukać się czegoś nowego lub głębszego.

Zadawaj dużo pytań

Dlaczego, wytłumacz dalej, podważ wynik lub pokaż go z innej strony. Umiejętności analityczne sztucznej inteligencji to trafianie w odpowiednie miejsca w przestrzeni jej wiedzy. Drążenie tematu może doprowadzić do rozwoju.

Jak zastosować w rzeczywistości…? Porównaj do…? Podaj części wspólne z…?

Jak lepiej zrozumieć działanie ChatGPT?

Do tej pory zasada działania wielkich modeli językowych była znana jedynie garstce specjalistów. Dziś, wraz z rosnącą popularnością narzędzi, coraz więcej ludzi próbuje zrozumieć data science.

Jeśli chcesz rozpocząć edukację, przeczytaj Jak działa ChatGPT prostym językiem. Następnie możesz od razu udać się do twórców ChatGPT i przeczytać ich poradnik jak pisać komendy do ChatGPT+?

Sama AI pisze w podsumowaniu artykułu: Model AI to funkcja, która bierze zbiór ustrukturyzowanych symboli i produkuje powiązany, ustrukturyzowany zbiór symboli. Dzięki sprytnym zabiegom ta relacja jest zakomunikowana w łatwym do odczytania dla człowieka języku naturalnym. Wynik działania jest efektem prawdopodobieństwa. ChatGPT nie ma opinii i nie zna faktów. To tylko prawdopodobieństwo, że jeden symbol będzie blisko innego.

Dla zaawansowanych Stephen Wolfram napisał bardzo długi artykuł o tym, jak zrozumieć dogłębnie zasadę działania ChatGPT.

Jak pisać dobre prompty?

Aby komunikować się produktywnie z ChatGPT, warto rozpocząć według wskazówek:

1. Bądź konkretny. Napisz jasne i zwięzłe pytanie, które dostarczy wystarczająco dużo kontekstu dla AI, aby zrozumieć, o co pytasz.

2. Używaj prostego języka. Unikaj używania skomplikowanego języka technicznego lub wieloznacznych wyrażeń.

3. Podawaj przykłady. Dostarczenie przykładów może pomóc AI zrozumieć, czego szukasz i generować dokładniejsze odpowiedzi.

4. Używaj poprawnej gramatyki i interpunkcji. Może pomóc Ci w tym sama AI.

5. Bądź kreatywny: Spróbuj myśleć nieszablonowo i wymyślaj unikalne pytania, które będą stanowić wyzwanie dla AI i zachęcą go do generowania interesujących i kreatywnych odpowiedzi. Pamiętaj, aby przełączyć tryb rozmowy na “Kreatywny”.

6. Praktykuj i ćwicz. Pisanie dobrych pytań dla AI to umiejętność, która wymaga praktyki. Próbuj różnych podejść.

Istnieje obawa, że ChatGPT-4 przejmie intelektualną pracę wielu ludzi. Czy warto się tego obawiać?
Ten obraz został wygenerowany przez AI.

W promptingu ważny jest kontekst!

W rozmowie z ChatGPT użytkownik nadaje kontekst na początku rozmowy. Może być to zapytanie o konkretny temat (“Jak napisać skrypt…?”) albo prośba o wcielenie się w rolę (“Odpowiadaj na pytania jako doświadczony inwestor w akcje. Jak przeanalizować wyniki finansowe spółki…”). Ważne jest, aby model pamiętał, w jakim kontekście się znajduje. Przyjmując kolejne odpowiedzi ma pamiętać, od czego rozmowa się rozpoczęła.

Ważne jest, aby regularnie przypominać kontekst. Mogą do tego służyć streszczenia poprzednich promptów, przypomnienie o zmianach w poleceniu lub zwracanie uwagi na błędy w otrzymanych komunikatach.

Gdzie uczyć się promptingu ChatGPT?

Najlepiej uczyć się od specjalistów na konkretnych przykładach.

Pierwszym źródłem, które może nas zadziwić kreatywnością, jak i użytecznością, są Genialne Prompty ChatGPT. Znajduje się tam zbiór profesjonalnych promptów. Znajdziemy tam komendy pozwalające sztucznej inteligencji na wcielenie się w wiele ról produkujących użyteczne informacje i odpowiedzi.

Tutaj znajduje się dość krótkie, ale bardzo konkretne wprowadzenie do konwersacji z ChatGPT. Naukowy styl, wiele linków do kolejnych materiałów oraz instrukcje jak zacząć łączyć się z ChatGPT korzystając z Pythona.

Jak zostać profesjonalistą w AI i pisać jeszcze lepsze prompty?

ChatGPT może być postrzegany jako osobisty asystent, który ma dostęp do zgromadzonej w internecie wiedzy. Im bardziej szczegółowe i sprytne zapytanie, tym lepszy będzie wynik w odpowiedzi. Jakie wytyczne pomogą nam wycisnąć jeszcze więcej ze sztucznej inteligencji?

Zrozum swoje potrzeby i wymagania. Przekaż je szczegółowo do ChatGPT.

Jeśli nie wiesz, czego chcesz, ChatGPT przekaże w odpowiedzi losowy wynik. Wykorzystaj ten prosty schemat, aby uzupełnić informacje przekazywane do modelu.

Jak użyć ChatGPT do odpowiadania na emaile?

Przekaż do modelu:

 • potrzebuję odpowiedzi na maila o tej treści (wklej treść emaila),
 • napisz jak długa ma być odpowiedź,
 • napisz w jakim tonie ma być odpowiedź (formalnym, luźnym, itd.),
 • co ma się znaleźć w odpowiedzi (odmowa, akceptacja, prośba o dodatkowe informacje, itd.),
 • poproś ChatGPT o znalezienie w internecie informacji, które są wymagane w korespondencji,
 • przekaż w prompcie na jaki temat ChatGPT powinien wygenerować dłuższą odpowiedź,
 • przekaż dodatkowy kontekst, historię rozmowy lub szczegóły projektu, którego dotyczy rozmowa,
 • napisz czego ChatGPT ma unikać w generowaniu odpowiedzi (słowa, tematy).

Jak użyć ChatGPT do pisania artykułów?

Przekaż do modelu:

 • kim ma stać się model, aby napisać artykuł (np. działaj jako specjalista od marketingu i copywriter piszący artykuły dotyczące polityki i gospodarki)
 • potrzebuję artykuł na dany temat (wpisz np. pomysł na jego tytuł, “Jak inwestować mając niewiele pieniędzy i niewiele czasu”),
 • napisz jak długi ma być (w znakach, słowach), np. 500 słów,
 • napisz w jakim tonie ma być napisany (informacyjnym, entuzjastycznym, marketingowym itd.),
 • co ma się znaleźć w artykule (nagłówki jakie planujesz, pytania, na które ma odpowiadać, tematy, które ma poruszać itd.),
 • poproś ChatGPT o znalezienie w internecie faktów i informacji, szczególnie dotyczące konkretnych danych lub statystyk,
 • przekaż dodatkowy kontekst: wspomnij tytuły już napisanych artykułów lub szczegóły projektu, do którego piszesz artykuł,
 • napisz czego ChatGPT ma unikać w artykule (konkretne słowa, tematy lub kontekst).

Jak sprawdzić, czy tekst powstał w ChatGPT lub innym AI?

Jesteś po “drugiej stronie barykady”, np. nauczycielem, którego uczniowie piszą wypracowania, korzystając z AI? Potrzebujesz oprogramowania do sprawdzenia, czy praca była samodzielna.

Jak sprawdzić, czy dzieło nie jest twórczością człowieka? Najpopularniejszym serwisem jest GPTZero. Serwisy tego typu nie są jeszcze niestety skuteczne w detekcji AI. Warto połączyć oprogramowanie sprawdzające z innymi metodami.

Czy ChatGPT to narzędzie przyszłości?

ChatGPT może być stosowany w edukacji, biznesie, medycynie, informatyce, usługach, konsultingu i wielu innych. Wszędzie tam, gdzie są powtarzalne czynności, praca biurowa, dokumenty i treści. Dzięki ChatGPT możemy mieć lepsze narzędzia do nauki, diagnozowania chorób, tworzenia prezentacji, podsumowań i strategii biznesowych. Ponadto ChatGPT może pomóc w zwiększeniu efektywności procesów, co przyczyni się do oszczędności czasu i kosztów. W kolejnej dekadzie rozwój i postęp technologii będzie opierał się na sztucznej inteligencji.

Zainteresowani? Jeśli piszesz w pracy, zacznij od darmowej aplikacji pozwalającej oszczędzić dziesiątki godzin.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!