Jak pisać skuteczne prompty do AI? Generowanie obrazów i sztuki

Sztuczna inteligencja to potężne narzędzie, które można wykorzystać do szybkiego generowania obrazów. Jest w stanie wykonać pracę, która w innym przypadku zajęłaby wiele godzin. W dodatku wykonuje ją w kilka sekund! Prompty to komendy, od których zaczyna się magia AI.

AI jest już wykorzystywana do:

  • tworzenia sztuki “na zawołanie”,
  • generowania obrazów do mediów społecznościowych,
  • tworzenia fotorealistycznych zdjęć, krajobrazów i
  • opracowywania miksów różnych motywów, zdjęć i kreacji.

Przykłady? Pierwsze z brzegu obrazy kotków z serwisu Lexica.

Przykładowe obrazy kotów wygenerowane przez AI. Różne prompty, różne efekty!
Obrazy wygenerowane przez AI

Sprawdź nasz artykuł o wykorzystaniu AI do pisania tekstów i artykułów.

Co to jest prompt?

Prompt to komenda, którą wydaje się sztucznej inteligencji. Prompty stały się narzędziami do projektowania sztuki i obrazów. Za pomocą promptów, czyli prostych komend w postaci paru linijek tekstu, jesteśmy w stanie wygenerować piękne obrazy i użyteczne grafiki.

Prompting, czy warto się go nauczyć?

Pierwszą rzeczą o AI, która przychodzi do głowy jest przejęcie ludzkich miejsc pracy przez automaty i roboty. W rzeczywistości rewolucja sztucznej inteligencji dotyczy nie tylko pracy, ale również wielu innych obszarów.

Jednym z popularniejszych jest tworzenie grafik i design. Zastosowanie AI objawia się tym, że za pomocą promptów możemy sprawić, że komputer wygeneruje nam profesjonalne grafiki i obrazy. Ludzie, którzy nie mają umiejętności obsługi programów graficznych lub brakuje im zmysłu wizualnego i talentu otrzymali nagle możliwość tworzenia sztuki!

Prompt engineering to rola przyszłości w IT?

Inżynier promptingu, czy może inżynier promptów (polska nazwa jeszcze nie została określona) ma potencjał do stania się bardzo ważną rolą w przyszłych ekipach w technologii komputerowej.

Prompt engineer tworzy i udoskonala prompty, dzięki czemu tworzenie grafik i obrazów przez sztuczną inteligencję jest coraz szybsze i skuteczniejsze. Specjalista od promptingu ma za zadanie znać model oraz zebrać doświadczenie w tym, jakie prompty prowadzą do konkretnych obrazów i czego spodziewać się po wydawanych komendach.

Co to za technologia AI i jak zmieni świat?

Ludzki mózg nie jest w stanie przetworzyć wszystkich informacji dostępnych na świecie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy przystąpić do zadań, które wcześniej były dla ludzi niemożliwe. AI walnie przyczynia się do automatyzacji procesów. Automatyzacja to proces, w którym maszyny są tworzone tak, aby działały jak ludzie, lub mówiąc dokładniej, roboty. Proces odbywa się za pomocą komputerów i obejmuje zmniejszenie liczby kroków potrzebnych człowiekowi do wykonania zadania. W efekcie następuje zwiększenie wydajności i produkcji.

Tworzenie grafik i obrazów przechodzi właśnie rewolucję. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do generowania obrazów zachwycających swoją jakością i łatwością ich stworzenia. W pierwszej kolejności pomoże to artystom usprawnić warsztat i zarobić więcej pieniędzy. Publiczność i biznes otrzyma również źródło fantastycznych dzieł.

Najważniejsze modele AI do generowania obrazów

Rewolucję AI rozpoczął model językowy GPT-3 (Generative Pretrained Transformer, czyli wytrenowany transformer generujący). Jest to model machine learning, który służy to generowania tekstu. Sztuczna inteligencja, zachęcona promptem, próbuje przewidzieć dalszą część tekstu.

Najważniejsze transformery to Stable Diffusion, DALL-E, Midjourney. Wszystkie modele rozpatrujemy w szczegółach poniżej.

Jak pisać dobre prompty?

Trzymając się kilku zasad będziemy w stanie szybko przejść z poziomu początkującego promptera do osoby mogącej wygenerować obrazy do wielu różnych zastosowań.

  • opisz dobrze temat grafiki,
  • odkryj i stosuj style artystów, które są rozpoznawane przez używany przez Ciebie model,
  • używaj wykrzykników, aby zwiększyć wagę komendy i nawiasów, aby zmniejszyć wagę komendy.

Ważne jest, aby już od samego początku korzystać z dorobku innych badaczy AI. Nie wahaj się zatem korzystać ze strony Lexica.art. Znajdują się na niej obrazy wraz z zastosowanymi promptami.

Innym pomysłem jest losowe generowanie promptów z potencjałem. Inspiracje można znaleźć na AIprompt.

Gdzie warto zacząć uczyć się promptingu?

Jeśli jednak chcesz przejąć kontrolę nad procesem, warto zacząć od przewodnika promptingu: jak pisać dobre prompty AI.

Z kolei w tym artykule autor opisuje proces tworzenia i wybierania najlepszej wersji obrazu z promptów. Zwraca uwagę, że prompty to nowe i obiecujące narzędzie do designu.

Świetne źródło wiedzy o promptingu na GitHub dostarcza bardzo długą listę źródeł. Jest tych artykułów nawet za dużo, ale dobrze świadczy to o tej bazy wiedzy. Bardzo polecamy.

Prompty w Stable Diffusion

Stable Diffusion to popularny model AI do generowania obrazów. Wyróżnia to fakt, że jest dostępny Open Source (!) oraz ma małe wymagania sprzętowe. Czyni go to najlepszym wyborem dla początkujących i dla tych, którzy nie są jeszcze gotowi na dużą inwestycję w AI (cena subskrypcji oprogramowania lub sprzętu).

O Stable Diffusion możesz dowiedzieć się na przykład z tego świetnego opracowania.

Jeśli chcesz przejść do szczegółowej instrukcji promptów Stable Diffusion, znajdziesz ją na przykład tutaj. Aby wygenerować wysokiej jakości obraz w Stable Diffusion, prompt powinien pokrywać kilka obszarów.

  1. Temat (Subject) – powinien być dobrze i szczegółowo opisany
  2. Kategoria sztuki (Medium) – przykładowo: portrait, digital painting,
  3. Styl (Style) – popart, modernist, hyperrealistic
  4. Artysta (Artist) – np. Picasso
  5. Strona internetowa będąca źródłem zdjęć (Website) – np. pixabay, unsplash, artstation
  6. Rozdzielczość (Resolution) – unreal engine, 4k, 8k
  7. Dodatkowe szczegóły (Additional details)
  8. Kolor (Color) – vintage, gold

Przykładów komend jest zbyt dużo, aby je wypisać.

Przykłady świetnych komend Stable Diffusion można znaleźć np. tutaj (najpiękniejsze wygenerowane obrazy).

Bardzo długi prompt ale efekt szklanego miasta i zastosowane filtry robią wrażenie.

Zastosowany prompt: city made out of glass : : close shot : : 3 5 mm, realism, octane render, 8 k, exploration, cinematic, trending on artstation, realistic, 3 5 mm camera, unreal engine, hyper detailed, photo ? realistic maximum detail, volumetric light, moody cinematic epic concept art, realistic matte painting, hyper photorealistic, concept art, volumetric light, cinematic epic, octane render, 8 k, corona render, movie concept art, octane render, 8 k, corona render, cinematic, trending on artstation, movie concept art, cinematic composition, ultra ? detailed, realistic, hyper ? realistic, volumetric lighting, 8 k

Przykład innego stylu:

Stable Diffusion potrafi wygenerować nawet szkice w stylu renesansowych projektantów. Prompty są dostępne we wszystkich modelach.

Zastosowany prompt: a full page design of spaceship engine, black and bronze paper, intricate, highly detailed, epic, infographic, marginalia ?ar 9:16

Jeszcze jedna instrukcja jak zacząć z Stable Diffusion, tym razem z reddita. To szybki start dla kogoś, kto chciałby zacząć działać w kilkanaście minut.

Prompty w DALL-E

DALL-E, wymawiamy “Dalli”, generuje obrazy z komend tekstowych. Jest to wersja modelu GPT-3, trenowana na miliardach obrazów z internetu. Projekt otworzył się na wszystkich chętnych dopiero pod koniec 2022, wcześniej trzeba było zapisać się do długiej kolejki.

Po zarejestrowaniu użytkownik otrzymuje kredyty (credits), które odnawiają się co miesiąc. Darmowe kredyty starczają na wygenerowanie kilkudziesięciu obrazów. Dodatkowo, za $15 dolarów możemy dokupić kredyty, które starczą na kolejne kilkaset grafik.

Prompt w DALL-E musi być krótszy niż 400 znaków. Najważniejszą radą jest to, żeby komenda była bardzo dokładna i jasno określała to, co autor chce otrzymać od modelu.

Użytkownicy DALL-E mogą pójść w ślady artystów i inżynierów i skorzystać z ich doświadczeń. Czeka na nich chociażby świetny, 82 stronicowy przewodnik jak korzystać z DALL-E. Zawiera kilkaset przykładów i pozwala na błyskawiczną naukę i możliwość generowania własnych obrazów.

Dla leniwych istnieje nawet generator promptow (który nie generuje obrazów, tylko tworzy ich tekst z formularza): DALL-E 2 prompt generator.

Prompty w Midjourney

MidJourney (midjourney.com), w skrócie MJ to jeden z modeli do generowania obrazów. W video przewodniku dla początkujących znajdziesz wszystko, co potrzeba do startu.

  • jak zacząć z MidJourney,
  • jak uzyskać najlepsze efekty w tworzeniu grafik za pomocą AI,
  • jakie prompty najlepiej działają,
  • jak używać quality i stylize,
  • jak używać seed,
  • przykłady render oraz style of: oil paint, watercolor, etching, lino cut, itd.

Jeśli przebijesz się przez instrukcję dla początkujących, kolejnym krokiem jest stworzenie warsztatu do promptingu. Społeczność MidJourney ma dostęp do generatora promptów. Ułatwia on projektowanie obrazów i wizualizuje proces tworzenia grafik.

Można też od razu sprawdzić dokumentację modelu MidJourney.

Jaki prompt został użyty do wygenerowania obrazka? Reverse engineering

Jak sprawdzić jaki prompt został użyty do wygenerowania obrazu? Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niemożliwe. Istnieje już jednak oprogramowanie i do tego.

Zobacz instrukcję jak sprawdzić prompt użyty do stworzenie obrazu.

Czy da się odkryć prompty z obrazu?

Jak sprawdzić prompty? Służy do tego CLIP Interrogator. Oprogramowanie sprawdza style, medium oraz artystów, po czym generuje najbardziej prawdopodobny prompt.

Czy prompting to umiejętność przyszłości?

Wykorzystanie AI w generowaniu treści ma wiele zalet.

  • Po pierwsze, jest szybsze niż treści tworzone przez ludzi. Oszczędza się zatem pieniądze na kosztach pracy.
  • Po drugie, sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć treści, które są bardzo atrakcyjne i interesujące. Stanowi to poważną konkurencję do obrazów tworzonych ręcznie.
  • Po trzecie, wykorzystanie sztucznej inteligencji generuje obrazy wysokiej jakości, dzięki czemu mogą one znaleźć zastosowanie w biznesie i sztuce.
  • Po czwarte, AI zapewnia również spójność materiałów, wykorzystując algorytmy do tworzenia wzorów i struktur w obrazach. Może być to ważne dla firm, którym zależy na konsekwentnym wizerunku.

W IT wielu ludzi uświadomiło sobie już, że rola inżyniera promptingu i umiejętność wydawania komend sztucznej inteligencji to klucz do sukcesu w przyszłości. Wszyscy startujemy z jednego punktu, warto zatem szybko dołączyć do wyścigu. AI pozostaje z nami na dłużej.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!