Ludzie, którzy nie wiedzą jeszcze jak kupić kryptowaluty mogą czuć się zagubieni. Do gorszego nastroju może dołożyć się fakt, że wiele innych osób, nawet nietechnicznych, zapoznało się już ze światem wirtualnych walut dzięki mediom głównego nurtu. Obecność Bitcoina, Ethereum, Ripple czy Litecoina w telewizji i na głównych portalach internetowych jest zasługą wysokich cen, które przez ostatnie lata wystąpiły na wielu tokenach. Jak zatem pokonać bezwładność i dołączyć do tych, którzy już posiadają kryptowaluty?

Jak kupić kryptowaluty?

Na pytanie jak kupić kryptowaluty jest wiele poprawnych odpowiedzi, z których najprostsza jest zależna od sytuacji inwestora. Niekiedy warto na początku poradzić się bardziej doświadczonego znajomego i odkupić od niego lub niej kryptowaluty. Częściej jednak droga do zakupu kryptowalut wiedzie przez popularne giełdy kryptowalut lub bitomaty. Sprawdźmy zatem, jak najprościej kupić kryptowaluty w 2019.

Aby kupić kryptowaluty należy na początku wybrać miejsce zakupu. Popularne miejsca opisaliśmy w naszym poradniku Jak kupić Bitcoin i kryptowaluty?, który wciąż jest aktualny. Dla początkujących przydadzą się na pewno podstawowe informacje. Kryptowaluty można kupić za “normalne” pieniądze (nazywane przez bywalców ze świata kryptowalut enigmatycznym “FIAT”), zarówno za gotówkę, jak i przelew lub karty debetowe i kredytowe. Można dokonać transakcji całkowicie online nie wychodząc z domu, można również dokonać zakupu osobiście u zaufanego kontrahenta.

Uproszczona instrukcja wyglada zatem następująco:

  1. wybierz miejsce, które sprzedaje kryptowaluty (najczęściej giełda kryptowalut)
  2. zarejestruj konto
  3. zasil konto za pomocą karty (debetowej, kredytowej), przelewem lub przekazem
  4. kup kryptowaluty za środki pochodzące z zasilenia. Do zakupu mniej popularnych kryptowalut czasami trzeba kupić Bitcoiny, które potem wymienia się na inną kryptowalutę.
  5. prześlij kryptowaluty na swój bezpieczny portfel

W przypadku kryptowalut często koniecznym krokiem będzie wcześniejszy zakup Bitcoina. Wynika to z faktu istnienia rynków mniej popularnych projektów lub tokenów, których zakup jest możliwy jedynie za BTC i bierze się z małej płynności i popularności takich par. Dobrym miejscem do rozpoczęcia badania rynku mniej popularnych kryptowalut jest serwis CoinMarketCap.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zostanie inwestorem w kryptowaluty i wiemy jak to zrobić, rozpoczynają się poszukiwania optymalnego miejsca. Najprostszym rozwiązaniem i odpowiedzią na pytanie gdzie kupić kryptowaluty jest użycie giełdy kryptowalut. Polecamy w tym momencie wciąż aktualną listę giełd kryptowalut z oceną ryzyka. Jeśli szukasz konkretnych miejsc, gdzie można kupić kryptowaluty, warto rozpocząć od pytania które kryptowaluty chcemy kupić.

Największe projekty są dostępne na większości najpopularniejszych giełd kryptowalut. W selekcji i dostępności projektów o największym potencjale przoduje giełda kryptowalut Binance. Jeśli ktoś szuka giełdy ze wsparciem w języku polskim, na rynku działa popularny BitBay. Giełdy te pozwalają na wpłaty za pomocą karty kredytowej lub debetowej (zwróć uwagę na prowizje i konieczność weryfikacji konta!). Najpopularniejsze kryptowaluty to Bitcoin, Ethereum, Ripple, EOS, Tron, czy stable coin Tether. Niszowe projekty, które wielokrotnie opisywaliśmy są często dostępne na mniej popularnych giełdach kryptowalut.

Gdzie bezpiecznie trzymać kryptowaluty, aby wzrost ich wartości pozwolił zarobić na zainwestowanych Ethereum, Tron, Power Ledger i innych projektach?

Jak kupować kryptowaluty?

Jak kupować kryptowaluty dotyczy konkretnej czynności regularnych zakupów cyfrowych aktywów. Inwestor, który nie jest już początkującym uczestnikiem rynków i zdaje sobie sprawę z faktu, że nie da się regularnie łapać górek i dołków, widzi potrzebę uśredniania i minimalizacji ryzyka. Stąd strategia regularnego kupowania cyfrowych aktywów może sprawdzać się w długim terminie. Pozwala również na oszczędność czasu i stresu, ponieważ założony z góry plan eliminuje chaos i niepewność.

Opracowanie strategii kupowania kryptowalut rozpoczyna się od decyzji w które kryptowaluty lokować środki. Zależy to od poziomu akceptacji ryzyka, ilości kapitału i innych praktycznych czynników. Załóżmy, że inwestor chce kupować kryptowaluty z potencjałem, które są notowane na najpopularniejszych giełdach kryptowalut. Należy zatem wybrać giełdę, która ma najniższe prowizje w relacji do dostępnych kryptowalut, po czym regularnie dokonywać zakupu w celu uśrednienia ceny. Dzięki temu osiąga się wiele celów: zautomatyzowane zakupy to mniej stresu i niezdecydowania, niskie prowizje nie oddalają celu inwestycyjnego i nie redukują znacząco potencjalnych zysków.

Gdzie kupować kryptowaluty?

Gdzie regularnie kupować kryptowaluty to pytanie zadawane przez inwestorów, którzy są zdecydowani kupować małe ilości kryptowalut w stałych odstępach czasu. Ta strategia pozwala na uśrednianie cen, dzięki czemu nie kupuje się na górce (nie łapie się też dołków, ale praktycznie nikomu nie udaje się ich dokładnie wyłapać). Pojawia się zatem pytanie, jakie miejsce do kupowania kryptowalut jest najlepsze. Odpowiedź zależy głównie od tego, jakie kryptowaluty chcemy kupować. Jeśli są to te z najpopularniejszych, takie jak Ethereum, XRP czy Tron, to możemy skorzystać z popularnych giełd kryptowalut. Jeśli są to obiecujące, lecz ryzykowne projekty, często musimy korzystać z mniej sprawdzonych rynków.

Jednakże, pierwszą zasadą, która dotyczy wszystkich inwestorów, jest ograniczanie stałych kosztów transakcji. Oznacza to korzystanie z giełd, które pobierają małe opłaty za transakcje i za wypłaty. Złotym środkiem pomiędzy dostępnością kryptowalut i tokenów a wysokością prowizji wydaje się giełda Binance, na której jest dostępnych prawie 200 wyselekcjonowanych kryptowalut, a opłaty transakcyjne należą do najniższych na rynku (dla szczególnie oszczędnych warto sprawdzić promocję, która trwa do 2020).

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

  1. Zapomniałeś dodać, że zanim kupić się krypto to najpierw trzeba założyć portfel, aby móc gdzieś te waluty przechowywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *