Jak kopać kryptowaluty kartą graficzną na komputerze?

Kopanie kryptowalut stało się w czasie gorączki kryptowalutowej w Polsce niemalże sportem narodowym. Inwestorzy, zdobywający swoje wydobywcze szlify na kartach graficznych lub urządzeniach Antminer podczas boomu, w większości zaprzestali kopania kryptowalut. Tylko niektórzy rozbudowali swoje szafy o większą liczbę kart graficznych lub modułów ASIC. W artykule przybliżamy podstawy jak kopać kryptowaluty.

Wciąż nie ma w sieci dokładnych poradników na czym polega kopanie kryptowalut. Początkującym jest trudno w ogóle znaleźć odpowiedź na pytanie o co chodzi z kopaniem kryptowalut? Dla tych, którzy chcą szybko zacząć kopać kryptowaluty na komputerze i GPU, a ominął ich poprzedni cykl, prezentujemy dokładną instrukcję krok po kroku kopania kryptowalut za pomocą karty graficzniej GPU.

Warto liczyć na szczęscie kopiąc kryptowaluty na gpu. Znalezienie podwójnego share kopiąc Ethereum Classic to rzadki przypadek, ale się zdarza.
Szczęście czasem dopisuje i można znaleźć więcej share’ów, nawet kopiąc na jednym GPU. Kopanie Ethereum i Ethereum Classic na karcie graficznej.

Jak kopać kryptowaluty na komputerze? Szybki start

W skrócie (tldr;), domowa koparka kryptowalut:

 1. kup tanio kartę graficzną (my wybraliśmy RX480), najlepiej korzystając z przeceny na rynku kryptowalut
 2. zainstaluj ją i skonfiguruj na komputerze stacjonarnym, do którego masz stały dostęp
 3. użyj jednego z dostępnych pooli (my wybraliśmy Nanopool) i wydobywaj Ethereum, Monero, Ethereum Classic (nasz wybór), Sia, Electroneum, Pascal, Zilliqa, Metaverse, Ubiq lub inną kryptowalutę, która się opłaca
 4. regularnie sprawdzaj postępy i rozwiązuj problemy, zbierając wykopaną kryptowalutę
Jak kopać kryptowaluty na komputerze desktop? Prawie każdy komputer stacjonarny nadaje się do kopania kryptowalut. Wystarczy dokupić kartę graficzną, zainstalować ją w dostępnym porcie i skonfigurować koparkę.
Komputer stacjonarny jest wystarczający do kopania kryptowalut.

Wybierz dobrą kartę graficzną do kopania kryptowalut

Która karta graficzna nadaje się do kopania kryptowalut? Jednym z najważniejszych parametrów jest ilość pamięci RAM: potrzeba co najmniej 4 GB co najmniej 8 GB ze względu na rozmiar plików DAG. ETH wymaga kart posiadających co najmniej 8 GB. Można co prawda zmusić karty 4 GB do pracy, na przykład łącząc ją z kartami 8 GB w rig. Potrzeba do tego systemu operacyjnego Linux i trochę wiedzy operacyjnej.

My wybraliśmy do testów kartę graficzną z rodziny RX480, która została kupiona rok temu do gier, ale z braku czasu nie została wcześniej nawet rozpakowana. Taka karta graficzna kosztuje kilkaset dolarów.

Wybór karty graficznej do kopania kryptowalut nie jest łatwy. Dobrą opinią cieszy się Radeon RX480, który jest również łatwy w konfiguracji i rozpoznaje go system Windows.
Radeon MX480 jest łatwy w konfiguracji i wydajny do kopania Ethereum i Ethereum Classic

Jakie dodatki są potrzebne do kopania kryptowalut kartą graficzną? Na pewno będzie potrzebny kabel HDMI oraz monitor. Na szczęście pracujemy na ogólnodostępnym komputerze desktop, więc nie potrzebujemy konfigurować zdalnego dostępu.

Jak kopać kryptowaluty kartą graficzną z 4GB?

Problem z kartami graficznymi posiadającymi jedynie 4GB wynika z konstrukcji algorytmu. DAG, czyli Directed Acyclic Graph to kluczowy plik dla kopania ETH i ETC. Rozmiar pliku DAG rośnie z czasem, a cykl przyrostu jego wielkości wynosi 100 godzin, lub 30k bloków (dla Ethereum). Plik DAG musi zostać załadowany do pamięci karty graficznej podczas kopania kryptowalut. Jeśli karta graficzna nie ma wystarczająco VRAM, kopanie Ethereum nie jest możliwe.

Koniec końców zarówno ETH (w 2021), jak i ETC (pod koniec 2020) (ETC jednak pozwala!) przestaną być możliwe do wydobycia na kartach 4 GB, w okolicach bloku 11 520 000. Jak temu zaradzić? Jest parę sposobów:

 • Przestaw się na system operacyjny Unix
 • Dodaj parametr -rvram 1 do Extra Launch Parameters w NiceHash Miner dla Phoenix Miner.
 • Dodaj parametr -eres 0 do Extra Launch Parameters w NiceHash Miner dla Claymore Miner.
 • Dodaj 8GB GPU do swojego rig-u. Przejmie ono rolę trzymania w pamięci pliku DAG, umożliwiając pracę kartom 4GB.

Znajdź więcej szczegółów na stronie NiceHash.

Developerzy ETC zdecydowali się na zmiany w algorytmie. Dzięki zmniejszeniu pliku DAG nie tylko karty 4 GB mogą wciąż kopać ETC! Mogą to robić również karty 3 GB.

Nie tylko Ethereum i Ethereum Classic do kopania

W przyszłości będzie trzeba przestawić się na mniej popularne kryptowaluty. Niektóre projekty działające na tym samym algorytmie co ETH i ETC to: Expanse, Ubiq, Metaverse, Soilcoin, QuarkChain, Callisto, Dubaicoin, Nilu, Akroma, Pirl, Ellasium, MusiCoin, Mix Blockchain, ETHO i Zilliqa.

Pełną listę walut wraz z bardzo użytecznymi danymi można znaleźć na MinerStat.

Czy do kopania Ethereum wystarczy zwykły komputer stacjonarny?

Tak, kopanie kryptowalut na komputerze jest OK! Jak się okazuje, zwyczajny komputer stacjonarny z dobrym zasilaczem (600W w naszym przypadku) jest wystarczający zarówno do łatwej instalacji i konfiguracji, jak i długotrwałego kopania. Jest to zdecydowanie najważniejszy czynnik, ponieważ gros wydobytej kryptowaluty zależy od czasu bezproblemowego funkcjonowania zestawu.

Instalacja przebiega bezproblemowo na komputerze z systemem Windows 7 / Windows 10. Najpierw warto zaktualizować system do najnowszej wersji i zainstalować rekomendowane poprawki. Trzeba też upewnić się, że na płycie głównej jest dostępny slot karty graficznej PCI-Express, bez którego koparka kryptowalut nie będzie miała najważniejszego komponentu.

Koparka kryptowalut - złącze PCI-Express służy do podłączenia dodatkowej karty graficznej do kopania kryptowalut Bitcoin, Ethereum, Sia, Pascal, Electroneum. Pamiętaj o delikatnym włożeniu karty do slotu.
Dodatkowa karta graficzna do kopania kryptowalut pasuje do złącza PCI-E

Kartę graficzną instalujemy przy wyłączonym komputerze i zasilaczu. Przed instalacją warto rozładować ładunek elektryczny, który mógł zgromadzić się na metalowej obudowie. Do ustabilizowania karty służy dźwignia przy złączu.

Złącze PCI-E karty graficznej do kopania kryptowalut Bitcoin i Ethereum posiada stabilizującą dźwignię. Żeby wyjąć kartę trzeba ją nacisnąć.
Mała, czarna dźwignia znajduje się tuż przy elementach mocujących pamięć RAM.

Zwróć również uwagę na metalową końcówkę slotu w obudowie, z której należało usunąć zaślepkę. Metalowa wypustka służy do ustabilizowania drugiego, metalowego końca karty graficznej (pasuje dokładnie w otwór końcówki GPU).

Karta graficzna do kopania Ethereum powinna być stabilnie zamontowana. Przytwierdź kartę do obudowy za pomocą metalowej wypustki.
Pamiętaj o dokładnej stabilizacji karty graficznej.

Podłącz zasilanie do karty, zwracając baczną uwagę na kształt odpowiednich końcówek. Na szczęście trudno się pomylić.

Zasilanie karty graficznej jest bardzo ważne, szczególnie karty do kopania ethereum i kryptowalut, która będzie pracowała non-stop. Trudno się pomylić ze względu na kształt złącza.
Wtyczka zasilająca kartę graficzną do kopania ETH i ETC ma charakterystyczny kształt
Prawidłowe podłączenie karty graficznej to podstawa kopania kryptowalut, takich jak bitcoin, ethereum czy ethereum classic. Zwróć uwagę na kształt wtyczki.
Końcówka ma odpowiedni kształt, który nie pozwala zrobić błędu.

Jak skonfigurować kopanie kryptowalut na karcie graficznej?

Po włączeniu komputera obserwujemy ekran logowania i upewniamy się, czy karta została rozpoznana przez system. Potencjalne problemy, jakie możemy napotkać to:

 • wtyczka zasilania płyty głównej wysunęła ze złącza podczas wkładania karty graficznej (komputer wtedy się nie włączy)
 • karta graficzna jest za słabo wciśnięta do złącza
 • niedokładnie włożona wtyczka zasilania karty graficznej

Aby sprawdzić, czy karta graficzna została poprawnie rozpoznana, sprawdź systemową listę urządzeń lub przejrzyj listę w programie do monitorowania podzespołów.

Prawidłowo rozpoznana karta graficzna do kopania kryptowalut pojawi się na liście urządzeń. Dzięki temu można rozpocząć mining bitcoina, ethereum, ethreum classic, siacoin, pascal, electroneum, monero i innych kryptowalut.
Program do monitorowania podzespołów Open Hardware Monitor, karta graficzna nie jest obciążona

Lista instrukcji krok po kroku konfiguracji karty graficznej do kopania kryptowalut:

 1. Program do kopania kryptowalut na karcie graficznej
 2. Program do monitorowania karty graficznej i podzespołów podczas wydobycia kryptowalut
 3. Skrypt do kopania kryptowalut na karcie graficznej
 4. Komendy systemowe potrzebne do startu i zatrzymania kopania kryptowalut na karcie graficznej
 5. Monitorowanie i sprawdzanie postępów kopania kryptowalut na karcie graficznej

Program do kopania kryptowalut na karcie graficznej

Najprostszym programem do kopania kryptowalut na karcie graficznej jest Claymore. Nieprzebrana kopalnia wiedzy o tym minerze znajduje się na forum bitcointalk. Jest naturalnie więcej skryptów do kopania kryptowalut, naszym priorytetem jest prostota i łatwość konfiguracji koparki.

Na czym polega kopanie kryptowalut? Program do miningu kryptowalut Ethereum na karcie graficznej włącza się w linii komend. Zapewnia stały monitoring, hashrate i wydajność.
Mining Ethereum i Ethereum Classic na karcie graficznej, za pomocą Claymore

Najnowszą wersję, dedykowaną do rekomendowanego przez nas poola Nanopool można znaleźć na githubie.

Program do monitorowania karty graficznej i podzespołów podczas wydobycia kryptowalut

Open Hardware Monitor to program, który okaże się bardzo przydatny na wypadek problemów, które z pewnością pojawią się podczas długoterminowego utrzymywania koparki kryptowalut. Warto zainstalować go już na samym początku, co często pozwoli na uniknięcie podstawowych błędów, związanych na przykład z przegrzewaniem się podzespołów.

Obciążenie karty graficznej podczas miningu Ethereum, Bitcoin i innych kryptowalut może być duże. Trzeba monitorować temperaturę i napięcie, najlepiej za pomocą specjalnego programu.
Temperatura ok. 72 stopni podczas kopania kryptowalut takich jak Bitcoin czy Ethereum jest bezpieczna dla karty graficznej.

Konfiguracja skryptu do kopania kryptowalut na karcie graficznej

Dla ułatwienia, rekomendujemy użycie automatycznego konfiguratora na stronie poola: nanopool.org. Wygodny interface wygeneruje pliki konfiguracyjne, które wystarczy jedynie podmienić w rozpakowanym katalogu ze skryptem do wydobycia.

Jak dostać się do linii komend w systemie Windows? Wpisać cmd w menu start.
Aby dostać się do linii komend w systemie Windows, wystarczy menu start i jedna komenda.

Prowadząc wydobycie na komputerze stacjonarnym z systemem Windows, potrzebujemy zaznajomić się z linią komend. Włączamy ją poprzez wpisanie komendy w menu start:

cmd

po czym wybieramy cmd.exe. Udajemy się do katalogu, gdzie rozpakowaliśmy miner, w naszym przypadku to katalog “mining”, który znajduje się w katalogu gpu na dysku C:

cd C:\gpu\mining

Standardowa konfiguracja minera pozwala na szybkie rozpoczęcie wydobycia, w naszym przypadku zdecydowaliśmy się na kopanie Ethereum Classic. Wystarczy podać swój adres i opcjonalnie adres e-mail, który będzie służył do otrzymywania powiadomień oraz hasło do ewentualnych zmian. Dobrą radą jest ustawienie adresu e-mail, chociażby w celu zmniejszenia limitu wypłat.

Konfiguracja, którą trzeba podmienić w katalogu skryptu, znajduje się w pliku epools.txt i wygląda następująco:

POOL: etc-eu2.nanopool.org:19999, WALLET: 0x06ce95bc2992e39b0857283e2a9beaac0e11f968.gpu/123456, PSW: x, WORKER: gpu, ESM: 0, ALLPOOLS: 0
POOL: etc-asia1.nanopool.org:19999, WALLET: 0x06ce95bc2992e39b0857283e2a9beaac0e11f968.gpu/123456, PSW: x, WORKER: gpu, ESM: 0, ALLPOOLS: 0
POOL: etc-us-east1.nanopool.org:19999, WALLET: 0x06ce95bc2992e39b0857283e2a9beaac0e11f968.gpu/123456, PSW: x, WORKER: gpu, ESM: 0, ALLPOOLS: 0
POOL: etc-us-west1.nanopool.org:19999, WALLET: 0x06ce95bc2992e39b0857283e2a9beaac0e11f968.gpu/123456, PSW: x, WORKER: gpu, ESM: 0, ALLPOOLS: 0
POOL: etc-jp1.nanopool.org:19999, WALLET: 0x06ce95bc2992e39b0857283e2a9beaac0e11f968.gpu/123456, PSW: x, WORKER: gpu, ESM: 0, ALLPOOLS: 0
POOL: etc-au1.nanopool.org:19999, WALLET: 0x06ce95bc2992e39b0857283e2a9beaac0e11f968.gpu/123456, PSW: x, WORKER: gpu, ESM: 0, ALLPOOLS: 0

123456 to miejsce na e-mail, jeśli oczywiście chcesz go podawać.

Plik start.bat powinien zawierać podstawową konfigurację karty graficznej. Możesz stworzyć plik start.bat, wklejając konfigurację do pliku start.txt, po czym zmienić mu rozszerzenie na .bat:

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool etc-eu1.nanopool.org:19999 -ewal 0x06ce95bc2992e39b0857283e2a9beaac0e11f968.gpu/gpu/123456 -mode 1

Powyższe pliki znajdziesz w katalogu, do którego został rozpakowany miner Claymore.

Lista plików programu do kopania kryptowalut. Znajdziesz tam konfigurację, adresy, miejsce na email i inne parametry.
Lista plików minera: znajdź plik epools.txt i start.bat, które zawierają konieczną konfigurację.

Pamiętaj, żeby podmienić adres ETC w konfiguracji na taki, który kontrolujesz! Jeśli jeszcze nie masz portfela Ethereum, sprawdź jak zdobyć adres ETC. Rekomendujemy użycie automatycznego generatora konfiguracji, który znajduje się na stronie NanoPool. Jak szybko wystartować wydobycie ETC?

Komenda rozpoczynająca kopanie kryptowaluty na karcie graficznej na poolu. Sprawdź konfigurację minera i adres ethereum
Wstaw odpowiednią ścieżkę, prowadzącą do katalogu ze skryptem.

Po pierwszym włączeniu kopania Windows Firewall poprosi o akceptację skryptu, na co należy wyrazić zgodę.

Komendy do rozpoczynania i przerywania wydobycia kryptowalut na karcie graficznej

Aby rozpocząć wydobycie ETC wystarczy wpisać w otwartym przez nas wcześniej oknie komendę start.bat. Przypominamy jeszcze raz, żeby linia komend znajdowała się w katalogu skryptu do wydobycia. Zawartość katalogu można sprawdzić komendą dir.

O co chodzi w kopaniu kryptowalut? Prawidłowa konfiguracja kopania kryptowaluty Ethereum, Ethreum Classic i innych pozwala na szybkie rozpoczęcie kopania. Zobacz listę komunikatów minera, ściąganie DAG i rozpoczęcie hashrate.
Prawidłowa konfiguracja miningu Ethereum Classic

Do natychmiastowego przerwania wydobycia używa się skrótu klawiszowego ctrl-c. W linii komend powinno pojawić się potwierdzenie: Quit...

Użyteczną metodą przyspieszania pracy z linią komend jest uzupełnianie ścieżki klawiszem tab, a po szybkim sprawdzeniu stanu wydobycia można zablokować ekran skrótem klawiszowym Windows-L.

Monitorowanie i sprawdzanie postępów kopania kryptowalut kartą graficzną

Jak monitorować kopanie kryptowalut na karcie graficznej? Do sprawdzenia średniego i aktualnego hashrate wystarczy zalogować się do poolu i sprawdzić wykres. Wystarczy wpisać w przeglądarkę stronę poola z adresem ETC, który ustawiliśmy w konfiguracji: https://etc.nanopool.org/account/wklej-tu-twoj-adres-etc

Do zmiany progu wypłaty należy w konfiguracji wpisać adres e-mail, który będzie służył jako hasło. Możliwość zmian w konfiguracji zostanie włączona, jak tylko koparka osiągnie odpowiednią reputację, która wzrasta wraz z przesłanymi share’ami.

Znalezienie share oznacza, że kopanie działa. Im więcej share, tym większy nasz udział w wypłacie. Wykopany ETC.
Znaleziono share podczas wydobycia Ethereum Classic

Jeśli nie masz całodobowego dostępu do komputera stacjonarnego, warto rozważyć instalację programu TeamViewer. Dzięki niemu można uzyskać zdalny dostęp do pulpitu komputera i kontrolować sytuację w koparce bez monitora.

Kopanie kryptowalut na komputerze może być proste! Rozpoczęcie wydobycia kryptowalut za pomocą karty graficznej wyświetla konfigurację i łączenie się z serwerami poola. Sprawdzaj komunikaty systemu.
Po włączeniu kopania kryptowalut na komputerze można obserwować komunikaty płynące z koparki i poola.

Czego warto się spodziewać wydobywając kryptowaluty kartą graficzną? Jak zarządzać swoimi oczekiwaniami? Spodziewaj się, że raz na jakiś czas wydobycie zostanie przerwane z błahego powodu. Najczęściej będą to krótkie przerwy w dostawie prądu, problemy zasilacza lub innego podzespołu. Takie problemy najczęściej rozwiąże restart komputera i ponowne włączenie skryptu. Możesz też czasem doświadczyć przerwania kopania ze względu na przegrzewanie się karty graficznej (może pomóc czyszczenie z kurzu) lub przeciążenie słabego zasilacza. Czasem zwykła awaria internetu i niedostępność sieci sprawi, że miner nie będzie wymieniał się danymi z poolem, co skutkuje przerwą w kopaniu.

Ile zarobisz na kopaniu kryptowalut kartą graficzną – opłacalność kopania kryptowalut?

Teraz, kiedy wiesz już więcej o tym, na czym polega kopanie kryptowalut, można policzyć potencjalne zarobki. Jeśli korzystasz z przeciętnej wydajności karty graficznej, tak jak my, i w dodatku nie masz ochoty spędzać 24h na dobę monitorując wydobycie, to efekty będą… od średnich do “OK”.  W dobrym miesiącu można wykopać około 1-1.2 ETC

W najlepszych pod względem kursu okresach dla tej waluty, oznaczało 100 – 150 złotych. Jeśli ktoś zaczął jeszcze wcześniej, kiedy trudność była mniejsza, mógł liczyć na większe wydobycie po niższej cenie.

Kolejny rok po pęknięciu bańki cenowej to stagnacja trudności oraz powolne spadki cen, które wypłoszyły z branży poszukiwaczy szybkiego zysku. Przychody rzędu kilkudziesięciu złotych z jednej karty graficznej często nie pozwalały na zwrot pieniędzy wydanych na prąd.

Wykres trudności kopania Ethereum Classic zależy od: popularności ETC, liczby kart graficznych kopiących kryptowaluty i innych czynników.
Trudność wydobycia kryptowaluty Ethereum Classic przeszła w trend spadkowy.

Trudność wydobycia stale maleje. Wraz z wyłączeniem prawie wszystkich kart o pamięci 4GB wrócą znowu czasy, gdy jedną kartą będzie można wydobyć kilka ETC miesięcznie. Była to również dobra szansa na tani zakup dobrych kart graficznych!

Aby pokryć koszty prądu, warto sprzedać wykopane ETC lub ETH na bezpiecznej giełdzie kryptowalut z najniższymi prowizjami. Ceny kryptowalut ustabilizowały się na wysokim poziomie.

Powodzenia w konfiguracji i w kopaniu kryptowalut na komputerze! Podzielcie się w komentarzu waszymi opiniami i doświadczeniami. Jeśli dopisze Ci szczęście, możesz liczyć na długie okresy bez potrzeby rozwiązywania problemów. Co powiesz na… prawie 600 godzin bez przerwy?

Jakie problemy można napotkać podczas kopania kryptowalut kartą graficzną? Przestoje, problemy z zasilaniem i internetem. Większość da się rozwiązać.
Kopanie kryptowalut na komputerze może być w miarę bezproblemowe – prawie 600 godzin bez interwencji.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

6 KOMENTARZE

 1. Nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość. Chyba za mało wiem o tych kryptowalutach.

 2. po odpaleniu pliku start.bat dostaję komunikat: “No AMD OPENCL or NVIDIA CUDA GPUs found, exit”. Mam kartę intel hd graphics 520, która wg programu Open Hardware Monitor wspiera OpenCL. Jakaś rada?

 3. Rafał komunikat jest jasny – kup kartę graficzną a nie badziew intela do wyświetlania grafiki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!