NFT, czyli non-fungible tokens to najważniejszy temat inwestycyjny w technologii blockchain. Trend cyfrowych tokenów kolekcjonerskich już znalazł się na pierwszych stronach gazet. Zainteresowanie ludzi podsycają również celebryci z Elonem Muskiem na czele, którzy podgrzewają temat za pomocą mediów społecznościowych.
Jak zarobić na NFT wiedząc, że temat na potencjał zrewolucjonizowania branży kolekcjonerskiej, artystycznej i gamingowej? Jedno jest pewnie, trzeba się śpieszyć. Wiele osób intensywnie bada temat i rozwija swoje umiejętności w dopiero co powstającej branży.
Co to dokładnie jest NFT?
NFT to niezamienialne tokeny. Na co nie można ich zamienić? Na inne, ponieważ są z natury unikalne. NFT są jak pliki zapisane w blockchainie. Do tej pory mieliśmy do czynienia głównie z tokenami, które były zamienialne.
Przykładowo 1 ETH mógł być zamieniony z innym 1 ETH, wciąż zachowującym własności i wartość poprzedniego. Jeśli kupiłeś 1 ETH, sprzedałeś go, a potem odkupiłeś, wciąż masz jedną jednostkę ETH, mimo, że Twój “nowy” ETH może pochodzić z innego bloku i mieć inną historię. W przypadku NFT to już nie zadziała, ponieważ jest tylko ten pierwszy, unikalny NFT.
Ważnym aspektem jest to, że wciąż operujemy w trybie “permissionless”. Oznacza to, że każdy może wyemitować NFT. Ty możesz już dziś zrobić NFT z pracą Banksy’ego. To od rynku zależy, który NFT zostanie wyceniony adekwatnie do połączonej z nim “proof of work”.
Jak NFT zmienią świat?
Podobnie jak w przypadku ogólnej rewolucji, którą niesie blockchain, NFT zmieni wiele branż. Najważniejszą konsekwencją rozpowszechnienia NFT będzie skrócenie drogi od artystów do fanów i kupujących sztukę.
Aktualnie pomiędzy artystą i jego zwolennikiem jest aktualnie wielu pośredników. Łańcuszek powoduje, że do artystów trafia mniej pieniędzy za ich twórczość, a kupujący płacą wyższe ceny. NFT ma szanse to zmienić, wprowadzając przejrzystość, dostępność i tworząc nowy, zdemokratyzowany rynek.
Dla kolekcjonerów oznacza to doświadczanie sztuki wraz z możliwością zakupu atrybucji cyfrowej własności. Następnie w internecie zostanie rozgłoszone (również sposobami, które dopiero powstają), że właśnie ta osoba jest właścicielem tego konkretnego dzieła.
Do NFT oznaczają dla artystów, takich jak fotografowie, graficy, malarze, twórcy video, czy nawet twórców nowej kategorii, takich jak designerzy wirtualnego świata czy influencerzy? Nowy, wielki rynek zbytu dla dzieł.
Co więcej, wartość NFT wydaje się być skorelowana z liczbą udostępnień, odsłuchań, obejrzeń i innych społecznych dowodów słuszności. Jest zatem idealnym odwzorowaniem wartości w mediach społecznościowych i globalnym, połączonym świecie, gdzie rządzi “viral content”.
Jak działają NFT?
NFT to zapis w blockchainie, który kontrolujemy kluczem prywatnym. Ze względu na spory koszt umieszczania takich zapisów, jest to najczęściej hash, który prowadzi do innego miejsca w sieci. Często jest to odnośnik do pliku lub smart kontraktu.
Przykładowym miejscem do przechowywania plików w technologii blockchain jest serwis Arweave. Są również dostępne inne projekty lub metody zapisywania plików w permanentny sposób.
Jak zainwestować w NFT?
Jest kilka opcji zajęcia miejsca w wyścigu o zyski w tej innowacyjnej branży. Sprawdźmy je po kolei.
- zakup kryptowaluty związanej ściśle z technologią NFT
- zakup NFT
- tworzenie sztuki, przekształcenie jej na NFT i jego sprzedaż
- stworzenie NFT i jego sprzedaż
- budowa rozwiązania technologicznego lub aplikacji związanej z NFT
- uczestnictwo w projekcie opartym o NFT, szczególnie z branży gamingowej
Jak widać opcji jest sporo. Zacznijmy od najprostszej, czyli zakupu i trzymania kryptowaluty związanej z NFT.
Jakie kryptowaluty są związane z NFT?
Kryptowaluty dedykowane to wspominany już przez nas wielokrotnie ENJIN, Decentraland i ich MANA, a z nowych projektów wyemitowany niedawno na Binance projekt gamingowy ALICE (można dostać go jeszcze za staking BNB i innych kryptowalut).
Inne projekty wg kapitalizacji to Flow, Sand, WAX i Axie. Który z nich jest warty uwagi?
Warto zacząć od ich wyników finansowych. Tokeny związane z rynkiem NFT doznały podobnych wzrostów cen, co szeroki rynek kryptowalut. Oznacza to, że ceny są wielokrotnie wyższe niż rok temu. Długoterminowo może ma sens zrobienie niewielkich zakupów, jednak rozsądny inwestor będzie czekał na większą korektę.
Jak i gdzie kupić NFT?
Jeśli uważasz, że zakup NFT to najlepszy sposób na inwestycję, warto skierować się na największe giełdy tokenów. Największe z nich to OpenSea i Rarible.
Giełda NFT OpenSea
OpenSea.io to największy marketplace, gdzie można kupować i sprzedawać NFT. Aktualnie największy serwis, na którym można kupić różnego rodzaju tokeny.
NFT z dziedziny sztuki na razie są zdominowane przez CryptoPunks i inne “unikalne” grafiki, gify i animacje. Można jednak dostać też NFT z Beeple Special Edition, konkurencyjnej giełdy Rarible i różnych grup selekcjonujących najlepsze tokeny z największym potencjałem.
Domeny internetowe na sprzedaż to główne ENS (Ethereum Name Services). Dostępne są również domeny z serwisu Unstoppable Domains oraz unikalne nazwy z dużym potencjałem z gry Decentraland.
Wirtualne światy to rynki nie tylko przedmiotów i kolekcji, ale też wirtualnych nieruchomości. Wspomniany już Decentraland to największy rynek, ale jest też The Sandbox i mniejsze projekty, takie jak Mega Crypto Polis i CryptoVoxels.
Karty kolekcjonerskie NFT mają swój cały duży dział. Nie ma tam jeszcze znanych serii, takich jak Magic The Gathering. Fani karcianek znajdą tam już sporo ciekawych propozycji. W sporcie mamy lidera Sorare.
Kolekcjonerskie NFT to chyba najciekawszy dział. Można tam znaleźć różnorakie gify, animacje, obrazy lub odnośniki do unikalnych treści.
Gry komputerowe oparte o NFT to hit, zupełnie pominięty jeszcze w mediach głównego nurtu. Najpopularniejszy AlienWorlds (zobacz nasz artykuł o zarabianiu na graniu w gry), Kołoboki, które zautomatyzowaliśmy ucząc jednocześnie programowania, Upland i jego wirtualne nieruchomości to tylko początek listy, na której jest też wspomniany Decentraland. Kolejne projekty powstają jak grzyby po deszczu. Sprawdź nasze długie podsumowanie z wieloma pomysłami jak zarabiać na graniu w gry komputerowe.
Wlicza się do kolekcjonerskich również dział sportowych NFT. Największym projektem jest Sorare, czyli menedżer piłkarski, w którym zarabiasz prawdziwe pieniądze. Wśród nich najpopularniejsze są znane już z prasy wsady NBA, kolekcje Footballu amerykańskiego, Formuły 1 i wielu innych dyscyplin. Niedawno doszły do nich karty kolekcjonerskie z piłkarzami serwisu NFT od Binance.
Na koniec Utilities, czyli chyba wszystko inne, co nie mieści się się do poprzednich kategorii.
Czy rynek jest na etapie, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie? Pewnie jeszcze nie, ale liczba NFT wystawianych na OpenSea rośnie z dnia na dzień. Tak samo wolumen sprzedaży i kwoty kryptowalut, które zmieniają ręce.
Giełda NFT Rarible
Rarible to druga co do wielkości giełda NFT. Znajduje się na niej multum dzieł sztuki nowoczesnej. No, i jeszcze więcej wytworów grafików komputerowych i osób które po prostu stworzyły swoje NFT. Przesianie wartościowych przedmiotów z potencjałem na wzrost wartości może wydawać się syzyfową pracą, ale pamiętajmy, że jesteśmy w branży bardzo wcześnie.
To, co odróżnia od konkurencji giełdę Rarible to token RARI, który służy do zarządzania platformą (prawdopodobnie na wzór tokenów zarządzających protokołami DeFi). Jak go zdobyć? Oprócz innych scenariuszy, otrzymują go wszyscy, którzy dokonują transakcji na giełdzie.
Jak samemu zrobić NFT?
Uważasz, że to stworzenie NFT i jego sprzedaż to najlepszy sposób na zarobek? Sprawdźmy zatem jak zrobić NFT za darmo. Najpierw wybierzmy platformę. Aktualnie tworzenie tokenów NFT wspiera kilka największych projektów kryptowalutowych.
- Ethereum i standardy ERC-721 i ERC1155
- Binance Smart Chain i standardy BEP-712 i BEP-1155
- Kusama + Polkadot i ich środowiska KodaDot
- Solana również ma takie rozwiązanie, m.in. w portfelu Solflare
Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę? Najważniejsze aktualnie wydają się wysokie opłaty za używanie sieci. Nie ma sensu tworzenie serii tanich NFTs, jeśli opłata za smart kontrakt w Ethereum generujący jeden NFT wynosi kilkaset dolarów. Ta sytuacja działa na korzyść Binance Smart Chain i KodaDot. Również OpenSea ma tutaj gotowe rozwiązanie, ponieważ NFT jest generowany dopiero podczas sprzedaży.
Ważna jest również wielkość rynku, bo pomoże to znacznie w szybkim znalezieniu kupującego. Warto pamiętać o tym, że NFT trzeba gdzieś przechowywać. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę dostępność portfeli i łatwość ich użytkowania przez potencjalnych odbiorców.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zrobić własny NFT na BSC, sprawdź na początek ten artykuł.
Jestem artystą. Jak przekształcić dzieło w NFT?
Jeśli jesteś artystą i wiesz już o NFT, masz nad wieloma ogromną przewagę wiedzy. Jak ją wykorzystać? Najprościej znaleźć sposób na przekształcenie swojego dzieła w taką formę, która da się opublikować na najpopularniejszych giełdach NFT: OpenSea lub Rarible.
Zacznij od naszej instrukcji robienia NFT za darmo. Stąd już tylko krok do zarabiania na tokenach NFT.
Czy warto zainwestować w Non-fungible tokes?
Non-fungible tokens są przyszłością dystrybucji cyfrowej reprezentacji unikalnych przedmiotów. Jednym ze scenariuszy, który przyspieszy adaptację i powiększy rynek o miliardy potencjalnych klientów to rozwój ekonomii doświadczenia.
Wygra każdy, kto będzie w stanie zapewnić klientom unikalne doświadczenie. Niezależnie od tego, czy będzie to coś z wirtualnego świata, który coraz mocniej zazębia się z “prawdziwym” czy dostarczenie potwierdzenia wysokiego statusu społecznego wynikającego z posiadania prestiżowego przedmiotu. Powstaną aplikacje, które będą operowały na miliardowych rynkach, które właśnie teraz są projektowane, powstają i błyskawicznie rosną.
Można wziąć udział w tej rewolucji od strony technologicznej i jako przedsiębiorca dołożyć cegiełkę do rozwoju. W zamian można wziąć unikalne NFT odpowiednio wcześnie i później cieszyć się wzrostem ich wartości.