Jak bez stresu inwestować w złoto?

Dużo znaków na niebie i ziemi wskazuje, że złoto odzyskuje swój blask. Złoto, pomimo okresu spadków cen jest wciąż popularnym aktywem do obserwacji, spekulacji i inwestycji. Było przez długi czas podstawą systemu finansowego, dźwigając ciężar pełnienia roli pieniądza i ostatecznego rozliczania transakcji za pomocą walut.

Co prawda każdy kraj rozlicza cenę złota we własnej walucie, najczęściej jednak sprawdza się jego cenę w dolarach amerykańskich. Wykres wygląda… byczo:

Wykres ceny złota w dolarach amerykańskich.

Jak zatem zacząć inwestować w złoto? Założenie, że w ciągu najbliższych 5-10 lat złoto podwoi swoją wartość w dolarach pozwala oczekiwać dobrych stóp zwrotu za samo trzymanie żółtego metalu.

Najpopularniejsza złota moneta Krugerrand

Jak wygląda najpopularniejsza złota moneta inwestycyjna Krugerrand?

Krugerrand to południowoafrykańska, złota moneta, produkowana od 1967 roku przez Rand Refinery. Jej nazwa pochodzi od Paula Krugera, który był prezydentem Republiki Południowej Afryki pod koniec XIX wieku oraz nazwy południowoafrykańskiej waluty, którą jest Rand (eng. Ridge – nazwa bierze się od bogatych w surowce (złoto, uran) gór).

Moneta przedstawia na awersie popiersie wspomnianego prezydenta oraz napis Południowa Afryka po angielsku oraz w afrikaans, natomiast na rewersie widnieje antylopa skoczek (springbok), rok produkcji, nazwa monety oraz zawartość złota po angielsku oraz afrikaans (1 oz fine gold, 1 oz fyngold). Zwykła, jednouncjowa moneta posiada 160 ząbków na rancie, w odróżnieniu od droższych proof krugerrand, które posiadają ich 220 oraz wybijane są na specjalnie przygotowanych, polerowanych krążkach. Średnica monety wynosi dokładnie 32.77 mm, grubość monety to 2.84 mm.

Krugerrand to najpopularniejsza moneta bulionowa. Pochodzi z RPA.

Kiedy rozpoczęto produkcję Krugerrandów, intencją producenta było zarówno popularyzowanie złota  wśród zwykłych ludzi, jak i – co jest nietypowe dla monet bulionowych – używanie ich w obiegu. Stąd monety wybijano w bardziej trwałym niż czyste złoto stopie złota (91.67%) i miedzi (8.33%), czyli złocie próby 22 karatów. Nie był to łatwy czas dla południowoafrykańskich produktów z uwagi na ekonomiczne sankcje spowodowane stosunkiem reszty świata do apertheidu – skończyły się one dopiero w latach 90′.

Do 1980 wybijano jednouncjowe (31,1g czystego złota – 1 oz, 33.93g stopu 1.0909 oz), po czym do produkcji dołączono monety półuncjowe, ćwierć-uncjowe oraz 1/10 uncji. Według producenta Rand Refinery, tysiące ton złota przyjęło formę Krugerrandów i zostało sprzedane na całym świecie.

Najważniejszym plusem, rozważając kupno krugerranda, jest popularność. Jest to najbardziej rozpoznawalna moneta, co sprawia, że sprzedaż jej będzie najłatwiejsza ze wszystkich porównywalnych monet bulionowych. Łatwo jest również znaleźć narzędzia do przetestowania (np. linijka Fischa lub jej ekwiwalent) oryginalności monety lub potwierdzenia jej potencjalnemu sprzedawcy. Dzięki temu, sprzedając monetę możemy liczyć na lepszą cenę (mniejsze ryzyko kupującego).

Jak szybko sprawdzić oryginalność Krugerranda?

Popularność złotych monet oznacza również możliwość ich podrobienia, w celu uzyskania korzyści z różnicy pomiędzy kosztem wyprodukowania fałszywki a ceną sprzedaży oryginału. Z pomocą przychodzą narzędzia do testowania oryginalności złotych monet i najlepiej rozpoznawalny z nich: Linijka Fischa.

Linijka Fischa w zestawie z instrukcjami i ochronnym pokrowcem.
Pokrowiec Linijki Fischa przed uszkodzeniem w transporcie i nie pozwala mniejszym elementom się zagubić.

Linijka Fischa to pierwsza linia obrony przed fałszywkami

Linijka Fischa to łatwy w obsłudze przyrząd, który służy do testowania złotych monet. Linijka składa się z dwóch elementów, “koszyczka” służącego do sprawdzenia kształtu i wagi monety oraz szczeliny, którą sprawdzimy średnicę i grubość monety. Po umieszczeniu monety w przeznaczonym, okrągłym miejscu, linijka powinna odchylić się, przeważając się na stronę z monetą. Oznacza to, że waga monety zgadza się ze standardową wagą tego typu monety. Podobnie, przejście przez szczelinę powinno nastąpić bez konieczności siłowego przepychania monety.

Zestaw linijek Fischa pasuje do wszystkich rozmiarów Krugerrandów: 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz i 1/10 oz.
Zestaw pasuje do wszystkich rozmiarów Krugerrandów: Linijka Fischa 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz i 1/10 oz.

Badanie Krugerranda o wadze jednej uncji jest błyskawiczne. Wystarczy umieścić monetę na krótszej końcówce wagi i sprawdzić, czy linijka odchyliła się w stronę monety, a drugi, dłuższy koniec się podniósł. Taka sytuacja oznacza, że waga monety mieści się w normie.

Linijka Fischa przeważyła na stronę z monetą, co oznacza prawidłową wagę Krugerranda.
Linijka Fischa z Krugerrandem w użyciu: przeważyła na stronę z monetą, co oznacza prawidłową wagę Krugerranda.

Badanie grubości Krugerranda i średnicy to po prostu przełożenie monety przez szczelinę. Moneta powinna z łatwością prześlizgiwać się przez szczelinę i jednocześnie w całości wypełniać dostępną przestrzeń. Jeśli moneta się blokuje, nie jest to sytuacja, której oczekujemy.

Przełożenie monety przez szczelinę Linijki Fischa ma na celu sprawdzenie, czy moneta nie jest za gruba lub czy nie ma zbyt dużej średnicy.
Przełożenie monety przez szczelinę Linijki Fischa ma na celu sprawdzenie, czy moneta nie jest za gruba lub czy nie ma zbyt dużej średnicy.

Na ile możemy być pewni oryginalności Krugerranda po przejściu podstawowych testów za pomocą linijki Fischa? Oryginalna linijka jest przyrządem, który w miarę dokładnie określi, że waga, średnica i grubość monety mieści się w małym, z góry określonym przedziale, uważanym za standardowy i dopuszczalny.

Czy linijka Fischa jest skuteczna w sprawdzaniu złotych monet?

Linijka Fischa pozwala na szybkie sprawdzenie, czy złota moneta, np. Krugerrand, którą chcemy kupić, nie jest wolframową lub metalową podróbką. Monety, które nie spełniają ściśle jednego z parametrów, takich jak kształt monety, średnica, grubość czy waga, zostaną wykryte przez ten przyrząd i pozwolą na uniknięcie kosztów zakupu niepewnej monety. Jeśli masz pytania o proste testowanie złotych monet, zadaj je w komentarzu!

Jak zainwestować w złoto online?

Na stronie BullionVault reklamują się, że można tam kupić srebro i złoto po najniższych cenach. Oprócz tego zachwalają, że są wrotami do profesjonalnych rynków dla prywatnych inwestorów, dzięki temu ów prywatne osoby dostają wstęp do najniższych kosztów. Na stronie można jeszcze wyczytać, że 30 000 klientów, którzy zainwestowali w aktywa o wartości kilku miliardów dolarów, czynią ten serwis największym tego typu miejscem w internecie.

Oprócz tego, zapewniają, że inwestycja jest bezpieczna, sztaby przechowywane są w centrach finansowych oraz depozyty są alokowane, przy jednoczesnej możliwości szybkiego wyjścia z inwestycji. Po sprzedaży surowców pieniądze trafiają na przypisane konto w banku już następnego dnia. Konto jest bezpłatne, tak samo jak i przypisanie i weryfikacja konta bankowego oraz tożsamości.

Prowizja od transakcji (fakt kupna to jedna transakcja) wynosi 0,8% per transakcja. Opłata za przechowywanie złota to $4 miesięcznie, srebra to $8 miesięcznie lub, jeśli posiadasz go więcej: 0,12% dla złota, 0,48% dla srebra, obie wartości w ujęciu rocznym. Opłata (jeśli zostanie naliczona) za przelew wychodzący to $30.

Od jakiej kwoty BullionVault się opłaca?

Spróbujmy w takim razie odpowiedzieć na tytułowe pytanie: jaka jest dolna granica inwestycji w BullionVault, żeby nie stracić na prograch prowizji i opłat. Zróbmy na początek kilka założeń. Pierwsze z nich bardzo optymistycznie prognozuje 10% wzrostu ceny złota w ciągu roku, który przyjmujemy jako nasz wstępny czas zajmowania pozycji.

Ocena finansowa inwestycji w BullionVult.

Wariantem, w którym spotykają się spadek procentowy opłat i stosunek zysk-koszt (ostatnia kolumna) jest okolica $3000. Poszczególne opłaty dla tej inwestycji to:

  • Transakcja wejścia ($24)
  • Transakcja wyjścia ($25,80)
  • Opłata custody ($3,6)
  • Opłata roczna ($48)
  • Wypłata pieniędzy po roku (przelew $30)

W sumie od inwestycji zapłacimy $131,4 różnych rodzajów opłat. Zakładając 10% wzrost wartości złota ($3300), po odjęciu kosztów otrzymamy zysk 5,6% (realny zysk 4,6%, po opłacie za przelew). Wniosek wynikający z obliczeń: jeśli chcesz zainwestować w złoto za pośrednictwem BullionVault, kwotą progową, ponad którą stosunek kosztów do korzyści jest akceptowany, jest około $3000.

Czy warto w ogóle inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto to jedna z najstarszych technik przenoszenia wartości w czasie. Złoto jest postrzegane jako znakomita metoda przechowywania majątku, ze względu na wiele aspektów, takich jak niezniszczalność, rozpoznawalność czy popularność różnych form złotych inwestycji, takich jak sztabki czy monety. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ponieważ ewentualne błędy mogą być bardzo kosztowne!

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!