Inwestycja w licencję taksówkową w NY… Co mogło pójść nie tak?

Żółte taksówki to symbol Nowego Jorku. Mogłoby się wydawać, że tak charakterystyczna atrakcja, będąca jednocześnie realna usługą dla preferujących komunikację miejską ponad własne samochody mieszkańców to sensowny biznes. I tak było przez dziesięciolecia, aż nastała era współdzielonej ekonomii, w której żyjemy już od jakiegoś czasu.

Medallions to krótko mówiąc pozwolenia na żółtą taksówkę. Sprzedawane w NYC za $10 w 1937, ze względu na rozwój miasta i potrzeby mieszkańców stawały się coraz bardziej wartościowe i doszły to zapierających dech w piersiach cen rzędu miliona dolarów za pozwolenie w 2004. Najwyraźniej popyt ze strony klientów sprawiał, że zakup licencji oznaczał pewny biznes, przynajmniej w oczach inwestorów. Średni przychód taksówkarza to ok. $90k, a zysk ok. $50k.

Na wzrosty miały z pewnością wpływ również historycznie niskie stopy procentowe – byliśmy już po wielkiej bańce dot-com. Zmieniła się również struktura własnościowa (skąd to znamy?). Większość licencji należy to firm leasingujących, którzy podnajmują licencje indywidualnym taksówkarzom.

Po 2010 roku nastąpił schyłek biznesu: odejście klientów do usług współdzielonych (Uber, Lyft), odejście kierowców, spadek cen licencji. Zerohedge opisuje przypadek gościa, który zaniedbał research i nabył licencję jeszcze w momencie, gdy były drogie, a konkurencja ze strony Ubera była już widoczna.

Konkurencja taksówki vs Uber i Lyft

Przyglądamy się mechanizmom, które zachodzą pod powierzchnią rynku. Ze względu na cenę licencji na rynku dominowały firmy i fundusze inwestujące w floty taksówkowe i licencje. Podano przykład Melrose Credit Union, który pożyczył pieniądze na ten biznes i gdy niespłacone kredyty spuchły trzykrotnie musiał zwrócić się o wsparcie. Medallion Financial Corp. doznał ogromnego spadku cen akcji.

Capital One też raportuje, że pożyczki związane z biznesem taksówkarskim performują gorzej, niż hipoteki po 2008 (NPR ponad 50% portfolio?!). Wisienką na torcie jest sprawa sądowa między wmanewrowanymi w licencje taksówkarzami i firmami a funduszem Platinum, do którego trafiały pieniądze z drogich licencji, poprzez fundusz RE White Rock Properties. Money’s gone.

Zwiększenie podaży obniża ceny

Jakby tego było mało, w 2013 roku, w ostatnim rzucie upadającego rynku miasto wypuściło kolejną partię licencji, tym razem green cabs – Boro Taxi. Miały odpowiedzieć potrzebom mieszkańców pozostałych dzielnic (poza Manhattanem taksówki były trudniej dostępne). No i popyt na licencje był tak duży, że trzeba było przygotować kolejne partie licencji – ludzie liczyli na taki sam wzrost wartości, jak taksówek na Manhattanie…

Wnioski:

– charakterystyczne dla bańki i pękania bańki zachowania rynku i jego uczestników dały się zaobserwować również w przypadku “Medallion Bubble”,

– zwykle w opisach sytuacji brakuje ilościowego opisu rynku, szczególnie dotyczącego zaangażowania dużego kapitału (fundusze, skąd płyną pożyczone pieniądze i na jaki zwrot)

– rynek może wyglądać inaczej niż wydaje się na podstawie filmów lub tzw. wiedzy ogólnej (taksówkarze postrzegani jako indywidualni przedsiębiorcy, emigranci; w rzeczywistości rynek taksówkarki jest pochodną funduszy inwestujących w licencje i firm leasingujących licencje i samochody

– gdyby ktoś chciał zostać taksówkarzem w NYC, może nabyć licencję do innych niż Manhattan borough za mniej niż $1000

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!