ICO kryptowalut. Dlaczego nie zarobiłeś i nie zarobisz też na ETO?

Powiedzmy sobie prawdę prosto w oczy, ICO się skończyły na dobre. Najlepszym przykładem jest airdrop tokenów Bittorrent, który do teraz co miesiąc wypłaca tokeny BTT i… nikt nawet o tym nie wspomina.

Ze względu na to, że ludzie wciąż nie zrozumieli mechanizmów dokoła emisji kryptowalut, wyjaśniamy sytuację dokoła Initial Coin Offerings. Czy spadki na rynkach kryptowalut na dobre ostudziły nastroje inwestorów i oczekiwania firm i przedsięwzięć stojących za ICO? Czy Initial Coin Offerings zamierzają jeszcze zgłosić się po kapitał inwestorów? Nie wygląda na to…

Initial Coin Offerings skończyły się w…

Niestety, smutna rzeczywistość potwierdza tylko, że Initial Coin Offerings skończyły się wraz z pęknięciem bańki kryptowalutowej. Cały rok 2018 to niedobitki wartościowych projektów i coraz to więcej wstydliwych wyjść z zebraną kasą. To nie jest tak, że cały interes dokoła Initial Coin Offerings był od samego początku nastawiony na szybkie zebranie kapitału i ucieczkę ze wszystkim, co nie jest przybite do podłogi gwoździami (no może to porównanie nie jest do końca sensowne w cyfrowym świecie). Wyobraźmy sobie sytuację, w której ICO zebrało sporo kasy…

Jak to się stało, że aż  tyle ICO skończyło się porażką?

Która forma inwestowania w nowe tokeny na rynkach kryptowaluty wygra w 2019? Czy będzie to Equity Token Offering, Security Token Offering czy może stare i sprawdzone ICO dalej zbierze najwięcej kapitału?

Zadecydowała prosta ekonomia. Wyobraźmy sobie, że na fali entuzjazmu inwestorów w kryptowaluty ICO zebrało 2 miliony dolarów. Zbiórka najczęściej była dokonywana w ETH, więc w 2018 przedsięwzięcie zaczyna się rozkręcać, zatrudnia się ludzi, kupuje się sprzęt i budżetuje wydatki na pensje i development. 2 miliony dolarów w ETH ze stycznia 2018 to 1500 ETH. Można czuć się bogatym i mieć bezpieczną przyszłość na wiele miesięcy do przodu, ale w rzeczywistości, po wydaniu 3/4 funduszy, większość ICO w drugiej połowie roku znalazła się bez płynności. Mając 300-500 ETH w nowych realiach, to jedynie kilkadziesiąt tysięcy dolarów, co często nie wystarcza na wypłatę pensji programistom i licencji na produkty. Nawet najambitniejszy CEO nie poradzi bez dodatkowych funduszy, których przy gorszym sentymencie dla kryptowalut po prostu nie ma.

Późniejszy krajobraz ICO wydawał się zgoła odmienny od tego, który widzieliśmy jeszcze 13 miesięcy wcześniej. Dużo mniej projektów, surowsze reguły i zdecydowanie mniej chętnych do inwestowania w innowacyjne projekty, tak można krótko podsumować Initial Coin Offerings. Dodatkowo, nowe pomysły zbierania kapitału za pomocą Equity Tokens stanowią mocną konkurencję. Proponują one inne zasady uczestnictwa w projektach, choć ich otoczenie prawne jest jeszcze niedopracowane.

Jakie ICO rozpalały umysły inwestorów?

Powiedzmy sobie wprost, nikt na świecie nie ogarniał wszystkich Initial Coin Offering z potencjałem zysków. Co więcej, nie ma nikogo, kto byłby w stanie ocenić, który projekt ma największy potencjał biznesowy, a który przyniesie największe zyski. Prezentujemy poniżej ICO, które opisywaliśmy i oceniliśmy. Sprawdzamy, czy zrealizowały się przepowiednie dużych zysków.

ICO brokera Digitex

Kryptowaluta Digitex logo

Jednym z najbardziej obiecujących projektów z branży finansowej był Digitex, zdecentralizowana giełda kontraktów terminowych. To co wyróżnia ten projekt, to fakt, że trading odbywa się całkowicie bez prowizji (koszty brokera pokrywa emisja małej ilości tokenów DGTX). Mamy ostatnio wysyp nowych projektów opartych o blockchain i coraz trudniej wybrać te najbardziej obiecujące. Z pomocą przychodzi analiza projektów pod kątem zespołu zarządzającego i rozwijającego oraz tematyka.

Dlaczego ten projekt ma wielkie szanse na odniesienie sukcesu i dostarczenie świetnej usługi kontraktów terminowych?

Prowadzi go zespół z doświadczeniem zarówno w finansach, jak i kryptowalutach. Na rynku kontraktów terminowych na kryptowalutach ciągle jest miejsce na usługę, która zyska zaufanie użytkowników, szczególne szanse będzie miał broker z zerowymi prowizjami. Zespół zamroził 10% swoich tokenów na rok od startu platformy, co oznacza poświęcenie się pracom nad rozwojem.

W styczniu 2018 ICO wyprzedało się w kilkanaście minut… Twórcy mieli co prawda trochę problemów, ponieważ wielu użytkowników z USA nie zostało dopuszczonych do zakupu z powodów prawnych i mocno się z tego powodu awanturowali. Udało się i to jednak przetrwać, a organizatorzy całej akcji skombinowali jeszcze dodatkowe 10% tokenów i zorganizowali post-ICO.

Zespół zadeklarował zamrożenie 10% swoich tokenów na rok od startu platformy, co oznacza poświęcenie się pracom nad rozwojem. Pozostaje mieć nadzieję, że te dodatkowe 10% zostało rzeczywiście zakupione za Ethereum od “wieloryba”, a nie są to tokeny zespołu, który chce się jednak szybciej scashować.

Przez następne lata projekt zapukał kilka razy do pierwszej setki tokenów pod względem kapitalizacji. Projekt funkcjonuje, a tokeny są warte więcej, niż podczas ICO.

ICO Sphere

ICO sphere logo

Sphere to projekt, który ma być przeciwwagą dla korporacji czerpiących ogromne zyski z Big Data pochodzącej z aktywności użytkowników w internecie. Projekt, oparty o blockchain, ma z założenia skupić się na przywróceniu użytkownikowi zysków z wykorzystywania tych danych. Prywatność i transparentność wspierana przez Blockchain to podstawowe założenia tej nowoczesnej sieci społecznościowej.

Popularność projektu była zaskakująco duża. Było to prawie pół miliona rejestracji, co było ważnym elementem projektu opartego o społeczność.

Niestety, potencjał projektu nie zrealizował się i token nie znajduje się nawet w pierwszym tysiącu pod względem kapitalizacji.

ICO Dealbox

Dealbox ICO logo

DealBox to firma z San Diego, która wspiera kapitałem i know how biznesy i firmy w wczesnej fazie. Projekt oparty o Blockchain ma jeszcze bardziej uprościć dostęp do kapitału najbardziej obiecującym przedsięwzięciom. Inwestorem była realna firma z siedzibą w USA, zatrudniająca duży zespół. Wydarzenie cieszyło się średnią popularnością.

DealBox ma ładną stronę internetową, długą listę partnerów i dużych firm, które mają jakiś związek z projektem. Lista doradców i pracowników robi wrażenie. Niestety nie znajdziemy tokena na liście pod względem kapitalizacji.

ICO Infinitum Coin

InfinitumCoin ICO logo

InfinitumCoin to projekt, o którym myślał chyba każdy. Połączenie specjalnie zaprojektowanych, srebrnych monet jedno uncjowych z kryptowalutą. Każda moneta niesie ze sobą ładunek kryptowaluty, jest unikalna i możliwa do nabycia za pomocą Infinitum.

ICO Rutheneum

Rutheneum ICO logo

Rutheneum to kryptowaluta, która z założenia ma łączyć błyskawiczne płatności, takie jak Skrill, z technologią blockchain. Projekt jest jeszcze relatywnie słabo wykupiony, stąd można liczyć na dobrą cenę.

Ryzyko ogranicza zgromadzony międzynarodowy zespół z siedzibą w USA. Popularność projektu była mała, co objawiło się niewielką liczbą kupionych tokenów, porównując do zakładanej liczby.

Wartość tokenów szybko spadła do zera, a projekt nie odniósł sukcesu.

ICO Universal Coin

UniversalCoin ICO logo

Universal Coin to projekt kryptowaluty dla wszystkich. Dostęp do niej nie jest niczym ograniczony i każdy chętny mógł od 15 stycznia 2018 zgłaszać się regularnie po porcję kryptowaluty. Był to społeczny eksperyment, w którym następuje podział kapitału cyfrowego, który jest tworzony w branży kryptowalut.

Ryzyko projektu było małe, ponieważ coiny były rozdawane za darmo. Na początku popularność projektu była średnia, potem doszły problemy, które doprowadziły do restartu i emisji nowego Universal Coin. Tokeny można aktualnie sprzedać za kilka satoshi, projekt zatem można uznać za nieudany.

ICO platformy marketingowej PM7

PM7 ICO logo

PM7 to platforma marketingowa, pozwalająca prowadzić własne kampanie promujące marki, projekty i przedsięwzięcia. Dzięki zastosowaniu blockchain, proces udostępniania biznesowi użytkowników i promotorów znacznie się uprości. To, co najskuteczniejsze w marketingu, wzmocnione technologią blockchain.

Twórcy zdecydowali się dodatkowo na inny sposób dystrybucji tokenów PM7. Nie potrzeba tam – chociaż można – wpłacić dużej ilości ETH lub dolarów w kilka minut, zanim rejestracja się zamknie. 

Aby zdobyć tokeny za darmo, wystarczyło przyczynić się do generowania ruchu na stronę projektu. Na tym polega internetowy marketing, gdzie biznesom zależy na jak największej liczbie użytkowników serwisów, stron lub filmów. Platforma PM7 jest dla tych, którzy: maja duże grono znajomych, tworzą dobrej jakości treść i dzięki niej przyciągają uwagę czytelników. Żeby odnieść sukces, należy promować stronę i wspierać sieć marketingową za pomocą prostych czynności wg listy bonusów za odpowiednie działania.

Roadmapa projektu była rozplanowana na kilka lat do przodu. Zamierzeniem twórców było ujawnienie potęgi marketingu internetowego, wzmocnioną technologią blockchain. Poszukiwano ludzi, którzy mieli autorytet w internecie, popularne strony internetowe lub konta social media.

Ryzyko projektu oceniliśmy na duże, firma została zarejestrowana w UK i Estonii, a zespół pochodził z Ukrainy. Mimo to popularność projektu była duża i zebrano ponad 2 miliony dolarów. Projekt niestety nie przetrwał.

ICO Bankera

Bankera ICO logo

Bankera to duże przedsięwzięcie, które przyciągnęło już wielu inwestorów w fazie pre-ICO. Jest to kompleksowe, bankowe rozwiązanie, dostarczające płatności, portfele, karty płatnicze, giełdę kryptowalut i walut fiat, wraz z planowanymi, zaawansowanym usługami inwestycyjnymi. Część usług działa już na platformie SpectroCoin. Team opiera się w większości o zespoły z Europy, a od strony mentorskiej zaangażowani są nawet członkowie Parlamentu Europejskiego.

Potencjał ICO oceniliśmy na bardzo duży i nie pomyliliśmy się. Aktualnie Bankera zajmuje miejsce tuż na początku drugiej setki kryptowalut pod względem kapitalizacji.

ICO Nucleus Vision

Nucleus Vision ico logo

Nucleus.Vision to zaawansowane rozwiązanie dla biznesu: urządzenie wspierające zbieranie danych o klientach i przetwarzające je w celu wsparcia sprzedaży, obsługi klienta i profitów. Połączenie technik sprzedażowych, Internet of Things i blockchain ma spory potencjał, tym bardziej, że urządzenia już działają w testowych sklepach, a nad projektem pracuje duży, międzynarodowy zespół.

Potencjał ICO ocenialiśmy swego czasu na średnim poziomie. Mimo tego, że NCASH działa w branży z wielkimi nadziejami, Internet of Things. Projekt utrzymał się jednak na powierzchni i jest nawet notowany na największych giełdach kryptowalut.

ICO Dadi

Ico dadi logo

Dadi.cloud to istniejąca platforma decentralizująca rynek mocy obliczeniowej i pozwalająca na przywrócenie użytkownikom kontroli nad wykorzystywaniem danych z ruchu internetowego. Platforma dadi pozwala na publikowanie i dystrybuowanie treści z pominięciem globalnych molochów, zabierających ogromną cześć zysków, pochodzących ze sprzedaży danych. Emisja tokenu dadi pozwoli wczesnym inwestorom uczestniczyć w utrzymywaniu sieci i otrzymywanie wynagrodzenia za wkład w jej funkcjonowanie i rozwój.

Projekt Dadi oceniliśmy z kolei na bardzo obiecujący. Projekt po drodze zmienił nazwę na Edge. Aktualnie nie znajduje się nawet w pierwszym tysiącu kryptowalut pod względem kapitalizacji.

ICO gamingowe Refereum

Refereum ICO logo

Refereum to była zdecydowanie najciekawsza propozycja z dziedziny gamingu i rozrywki w kontekście gier komputerowych. Współpraca z Twitch i Unity3d pozwala na zbudowanie atrakcyjnej infrastruktury i dystrybucję tokenów widzom za samo oglądanie streamingu gier lub grę. Pozwala również wystosować atrakcyjne oferty twórcom gier i streamerom, co mogło być prawdziwym game changerem w branży. Jeśli projekt zostanie dobrze przeprowadzony, ma wielki potencjał. Obowiązkowe ICO dla graczy i fanów gier. Sprzedaż ruszyła 8 lutego 2018 i osiągnęła zakładane cele. Potencjał oceniliśmy na bardzo duży i tutaj też się nie myliliśmy. Projekt przetrwał i znajduje się w szóstej setce pod względem kapitalizacji. Ciekawe systemy nagradzania społeczności przyciągają wciąz nowych entuzjastów gier komputerowych.

Kryptowaluty i sektor gamingowy wydają się być dla siebie stworzone. W gamingowym świecie bardzo dużo się dzieje, zarówno jak jesteś widzem, który spędza godziny obserwując streamujących profesjonalistów, jak i wśród streamerów. League of Legends, World of Warcraft, Counter Strike mają często więcej uczestników i widzów niż wielkie wydarzenia sportowe. Różnica jest jedynie taka, że większość rzeczy odbywa się na wprost komputerowego monitora, a nie na świeżym powietrzu.

ICO zielona energia WePower

WePower logo ico

WePower to projekt umożliwiający producentom zielonej energii zebranie kapitału potrzebnego do zabezpieczenia generowania energii. Wyemitowany token WePower stanowi obietnicę wyprodukowania ekologicznej energii i poprawia bilans finansowy producenta, a odbiorcom umożliwia zakup energii po niższej cenie. Projektem dowodzi team doświadczony w branży energetycznej i zarządzający projektami w wielu krajach europejskich.

Potencjał oceniliśmy na średni i tutaj trochę niedoszacowaliśmy. Token wciąż istnieje i projekt ma się dobrze, czekając na lepsze czasy dla zielonej energii. Projekt jest dostępny do zakupu na największych giełdach kryptowalut.

ICO sztucznej intelgencji SaveDroid

savedroid ICO logo

To był wg nas hit lutego 2018. SaveDroid to jedyne ICO, jakie do tej pory napotkaliśmy, które reklamowało się tym, że jest “Made in Germany”. Ten projekt ma umożliwić nietechnicznym użytkownikom dostęp do trudnego rynku kryptowalut. Pomysł miał skupiać się na user experience, ułatwiać pozyskiwanie informacji, kupowanie, przechowywanie i zabezpieczanie inwestycji i użytkowania kryptowalut. Niemcy twierdzili, że znaleźli sposób na eliminację barier adaptacji kryptowalut wśród zwykłych ludzi, a nie informatyków i inwestorów. Wśród inwestorów był podobno Amazon, a o projekcie pisały największe niemieckie media (FAS, RTL). Potencjał oceniliśmy na bardzo duży, jednak od startu wartość tokena jedynie spadała. Tym razem oczekiwania nie zostały spełnione, mimo tego, że projekt wciąż istnieje.

ICO finansowe Wizzle

ICO wizzle logo

Wizzle Infinity – bankowe przedsięwzięcie, którego projekt jest oparty o blockchain. Dzięki decentralizacji i użyciu tokena, ciężar zabezpieczenia usług i prowizji został przeniesiony na technologię, a zyski z prowizji będą dzielone w postaci tokenów wśród wszystkich użytkowników. Kolejny projekt, który ma na celu połączenie świata tradycyjnych finansów z kryptowalutami.

Projekt, pomimo ładnej strony internetowej wydaje się nierozwijany.

ICO finansowe Xreal

RXeal ico logo

Ciekawym projektem finansowym jest RxEal, czyli wsparcie procesu wynajmowania nieruchomości. Tokeny na łańcuchu Ethereum mogą służyć jako smart kontrakty zabezpieczające depozyt, przyszłe płatności lub zaliczki. Wyjątkowym rozwiązaniem będzie jednak umożliwienie rozwiązywania sporów przez niezależnych arbitrów, np. na wypadek niezgodności co do zatrzymania części depozytu na poczet napraw lub oceny szkód lub wyceny nieruchomości. To kolejny projekt, który nie przetrwał próby czasu i konkurencji.

ICO1 finansowe Hero Token

Hero token ICO logo

Kolejnym interesującym projektem z dziedziny bankowości, tym razem z Azji, był Hero Token. Projekt ma na celu eliminację finansowego wykluczenia w Azji i udostępnić usługi finansowe ludziom, którzy aktualnie znajdują się poza systemem bankowym. Celował 600 milionów potencjalnych klientów, czyli 70% populacji regionu, w którym zaczynają działalność. Na liście inwestorów był Alibaba, a sprzedaż tokenów ruszyła w najgorętszym czasie ICO. Projekt wciąż jest aktywny w komunikacji, niestety token nie osiągnął dużej wartości.

ICO dla graczy i streamerów IQeon

IQeon token Logo

IQeon to platforma stworzona do ułatwienia rozliczeń dla różnorodnych gier komputerowych online. Jest dostępna jedynie z zaproszeniem do dołączenia do społeczności. W ekosystemie IQeon sposoby monetyzacji pasji do gier komputerowych zostały sprowadzone do najprostszych procesów. Nawet najmłodsi gracze i widzowie będą mogli zarabiać tokeny IQN, a wiek grupy docelowej zaczyna się w okolicach 11-12 roku życia. Liczba wyemitowanych tokenów jest limitowana. W czasie startu ponad 50 developerów wyraziło zainteresowanie użytkowaniem platformy IQeon. Potencjał projektu oceniliśmy na duży i mieliśmy rację. Wartość tokenu powoli, ale nieprzerwanie rośnie. IQeon znajduje się w okolicach 4-5 setki pod względem kapitalizacji.

Kryptowaluty i gaming idą razem ręka w rękę. Techniczne możliwości przyjmowania płatności w systemie specjalnie zaprojektowanym pod gaming, zliczania popularności i zarobków adekwatnie do liczby godzin spędzonych przez fanów. Dla graczy i dla przemysłu gier komputerowych, kryptowaluty są darem od losu. Umożliwią błyskawiczne rozliczenie, w dodatku samo stworzenie kryptowalutego systemu do rozliczania w gamingu stworzy sporo społecznego bogactwa samym swoim istnieniem i rozwojem (nie potrzeba do tego drukowania kapitału lub emitowania obligacji). System oferujący obsługę mikrotransakcji spowoduje przyspieszenie transferu środków między podmiotami o kilka rzędów wielkości, co nie było możliwe z tradycyjnym systemem rozliczeniowym (mogę Ci natychmiastowo zapłacić $0.001 za minutę oglądania streamu…)

ICO Bancor

Logo kryptowaluty Bancor - najbardziej reklamowanego ICO roku 2017. Zebrało ponad sto milionów dolarów.

Kryptowaluta Bancor (BNT) to izraelski projekt, który był najmocniej promowanym initial coin offering 2017 roku. Był obecny na prawie każdej stronie z targetowaną reklamą kontekstową i pojawiał się na wielu profilach związanych z kryptowalutami. Zebrał oszałamiające setki milionów dolarów od rozochoconych inwestorów i spekulantów.

Jaki problem ma rozwiązać Bancor? Otóż przedsiębiorcy zabrali się za jeden z podstawowych problemów ekonomicznych – “coincidence of wants”. Czyli, mówiąc krótko, problem akceptowanego braku środka płatniczego. Producent danego dobra “A” ma niewielką szansę na to, że producent czegoś, co on aktualnie chce, będzie chciał w tym miejscu i w tym czasie przyjąć zapłatę w “A”. Rozwiązanie tego problemu to dostarczenie zaufanego medium of exchange, czyli de facto systemu kredytowania. A co za tym idzie, rozwiązanie kwestii zaufania, bezpieczeństwa, płynności. To ostatnie ma zapewnić protokół Bancor.

Co ma być elementem spajającym sieć? Bancor Coin (BNT) to kryptowaluta, w dodatku smart coin, która jest podstawą sieci BANCOR i funkcjonuje jako jej natywna waluta i punkt odniesienia. Wszystko, co zostanie dołączone do protokołu BANCOR, według zapewnień twórców, ma być natychmiastowo wymienialne na realną wartość poprzez właśnie kryptowalutę BNT.

Jakie są zastosowania Bancor? Protokół pozwala użytkownikom na budowanie własnych modeli monetarnych, aplikacji, środków przenoszenia i zachowywania wartości. Przykładowe pomysły to lokalne kryptowaluty, zdecentralizowane fundusze, systemy płatności, aplikacje finansowe, systemy punktowe i wiele innych.

Co potrzeba, żeby to wszystko się powiodło? Zaufania do kryptowalut i do systemu opracowanego przez zespół developerów. Płynnego działania sieci i sprawdzenia jej funkcjonowania w momentach, kiedy wycofuje się płynność lub jest duże natężenie ruchu. Warto sprawdzić, czy projekt jest gotowy na takie wyzwanie.

Oceniliśmy potencjał projektu jako bardzo duży i znów mieliśmy rację. Projekt czai się aktualnie w drugiej setce kryptowalut pod względem kapitalizacji i wciąż ma potencjał. Token jest dostępny na największych giełdach.

ICO BitTorrent z airdropem

W które ICO w 2019 warto zainwestować? Sprawdź BitTorrent airdrop dla posiadaczy kryptowaluty Tron

Airdrop BitTorrent to jeden z projektów, na które warto zwrócić uwagę, jedynie trudniej było go za pomocą analizy odkryć i ocenić. Tokenizacja Bittorrent, da się opisać jako implementacja systemu dystrybucji treści używany co miesiąc przez ponad 170 milionów użytkowników. BitTorrent został kupiony w 2018 roku przez lidera projektu Tron, którym jest Justin Sun, za 120 milionów dolarów. Połączenie tych dwóch przedsięwzięć to zatem spodziewany krok. Projekt połączenia ekosystemu popularnej kryptowaluty Tron oraz znanego systemu dystrybucji treści BitTorrent nosił nazwę Atlas.

Jak najłatwiej zainwestować w ICO BitTorrent? Airdrop! Tym razem inwestycja w ICO nie wiązała się z wielkim ryzykiem i przelewaniem funduszy w Ethereum na konto projektu. Wystarczyło po prostu posiadać kryptowalutę Tron, czyli 9 projekt pod względem wielkości kapitalizacji na liście coinmarketcap. 11 lutego każdy posiadacz kryptowaluty Tron otrzyma 0.11 tokenów BitTorrent za każdy 1 TRX. Dodatkowo, każdego 11 dnia miesiąca nastąpiła kolejna dystrybucja tokenów BitTorrent. Warto było zatem uzbroić się w cierpliwość i trzymać tokeny TRX. Giełda kryptowalut Binance wspiera airdrop BitTorrent i automatycznie przydziela odpowiednią ilość tokenów.

Airdrop został przeprowadzony po osiągnięciu bloku numer 6 600 000 w blockchainie kryptowaluty Tron. Postępy można było śledzić na bieżąco w kanałach komunikacji Justina Suna oraz Trona. Późniejszy sukces emisji zależy od powodzenia wdrożenia nowych funkcjonalności BitTorrent: możliwości otrzymywania wynagrodzenia za utrzymywanie treści w sieci oraz możliwość zakupu szybszego ściągania plików za tokeny. Dla bezpieczeństwa projektu nie będzie możliwości miningu tokenów BitTorrent, a stare wersje klientów będą działać tak samo, jak wcześniej.

Uznaliśmy, że projekt ma duży potencjał i rekomendowaliśmy przynajmniej pasywny zarobek na airdropach. BTT aktualnie zajmuje miejsce w okolicach początku drugiej setki, trzyma się zatem mocno. Tokeny można sprzedać lub kupić na wielu popularnych giełdach.

Co będzie na topie w kolejnych latach?

Postępujące regulacje prawne i etyczne na rynku cyfrowych aktywów pozwalają mieć nadzieję, że ucywilizowanie rynku pozyskiwania kapitału to krok w dobrą stronę. Pierwszymi objawami tego postępu jest pojawienie się regulacji dotyczących Equity Token Offerings oraz Security Token Offerings. Zajmijmy się najpierw definicjami.

Security Token Offering – co to jest?

Securities to instrumenty finansowe, które mają wartość wyrażoną w walucie i mogą być handlowane. Warto pogodzić się z ogólnością tej definicji i dużym zakresem instrumentów, które wchodzą w skład tej definicji. Securities można przetłumaczyć jako “walory” lub po prostu instrumenty finansowe, a podzielić na instrumenty opierające się w pewnym sensie na udziałach we własności (akcje) lub długu (obligacje, weksle). Brzmi skomplikowanie i takie pewnie ma być.W przypadku projektów blockchain pozostawia to bardzo szerokie pole zarówno do interpretacji, jak i do kreatywności w definiowaniu co tak naprawdę oznacza token i ile się za niego obiecuje. W pułapkę nie do końca sprecyzowanej definicji mogą wpaść niedoświadczeni inwestorzy lub ci, którzy poszukują szybkich zysków.

Equity Token Offering – co to jest?

Equity powinno być jednym z ulubionych słów inwestora. Equity oznacza udział we własności: przedsiębiorstwa, projektu, różnego rodzaju wartości zabezpieczonej zastawem. Wartość equity w czasie jest ściśle powiązana z powodzeniem lub porażką instrumentu, którego jest reprezentacją.Jakie zastosowanie znajdzie w przypadku projektów blockchain? Inwestorzy spodziewają się, ze wraz z zakupem lub otrzymaniem tokenów staną się częściowymi właścicielami projektu. Posiadacze tokenów spodziewają się również, że posiadając tokeny z ETO mają prawo do przyszłych zysków i do dywidendy. Musi to jednak zostać nie tylko zapisane w projekcie lub umowie, ale również przeforsowane decyzją reprezentantów przedsięwzięcia. Nie ma co liczyć na automatyczne otrzymywanie dywidendy lub pasywny dochód.

Perspektywy na zyski z emisji tokenów

Ostatnie lata były dla ICO trudnym doświadczeniem. Większość z nich przyniosła zyski jedynie… na papierze. Inwestorzy, którzy nie sprzedali, mają najczęściej większe sumy wyrażone w zakupionych tokenach lub w satoshi. W dolarach, jednakże, doświadczyli najczęściej strat. Kilka projektów, które opisaliśmy pozwoliły z drugiej strony na pomnożenie inwestycji.

Dlaczego smart money też inwestowały w ICO mimo ryzyka? Jest kilka czynników, z których najważniejsze to uświadomienie sobie, że kryptowaluty zostają z nami na dłużej i nie jest to jedynie kilkumiesięczna moda. Dodatkowo, za ICO zabrały się profesjonalne zespoły, które mają potencjał do dostarczenia świetnych i użytecznych projektów. Duży potencjał czeka, aby się ujawnić, a ICO będą testem, kto najlepiej potrafi wykorzystać pieniądze inwestorów.

Wiemy już też jakie formy przyjmą emisje w najbliższych latach. Ucywilizowanie rynku cyfrowych aktywów przyniesie korzyści zarówno inwestorom, jak i przedsiębiorcom starającym się o pozyskanie kapitału na rozwój. Powolne odejście od ICO jest również spowodowane twardszymi kryteriami uczestnictwa. Wielu inwestorów, szczególnie tych liczących na szybkie zyski, nie akceptuje konieczności przesłania dokumentów potrzebnych do weryfikacji wymaganych przez prawo KYC i AML. W przypadku Equity Tokens lub Security Tokens konieczność weryfikacji i identyfikacji inwestora jest normą. Czy jest to pozytywne zjawisko i jakie są szanse powodzenia takiej formy inwestowania zobaczymy już w najbliższych latach.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!