Nasza seria o ICO cieszy się wciąż sporym powodzeniem. Przykładem jest artykuł o airdrop tokenów Bittorrent przy okazji ICO na Binance. Sprawdzamy zatem, jak wygląda ogólna sytuacja dokoła Initial Coin Offerings. Czy spadki na rynkach kryptowalut mocno ostudziły nastroje inwestorów i oczekiwania firm i przedsięwzięć stojących za ICO? Jakie Initial Coin Offerings zamierzają zgłosić się po kapitał inwestorów?

Initial Coin Offerings skończyły się w 2018…

Niestety, smutna rzeczywistość potwierdza tylko, że Initial Coin Offerings skończyły się wraz z pęknięciem bańki kryptowalutowej w 2017… Cały rok 2018 to niedobitki wartościowych projektów i coraz to więcej wstydliwych wyjść z zebraną kasą. To nie jest tak, że cały interes dokoła Initial Coin Offerings był od samego początku nastawiony na szybkie zebranie kapitału i ucieczkę ze wszystkim, co nie jest przybite do podłogi gwoździami (no może to porównanie nie jest do końca sensowne w cyfrowym świecie). Wyobraźmy sobie sytuację, w której ICO zebrało sporo kasy…

Jak to się stało, że aż  tyle ICO skończyło się porażką?

Która forma inwestowania w nowe tokeny na rynkach kryptowaluty wygra w 2019? Czy będzie to Equity Token Offering, Security Token Offering czy może stare i sprawdzone ICO dalej zbierze najwięcej kapitału?

Zadecydowała prosta ekonomia. Wyobraźmy sobie, że na fali entuzjazmu inwestorów w kryptowaluty ICO zebrało 2 miliony dolarów. Zbiórka najczęściej była dokonywana w ETH, więc w 2018 przedsięwzięcie zaczyna się rozkręcać, zatrudnia się ludzi, kupuje się sprzęt i budżetuje wydatki na pensje i development. 2 miliony dolarów w ETH ze stycznia 2018 to 1500 ETH. Można czuć się bogatym i mieć bezpieczną przyszłość na wiele miesięcy do przodu, ale w rzeczywistości, po wydaniu 3/4 funduszy, większość ICO w drugiej połowie roku znalazła się bez płynności. Mając 300-500 ETH w nowych realiach bliżej 2019, to jedynie kilkadziesiąt tysięcy dolarów, co często nie wystarcza na wypłatę pensji programistom i licencji na produkty. Nawet najambitniejszy CEO nie poradzi bez dodatkowych funduszy, których przy gorszym sentymencie dla kryptowalut po prostu nie ma.

Co będzie na topie w kolejnych latach?

Postępujące regulacje prawne i etyczne na rynku cyfrowych aktywów pozwalają mieć nadzieję, że ucywilizowanie rynku pozyskiwania kapitału to krok w dobrą stronę. Pierwszymi objawami tego postępu jest pojawienie się regulacji dotyczących Equity Token Offerings oraz Security Token Offerings. Zajmijmy się najpierw definicjami.

Security Token Offering – co to jest?

Securities to instrumenty finansowe, które mają wartość wyrażoną w walucie i mogą być handlowane. Warto pogodzić się z ogólnością tej definicji i dużym zakresem instrumentów, które wchodzą w skład tej definicji. Securities można przetłumaczyć jako “walory” lub po prostu instrumenty finansowe, a podzielić na instrumenty opierające się w pewnym sensie na udziałach we własności (akcje) lub długu (obligacje, weksle). Brzmi skomplikowanie i takie pewnie ma być.W przypadku projektów blockchain pozostawia to bardzo szerokie pole zarówno do interpretacji, jak i do kreatywności w definiowaniu co tak naprawdę oznacza token i ile się za niego obiecuje. W pułapkę nie do końca sprecyzowanej definicji mogą wpaść niedoświadczeni inwestorzy lub ci, którzy poszukują szybkich zysków.

Equity Token Offering – co to jest?

Equity powinno być jednym z ulubionych słów inwestora. Equity oznacza udział we własności: przedsiębiorstwa, projektu, różnego rodzaju wartości zabezpieczonej zastawem. Wartość equity w czasie jest ściśle powiązana z powodzeniem lub porażką instrumentu, którego jest reprezentacją.Jakie zastosowanie znajdzie w przypadku projektów blockchain? Inwestorzy spodziewają się, ze wraz z zakupem lub otrzymaniem tokenów staną się częściowymi właścicielami projektu. Posiadacze tokenów spodziewają się również, że posiadając tokeny z ETO mają prawo do przyszłych zysków i do dywidendy. Musi to jednak zostać nie tylko zapisane w projekcie lub umowie, ale również przeforsowane decyzją reprezentantów przedsięwzięcia. Nie ma co liczyć na automatyczne otrzymywanie dywidendy lub pasywny dochód.

Perspektywy na zyski z emisji tokenów

Wiemy już jakie formy przyjmą emisje w najbliższych latach. Ucywilizowanie rynku cyfrowych aktywów przyniesie korzyści zarówno inwestorom, jak i przedsiębiorcom starającym się o pozyskanie kapitału na rozwój. Powolne odejście od ICO jest również spowodowane twardszymi kryteriami uczestnictwa. Wielu inwestorów, szczególnie tych liczących na szybkie zyski, nie akceptuje konieczności przesłania dokumentów potrzebnych do weryfikacji wymaganych przez prawo KYC i AML. W przypadku Equity Tokens lub Security Tokens konieczność weryfikacji i identyfikacji inwestora jest normą. Czy jest to pozytywne zjawisko i jakie są szanse powodzenia takiej formy inwestowania zobaczymy już w 2019. Napiszcie w komentarzach na naszym profilu Facebook, które ICO lub ETO możemy dla Was przeanalizować!

BitMEX to giełda kryptowalut która pozwala na handel z dźwignią, co wiąże się z większym ryzykiem i większymi, potencjalnymi zyskami. Lewar nawet do 100x!

Oszczędzaj czas i osiągaj zyski na grze z dźwignią na rynkach kryptowalut BTC, ETH. Rejestracja ze zniżką na prowizje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *