Gry komputerowe NFT. Zarabiaj dużo i szybko na rozrywce!

Jak wygrać życie wcześniej niż inni? Jednym ze sposobów to szybko zająć dobre miejsce w innowacyjnej branży, którą czeka świetlana przyszłość. Sprawdź poniżej jak zrobić to już dzisiaj małym wysiłkiem. Wpis jest kontynuacją wprowadzenia do tokenów NFT.

Gry komputerowe oparte o NFT są realizacją modelu PLAY TO EARN, czyli graj aby zarabiać. Blockchain sprawił, że ludzka aktywność w postaci rozrywkowego grania w gry może również zostać nagrodzona finansowo.

Dlaczego NFT to przyszłość?

Główną zaletą NFT jest to, że jest to tania technologia skracająca dystans pomiędzy twórcami a odbiorcami treści i fanami. Oznacza to po prostu, że powstaną rynki bez pośredników. Jeśli wytworzysz coś interesującego lub kreatywnego i wystawisz to na sprzedaż, znajdziesz klientów bez konieczności płacenia wysokich prowizji pośrednikom.

Każdy, kto zamierza zarabiać na grach i relaksować się podczas wirtualnej rozrywki, może zapoznać się z podstawami ekonomii gier. Polecamy wystartować tutaj.

System już działa, a jego pierwszym wielkim eksperymentem jest monetyzacja gier komputerowych. Na tym też opiera się nasz pomysł, dzięki którym można już zacząć zarabiać. Bez rezygnacji z rozrywki, którą bardzo sobie ceni wiele osób. Gdzie zatem zająć miejsce w wyścigu po pieniądze?

Opisujemy w artykule:

 • zarabiaj będąc wirtualnym menedżerem piłkarskim w Sorare,
 • automatyzuj gry z ekosystemu WAX: AlienWorlds, Kołoboki, CoinPirates, Rplanet,
 • ustaw się wcześnie w MyNeighborAlice, czyli odpowiedniku FarmVille.

Sorare zrobi milionerów z fanów piłki nożnej na całym świecie

Uwaga Sorare gruntownie przebudował strukturę gry. Artykuł nie jest już aktualny.

Sorare to oparta o blockchain gra, w której wcielasz się w menedżera drużyny piłkarskiej. To, co odróżnia Sorare od dotychczasowych gier to fakt, że gra opiera się o NFT, które mają w społeczności realną wartość i mogą zostać sprzedane za ETH. Oznacza to, że model Play to Earn już działa!

Aby otrzymać darmową kartę NFT o rzadkości Limited i wartości od kilku do kilkudziesięciu euro, zarejestruj się w Sorare już teraz. Trzeba spełnić warunki, o których piszemy dalej. Pamiętaj, że można też grać ZA DARMO (bez konieczności kupowania kart) i robią tak tysiące ludzi.

Po rejestracji przechodzimy onboarding i otrzymujemy w nagrodę co najmniej 8 tzw. common cards. Nie są to NFT, ale pozwalają na grę w Rookie League. Nagrodą w Rookie League jest żółta karta Limited NFT. Jeśli zdecydujemy się na rywalizację w Globalnych Ligach Rare, wygrywamy prawdziwe pieniądze pod postacią kryptowalut i limitowane karty NFT.

Co sprawia, że Sorare jest warta czasu?

Inwestorzy władowali w Sorare prawie miliard dolarów (MILIARD). Oznacza to, że twórcy gry mają wystarczająco dużo kapitału, aby nawiązać współpracę ze wszystkimi ligami piłkarskimi na świecie. Ten niebotyczny kapitał przełoży się na zainteresowanie graczy, ponieważ wystarczy kasy, aby zachęcić do uczestnictwa wszystkich fanów futbolu na świecie.

Karty w Sorare odpowiadają kartom kolekcjonerskim z naszej znanej przeszłości. W przeciwieństwie do drukowanych kart, które można wyprodukować w nieograniczonej liczbie, NFT są… po prostu rzadkie. Każdy piłkarz z największych światowych drużyn w danym sezonie ma swoje NFT w następującej liczbie:

 • 1000 kart Limited (żółte karty warte od kilku do kilkuset euro)
 • 100 kart Rare (czerwone karty warte od kilkudziesięciu euro do kilku tysięcy euro)
 • 10 kart Super Rare (niebieskie karty warte od kilkuset euro do kilkunastu tysięcy euro)
 • 1 karta Unique (czarne karty, warte wiele tysięcy euro)

Sprawia to, że karty mogą być warte nawet całkiem spore pieniądze. Wyobraźmy sobie więc, że gra gromadzi… 100 milionów graczy. Paradoksalnie można sobie taką liczbę łatwo wyobrazić patrząc na rzeszę fanów piłki nożnej. Do ilu dolarów wywindują ceny tysiąca kart fani największych gwiazd?

Warto zwrócić uwagę, że przykładowy Robert Lewandowski będzie miał 1111 NFT w sezonie 2020/21, a potem kolejne 1111 w sezonie 2021/22 i niezależnie od roku wydania będzie można tych kart używać do gry. Przekonaliśmy się o tym, gdy Robert Lewandowski zmienił Bayern Monachium na Barcelonę. Wszystkie karty piłkarza mogą być wciąż używane w Sorare.

Czy gra Sorare będzie hitem na miarę światowego centrum piłki nożnej?

Jak grać w Sorare?

Aby rywalizować z innymi Menedżerami piłkarskimi, gracz próbuje skompletować jak najlepszy zespół. Piłkarze oceniani są na podstawie wyników z realnego świata, czyli statystyk meczów, które odbyły się na boiskach ich drużyn w najwyższych ligach. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani dyspozycji, ani wyników graczy. Dodatkowo ich kontuzje mogą zniweczyć wysiłek dobranego zespołu. Potrzebne są zarówno umiejętności analityczne, jak i szczęście. Po rejestracji gracz dysponuje otrzymanymi od serwisu Sorare kilkunastoma kartami “Common”. Jest wiele turniejów, w których można rywalizować.

W lidze Global All-Star lub Underdog, w Dywizji 4 drużyna składa się z 4 unikalnych kart graczy i jednej karty common. Jeśli zatem mamy świetnego gracza spośród naszych kart, wystarczy dokupić na giełdzie jedynie czterech kolejnych NFT. Posiadanie karty common Roberta Lewandowskiego lub Leo Messiego oznacza sporą przewagę nad tymi, którzy mieli mniej szczęścia.

Najważniejszą szansą jest jednak Academy. Akademia to cztery poziomy, gdzie można zacząć wygrywać karty Limited używając jedynie zwyczajnych, darmowych kart. Mamy cztery poziomy, które odblokowujemy po kolei osiągając proste cele. W zwykłych kartach możemy łatwo dobrymi graczami osiągnąć kilkaset punktów. W Akademii wystarczy zdobyć drużyną 400 punktów, aby wygrać kartę wartą kilka euro. W najwyższym poziomie jest do wygrania karta warta nawet kilkadziesiąt euro!

Do czego dążymy jako Menedżer piłkarski?

Chcemy, aby nasza drużyna osiągała wystarczająco dużo punktów w Ligach Global All-Stars. Spójrzmy przykładowo na ligę kart Rare, czyli czerwonych. Aby załapać się na nagrody 0.01 ETH wystarczało 205 punktów, a 0.02 ETH to poziomi 250+ punktów.

Bez żadnych wydatków gracz może zacząć od 8 tygodni w Rookie League, o której wspominaliśmy na początku. Jeśli pójdzie nam dobrze, dostaniemy za darmo jedną darmową kartę NFT (może nawet Rare!). Potem trzeba dokupić 4-5 czerwonych kart i zdobywając średnio ponad 50 punktów na gracza będziemy zarabiać. Warto pamiętać o bonusach (boost bonus i bonus kapitana zespołu).

Podsumowując, jeśli zarządzamy dobrze zespołem, to zarabiamy. Potrzebne umiejętności to wybieranie dobrych i obiecujących graczy, którzy realizują swój potencjał w rzeczywistości.

Podstawowe strategie gry w Sorare

Jak tanio zacząć? Kup taniego bramkarza i obiecujących graczy z pola i spróbuj zbudować doświadczenie na takiej kombinacji. Jeszcze lepsze wydaje się kupienie graczy z potencjałem i użycie “Common” bramkarza, który wydaje się droższy w porównaniu do lepiej punktujących graczy z pola.

Kombinacja znakomity, darmowy bramkarz “Common” i 4x “Rare” obiecujący piłkarze z pola to pomysł na start, dzięki któremu można przekroczyć próg nagród w ETH. Zdobyte nagrody mogą następnie zostać użyte do poprawy potencjału zespołu.

Dla początkujących graczy najlepszą strategią jednak będzie trading kart. Uczestnictwo w ligach jest na początku pozbawione sensu, ponieważ oznacza to praktycznie pewną przegraną z graczami, którzy albo mieli więcej czasu na zebranie lepszych graczy, albo mieli większy budżet i wkupili się w wyższe ligi.

Dopiero później:

 • poznajemy mechanikę gry i zasady zdobywania punktów przez piłkarzy,
 • poznajemy graczy, którzy mają największy potencjał zdobywania punktów,
 • obliczamy ceny kart NFT poszczególnych graczy i szacujemy, jaki zwrot mogą przynieść (na podstawie zwycięstw w ligach oraz wzrostu ich wartości).
Młodzi piłkarze wydają się mieć najlepszy potencjał na przyszłość. Mogą też przynieść spore zyski przez wiele lat.
Czy przyjdzie czas, że dzieci i lokalni gracze będą mogli otrzymać wsparcie dzięki sprzedaży swoich kart NFT? Kupują lokalni fani i rodzice…

Jakim budżetem trzeba dysponować, aby wygrywać w Sorare?

Spadające ceny najczęściej oznaczają graczy trwale kontuzjowanych lub tych, którzy po prostu nie grają. Praktycy mówią, że potrzeba co najmniej 100 euro, aby zgromadzić karty będące w stanie rywalizować w lidze Limited i 500 euro, aby rywalizować w lidze czerwonej. To przekonanie można podsumować powiedzeniem: “Najlepszą kartą w Sorare jest karta kredytowa”.

Warto jednak znać pewien sekret. Karty mocno tanieją, gdy sezon jest w trakcie wakacyjnej przerwy. Niewielu graczy będzie wtedy odwiedzało Sorare tylko po to, aby popatrzeć na karty. Rynek budzi się jednak szybko. Przykładowo, można dostać bardzo dużo tanich i dobrych kart ligi MLS (czyli amerykańskiej ligi piłkarskiej) w czasie ich przerwy.

Zmyślni gracze będą jednak szukali młodych, utalentowanych graczy, którzy mają tanie karty i dużo szans w przyszłości na dobre występy. Z małym budżetem należy nastawić się na to, że czas będzie musiał grać na korzyść menedżera. 50 euro może kupić kilka podstawowych kart, które można potem sprzedać z niewielkim zyskiem i powtórzyć kilka razy ten schemat.

Warto zwrócić uwagę na kategorie graczy. Jeśli chcemy skompletować europejskich piłkarzy lub samych młodych poniżej 21 lub 23 lat, musimy przygotować się na większy wydatek. W przeciwnym razie czeka nas kilka miesięcy analizy, swapowania kart i budowania zespołu.

W poszukiwaniach najlepszej drogi do wygranych pomogą źródła wiedzy i danych, takie jak SorareData czy Reddit. Na Twitterze lub Discordzie najszybciej pojawiają się informacje o kontuzjach lub innych powodach eliminacji graczy. Dzięki nim można uniknąć kosztownych pomyłek.

Zaawansowana strategia inwestowania w Sorare

Długoterminowa strategia w Sorare to po prostu kupić lub zdobyć karty z potencjałem i wrócić na portal po kilku latach. Jest spora szansa, że na platformie będzie rozgrywać się światowe metauniwersum światowej piłki nożnej. Sam fakt, że liczba NFT jest limitowana sprawi, że wzrastająca liczba chętnych wywinduje ich ceny w górę.

Wielu inwestorów wyczuło swoją szansę i dokonało już zakupów. Warto pamiętać, że rejestracja z tego odnośnika sprawi, że otrzymasz za darmo kartę, która może być warta nawet kilkadziesiąt euro.

Jakie warunki trzeba spełnić? Wystarczy zarejestrować się za pomocą adresu e-mail oraz potwierdzić numer telefonu, który jest potrzebny jako bilet wstępu do grania w ligach All-Star. Następnie aby zagrać w lidze, należy posiadać 5 graczy, czyli kart NFT powyżej statusu Common. W rzeczywistości oznacza to konieczność zakupów na giełdzie kart. Zakupione karty mogą od razu zbudować zespół i zacząć rywalizację, a po piątym zakupie na aukcji (czyli tyle, ile i tak potrzebujemy aby wystawić zespół do ligi) otrzymamy kartę Rare.

Czy wirtualną piłkę nożną czeka świetlana przyszłość?

Z rzeczy, które mniej interesują graczy możemy wspomnieć, że inwestorzy kochają Sorare. Ostatnia runda finansowania przyniosła prawie 700 milionów dolarów. Oznacza to, że inwestorzy wyceniają największego gracza w sektorze na ponad 4 miliardy dolarów!

Z praktycznego punktu widzenia liczy się jednak jedynie to, że gracze czują się właścicielami platformy i uniwersum piłkarskiego. Doświadczają tego posiadając unikalne karty we własnych portfelach i sprzedając oraz kupując wtedy, gdy tylko chcą. I to wszystko przy jednoczesnym zarabianiu.

Jak zarobić na NFT w ekosystemie WAX? Gra Alien Worlds

AlienWorlds to jedna z pierwszych wielkich gier opartych o NFT. Reklamuje się aktualnie jako największa gra DAO. Świadczy o tym chociażby współpraca z największą giełdą Binance (załóż nowe konto z tego odnośnika, a dostaniesz stały zwrot prowizji!). Dokonano na niej emisji tokenów Trilium, czyli TLM, które można zarobić po prostu grając.

Mechanika gry jest bardzo prosta. Na początkowym etapie należy jedynie regularnie przyciskać guzik “Mine”, dzięki czemu kopiemy surowce. Mechanika gry polega na tym, że wciskamy “Mine”, aby dowiedzieć się ile TLM wykopaliśmy. Następnie klikamy Claim, aby potwierdzić transakcję w naszym portfelu WAX. To tyle.

Następnie zbieramy ekwipunek, broń, drużynę, aby być gotowym do rywalizacji o jeszcze więcej waluty gry, czyli Trilium. Gra jest na początkowym etapie rozwoju, dzięki czemu jesteśmy w stanie ustawić się na początku kolejki.

Dlaczego wczesne rozpoczęcie jest takie ważne? Ponieważ jak w każdym systemie opartym o hierarchie i status, każdy uczestnik musi dostarczyć “Proof of Work”, czyli dowód wykonania pracy. Jeśli dokona go w odpowiedniej ilości i czasie (tu trzeba być smart!) zajmie odpowiednie miejsce w rankingu. Chcemy zająć wysokie miejsce, a więc trzeba już działać.

Jak grać w AlienWorlds?

Jest kilka strategii, ale wszyscy zaczynają od tego samego punktu. Należy zarejestrować konto w serwisie pozwalającym na przechowywanie kryptowaluty WAX. Portfel Worldwide Asset Exchange to miejsce, które służy do wymiany i handlu NFT. Za pomocą tego konta logujemy się do gry, a większość czynności jest zapisywana w blockchainie WAX.

Po przejściu do gry logujemy się założonym przed chwilą portfelem WAX. Nawigujemy do sekcji “Mine”. Wydobycie rozpoczynamy z jedną łopatą, która jest naszym pierwszym NFT służącym do zdobywania Trilium. Mamy jednak dwa dodatkowe miejsca na narzędzia, które chcemy jak najszybciej wypełnić. Aby oszczędzić sobie czasu i wysiłku, pora na zapoznanie się z instrukcjami. Jak grać i kopać w AlienWorlds?

Po przeczytaniu podstaw możemy przejść do zaawansowanych tematów. Najpierw trzeba poznać statystyki landów, czyli kawałków ziemi, na których można kopać. Wszystkie działki możemy sprawdzić na mapie planet na stronie AWstats.

Jakie narzędzia są potrzebne do zarabiania na Trillium w AlienWorlds? Zaczynamy od podstawowych.

Jak zdobyć długoterminową przewagę w AlienWorlds? Strategie

Popatrzmy na strategie, jakie możemy wykorzystać do zarobienia na graniu w gry komputerowe. Jest ich kilka, ale wszystkie trzeba przemyśleć i dobrać je odpowiednio do naszego stylu gry, pieniędzy i czasu, jaki możemy poświęcić.

Wydobycie i sprzedaż Trilium

Jednym z najprostszych sposobów na natychmiastowy przychód jest sprzedaż wydobytych TLM i NFT. Jeśli mamy szczęście, możemy pozbyć się po dobrej cenie otrzymanych NFT, które nam się nie przydadzą. Przykładowo, jeśli zajmujemy się tylko wydobyciem, możemy sprzedawać wszystkie NFT związane z walką i rywalizacją.

Należy podkreślić, że wydobycie i sprzedaż TLM jest najprostszym sposobem na zarabianie pieniędzy. Wystarczy założyć konto, klikać “Mine” a następnie zamienić TLM na WAX, które można sprzedać za Bitcoiny lub inne popularne kryptowaluty.

Warto pamiętać, że wydobycie NFT może być czasowo zawieszane w ramach walki z botami. Przed wyborem ekwipunku do kopania sprawdź jaka jest szansa na NFT. Może się okazać, że najlepszą strategią jest zakup narzędzi, które skupiają się na TLM, a ich statystki NFT są nieważne!

Użyteczne narzędzie do porównywania różnych zestawów narzędzi w AlienWorlds pozwoli na dobranie takich, które nie zrujnują portfela, a pozwolą na wydobycie odpowiedniej ilości zasobów. Do zestawu użytecznych miejsc dołożymy podsumowanie obliczeń na której planecie Alien Worlds opłaca się kopać na AWstats.

Od czego zacząć planowanie strategii? Od zapoznania się z następującymi treściami. Po pierwsze, warto przekartkować Technical Blueprint gry. Dowiemy się z niego szczegółów i założeń, które pomogą budować strategię. Następnie można wrócić do podstaw i przeczytać znów szczegółową instrukcję jak zacząć.

Szczegółowe dane o wydobyciu, czyli ile i gdzie można zarobić są dostępne w czasie rzeczywistym. Pomoże to w określeniu gdzie są największe zyski, czyli podjąć decyzję czym i na której planecie i działce kopać.

Wzrost wartości NFT

Należy skupić się na odkryciu, które NFT mają potencjał wzrostu wartości. Aktualnie o grze wie maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy osób na całym świecie. Jeśli twórcy odniosą sukces, liczba użytkowników zwiększy się co najmniej 100 razy. Czego będą szukać nowi użytkownicy? Za co będą w stanie zapłacić, aby przyspieszyć ewolucję postaci, stan posiadania i rywalizację?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla przyszłego zarobku. Pamiętajmy, że trzymamy w portfelu WAX niepodrabialne tokeny NFT. Handel tokenami odbywa się na stronie Atomic Hub. Tam możemy też wyposażyć się w dwa kolejne narzędzia. Mogą być to nawet łopaty, które kosztują kilkadziesiąt groszy. Konto możemy doładować kryptowalutą WAXP.

Na Atomic Hub będziemy również sprzedawać nadmiarowe NFT i kupować te, które uważamy, że będą miały większą wartość. Które NFT będą drożały? Można przyjąć różne kryteria:

 • rzadkie NFT, które istnieją w niewielu egzemplarzach (land, rare, epic, legendary, etc.),
 • NFT o najniższych numerach mintage (takie, które powstały wcześniej, niż reszta),
 • NFT o specjalnych właściwościach (pozwalające wydobyć więcej lub zdobyć przewagę w walce),
 • uczestnictwo w promocjach i akcjach, za które otrzymasz dodatkowe NFT (przykład od banano),
 • spekulacyjne NFT, na które jest aktualnie popyt,
 • inne specjalne właściwości, które znajdziesz przed innymi.
Co robić z posiadanymi NFT? NFT Staking

Staking posiadanych NFT pozwoli na uzyskanie dodatkowego źródła przychodu. Aktualnie jednym z najpopularniejszych serwisów oferujących staking NFT z różnych gier jest Rplanet. Za staking NFT o różnych stopniach rzadkości otrzymuje się wewnętrzną walutę gry, Aether. Można ją następnie sprzedać za WAX na giełdzie Alcor. Z WAX już wiemy co zrobić, bo jest to natywna waluta portfela, którego używamy do kontroli AlienWorlds oraz do kupowania NFT na Atomic Market.

Przychód z posiadania ziemi, czyli wirtualne nieruchomości

Działki w grach komputerowych opartych o NFT działają podobnie, jak w rzeczywistości. Jeśli posiadasz ziemię, możesz uzyskać przychody z najmu. W przypadku Alien Worlds posiadacze działek otrzymują prowizję od zasobów wydobytych przez wszystkich graczy kopiących w tym miejscu. Wysokość prowizji ustala właściciel i może ona sięgać nawet 20%.

Ile kosztuje Land? Ziemia i działki NFT są… bardzo drogie. Jeśli chcesz kupić na giełdzie najtańszą wirtualną ziemię, musisz przygotować się na wydatek co najmniej kilku tysięcy dolarów (w 2023 najtańsze działki spadły nawet poniżej tysiąca dolarów!). Warto też pamiętać, że NFT wydobyte przez każdego gracza zostają jego własnością, a nie właściciela działki.

Z drugiej strony właściciel działki może dbać o jak najwyższy ranking działki. Pozwala to na poprawę jej parametrów. Dzięki temu może przyciągać więcej wydobywających i zwiększyć swoje dochody. Twórcy gry przygotowują również program zachęty dla właścicieli działek. Może to oznaczać osobne, wartościowe tokeny dla landownerów.

Jedną z ważnych obserwacji jest to, że wartość nieruchomości spada wraz ze spadkiem wartości tokenów. W przypadku AlienWorlds najtańsze działki do miningu spadły z $8000 do $2000 $1000 dolarów, co z grubsza odpowiada spadkowi ceny TLM czy WAXP.

Administracja Planet i Trilium, czyli kolejny etap inwestycji

Może się okazać, że do tej strategii nie ma nawet potrzeby grać w samą grę.

Współpraca z Binance zaowocowała powstaniem nowej planety, o nazwie, no właśnie, po prostu planeta Binance. Nie można tam posiadać ziemi, bo jest to gazowa planeta. Można jednak wysyłać tam misje i dzięki nim zdobywać TLM i NFT. Misje wysyła się dzięki Stakingu tokenów TLM na giełdzie Binance. Warto zatem założyć nowe konto ze zwrotem prowizji, aby jeszcze szybciej zbierać tokeny.

Jeśli uzbierasz wystarczająco dużo TLM, możesz przenieść je do portfela i umieścić je w planecie, którą wybierzesz (staking). Uzyskasz dzięki temu wpływ na decyzje dotyczące ekosystemu, takie jak dystrybucja tokenów czy rozwój. Na tym etapie warto zapoznać się ze strategią dotyczącą rozwoju gry.

Aktualnie staking TLM na planetach nie wiąże się ani z większymi wyzwaniami, ani z benefitami. Po prostu wydobyte TLM można umieścić (“Staking”) na poszczególnych planetach. Wysokość pul jest dostępna w statystykach, które podlinkowaliśmy w poprzednich sekcjach.

Jak sprzedać NFT z gry AlienWorlds? Najlepiej na giełdzie Atomic Market.

Czy zarobisz na NFT?

Największą różnicą w porównaniu do zwykłego spędzania czasu na rozrywce, jest fakt dodatkowego zdobywania wartościowych, wirtualnych przedmiotów. Tak jak w innych grach zbierasz zasoby, drużynę, broń i terytorium. Tym razem jednak są one reprezentowane przez unikalne NFT, które mogą być natychmiast wycenione i sprzedane na rynku.

Dodatkowo, każdy kolejny gracz, zgodnie z zasadą działania marketplace’ów, dokłada wartości do ekosystemu. Każdy tysiąc dodatkowych graczy to zwiększony popyt na już istniejące NFT i kolejna osoba rozwijająca społeczność.

Kolobok, gra NFT pozwalająca zarabiać pasywnie

Kolobok to znana w Europie Wschodniej bajka o ciastku, które wypada przez okno i rusza w świat przeżywać przygody. Na jej podstawie powstała gra NFT, w której możemy rozmnażać Kołoboki i korzystać z ich przygód, zdobywając NFT.

W grę można wejść w miarę szybko kupując dwa Kołoboki za mniej niż dolara. Do wszystkich miejsc, czyli do gry i giełdy Simple Markets, gdzie wystawia się NFT z tej gry można zalogować się portfelem WAX używanym w innych grach.

Dlaczego warto w nią grać? Tokeny NFT zdobywane w Kołobokach można transferować do Stakingu na RPlanet. Każdy z nich jest warty co najmniej ułamek wewnętrznej waluty gry RPlanet, czyli AETHER. Wypłaty za staking odbiera się co godzinę.

Strategia w Kołobokach jest prosta.

 • Należy rozmnażać Kołoboki w najszybszym tempie,
 • Wybieramy do rozmnażania Kołoboki o jak najlepszych statystykach, aby miały największe szanse na przetrwanie w Adventures,
 • Gdy mamy ich już bardzo dużo, wysyłamy je na Adventures do zdobywania rzadkich NFT,
 • NFT sprzedajemy co miesiąc w “Bounty” za KBUCKS,
 • Jeśli nie udało się ich sprzedać, NFT umieszczamy w RPlanet i dostajemy za to AETHER (ale tylko jeśli projekt przekracza próg votingu!),
 • Niektóre NFT (ship, cannon, diamond lub jakikolwiek legendary) umieszczamy w stakingu gry CoinPirates, otrzymując za to codziennie token CPR,
 • AETHER lub CPR sprzedajemy za WAX, który możemy wymienić na giełdzie na pieniądze.

Obliczamy ile można zarobić na Kołobokach

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie dokonali obliczeń wartości oczekiwanej naszych wysiłków. Czy warto w ogóle zabierać się za temat, czy lepiej tak jak Filipińczycy grać w Axie Infinity?

Załóżmy, że zabawimy się w Kołoboki, które kupujemy prawie za darmo w marketplace Atomic. Bawimy się w ich rozmnażanie przez kilka tygodni i dorabiamy się kilkudziesięciu Kołoboków. Zaczynamy wysyłać je na przygody (te najtrudniejsze, do Lisa), z których z około 30% szansą zbieramy nagrody o najwyższym statusie “EPIC”. Nagrody “EPIC” zarabiają 0.75 AETHER na godzinę, czyli 18 AETHER dziennie.

Raz w miesiącu możemy wymienić nasze zdobyte NFT na walutę gry, czyli KBUCKS. 1 WAX otrzymamy za około 1500-2000 KBUCKS. Czy jesteśmy w stanie wyprodukować tyle Kołoboków, NFT i innych osiągnięć, aby na tym zarobić?

Kołobok, który przetrwał wszystkie przygody jest warty dla twórców gry 1000 KBUCKS. Nagroda legendary to kolejne 1000 KBUCKS. Mniej rzadkie NFT to w sumie 15 KBUCKS. Kołobok, który zginął to 1 KBUCKS.

Warto tutaj wspomnieć, że do dokonywania transakcji w sieci WAX należy być subskrybentem parametrów sieci komputerowej (głównie CPU i RAM). Koszt wynosi od $10 do $20 i można go później w całości odzyskać.

Wróćmy do obliczeń, z 4 slotów Adventures w Kołobokach jesteśmy w stanie produkować 1-2 EPIC NFT dziennie (jeśli nie mamy szczęścia, na które raczej nigdy nie warto liczyć). W miesiąc wyprodukujemy ich zatem od 30 do 50, pamiętając, że wciąż aktywnie produkujemy Kołoboki.

Po dwóch miesiącach mamy 100 NFT, które produkują 75 AETHER na godzinę, czyli 2400 AETHER dziennie. Daje nam to 72000 AETHER miesięcznie przychodu, który nie kosztuje nas już nic wysiłku. Zarabiamy więc pasywnie dokładnie… 1,25 WAX czyli 1,25 2,5 zł na miesiąc. Na otarcie łez staking WAX w portfelu również przynosi nam niewielki przychód.

W 2022 mamy nową możliwość stakingu niektórych NFT z Kołobków w nowej grze CoinPirates. Za staking otrzymujemy CPR, tokeny gry, która zadebiutuje dopiero za kilka miesięcy. Dzięki temu możemy lepiej zarobić, szczególnie na Legendary NFT z przygód z Unicornem.

Jak byśmy nie liczyli, zdobyte KBUCKS czy CPR nie są warte wysiłku po aktualnych cenach. Wniosek nasuwa się sam: trzeba przyspieszyć, czyli automatyzować.

Automatyzacja w grach komputerowych Play to Earn

Automatyzacja jest dziś konieczna. Tempo, w którym maszyny zastępują proste czynności jest zastraszające. Wykonujesz czynności ręcznie i powoli? Tracisz szansę na rywalizację (chociażby o NFT) z szybkim komputerem i algorytmami. Warto przełamać się i nauczyć się automatyzacji.

Zabawmy się zatem i spróbujmy nauczyć się czegoś konkretnego na przykładzie gry opartej o blockchain. My idziemy krok dalej i postaramy się połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zarabiać tak, aby jeszcze sobie pograć i się czegoś przydatnego nauczyć.

Co potrzebujemy, aby zacząć automatyzację? Najważniejszy jest otwarty umysł i chęć rozwiązywania problemów za pomocą programowania. Poza tym potrzebujemy na start portfel WAX.

Co będziemy konkretnie robić? Portal rPlanet pozwala na staking NFT z różnych gier opartych o blockchain, dzięki czemu zarabiamy aether, czyli wewnętrzną kryptowalutę rPlanet. Jedną z gier, która pozwala na w miarę łatwe generowanie NFT są właśnie Kołoboki. Spróbujmy zatem zautomatyzować generowanie NFT, które możemy dzięki nim zdobywać.

Wax could wallet do NFT i biblioteka JS

Transakcje wykonywane przez nas w portfelu możemy podglądać na stronie wax.bloks.io. Sprawdzimy tam też atrybuty i możliwości smart kontraktów, które możemy wykonywać w grze.

Nasz plan działania polega na tym, że postaramy się zautomatyzować podstawowe czynności w grze, czyli breeding (rozmnażanie) i później wysyłanie na adventures (misje), które w przypadku sukcesu kończą się wygenerowaniem NFT, na którym będziemy zarabiać.

Planujemy użyć do tego podstawowego portfela, czyli Cloud Wax Wallet oraz biblioteki JS, którą zarekomendowali nam developerzy w tutorialu. Swoją drogą, znalezienie tej biblioteki trochę trwało, więc nie warto się zniechęcać, jeśli na pierwszy rzut oka nie widać co robić w kolejnym kroku.

Konfigurujemy środowisko do automatyzacji

Czego potrzebujemy na start? My wybieramy Visual Studio Code. Do sprawdzania efektu programowania w JavaScript wystarczy przeglądarka internetowa. Startujemy szybko dzięki tutorialowi na stronie dla Developerów WAX.

Do komfortowej pracy potrzebujemy zasilić nasze konto w kryptowalutę WAX oraz wypożyczyć zasoby (CPU, NET i RAM). Nasze środki mogą do nas wrócić, gdy skończymy zabawę z grami lub portfelem. Kilka WAX kupimy najłatwiej na KuCoin lub na Binance.

Nowy portfel WAX służy też do przechowywania NFT.
Zaczynamy od zera z portfelem WAX

Kopiujemy pliki z instrukcji wspomnianej w pierwszym akapicie tego rozdziału (waxjs.js oraz index.html) do jednego katalogu i odpalamy w przeglądarce plik index.html. Nie wygląda zbyt ładnie, ale jeśli jesteśmy zalogowani w portfelu WAX, po naciśnięciu przycisku możemy uzyskać do niego dostęp. Gdy przyciskamy “Sign transaction”, otrzymujemy komunikat błędu, że nie mamy środków na koncie. Wszystko zatem działa zgodnie z planem.

Doładowujemy konto WAX, po czym jeszcze raz odpalamy transakcję. Robi ona następujące rzeczy:

 • NET staking 0.00000001 WAX dla konta, na które jesteśmy zalogowani.

Po kliknięciu Sign in transaction otrzymujemy (długie) potwierdzenie oraz możemy zobaczyć w Could Wallet, że mamy w stakingu właśnie o taką drobną kwotę więcej.

Warto na start przeznaczyć kilka WAX zarówno na CPU, jak i na RAM. Jest to inwestycja, która pozwoli nam korzystać z zasobów tego ekosystemu. Będziemy mogli odzyskać środki, jeśli się rozmyślimy (trwa to kilka dni).

Automatyzujemy grę NFT

Zaczynamy od zakupu lub przesłania sobie na konto kilku kołoboków. Można to prosto zrobić za pomocą Simple Market. Używamy do tego opcji Transfer (jeśli przesyłamy z innego konta) lub kup. Po zakupie kołoboki automatycznie pojawią się na koncie.

Sprawdźmy teraz z czego składa się smart kontrakt, aby spróbować go zautomatyzować. Udajemy się w tym celu na stronę bloks.io. Klikamy “More”, Tables + Actions oraz w polu Smart Kontrakt wpisujemy “ilovekolobok”. Ukazuje się nam lista komend, a po przejściu do zakładki “Actions”: akcje, które możemy wywoływać.

Na start użyjemy opcji z manualnym logowaniem i potwierdzaniem transakcji. Będziemy zatem odpalać stronę index.html w przeglądarce, aby sprawdzić działanie naszego skryptu. Dzięki tutorialowi dotarliśmy do miejsca, w którym po przyciśnięciu Sign transaction zaczęliśmy widzieć błędy. Bardzo pomogło to w debugowaniu i szukaniu rozwiązań.

  <script>
  //zaczynamy od listy ID naszych kolobokow
   var koloboks = [
    '1000000148',
    '1000000167',
    '1000000163',
    '1000000159',
    '1000000159',
    '1000000168',
    '1000000152',
    '1000000149',
    '1000000148',
    '1000000146',
    '1000000167',
    '1000000163',
   ];

   const wax = new waxjs.WaxJS(
    'https://wax.greymass.com',
    null,
    null,
    false
   );

   //automatically check for credentials
   autoLogin();

   //checks if autologin is available
   async function autoLogin() {
    let isAutoLoginAvailable = await wax.isAutoLoginAvailable();
    if (isAutoLoginAvailable) {
     let userAccount = wax.userAccount;
     let pubKeys = wax.pubKeys;
     let str =
      'AutoLogin enabled for account: ' +
      userAccount +
      '<br/>Active: ' +
      pubKeys[0] +
      '<br/>Owner: ' +
      pubKeys[1];
     document
      .getElementById('autologin')
      .insertAdjacentHTML('beforeend', str);
    } else {
     document
      .getElementById('autologin')
      .insertAdjacentHTML('beforeend', 'Not auto-logged in');
    }
   }

   //normal login. Triggers a popup for non-whitelisted dapps
   async function login() {
    try {
     //if autologged in, this simply returns the userAccount w/no popup
     let userAccount = await wax.login();
     let pubKeys = wax.pubKeys;
     let str =
      'Account: ' +
      userAccount +
      '<br/>Active: ' +
      pubKeys[0] +
      '<br/>Owner: ' +
      pubKeys[1];
     document
      .getElementById('loginresponse')
      .insertAdjacentHTML('beforeend', str);
    } catch (e) {
     document.getElementById('loginresponse').append(e.message);
    }
   }
   // function to breed
   var i = 0;
   async function sign() {
    if (!wax.api) {
     return document.getElementById('response').append('* Login first *');
    }
    //sprawdzamy liste kolobokow i rozmnazamy je po kolei
    for (kolobok in koloboks) {
     var initial = koloboks[i];
     var secondary = koloboks[i + 1];
     try {
      const result = await wax.api.transact(
       {
        actions: [
         {
          account: 'ilovekolobok',
          name: 'breed',
          authorization: [
           {
            actor: wax.userAccount,
            permission: 'active',
           },
          ],
          data: {
           owner: wax.userAccount,
           parent1: initial,
           parent2: secondary,
           name: 'koloboczek',
          },
         },
        ],
       },
       {
        blocksBehind: 3,
        expireSeconds: 30,
       }
      );
      document
       .getElementById('response')
       .append(JSON.stringify(result, null, 2));
     } catch (e) {
      document.getElementById('response').append(e.message);
     }
     i = i + 2; //koniec petli i przeskakujemy o dwa koloboki
    }
   }
  </script>

Funkcję logowania pozostawiliśmy bez zmian. W smart kontrakcie kołoboków rozpoczynamy pętlę, w której przechodzimy się po wszystkich naszych kołobokach i rozmnażamy je w parach. Sposób na wywołanie ‘breed’ wyczytaliśmy w manualu i na stronie Bloks. Trochę czasu zajęło odkrycie schematu wywoływania komend (breed i jego “data”). Koniec końców widzimy, że kołoboki są sparowane!

Zamiast klikać setki razy, automatyzujemy poszczególne czynności w grze, w której nagrodami są tokeny NFT.
Zamiast klikać setki razy, automatyzujemy poszczególne czynności w grze, w której nagrodami są tokeny NFT.
Pułapki programowania

W JavaScripcie wczytujemy w pętli po kolei ID naszych kołoboków, do zmiennych o nazwach: initial i secondary. Znajdą się one dynamicznie w każdej obrotce pętli, aż sparujemy wszystkie dostępne kołobki. W JavaScripcie musieliśmy pokonać po drodze:

 • doprowadzenie do używalności dema z manuala,
 • deklaracje var zamiast const dla zmiennych, które przyjmą wiele wartości,
 • podpucha z przepisywaniem formatu na arrow function (wystarczyło funkcję sign zamknąć w iteracjach, zamiast jak na początku myśleliśmy, na zewnątrz pętli),
 • odkryta na czuja składnia w “actions:”

Kod działa i pozwala nam szybko rozmnożyć wszystkie wpisane z konta kołoboki. Wystarczy jedynie szybko klikać potwierdzanie transakcji. Pomysł sprawdzi się szczególnie w sytuacji, w której mamy ich więcej, niż setka. Na naukę i pisanie kodu zużyliśmy około 6 godzin. Kolejne zmiany zajmą już dużo mniej czasu. Najtrudniej jest zacząć i pokonać na starcie opór materii i podstawy.

Jak automatyzować dalej gry blockchain?

To, co zrobiliśmy to jedynie początek. Następnie można pomyśleć o:

 • powrocie do dobrych praktyk programowania (obsługa wyjątków, interface, i wiele innych etc.),
 • scraper do spisywania numerów nowych kołoboków i eliminowania straconych,
 • wysyłanie i zamykanie adventures,
 • automatyczny claiming,
 • sprawdzanie stanu gry i konta, analiza statystyk kołoboków.

Jak widać można się rozpędzić i spędzać coraz więcej czasu na optymalizowaniu swoich narzędzi. Warto obok grania postawić na rozwój. Skrypty możemy wykorzystać nie tylko w niszowej grze opartej o rosyjską bajkę. Skracanie czasu spędzonego na klikaniu w AlienWorlds lub innych popularnych grach odpłaci w przyszłości.

Dla wytrwałych, jeśli przeczytaliście do końca artykuł mamy niespodziankę. Jeśli polubicie naszą stronę na facebooku i zostawicie komentarz, dostaniecie dwa losowe kołoboki na start.

Zaawansowana strategia gry Kołoboki

Gra rozbudowuje się nieustannie i pojawiła się nowa możliwość zarabiania. Rzadko dostępne, najtrudniejsze do zdobycia NFT można sprzedać w grze za… 10k KBUCKS (40 zł!) za sztukę. Nie jest co prawda łatwo je zdobyć, ale jest do bezprecedensowa sytuacja. Jak to działa?

Aby mieć NFT o statusie Legendary, należy wygrać Adventure z jednorożcem. Statystyki działają przeciwko użytkownikom, ponieważ w przygodzie może wziąć udział Expert Kołobok, który wygrał przygody ze wszystkimi innymi pięcioma przeciwnikami. Wtedy będzie miał szansę wystartowania z Unicornem z szansą na wygraną rzędu… 2%.

Możesz zatem:

 • sprzedać Expert Kołoboka za 25 KBUCKS lub
 • wystawić go na przygodę z nagrodą 10k i szansą 2% (wartość oczekiwana 200 KBUCKS!).

Z matematycznego punktu widzenia zdecydowanie warto wysłać go na przygodę. Można jednak poprawić prawdopodobieństwo, wystawiając swojego Expert Kołoboka w konkursie piękności. Za 1 miejsce będzie miał on szansę 100% na wygranie z jednorożcem, za 2 miejsce 95% szans na wygraną, i tak dalej. Ze względu na to, że miejsce w pierwszej dziesiątce kosztują w dobrym momencie jedynie kilkaset KBUCKS kilka tysięcy KBUCKS, inwestycja wydaje się opłacalna.

Kroki są proste:

 • Wyhoduj kilka Expert Kołoboków. Pamiętaj, żeby były młode, co skróci czas oczekiwania na zakończenie kolejnych etapów.
 • Zainwestuj w Beauty Contest, aby poprawić im prawdopodobieństwo wygranych.
 • Wyślij je na Adventures z Jednorożcem i zachowaj do przyszłych przygód.

Jeśli Kołobok ma dobre statystyki, ma 20% szans na to, że zostanie Expertem. Inwestycja w wysokości 3k 1k KBUCKS pozwoli na osiągnięcie prawdopodobieństwa wygrania z Unicornem rzędu 80%. Dokonaliśmy obliczeń, że wyhodowanie farmy 500 Kołoboków i wysłanie ich wszystkich na przygody pozwoli na osiągnięcie 100 Expertów, kilkudziesięciu Legendary NFT. Ich sprzedaż przyniesie od $300 do $600 $100 do $300 dolarów, a cały proces powinien nie trwać więcej niż kilka miesięcy.

Należy pamiętać, aby na początku miesiąca sprzedawać NFT o statusie Legendary za 10k (lub 4k 1k, zależy od miesiąca) KBUCKS. Trzeba również reinwestować te środki na kolejne Expert Kołoboki, aby zdobywać NFT szybciej i częściej, co wiąże się z aktywnym graniem.

Generalnie produkty CryptoLions i gra Kołoboki czy CoinPirates czeka ciekawa przyszłość, ponieważ w przygotowaniu jest wiele nowości. Sprzedaż Packów, nowe funkcjonalności, walka, nowe NFT, to wszystko zapowiadają twórcy już w najbliższych kwartałach.

My Neighbour Alice, czyli Farmville na NFT

Korzystając z okazji, że jesteśmy w temacie gier na NFT, chcielibyśmy zwrócić uwagę na inną szansę. Przed Alien Worlds, na giełdzie Binance pojawiły się tokeny innej gry: My Neighbour Alice. Jest to również gra opierająca się na NFT. Aktualnie można jednak zainwestować w nią jedynie poprzez tokeny ALICE.

Gra MyNeighborAlice startuje w bliżej nieokreślonej przyszłości. Warto jednak się nią zainteresować z kilku powodów. Pierwszy to oczywiście fakt, że można nauczyć się paru przydatnych rzeczy z technologii blockchain. Drugi, to możliwość zarobienia. Trzeci, można załapać się na unikalne NFT, które w długim terminie mogą przynieść spore zyski. Wszystko to w loterii działek, która jest metodą dystrybucji NFT. Sprawdźmy zatem o co chodzi.

Jak zdobyć działkę w grze MyNeighborAlice? Wystarczy wziąć udział w losowaniu.
Panel kontrolny loterii działek “land plots” w grze MyNeighborAlice

MyNeighborAlice land sale, czyli działki na sprzedaż

Nie bardzo wiadomo jeszcze na czym dokładnie będzie polegała gra o przemiłej sąsiadce Alice. Możemy jedynie podejrzewać, że będzie to jakiś klon niezwykle popularnej na całym świecie gry FarmVille. Będzie zatem chodziło o zarabianie NFT i tokenów poprzez uprawianie ziemi i hodowanie zwierzątek.

Patrząc na sukces Alien Worlds, która to gra jest wciąż w początkowej fazie rozwoju, można stwierdzić, że MyNeighborAlice jest po prostu skazana na sukces. Przyjazna i bezpretensjonalna grafika, ciekawa mechanika widoczna na demach, wielu sensownych, wczesnych inwestorów to tylko niektóre pozytywy. Wszystkie inne gry, które sprzedawały działki okazały się sukcesem dla tych, którzy je zdobyli… Decentraland, AlienWorlds to pierwsze z brzegu przykłady.

Jak wziąć udział w loterii działek NFT w grze?

Instrukcja jest tutaj, a my postaramy się wyjaśnić wszystkie kroki po kolei. Przy okazji nauczymy się jak korzystać z Binance Smart Chain. Co zatem robimy po kolei?

 1. Aby wziąć udział w losowaniu, trzeba mieć co najmniej 20 tokenów ALICE. Najłatwiej kupić je na Binance.
 2. Przelej tokeny ALICE z giełdy na swój adres w portfelu MetaMask. Opłata za transakcję w tej sieci jest wciąż mała!
 3. Upewnij się, że masz trochę BNB na opłaty transakcyjne. Przelej BNB z giełdy na ten sam adres, na który trafiły tokeny ALICE.
 4. Jeśli nie widzisz Binance Smart Chain, dodaj go w MetaMasku korzystając z tej instrukcji. Opisujemy ją również niżej.
 5. Przejdź do Marketplace gry MyNeighborAlice.
 6. Zaloguj się portfelem w Binance Smart Chain z MetaMaska. Wybierz Deposit. Jeśli wybrałeś w MetaMask poprawny adres z ALICE w Binance Smart Chain, zobaczysz możliwość depozytu.
 7. Zrób dwie transakcja. Najpierw zaakceptuj przelew (koszt kilku centów), po czym dokonaj depozytu (koszt kilkunastu-kilkudziesięciu centów).
 8. W MarketPlace powinieneś od razu zobaczyć saldo swoich ALICE i liczbę losów, które zostaną przydzielone w następnej rundzie losowania.

Ze względu na to, że niewiele gier i tokenów korzysta jeszcze z Binance Smart Chain, często będzie trzeba potwierdzać poprawność adresu właśnie w tej sieci. Przykładowo, podczas wypłaty z Binance do BSC, giełda będzie prosiła przynajmniej dwa razy o potwierdzenie, że chodzi o Binance Smart Chain, a nie główną sieć Ethereum!

Jeden token ALICE przynosi jeden los dziennie. Dwa tygodnie stakingu oznacza, że każdy ALICE przyniesie nam 14 szans na wylosowanie działki. Jeśli mamy szczęście i ją wylosujemy, będziemy mogli ją kupić za jedyne 20 ALICE (które już zdeponowaliśmy do stakingu).

Jak dodać Binance Smart Chain w Metamask?

Przejdź do Ustawień w MetaMask, wybierz Sieci. Dodaj Binance Smart Chain wpisując w odpowiednie pola:

Network Name: Smart Chain

New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org/

ChainID: 56

Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com

Binance Smart Chain powinien pojawić się na liście dostępnych sieci na górze portfela MetaMask. Najczęściej widać tam “Ethereum Main Net”, więc należy się ręcznie przełączyć. Jeśli wybierzesz sieć BSC, zobaczysz również tokeny i salda posiadanych tam aktywów.

Co dalej z MyNeighborAlice?

Losowanie działek to pierwsze tak duże wydarzenie z tego ekosystemu gry. Prawdopodobnie dobrą decyzją jest pozostawienie stakingu tokenów w nadziei na kolejne wydarzenia. Do startu gry zostało bardzo dużo czasu i twórcy będą musieli stworzyć atrakcje, aby przyciągnąć i zatrzymać uczestników.

Upland, czyli nieruchomości NFT

Upland to gra, w której możesz kupować wirtualne nieruchomości w USA. Na razie aktywnych jest dopiero kilka miast. Gra zebrała już spore grono entuzjastów. Dostępne są też mechanizmy wspomagające rozpoczęcie przygody przez nowych graczy.

Nieruchomości FSA “Fair Start Act” kosztują ułamek normalnej ceny, a jedynym ograniczeniem jest to, że można ich sprzedać jedynie dwie na tydzień. Gra polega na wyszukiwaniu okazji i wykorzystywaniu ich. Pierwsze kroki to zdobycie 10k wewnętrznej waluty UPX (za rejestrację otrzymujesz 3,5k). Potem to pięcie się w górę drabiny posiadaczy. Każda nieruchomość pozwala zarabiać czynsz!

Niestety, wydaje się, że ten pierwszy eksperyment nie do końca oferuje długoterminową wartość. Czy dzieje się tak ze względu na boty, czy może chodzi o wysoką barierę wejścia? Niestety w tym przypadku zanim dojdziemy do Play to Earn, najpierw trzeba dokonać Pay to Play.

Szukasz innych gier? Jest ich coraz więcej!

Jeśli szukasz lekkiej rozrywki, może spodoba Ci się NFT Panda. Zalogujesz się portfelem WAX.

Są jeszcze Plants vs Undead, CryptoPlanes no i uwielbiane przez wszystkich Axie Infinity, w które zainwestowano miliony dolarów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ekonomii i sensowności gry Axie, polecamy zacząć tutaj. Potem dość skomplikowany artykuł, ale z ważnymi wnioskami.

Zacznij zarabiać na rozrywce i zabawie

Rzadko zdarza się okazja, aby zarobić bez wysiłku. Nasz sposób wymaga oczywiście pracy. Jeśli jednak jesteś młody, część swojego czasu i tak spędzisz na rozrywce grając w gry komputerowe. Dopiero teraz pojawiła się możliwość zarobienia na graniu.

Różnica polega na tym, że wcześniej możliwość zdobywania pieniędzy na graniu była otwarta jedynie dla najlepszych i najbogatszych. Ci, którzy mogli sobie pozwolić na zakup drogich itemów oraz nie musieli pracować lub uczyć się, mogli siedzieć i ćwiczyć przed monitorem.

Blockchain i NFT sprawiły, że możliwość zdobycia rzadkich przedmiotów i ich natychmiastowej sprzedaży bez pośredników jest otwarta dla wszystkich. Można je również bezpiecznie przechowywać i czekać na wzrost ich wartości. Jest to idealna sytuacja dla tych, którzy mają dużo czasu i cierpliwości, aby na ten wielki wzrost wartości po prostu poczekać.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!