Nie przebrzmiały jeszcze w Polsce echa niecodziennej sytuacji jednego z klientów najpopularniejszej w Europie giełdy kryptowalut BitBay, która przetrzymuje 150 000 zł zasłaniając się regulaminem, a świat poruszyła kolejna historia. Kanadyjska giełda kryptowalut QuadrigaCX oświadczyła, że straciła dostęp do… 190 milionów dolarów w kryptowalutach i tradycyjnych walutach, należących do jej klientów. Jak do tego doszło?

Tylko właściciel giełdy kryptowalut miał dostęp do kluczy prywatnych?

Niefortunna sytuacja rozpoczęła się w grudniu od momentu ogłoszenia, że zmarł właściciel giełdy QuadrigaCX, 30-letni Gerald Cotten. Sytuacja szybko przerodziła się w dramat, gdy okazało się, że – według wersji dyrektorów i rodziny – tylko on miał dostęp do kluczy prywatnych do portfeli giełdy. Giełda bez dostępu do środków natychmiast doświadczyła problemów z płynnością, które narastały wraz z liczbą klientów chcących wypłacić swoje środki już w styczniu 2019.

Na domiar złego, do laptopa, którego pozostawił po sobie szef giełdy kryptowalut QuadrigaXC nie ma dostępu ze względu na dobre zabezpieczenia i solidne zaszyfrowanie. Eksperci podejrzewają, że środki giełdy zostały rozdystrybuowane pomiędzy cold wallet oraz konta na innych giełdach kryptowalut.

Giełda kryptowalut QuadrigaCX przesetała wypłacać klientom ich środki. Czy kanadyjska giełda odzyska dostęp do portfeli i kluczy prywatnych?

Ile użytkowników giełdy kryptowalut trzymało środki na giełdzie?

W złożonym w styczniu dokumencie wyliczającym użytkowników będących wierzycielami giełdy znajdujemy następujące liczby:

  • 115 000 użytkowników,
  • $70 million CAD w walucie fiat,
  • $180 million CAD w kryptowalutach: 26 500 Bitcoin ($92,3 milion USD), 11 000 Bitcoin Cash ($1,3 million), 11 000 bitcoin Cash SV ($707 000), 35 000 Bitcoin Gold ($352 000), prawie 200 000 Litecoin ($6,5 million), 430 000 Ether ($46 million).

Ilość pieniędzy i kryptowalut przetrzymywanych na giełdzie jest porażająca. Polecany przez nas bezpieczny sposób trzymania kryptowalut pod własną kontrolą wciąż nie jest stosowany przez wielką liczbę użytkowników. Jeśli trzymasz swoje środki na giełdzie, zwiększ bezpieczeństwo swoich kryptowalut i przenieś je do bezpiecznego portfela, np. sprzętowego.


Jak zautomatyzować trading na rynku kryptowalut? Sprawdź boty tradingowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *