W zeszłym roku pisaliśmy o ucieczce giełdy kryptowalut BitBay z Polski na Maltę. Najwyraźniej giełdzie nie do końca podobało się na tej śródziemnomorskiej wyspie, bo zdecydowała się na kolejne przenosiny: tym razem BitBay przenosi się do Estonii. Co stanie się ze środkami użytkowników, możliwością wpłat w złotówkach i zabezpieczeniem kryptowalut? Jak interpretować te przenosiny?

Kłopoty użytkowników BitBay?

Giełda BitBay cieszy się dużą popularnością wśród polskich fanów kryptowalut. Użytkownicy zaufali giełdzie do tego stopnia, że w czasach, gdy na giełdzie BitBay było notowane jedynie kilka kryptowalut (do porównania, na największej giełdzie Binance jest ich kilkaset), Polacy wykupowali do samego dna arkusza oferty kryptowalut takich jak Game czy Lisk. Dla większości spekulantów skończyło się to stratami praktycznie całego spekulacyjnego kapitału i zakończeniem przygody z rynkiem. Wiemy dobrze, że do odrobienia straty rzędu 90% potrzeba dziesięciokrotnie przemnożyć pozostały kapitał, żeby wyjść na zero.

Ponadto, jeśli miało się mniej szczęścia, można było polec na samej próbie wypłaty środków z giełdy BitBay. Jeden zatroskany klient giełdy poskarżył się, że giełda nie chce wypłacić mu 150 000 złotych i przetrzymuje je nie tylko wbrew własnemu regulaminowi, ale też wbrew obowiązującym na Malcie i w Unii Europejskiej przepisom. Niejasna jest również rekomendacja z wywiadu z twórcą giełdy, Sławomirem Suszkiem, który poleca trzymanie kryptowalut na popularnym portfelu online blockchain.com, co stoi wprost w sprzeczności z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa przy inwestowaniu w kryptowaluty (nie Twój klucz prywatny, nie Twoje kryptowaluty).

Polska giełda kryptowalut Bitbay to najpopularniejsza europejska giełda. Przeniesienie BitBay na Maltę przeraża pewnie wielu użytkowników, prawdopodobnie niesłusznie. Jak przygotować się do przeniesienia? Sprawdź szczegóły przeniesienia giełdy BitBay na Maltę.

Co z tymi przenosinami do Estonii?

BitBay ogłosił, że firma Pinewood Estonia OÜ otrzymała estońskie licencje na prowadzenie działalności operacyjnej giełdy kryptowalut, przenoszą się zatem z całą giełdą do Estonii. To, że Estonia jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu nie jest żadną tajemnicą. To małe państwo nie ma zasobów, żeby kontrolować spółki, które rejestrują się masowo w biurach i kancelariach. Ważnym pytaniem jest co takiego nie podobało się w jeszcze przyjaźniejszej blockchainowi Malcie?

Kiedy nastąpią przenosiny BitBay z Malty do Estonii?

Giełda BitBay przeniesie się do Estonii 1 listopada 2019. Migracja nie będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami od użytkowników.

Giełda zapowiada, że użytkownicy, którzy są zweryfikowani nie będą musieli powtarzać weryfikacji. Nie zmienią się również metody wpłat (przelew, Żabka, poczta). Przenosiny mają być na tyle bezbolesne dla użytkowników, że nawet zlecenia kupna lub sprzedaży w serwisie mają zostać nienaruszone.

Co zrobić, gdy nie chcę się przenieść do Estonii?

Użytkownicy, którzy nie chcą się przenieść z giełdą do Estonii mogą zrezygnować z konta i wypłacić środki. Wypłaty kryptowalut należy dokonać najpóźniej do 31 października do końca dnia, a wypłaty pieniędzy do 12:oo (CET), 31 października. Wypowiedzenie umowy należy przesłać do obsługi klienta giełdy.

Giełda kryptowalut BitBay przenosi się znów, tym razem do Estonii.

Co warto wiedzieć o przenosinach giełd kryptowalut

Przenosiny giełdy kryptowalut to zwykle nie jest dobra wiadomość. Wiąże się najczęściej ze zmianami właścicielskimi, niestabilnością, próbą ucieczki przed konsekwencjami działań w dotychczasowej jurysdykcji czy niespodziewanymi wydarzeniami, które zaburzają status quo. W przypadku BitBay zmiana wydaje się kosmetyczna, warto jednak pamiętać o paru szczegółach. W Estonii toczą się intensywne prace nad uszczelnieniem środowiska biznesowego, szczególnie w kontekście prania brudnych pieniędzy. Pamiętamy wciąż, że Estonia to brama do zachodu dla dużych, wschodnich pieniędzy (Danske Bank…?). Sama Estonia jest dobry miejscem do prowadzenia biznesu, jednakże uzyskanie licencji na obrót kryptowalutami to proste zadanie. Poradziłby sobie z nim znający angielski student… który skorzystałby z gotowego rozwiązania za kilkaset euro.

Podsumowując, patrzymy się z troską na rozwój wydarzeń, ponieważ tak częste przenosiny nie świadczą dobrze o kondycji przedsięwzięcia. W branży jest ważna stabilność i zaufanie, które jest podważane takimi gwałtownymi ruchami. Na korzyść giełdy przemawia wcześniejsze poinformowanie użytkowników, natychmiast podkopuje je krótki, bo parotygodniowy okres przed terminem zmian. Rekomendujemy jak zwykle ostrożność i trzymanie kryptowalut we własnym portfelu, kontrolując własny klucz prywatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *