Do czego właściwie można używać kryptowalut?

Tytułowe pytanie o zastosowania kryptowalut jest zasadne z kilku ważnych powodów. Ludzie kojarzą kryptowaluty z bardzo spekulacyjnym, nowoczesnym aktywem. Wymieńmy takie przykładowe przekonania:

 • kryptowaluty to trudny, techniczny temat,
 • blockchain to narzędzie do zarabiania pieniędzy, a nie użyteczna technologia,
 • nie ma zastosowań dla kryptowalut w realnym świecie,
 • to temat tylko dla spekulantów i informatyków,
 • jest za dużo projektów kryptowalutowych i tokenów, nie sposób się w nich połapać,
 • i wiele innych…

Rozwińmy zatem temat użyteczności kryptowalut i sprawdźmy, czy od blisko 10 lat istnienia tej technologii może przydać się zwykłym ludziom.

Zaczniemy jednak od zastosowania numer… 0. Jest to po prostu wymiana kryptowalut na gotówkę. Można to łatwo zrobić za pomocą bitomatów, które są w każdym większym mieście lub sprzedaży kryptowaluty na popularnych giełdach. Z gotówką lub pieniędzmi na koncie można zrobić potem praktycznie wszystko. Co jednak, jeśli jesteśmy bardziej ambitni?

Co można zrobić z kryptowalutami?

Zacznijmy od kilku praktycznych zastosowań kryptowalut, które już działają i można z nich korzystać. Wypiszmy w kolejności, w której będziemy zaraz rozwijać poszczególne tematy.

 • Zarabianie na spekulacji.
 • Zarabianie na wzroście wartości w trybie “kup i trzymaj” (sprawdza się od 2009).
 • Ulokowanie kryptowalut, które posiadamy w puli płynności i zarabianie na tym nawet 50% w skali roku (z dużym ryzykiem!).
 • Programowanie smart kontraktów: automatyzowanie procesów biznesowych, ograniczanie kosztów, likwidowanie barier, upraszczanie.
 • Pożyczanie pieniędzy pod zastaw posiadanych przez nas kryptowalut (można pożyczyć nawet 50% wartości naszego portfolio, na zaledwie kilka procent w skali roku).
 • Zakup tokenów reprezentujących unikalne przedmioty lub przedmiotów kolekcjonerskich w postaci tokenów NFT.
Sprawdzamy zastosowania kryptowalut i działające projekty, które mają szansę zmienić świat.

Gdzie kryptowaluty się sprawdziły? Zastosowania kryptowalut

Zacznijmy od sukcesów branży zajmującej się rozwojem blockchain. Technologia niesie ze sobą fundamentalną zmianę. Udało się wdrożyć unikalną cechę, jaką jest decentralizacja weryfikacji i potwierdzania. Oznacza to w praktyce, że nie musimy już ufać twórcom systemów informatycznych. W zamian zlecamy tysiącom maszyn, rozsianych po całym świecie zapewnienie całkowitego zaufania pokładanego w algorytmy i przechowywane dane.

Dlaczego to jest ważne? Dzięki tej technologii eliminujemy zawodny i kosztowny czynnik ludzki. Cokolwiek zostanie umieszczone w ledgerze (czyli księdze transakcji), zostanie tam na zawsze. Już nie tylko możemy korzystać z funkcjonalnej bazy danych, ale uzyskaliśmy potwierdzenie autentyczności umieszczanych tam informacji.

Postaramy się udowodnić, że kryptowaluty mają już sensowne zastosowania. Wiele branż już czeka, aby wziąć działające projekty na warsztat i usprawnić dzięki nim biznesowe procesy.

Spekulacja na kryptowalutach

Wymieniamy handlowanie kryptowalutami na pierwszym miejscu, ponieważ wiele osób się tym zajmuje i osiągnęło w tym sukcesy. Nic w tym dziwnego, ponieważ adaptacja technologii wciąż postępuje. Cena kryptowalut, które wykazują deflacyjną naturę, ustawicznie wzrasta. Dzięki temu większość uczestników rynku ma spore szanse na… zwiększenie swojego kapitału bez konieczności podejmowania trudnych decyzji. Najpierw jednak rzućmy okiem na bardziej ryzykowną aktywność.

Handel z lewarem, czyli z dźwignią

Spekulowanie z dźwignią to jedna z najbardziej niebezpiecznych aktywności na rynkach finansowych. Niesie też ze sobą obietnicę najszybszych i największych zysków. Trendy na rynkach kryptowalut są silne i zmienne. Takie środowisko sprzyja odważnym i ryzykantom. Wiele osób ustawiało się na początku trendu i trzymało tokeny, których kurs mocno zyskiwał.

Dźwignia pomagała jedynie przyspieszyć wzrosty i umożliwiła zarobienie więcej osobom, które nie miały na początku dużego kapitału. Oczywiście, jest też druga strona medalu, i wiele osób straciło pieniądze w rynkowych zawirowaniach.

Najpopularniejszym serwisem umożliwiającym handel z dźwignią jest Binance. Warto zadbać o zwiększenie swoich szans na zarobienie i założyć nowe konto ze zwrotem prowizji (wystarczy tylko nowy adres email). Prowizje to często największy koszt tradera i zwrot części opłat może być kluczowy do osiągnięcia sukcesu.

Długoterminowe trzymanie, czyli HODL

W czasach, gdy ceny kryptowalut pokonują wciąż raz po raz swoje najwyższe poziomy, nie ma inwestorów, którzy by tracili kapitał. Sytuacja, w której praktycznie wszyscy mają “wirtualne” zyski sprzyja kolejnym inwestycjom. Popularność zyskują również mniej znane technologie i innowacje, często wykorzystujące kapitał wytworzony przez wzrosty kursu Bitcoina lub Ethereum.

Strategia HODL, czyli trzymania i nie sprzedawania kryptowalut pod żadnym pozorem kolejny raz się potwierdziła. Z drugiej strony, potwierdza się ona jedynie na krótki czas, gdy cena atakuje szczyty. Potem przez następnych wiele miesięcy cierpią ci, którzy kupili “na górce”. Śpią spokojnie tylko ci, którzy kupili odpowiednio wcześnie.

Tym niemniej warto zaznaczyć, że na rynku pojawia się wiele obiecujących projektów. Ich wspierający, szczególnie jeśli zostali w miarę szybko posiadaczami tokenów, mają prawo mieć nadzieję i oczekiwania sukcesu w przyszłości.

Zastosowania finansowe

Jak kryptowaluty sprawdzają się w finansach? Nie da się ukryć, że “cyfrowy pieniądz” lub, mówiąc inaczej, “wirtualna waluta” ma swoje zastosowanie na pierwszym miejscu właśnie w rachunkach. Im głębsza analiza i bardziej dalekosiężne spojrzenie, tym widać więcej potencjału do polepszenia funkcjonowania wielu branż i usprawnienia ich procesów. Przyjrzyjmy się zatem niektórym z nich.

Optymalizacja lokowania płynności

Pule płynności to to miejsce na kapitał, który szuka stóp zwrotu i jest gotowy, aby zostać zainwestowanym. Kryptowaluty, wraz z rewolucją DeFi, zaproponowały technologiczne rozwiązanie, które automatyzuje proces lokowania kapitału.

Nie ma zatem potrzeby zatrudniania armii doradców finansowych. Wystarczy jedynie portfel MetaMask, trochę Ethereum i kryptowaluty, które chcemy zainwestować. Na inwestorów czekają pule w Uniswap, Compound czy Yearn.

Ile można zarobić lokując środki w pulach płynności? Ze względu na większe ryzyko inwestorzy nie zadowalają się jednocyfrowymi stopami zwrotu. Często sięga ona 10-20%, choć niektóre innowacyjne pary walutowe mogą oferować i ponad 50% w skali roku.

Smart kontrakty i wyrocznie

Ethereum jest liderem zarówno pod względem kapitalizacji, jak i liczby wspierających programistów. Za plecami ma jednak grono konkurentów, z których każdy ma niepowtarzalne cechy. Budowane na nich przewagi mogą zaowocować ostatecznym sukcesem projektu. Jakie mamy platformy smart kontraktów?

 • Ethereum
 • Cardano
 • Tezos
 • Cosmos
 • Stellar
 • Waves
 • Tron
 • Zilliqa
 • i wiele innych….

Większość projektów, które rywalizują o developerów opiera się na algorytmie Proof of Stake. Jest to usprawnienie w porównaniu do działającego aktualnie w największych projektach algorytmu Proof of Work, który jest zbyt energochłonny. Liderujący Ethereum jest w trakcie zmiany algorytmu z PoW na PoS.

Smart kontrakty zapewnią kolejny etap rozwoju tego, co współczesna informatyka ma światu do zaoferowania. Dodatkiem, który zrobi różnicę jest zapewnienie niepodważalnego zaufania do systemu dzięki zdecentralizowanej, rozproszonej sieci. Eliminacja ludzi z procesu pozwoli na jego zautomatyzowanie i wydatnie ograniczy koszty.

Pożyczki pod zastaw cyfrowych aktywów

Kryptowaluty są finansowym aktywem, naturalne zatem było błyskawiczne powstanie platform pożyczkowych opartych o blockchain. Zabezpieczeni zastawu da się prosto zautomatyzować, pozostaje zatem ustalenie rynkowej stopy oprocentowanie… i mamy rynek. Oznacza to, że jeśli masz Bitcoiny, USDT lub inne popularne kryptowaluty, możesz pod ich zastaw łatwo pożyczyć pieniądze.

Jakie są zalety korzystania z pożyczek w serwisach kryptowalutowych? Główną zaletą jest brak konieczności prezentowania dokumentów poświadczających zdolność kredytową. Odsetki, które trzeba zapłacić nie są również najwyższe, w porównaniu do analogicznych usług w tradycyjnym świecie. Wynika z tego, że jest to realna usługa, która może przydać się osobom i firmom potrzebującym kapitału bez wielu formalności.

Liderzy branży pożyczkowej to Nexo, BlockFi, Celsius i Salt. Po plecach depczą im konkurenci, ponieważ branża jest obiecująca, a potencjalne zyski z pożyczania na procent są bardzo duże. Oprocentowanie pożyczek aktualnie przekracza zarówno oprocentowanie obligacji, jak i standardowych pożyczek z tradycyjnych finansów.

Tokenizacja i NFT

W wyniku tokenizacji powstają tokeny, które są reprezentacją czegoś, co ma wartość. NFT (Non-Fungible Tokens, fungible = zamienialność) są reprezentacją unikalnych, materialnych lub niematerialnych rzeczy ze świata cyfrowego lub rzeczywistego. Przykładami mogą być zarówno przedmioty z gier komputerowych (np. unikalny miecz z wojennej gry), cyfrowe karty sportowców (analogicznie do kart kolekcjonerskich, popularnych przez dziesięciolecia) czy nawet udziały w przedsiębiorstwach lub aktywach.

Pierwszą popularną próbą NFT były CryptoKitties, opisywane już przez nas kilka razy (straciły one trochę na popularności z kilku względów). Liderem NFT jest aktualnie Enjin Coin (który również kilka razy opisywaliśmy), oferujący tokeny dedykowane rozwiązaniom tokenizacyjnym dla gier komputerowych i NFT.

Rynek NFT jest we wczesnej fazie rozwoju i trudno wskazać projekty, które mają największe szanse na końcowy sukces. Wiadomo jednak, że potencjał tokenizacji jest ogromny i wejście w dobrym momencie oznacza udział w realizacji potencjału wielkich zysków.

Jak mogę skorzystać na rozwoju cyfrowych aktywów?

Znajdź niszę, w której czujesz się komfortowo i zajmij w niej miejsce na dłuższy czas. Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest aktualnie w zasięgu Twoich możliwości lub zainteresowań, nie trać nadziei. 99% ludzi jest w grupie tych, którzy albo nie znają potencjału blockchain, albo nie umieją nic, co przydałoby się do rozwoju branży.

W tej sytuacji możesz na start zostać użytkownikiem już działających serwisów. Dzięki temu dołożysz cegiełkę do wcześniejszej adaptacji nowych technologii. Następnie spróbuj nauczyć się kodować najprostsze rozwiązania w najpopularniejszych projektach, takich jak Ethereum czy Bitcoin. Stąd tylko krok do programowania smart kontraktów.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!