Czy warto czytać raporty finansowe? Sprawdziliśmy skuteczność

Nadrobiliśmy zaległości w czytaniu raportów finansowych z największych biur tradingowych na świecie. Sprawdziliśmy po paru latach jak wygląda skuteczność prognozowania najlepiej opłacanych biur maklerskich, analitycznych i inwestycyjnych.

Technical outlook z Goldman Sachs ma bardzo jasnych faworytów: S&P500 z przekonaniem w górę w kierunku 2400. Dolar w górę, kosztem euro, jena, juana. Euro i funt wyraźnie będą odstawać. Ropa i gaz – sentyment pozytywny (WTI $65). Złoto, platyna – sentyment negatywny. Złoto z potencjałem spadku aż do $989, platyna aż do $825. Chiński rynek akcji zdaje się nie być w stanie utrzymać wzrostów i outlook jest negatywny. Amerykańskie obligacje znajdują się cały czas w długoterminowych kanałach potwierdzających trend – GS pisze, żeby obserwować i czekać na sygnały przy wsparciach. To, co zawsze onieśmiela mnie czytając te wykresy, to zupełny brak uzasadnienia mającego związek z rzeczywistym światem: budowanie bazy, kanały wyznaczające trend, poziomy procentowe fibo… Jak wyszło? W większości mieli rację!

Jeffrey Gundlach w prezentacji (Drain the swamp) pisze o przyszłości Trumpa na stanowisku – porównuje do Reagana (to już znaliśmy). Zwraca uwagę na deficyt handlowy USA (największy z Chinami – $350B, z Eurozoną ponad $100B, potem Japonia, Meksyk, Korea, Indie…). Omawia źródła wpływów federalnego rządu (Income tax 47%, Payroll tax 33%, Corporate income tax 11%, excise, estate i inne podatki – 9%) w kontekście cięć. Pokazuje, jak przez lata zmieniał się podział wydatków USA (największe idą na programy socjalne i ekonomiczne ponad $2.5T, na obronność grubo poniżej $1T), przytacza wykres – grubo opadający wydatków na constructions per capita. Ciekawa plansza jakie polityczne wydarzenia czekają nas pod koniec marca: Article 50 wchodzi w życie w UK, w kwietniu/maju są wybory we Francji, w październiku w Niemczech. Bardzo zaciekawił mnie wykres prawdopodobieństwa kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA, w grudniu 2016 (100% – poprawnie przewidziane), w marcu 2017 (100%!), w czerwcu 2017 (100%!!). Wykres inflacji – ruch w górę. Na koniec dużo wykresów dotyczących obligacji US i stosunku rentowności do surowców/aktywów. Też poszło nieźle!

Przejrzałem szybko raport Societe Generale – Multi Assett Portfolio. Ze zmian, zredukowali przewartościowane ich zdaniem bondy (-9% do 29%) na equities +8% (do 58%), z powodu rate hike w US i early tapering w EU, co spowoduje “stop of bond party since 1980ties). Zwiększają japanese equities, które mają zostać wsparte spadającym jenem (do 120 by end of 2017) – wzrost o 5% do 8%. Zwiększają – chyba kontrariarnie – ekspozycje na euro z targetem 1.09 na koniec 2017. Kolejne – buy volatility ze względu na hard brexit i wybory we francji w pierwszej połowie roku. Chiny (mainland) i Rosja wyglądają bezpiecznie. Radzą uważać na kraje, które mogą stracić na nowej polityce handlowej USA (Taiwan, Połudnowa Korea, Kanada… czyli te, które nie mają siły negocjacyjnej). Na koniec true safe assetts for 2017: long euro cash, long Japanese Government Bonds, long gold. Ci się trochę pośpieszyli.

Nautilus SP500 Indicator Framework przewiduje S&P na poziomie 2500-2800, ze względu na momentum i techniczne aspekty. Ekonomicznie jest już trochę gorzej (głównie ze względu na wzrost stóp procentowych) i sentyment też już nie wspiera – ale wagi przyłożone w modelu – 60% techinczne, 20% sentyment i 20% fundamenty dają wynik up up up. Co się sprawdziło.

Royal Bank of Canada Capital Markets prognozuje S&P500 w okolicach 2500 pod koniec roku. Wzrost EPS ma wynieść +7.6% w 2017 i 9,5% kolejnym roku (głównie ze względu na korzyści podatkowe od Trumpa), dzięki czemu zwiększy się P/E. Rekomendacje: Financials, Healthcare, Energy, Materials, Industry. Market Weight: Technology, Discretionary. Nie rekomendują (underweight): Staples, Utilities, Telecom, REIT. Też im poszło dobrze!

Standard Chartered dostarcza na start niezłą definicję razem z ich przewidywaniami “Piwotu” (Pivot – mając jedną nogę twardo na ziemi, druga przekręca się w nowym kierunku). Na początku odniosłem wrażenie, że chodzi o switch do reflacji – czyli do szybszego wzrostu, w celu dogonienia po okresie, gdzie asset/rynek underperformował, potem jednak analiza się rozwija. Warta uwagi jest ocena, że szybkość procedowania trendów jest wzmocniona błyskawicznym obiegiem informacji, m.in. dzięki social media. #Piwot1 from monetary to fiscal – od 1999 luźna polityka monetarna ma zostać zastąpiona przez fiskalne zabiegi Trumpa (zwiększenie wydatków na infrastrukturę, obronę; cięcia podatków) – reakcją FED będzie zacieśnianie polityki monetarnej. #Piwot2 from deflation to inflation od kryzysu finansowego, a właściwie nawet od dot-com bubble świat fokusował się na lęku przed deflacją, w świecie słabego wzrostu i bardzo wysokiego zadłużenia. W wyniku wieloletnich działań, bezrobocie w USA jest już na tak niskich poziomach, że zwykle na takich jest już presja na wyższe pensje. Dodatkowo, po 5 letnich spadkach poziomu cen producentów w Chinach zaczęły one znów wzrastać, zdejmując presję dezinflacyjną. Na koniec, wzrastające ceny ropy to kolejny dodatek do presji inflacyjnej. #Piwot3 from globalism to protectionism Aktualnie zahamowanie postępu globalizacji, bardziej niż cofanie się w kierunku protekcjonizmu – ale kierunek został ustalony. USA w awangardzie odwrotu i sygnał został jasno wysłany. #Piwot4 from Pax Americana to multi polarity Chiny liczą na zyski po rezygnacji z TPP i wzrastają w siłę. SC zaznacza, że multi polarity wzmaga ryzyko black swans (ze względu również na wzrastające ciśnienie wynikajace z wycofywania się wpływów USA na świecie). Key views: multi asset portfolio, corporate bonds to outperform government, oil prices higher, eur/usd down. Bardziej szczegółowo: wyższe GDP (szczególnie Rosja i Brazyla, a za wyjątkiem EU, Kanady, Mexyku), wyższa inflacja, wyższe interest rates. Podoba mi się rozwinięcie przewidywań na różne scenariusze (muddle-through, stagflation, reflation, deflationary downside – w zależności od tego jak układają się poszczególne parametry działań banków centralnych, gospodarki, bondów, surowców, inflacji). Dalej jest reasoning dlaczego wybrali takie portfolio (oparte na dywersyfikacji i scenariuszach). Jestem pod wrażeniem tego raportu! Bardzo ogólne uwagi, które rozwijają się dopiero po latach.

Outlook 2017 od UBS przejrzałem tylko executive summary, w którym zostało bardzo pięknie nazwanych kilka ważnych zjawisk: fiskalny stymulus pozostał jako jedyny opcją kontrolującą gospodarkę (NIRP i QE są postrzegane jako kontrproduktywne), w dodatku jasno zostało powiedziane, że stopy musiałyby spaść o 5%, żeby kontrola za pomocą stóp procentowych była skuteczna; wydatki na infrastrukturę mogą przynieść więcej revenue, niż kosztują przy odpowiednim kierowaniu tymi środkami – i tutaj ważne: można skierować je w kierunku tych, którzy przegrali w miarę postępu globalizacji (!); z drugiej strony, widzą największą potrzebę inwestycji infrastrukturalnych we Włoszech i UK. Nadmienili, że widzą globalną zmianę w postrzeganiu policies (zaczęła się w Kanadzie). Wierzą, że kolejność fiscal stimulus będzie następująca: those offering fast payback (roads, telecoms), potem social infrastructure (R&D, education), na końcu defense. Dalej standardowy fragment o mobilnym necie, technologicznych spółkach, etc. Potem fragment o Chinach – sami piszą, że od 6 lat się powtarzają – Chiny są kredytodawcą świata, inwestują zamiast przejadać i w końcu nadwyżka będzie musiała zostać wyeksportowana (dedukuję, że inwestują za granicą…), zwracają uwagę, że mimo dużej ilości non performing loans mogą one być rolowane i pożyczkodawcy nie szukają RoE, tylko market share; nie wykluczają devalue of currency; Chińczycy patentują dużo (40% aplikacji na świecie), produkują absolwentów (29% wszystkich) – stąd konkluzja, że firmy mające Chińczyków za konkurencję nie powinny zajmować dużo miejsca w sensownym portfelu!! Mają tu na myśli autos, telecom equipment, supercomputers. Nadmieniają, że Europa może pozytywnie zaskoczyć (demand, GDP wspomagane przez słabe euro – The undervalued euro also helps with each 10% off the euro trade- weighted adding c.1.1% to nominal GDP growth.). Dalej parę prognoz / powiązań: wzrost UST10Y do 3%, a Bundów do 1%. Na tej podstawie – equities withstand treasuries growth; also regions – Japan best followed by continental eu. Dalej: The most correlated sectors to rising yields are financials, materials and capital goods; the worst performing sectors are consumer staples and telecoms (in the US, utilities). Następnie omawiają szczegóły rekomendacji poszczególnych sektorów/gałęzi. Dość skomplikowana argumentacja.

Na koniec House view od UBS.6 months+ – Zaczynają od asset allocation i tutaj bez niespodzianek – duża pozycja w US assets i euro high yield vs. high grade bonds. Nie boją się zbyt ostrych podwyżek stóp procentowych, bo wiedzą, że FED będzie bardzo ostrożnie sprawdzał reakcje i dane z gospodarki. Dalej jest ciekawiej – przewidują, że bardzo niedowartościowane euro (patrzą na purchasing power parity) umocni się do 1.15. Long term rekomendacje: EQUITIES: US Equities, us dividends and buybacks, US tech, emerging markets, sustainable value creation in EMs, BONDS: corporate hybrids, us leveraged loans, us tips, eu HY, WALUTY: FX EM, EUR, HEDGE FUNDS: navigating us rising rates with hedge funds. Long term stay-aways: Swiss equities, Bonds: DM high grade bonds, replace well-worn bonds, FOREX – unikaj DM FX (AUD, CAD, SEK) i USD.

Sporo insightów, sporo ciekawych spojrzeń, kilka trafnie nazwanych zjawisk. Czytanie skomplikowanych raportów finansowych to inwestycja na przyszłość. Samo rozpoznanie języka, terminów i tego, co jest napisane między wierszami zajmuje dużo czasu, ale w perspektywie pozwala na lepsze ogarnięcie szczegółów świata pomnażania kapitału.

Najnowsze artykuły

spot_img

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!