Kryptowaluta Tether pełni rolę bezpiecznej przystani w momencie, gdy wartość rynku kryptowalut znajduje się w bessie. Mimo, że nie stoi za nią żadna wartość, inwestorzy kupili miliardy USDT i wydają się spać spokojnie. Czy mają rację?

Tematu kryptowaluty Tether unikaliśmy głównie ze względu na kontrowersje, które wzbudza. Nie można jednak odkładać ważnych tematów w nieskończoność. Aktualnie, wielomiliardowy rynek kryptowalut opiera się w cięższych chwilach na płynności, którą dostarcza tajemnicza kryptowaluta Tether. Jak to się stało, że rolę tradycyjnej waluty odgrywa zupełnie nietradycyjna kryptowaluta i rynek ze spokojem to akceptuje?

Co to jest kryptowaluta Tether?

Tether (USDT) to kryptowaluta, która ma za zadanie dostarczyć płynności na rynek kryptowalut. W zamyśle twórców ma utrzymywać wartość 1 dolara amerykańskiego. Co prawda Tether należy do spółki Tether Limited, ale nie da się zaprzeczyć powiązaniom z jedną z największych giełd kryptowalut, Bitfinex.

Jak działa kryptowaluta Tether?

Wartość $1 jest utrzymywana za pomocą manipulowania płynnością. Gdy popyt na bezpieczeństwo jest większy, zwiększa się podaż Tetherów, dzięki czemu zaspokajana jest chęć kupowania inwestorów. Odwrotnie, jeśli zwiększona jest chęć na ryzyko, Tethery ściągane są z rynku w rytm sprzedawania bezpiecznego Tethera i kupowania bardziej ryzykownych kryptowalut. Wszystko po to, żeby w żadną stronę wartość jednostki nie przekroczyła $1.

Kryptowaluta USDT jest z definicji zabezpieczona realnymi, amerykańskimi dolarami, ale praktycznie nie ma na to dowodów. Ze względu na powiązania z dolarem, w grudniu 2017 U.S. Commodity Futures Trading Commission zażądała od firmy audytu posiadanych depozytów. W momencie pisania, pod koniec maja 2018, kontrola nie doszła do skutku, przez co inwestorzy nie mają pewności co do bezpieczeństwa przechowywania środków w Tetherach.

Gdzie można kupić Tether?

Kryptowalutę Tether można kupić wielu giełdach, nie tylko na giełdach powiązanych ze spółką Tether. Największe giełdy, takie jak Binance czy oferująca dochód pasywny giełda kryptowalut KuCoin, używają z powodzeniem USDT jako alternatywy do tradycyjnych walut. Polskie giełdy, takie jak BitBay preferują prowadzenie konta w złotówkach i dolarach bez użycia Tethera.

Kiedy warto kupić kryptowalutę Tether?

Bez szklanej kuli nie bardzo wiadomo, kiedy kupić kryptowalutę Tether, ale z pewnością wiadomo, kiedy warto ją mieć. Zawsze, kiedy rynek kryptowalut spada, przechowanie kapitału w Tetherach pozwoli na późniejsze odkupienie z zyskiem. Przykładowo, zakup Tetherów w momencie, gdy Bitcoin miał wartość prawie $20k, byłoby świetną decyzją, która umożliwiłaby odkupienie ponad dwukrotnie większej ilości kryptowaluty po kilkumiesięcznych spadkach. Niektórzy inwestorzy z niepokojem patrzą na spadki na rynku (sprawdzając spadającą kapitalizację np. na coinmarketcap), ponieważ zmniejszony popyt inwestorów na USDT sprawi, że giełdy kryptowalut będą zmuszone do samodzielnego odkupowania Tetherów w celu utrzymania ich jednodolarowych wartości. Co stanie się, jeśli zdecydują się tego nie robić, lub, co gorsza, zabraknie im na to środków?

Czy kryptowaluta Tether jest bezpieczna? Internauci prowadzą śledztwo, które miało wykazać manipulację na rynku. Aktualnie jednak, na rynku nie widać problemów, a USDT jest chętnie kupowany w czasie spadków na giełdach kryptowalut.
Anonimowa giełda kryptowalut Binance, na której kupisz kryptowalutę Tether oraz sprawdzić kurs Tether, czy ciągle wynosi jeden dolar. Czy USDT to dobry wybór?

Załóż konto na najtańszej giełdzie kryptowalut (0.05% prowizji), gdzie możesz przeczekać gorsze czasy, kupując USDT:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *