Czy kontrowersyjna kryptowaluta Ripple stworzy miliarderów?

Dawno nie rozglądaliśmy się z ciekawością po krajobrazie rynku kryptowalut z nadzieją na spostrzeżenie jakiegoś ciekawego zjawiska. Odwrót ludzi od Bitcoina i kryptowalut minął, choć zainteresowanie dotyczy głównie nowych projektów. Mimo tego, wciąż dzieją się ciekawe rzeczy. Bierzemy na tapet kryptowalutę Ripple, która wydaje się zapomniana przez szersze grono entuzjastów. Czy to dobrze?

Co to jest Ripple?

Kryptowaluta Ripple, a właściwie token XRP to kryptowaluta nowej generacji przeznaczona dla banków i instytucji finansowych. Sieć Ripple łączy banki, dostawców usług finansowych, giełdy i brokerów. Pozwala na szybkie i globalne przesyłanie pieniędzy.

Dzięki używaniu kryptowaluty Ripple (która jest oparta o technologię blockchain), dostawcy usług finansowych mogą znacznie skrócić czas księgowania przelewów i przekazów pieniężnych oraz zmniejszyć koszty zagranicznych transferów kapitału. Kryptowaluta Ripple była faworytem azjatyckich inwestorów jako zamiennik Western Union. Początkowo kurs XRP poszedł ostro w górę pod ewentualne zdobycie dużej grupy użytkowników.

Ripple to zaprojektowany dla banków i instytucji finansowych system rozliczeń. Jest oparty na tokenach, których podaż jest kontrolowana przez twórców systemu. Projekt we wczesnej wersji wystartował w okolicach 2004 roku, czyli przed Bitcoinem!

Ripple credits, a dokładniej XRP, pełnią funkcję ochronną w systemie rozliczeń transakcji, certyfikatów, IOU. Każde rozliczenie niszczy (“pali”) bezpowrotnie pewną ilość Ripple. Gdy liczba transakcji mocno rośnie, mocno wzrasta również koszt, dzięki czemu na wypadek np. ataku DDOS atakujący szybko bankrutuje. System rozliczeń, czyli księga transakcji (ledger), monitoruje status kont w systemie w celu wykrycia ewentualnych konfliktów i problemów. Ripple może pełnić również funkcję rozliczeniową, jeśli strony transakcji działają na różnych walutach. Strony rozliczają się wtedy symetrycznie w XRP.

Ile jest XRP?

Na początku zostało powołanych do życia 100 billions XRP (jednostki wielkości stosowane USA, w Polsce będą to miliardy): 100 000 000 000. 80 billions zostało przekazane firmie Ripple Labs w celu finansowania rozwoju i dalszej dystrybucji. Aktualnie w cyrkulacji mamy 38 48 billions, czyli 48 miliardów.

Pomimo tego, że transakcje w systemie pociągają za sobą niszczenie XRP, przyszłość waluty nie jest zagrożona, tym bardziej, że jednostka jest dalej podzielna (tzw. drops, czyli 0.000001 część Ripple). Opłata może wynosić np. 10 drops.

Z powyższego wynika, że w Ripple dochodzi do pewnego rodzaju monopolu, w którym w rękach kontrolujących walutę znajduje się spora liczba jednostek waluty i możliwość decyzji kiedy i czy wypuścić je na rynek. W praktyce wiele wcześnie zaprogramowanych Ripple zostało użyte do inwestycji w wschodzące projekty kryptowalutowe z potencjałem. Dzięki temu konsorcjum Ripple jest jednym z największych inwestorów w branży blockchain. Suma inwestycji przekracza setki milionów dolarów (!).

Kryptowaluta Ripple jest niezwykle poplarnym wyborem wśród azjatyckich inwestorów. Kurs Ripple i najświeższą cenę sprawdzisz na giełdach kryptowalut i stronach agregujących ceny kryptowalut.

Gdzie sprawdzać kurs XRP?

Ripple kurs oferuje wiele stron z kryptowalutami, na czele z giełdami. Dla niezaangażowanych inwestorów wystarczy strona agregująca typu CoinMarketCap. Traderzy muszą jednak zwracać baczną uwagę na cenę Ripple w miejscu, w którym dokonują transakcji. Najlepiej do tego nadają się giełdy, które mają największy obrót Ripple, czyli na przykład Binance, a z braku chęci ryzyka na azjatyckich giełdach może również być to na przykład BitFinex. Do szybkiego sprawdzenia można też użyć aplikacji na smartfona lub po prostu wejść na stronę giełdy na komórce.

Gdzie i jak można kupić kryptowalutę Ripple?

Jeśli jesteś inteligentnym inwestorem, przed zakupem sprawdzasz dokładnie ile zapłacisz używając giełdy z Polski lub USA. Giełdy z najniższymi prowizjami (0.2% za dwie transakcję w obie strony) są zlokalizowane w Azji, z których najpopularniejsza to Binance.

Inne giełdy kryptowalut, które pozwalają na zakup Ripple tworzą długą listę, a jedną z najpopularniejszych jest BitFinex. Do kupienia Ripple należy wcześniej zdobyć Bitcoin. Najszybszy zakup BTC można przeprowadzić w lokalnym bitomacie (instrukcja zakupu kryptowalut), gdzie warunki kupna zależą od aktualnej ceny wyświetlanej na ekranie.

Po co kupować bankową kryptowalutę?

Nie da się ukryć, że XRP kupuje się do celów spekulacyjnych. Żaden indywidualny użytkownik nie znajdzie zastosowania dla tej kryptowaluty w codziennym życiu. Trudno znaleźć kontrahenta do zapłaty Ripple za towary lub stworzyć aplikację, gdzie środkiem wymiany będzie Ripple.

Nie przeszkadza to szerokiej rzeczy inwestorów płynąć do tej krypto. Jak wygląda kwestia prowizji przy zakupie? Na mniej popularnych giełdach należy przygotować się na co najmniej 0.5% prowizji, jeśli nie ma się dużego wolumenu transakcji. To co najmniej dwa razy więcej niż na tanich, azjatyckich giełdach.

Burzliwa historia z manipulacją w tle

Token Ripple, XRP, doświadczył znakomitego rajdu, który wyniósł ją na poziomy prawie $4 za 1 XRP. Inwestorzy, którzy kupili XRP rok wcześniej mogli cieszyć się solidnymi zyskami, nie wspominając o tych, którzy zrealizowali zyski podczas okresu największych wzrostów.

Przez długi czas cena oscyluje pomiędzy 10 i 90 centów za 1 XRP. Poziomy te służą za solidne granice podczas rynkowych wahań. Czy opłacało się kupić Ripple na długi termin? Przyszłość pokazuje, że XRP nie wrócił do poziomów ze szczytu, a najsolidniejszym wsparciem okazało się 10 centów, a potem 20 centów za 1 XRP. Jak wielu inwestorów przetrwało tak wielki spadek ceny i brak dużego odbicia? Oporem z kolei jest okrągły poziom $1.

Wielki wzrost skończył się… marnie

Ripple w czasie bańki kryptowalutowej bił rekordy popularności. XRP zrobiła się do takiego stopnia popularna, że wyprzedziła o kilka miliardów Ethereum w kapitalizacji całego rynku (co prawda na kilka dni, ale…).

Kapitalizacja kryptowaluty Ripple przeskoczyła kapitalizację Ethereum, co dało jej drugie miejsce na liście kryptowalut, zaraz za Bitcoinem.
Kapitalizacja kryptowaluty Ripple przeskoczyła kapitalizację Ethereum, co dało jej drugie miejsce na liście kryptowalut. Popularność zapewnili jej azjatyccy inwestorzy.

Jak widać fala pieniędzy płynąca od inwestorów potrafi szybko wynieść projekt nawet na bardzo wysokie, drugie miejsce w kapitalizacji. Jak często bywa w projektach technologicznych w XXI wieku, o sile projektu stanowią zaangażowani deweloperzy i ekipa skupiona wokół zarządzania, projektowania i finansowania. Ważna jest również branża, w której działają. W tym przypadku, opłacona ekipa i bankowość, w którą celują to dobry potencjał.

Niestety, ani ograniczona ilość monet, ani efekt wow, ani techniczne gimmicks nie robią już wrażenia nawet na szerokiej rzeszy zapaleńców, którzy likwidują lokaty w pogoni za spekulacyjnymi zyskami na egzotycznych krypto. W tym przypadku, drugie miejsce w kapitalizacji świadczyło o tym, że siła stojąca za organizacją projektu jest już dawno w cenie. Zawsze dobrze jest zacząć od portfela pod własną kontrolą. Software portfela XRP jest utrzymywane przez GateHub.

Co działo się z kryptowalutą Ripple w przeszłości?

Rezygnacja z aplikacji korzystającej z tokenów XRP przez 5 co do wielkości bank w Japonii potrząsnęła nieco kursem krypowaluty Ripple. Wgłębiając się w szczegóły tej informacji warto wspomnieć, że chodzi o bank Resona, który zrezygnował z aplikacji Money Tap, która jako procesor płatności używał blockchainu Ripple. Stało się to już 6 miesięcy od zawarcia umowy o współpracy, a w główach inwestorów pojawiły się wątpliwości.

Patrząc na dzikie wzrosty i spadki cen innych projektów, takich jak Ethereum czy Solana, dziwią artykuły w serwisach informacyjnych blockchain o tym, że cena Ripple wzrosła o… 3%. Z drugiej strony frontu mamy potencjalną integrację z komunikatorem Skype oraz rozszerzenie działalności Coinbase o więcej krajów, co ma potencjał zwiększenia ekspozycji XRP i zwiększy liczbę potencjalnych kupujących.

Wdrożono ostatnio Ripple na polskich giełdach kryptowalut! Ripple, przeznaczona dla banków i giełd - sprawdź kurs Ripple i giełdy kryptowalut, gdzie kupisz Ripple. Opisujemy jak kupić Ripple i poznać cenę Ripple.

Ripple przed Ethereum to już historia

Na początku 2019 kurs Ripple zdobył przez chwilę drugie miejsce w kapitalizacji kryptowalut! Było to spore wydarzenie dla fanów projektu XRP, ponieważ wyprzedzenie Ethereum jest uważane za wyjście na prowadzenie wszystkich projektów goniących Bitcoina. Niestety, nie stało się to dzięki wzrostowi wartości XRP, tylko bardziej dzięki spadkom wartości 1 ETH. Tym niemniej, tymczasowy flippening XRP i ETH stał się faktem, do którego z nostalgią wracają fani bankowej kryptowaluty.

Parę lat później Ripple wciąż trzyma się w pierwszej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji. Wyprzedziły ją projekty z potencjałem zostania ekosystemem smart kontraktów lub platformą tokenów NFT.

Wsparcie dla rozwoju Ripple i opinie ekspertów

Jedną z najważniejszych zmian w projekcie Ripple to wejście XRP do mainstreamowych mediów. Można wymienić wiele mniejszych wydarzeń, takich jak rozpoczęcie współpracy z American Express i innymi bankami lub zwiększenie obrotów XRP. Najważniejsze są jednak wystąpienia w mediach głównego nurtu, dzięki którym powiększa się świadomość istnienia kryptowalut, a ludzie nabierają opinii, że Ripple jest rzeczywistym i rozwojowym projektem. Przykładem takich wydarzeń są np. wywiad z szefem projektu Ripple Brad Garlinghouse w prime time telewizji CNBC czy płatność Ripple na żywo (!) w najpopularniejszym amerykańskim talk show Ellen.

Technologia Ripple? Nie do końca zdecentralizowana, ale działa

Wątpliwości dotyczące skalowalności kryptowalut opartych o blockchain dotyczą również Ripple. Z drugiej strony, gdy Bitcoin odnotował rozgrzany do czerwoności konflikt dotyczący możliwej liczby transakcji, w przypadku Ripple temat był z góry wygrany: 1500 transakcji na sekundę to poziom niedościgniony zarówno dla tradycyjnego Bitcoina, jak i jego nowego wcielenia z SegWit.

Między innymi dzięki wysokiej przepustowości, banki widzą Ripple jako punkt wejścia w technologię blockchain. Szczególnie instytucje, które zdecydowały się nie rozwijać drogich i ryzykownych projektów in-house, rozważają wejście w Ripple jako ekspozycję na potencjalne zyski z technologii blockchain i kryptowalut.

Kurs Ripple można już sprawdzać na polskich giełdach kryptowalut. Dokładny kurs XRP wyświetla się w dolarach lub złotówkach.

Ripple na polskich giełdach kryptowalut

Brak całkowitej decentralizacji nie przeszkadzał giełdom kryptowalut we wspieraniu Ripple. XRP został dodany do najpopularniejszych giełd kryptowalut wśród Polaków, dzięki czemu szeroka rzesza inwestorów mówiących po polsku mogła zainwestować w XRP. Wsparcie dla Ripple ma też portfel sprzętowy Ledger Nano S, dzięki czemu nie trzeba trzymać środków na giełdzie i można uzyskać wysoki poziom bezpieczeństwa, który jest dostępny dla najpopularniejszych kryptowalut.

Nadchodząca walka z kryptowalutą Stellar i przyszłość Ripple

Co czeka Ripple w przyszłości? Wielkie wzrosty czy powolna utrata wartości przez spadające zainteresowanie? Odpowiedź na te pytania znają jedynie posiadacze szklanej kuli. Staramy się wyznaczyć ogólne, orientacyjne punkty, które pomogą stworzyć sensowną wizję i plan inwestycji.

Płatności międzynarodowe i systemy rozliczeń dla banków i instytucji finansowych to bogaty rynek, który prędzej czy później zostanie zagospodarowany przy pomocy technologii blockchain. Rywalem Ripple w wyścigu o usługi dla największych finansistów są: wewnętrzne projekty kryptowalutowe największych banków, zcentralizowane kryptowaluty państwowe oraz Stellar (XLM).

Stellar XLM to branżowy konkurent XRP

Projekt Stellar deptał rywalowi po piętach, zajmując tymczasowo nawet 6 miejsce na liście największych kryptowalut (aktualnie poza pierwszą dziesiątką). Stellar proponuje rozwiązanie innego typu i jego dużą zaletą są korporacyjne powiązania z potentatem informatycznym z USA, firmą IBM. Z drugiej strony, XLM stanowi aktualnie jedynie małą część kapitalizacji Ripple. Projekt Stellar utrzymują ludzie, którzy oderwali się od projektu XRP.

Co z tą bankową kombinacją Ripple?

Ripple celuje w branżę finansową, ze szczególnym naciskiem na usługi świadczone dużym instytucjom. Nie dziwią zatem powiązania z największymi firmami, również tymi, które czasami goszczą na nagłówkach gazet finansowych w skandalach i plotkach. Czy fundacja jest na dobrej drodze, żeby to wykorzystać? Wiadomo już, że efekt nowości przeminął, wraz z wielkimi wzrostami ceny Ripple. Teraz czas na chłodne kalkulacje i ocenę potencjalnego popytu banków, brokerów i firm finansowych.

Jak Ripple rozwija technologię bankową?

Ripple z lotu ptaka działa według modelu biznesowego enterprise software, czyli tak, jak największe korporacje IT. Ripple ma 3 osobne produkty, które reprezentują RippleNet:

XCurrent to bankowy produkt, który jest poza światem kryptowalut. Korzysta on co prawda z tymczasowego ledgera, ale on nie jest permanentny i nie trafia do blockchain. Banki używają zasilone wcześniej liquidity pools (czyli wcześniej zapewnione źródła płynności) i używają Swift aby dokonywać transakcji. XCurrent to usługa, która usprawnia ten proces.

XRapid to tzw. On Demand Liquidity, czyli płynność finansowa na żądanie. Adresuje możliwość funkcjonowania bez konieczności posiadania wcześniej zasilanych walutą kont lub innych finansowych zabezpieczeń, żeby uzyskać płynność. Regulacje mówią, że banki są zobligowane do trzymania rezerwy wg prawa określonego w regulacji Basel 3. Dzięki usłudze XRapid, banki mogą uwolnić kapitał, który musiałby być zabezpieczony w celu utrzymania płynności. XRP umożliwia dokonanie takich samych operacji finansowych za pomocą szybszego transferu pomiędzy walutami i rynkami, przy użyciu mniejszej ilości kapitału. To jest jedyny produkt sprzedawany klientom, który bezpośrednio używa XRP.

XVia to korporacyjne API, do którego systemy bankowe mogą podłączyć swoje endpointy i dokonywać globalnych transakcji. 

XRP z kolei to ledger na licencji open source. Token XRP to cyfrowe aktywo, które działa na blockchainie XRP. Ledger XRP wystartował w 2012 (zanim Ripple jako organizacja została utworzona). Został założony m.in. przez inżynierów, którzy zajmowali się rozwojem wczesnych wersji Bitcoina, w celu zbudowania lepiej skalującej się kryptowaluty i umożliwić rozwój Internet of Value.

Rozwój Ripple jest stabilny, skuteczność sprzedaży usługi bankom wynosi ponad 200 klientów. Co tydzień podpisywane są 2 kontrakty na poziomie enterprise, a obrót wynosi setki milionów dolarów.

W którym kierunku Ripple będzie się rozwijać?

Kapitalizacja XRP jest bardzo wysoka, a Ripple potwierdza, że istnieje wiele XRP. Jednocześnie zapewnia, że w ich interesie jest to, żeby za duża ich liczba nie pojawiła się na rynku. XRP ledger ma funkcjonalność Escrow, wykorzystując tę funkcjonalność utworzyli 55 transz po 1 miliard XRP.

Jedna transza będzie uwalniana co miesiąc, aż do ich wyczerpania. 80% XRP z uwalnianych pakietów wraca do kolejnych transz, a te z kolei będą otwierane przez kolejne lata (56, 57 transza, itd). Podaż jest również kontrolowana poprzez  sprzedawanie XRP instytucjom, które chcą mieć ekspozycję spekulacyjną na XRP, w trybie OTC, (do tej pory zgłosiło się ich ok. 20-30).

Jeszcze jedną metodą kontroli dystrybucji jest programatic sales. Wolumen transakcji na rynku jest badany co dzień i XRP o wartości 10 punktów bazowych tego wolumenu jest uwalniany przez Ripple do obiegu (oznacza to, że 99.9% tradingu nie pochodzi od Ripple). Raz na kwartał jest publikowany raport z liczbą sprzedanych i uwolnionych XRP.

Pomimo tak otwartej jawności operacji zawieranych przez Ripple inwestorzy wciąż mają problem z określeniem dokładnej podaży XRP, przez co trudno jest zamodelować inflację. Dotyczy to szczególnie wczesnych inwestorów i objętych przez nich XRP. Ripple zapewnia, że te środki są również objęte ograniczeniami czasowymi wpływającymi na możliwość upłynnienia środków.

Ripple do czasu pojawienia się funduszy inwestycyjnych i hedgingowych był największym inwestorem w inne kryptowalutowe projekty, o wartości inwestycji rzędu 500 milionów dolarów.

Fundacja Ripple jest jednym z największych inwestorów w branżę nowoczesnych finansów.

Czy Ripple jest atrakcyjna dla inwestorów?

Jednym ze zwyczajów spekulantów kryptowalutowych jest porównywanie ceny Ripple do innych, mniej popularnych kryptowalut. Jeśli popatrzymy na rekomendowany przez nas token giełdy Binance, którego stopa zwrotu sięgała już kilkuset procent, do ceny Ripple, która stoi w miejscu, oczywistym będzie, że rozgrzane głowy spekulantów będą skupiały się na BNB. Tym bardziej, że nawet mniej znane tokeny, takie jak KCS czy Neo mogą pochwalić się wysokimi stopami zwrotu, nie mówiąc już o walutach takich jak płacący odsetki Tezos czy Algorand.

Jaka jest prognoza ceny Ripple?

Prognoza ceny Ripple zależy od przyszłości adopcji XRP w bankowości. Kurs ma tendencję do utrzymywania się na okrągłych poziomach. Długi czas cena XRP wynosiła 20 centów USD czy 30 centów USD. Dynamika ceny jest bardzo wysoka. Przewidujemy, że w szczycie zainteresowania (czyli podczas bańki) cena 1 XRP może wzrosnąć do 50 centów, lub nawet do 1 dolara w 2021 roku.

[Aktualizacja: nasze przewidywania sprawdziły się w 100% i 1 XRP wzrósł ponad $1 w 2021.]

Następnie będziemy mieli znów długi okres powolnego spadku cen. Tym razem jednak dno kursu nie będzie na poziomie 10 centów lub 20 centów, tylko wyżej. Być może będzie to poziom 50 centów lub nawet 1 dolara, jeśli szczyt zostanie ustanowiony wyżej. Długoterminowo cena zależy od uwalniania podaży XRP oraz adopcji projektu.

[Aktualizacja: cena Ripple w bessie 2020 i później też w 2023 osiągnęła 40 centów.]

Czy warto zainwestować w Ripple?

Jest jedna rzecz, z której warto sobie zdawać sprawę w przypadku Ripple. Fakt bycia trzecią co do wielkości kryptowalutą to obosieczna broń. Z jednej strony bycie na podium w rankingu coinmarketcap oznacza z definicji ogromną popularność, rozpoznawalność i obecność na większości największych giełd. Z drugiej jednak strony, duża liczba tokenów to potencjalnie duża podaż, jeśli twórcy projektu zdecydują się na zbycie części XRP, co prawdopodobnie doprowadzi do spadków cen.

Jest jednak jeden powód, dla którego naprawdę warto rozważyć inwestycję w Ripple. Jest to wzorzec, dzięki któremu można było bardzo dużo zarobić w poprzednich latach. Chodzi o zjawisko przypływu, który podnosi wszystkie łodzie. W pewnym momencie, na rynek kryptowalut trafiał bardzo duży kapitał, spekulanci zajmowali się zatem wyszukiwaniem tokenów, które dopiero czekają na gwałtowny wzrost wartości. I ku zdumieniu większości inwestorów, te wzrosty następowały, rotacyjnie pomiędzy Bitcoinem i jego pochodnymi oraz resztą kryptowalut, tzw. altcoinami.

Może mieć zatem sens zakup Ripple w tym momencie, ponieważ doświadczyliśmy dużych wzrostów na altcoinach oraz odbicia na Bitcoinie. Ripple na duży ruch dopiero czeka. Jeśli projekt się będzie rozwijać, a cena XRP ma wzrosnąć proporcjonalnie do innych projektów, możliwy jest powrót do ceny kilku dolarów za 1 XRP.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

4 KOMENTARZE

  1. Ja też czekam na duży ruch ? połowę sprzedam połowę muszę zostawić bo jakby strzelił górę to będę płakał a jak spadnie znowu dokupię i tak w kółko ?

  2. lipa , szkoda inwestować to nie Bitcoin
    Nigdy nie osiagbie nawet 1dolara

  3. Ja również liczę na to, że jak BTC osiągnie swój pułap to i ETH i XRP pójdą za nim, ale także wieże że jak np. w przyszłości skończy się zainteresowanie na BTC, bo tak może być jak się wydarzy, że cena BTC będzie już tak wysoka, że ludzie przestaną ją kupować bo nie będzie się opłacało. To zaczną się interesować poniższymi kryptowalutami… a miedzy innymi ETH i XRP. Myślę że warto poczekać :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!