W zeszłym roku pisaliśmy o przenosinach giełdy kryptowalut BitBay na Maltę. Giełda pożegnała się z Polską przez nie do końca uregulowane przepisy i przyjaźniejsze podejście Maltańczyków do projektów opartych o blockchain. Niestety, na początku 2019 z giełdy płyną niepokojące informacje. Jeden z użytkowników giełdy walczy o wypłatę sporych środków, a giełda nie ma zamiaru dokonać przelewu w złotówkach, zasłaniając się regulaminem. O co chodzi? Czy można przypuszczać, że giełdzie po prostu brakuje środków w fiat money? Przyglądamy się sprawie.

Polska giełda kryptowalut Bitbay to najpopularniejsza europejska giełda. Przeniesienie BitBay na Maltę przeraża pewnie wielu użytkowników, prawdopodobnie niesłusznie. Jak przygotować się do przeniesienia? Sprawdź szczegóły przeniesienia giełdy BitBay na Maltę.

Zlecenie wypłaty z BitBay w grudniu 2018

Użytkownik giełdy BitBay, na jednym z popularnych portali internetowych poskarżył się społeczności, że od 13 grudnia domaga się od giełdy BitBay wypłaty równowartości ponad 10 BTC w polskich złotówkach (ponad miesiąc!). Przechodził wielokrotne weryfikacje, w tym video weryfikację, które jednak nie doprowadziły do pozytywnego rozwiązania sprawy. Narzeka na słabą jakość supportu, od którego nie otrzymał jednoznacznych informacji co dzieje się z jego środkami. Na potwierdzenie swoich racji opublikował list z kancelarii prawniczej, w której jego reprezentant domaga się wydania pieniędzy, powołując się na prawo bankowe i regulamin serwisu.

Czy uzasadnienia giełdy kryptowalut BitBay są oparte na prawdziwych przesłankach, czy opóźnienie wynika z problemów finansowych?
Fragment pisma użytkownika giełdy kryptowalut BitBay, w której wzywa giełdę do wydania środków w kwocie 150000 zł!

Użytkownikowi aktualnie pozostaje czekać na rozwój sytuacji.

Co mówi o przetrzymywaniu środków giełda kryptowalut BitBay?

Giełda kryptowalut BitBay wydała specjalne oświadczenie, w którym potwierdza fakt zaistniałej sytuacji. Wyjaśnia, że środki zostały zablokowane ze względu na procedury finansowe dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Zasłania się prawem Malty, gdzie giełda ma siedzibę oraz nie podaje nawet przybliżonej daty rozwiązania sprawy. BitBay uspokaja sytuację komunikując, że nie ma problemów finansowych, wpłaty i wypłaty działają bez problemów. Dodatkowo obiecuje, że stale udostępnia nowe projekty, a już wkrótce pojawi się spora niespodzianka.

Jakie można wysnuć wnioski z tej sprawy?

Po pierwsze, dużym plusem dla giełdy jest fakt szybkiego wydania oświadczenia i bardzo dobra i jasna komunikacja. Głównym czynnikiem, który jest niepokojący jest to, że wypłata i przetrzymywane środki są wyceniane w złotówkach (fiat money). Nie ma powodów, żeby podejrzewać giełdę kryptowalut o brak środków w… kryptowalutach. Fiat money, szczególnie złotówki to zupełnie inna sprawa. Po roku działalności w niesprzyjających rynkowych okolicznościach, przedsięwzięcia kryptowalutowe nie są wspierane kapitałem chętnych inwestorów, tak jak to było na początku 2018. Braki w walutach fiat dotykają większość giełd i startupów. Istnieje możliwość, że przy większych przelewach, takich jak wspomniane 150000 pln (czyli ponad 40 000 dolarów) płynność giełdy może się po prostu zachwiać. My uważnie obserwujemy sytuację, a sentyment dotyczący giełdy BitBay zostaje na niezmienionym poziomie: duże ryzyko.

Aktualizacja marzec 2019: po najwyraźniej nieudanym spotkaniu w siedzibie firmy, giełda nadal nie uzyskała porozumienia z użytkownikiem giełdy i jego prawnikiem. Sytuacja jest nie do końca jasna, ponieważ użytkownik nie poinformował społeczności, pomimo częstej komunikacji w internecie, o zarzutach ze strony oficjalnych organów państwa (Malty, Polski). Giełda z kolei zasłania się wewnętrznym regulaminem, który nie upoważnia jej do przetrzymywania środków użytkowników wbrew ich woli. Czekamy na dalsze informacje i utrzymujemy ostrzeżenie naszych czytelników dot. ryzyka korzystania z giełdy.

Co zatem robić? Założyć już teraz konta na innych giełdach

Jak zwykle rekomendujemy giełdy, które zapewniają większy poziom dyskrecji. Polecamy giełdy, które zapewniają najniższe prowizje, takie jak Binance lub giełdy przeznaczone do tradingu z dźwignią dla zaawansowanych, takie jak BitMEX. Wybór giełdy kryptowalut powinien być podyktowany potrzebami inwestora, jego poziomem zaawansowania oraz krótkoterminowych celów. Długoterminowo środki należy trzymać na własnym, bezpiecznym portfelu. Jeśli chcesz mieć możliwość szybkiej i łatwej wpłaty pieniędzy z banku, warto rozważyć giełdę w bliskiej, a jednocześnie mało ryzykownej jurysdykcji: Jersey.


Szukasz sposobów na automatyzację tradingu na rynku kryptowalut, żeby mieć więcej czasu dla siebie? Sprawdź boty tradingowe!

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

  1. Również mam problem z BitBay. Od 3 miesięcy staram się z pomocą obsługi klienta i działu IT rozwiązać problem techniczny, który nie pozwala mi zweryfikować konta. Czynność ta jest niezbędna do wypłaty środków. Chcę wypłacić wpłacone niegdyś 2.000 PLN.

    Telefoniczna obsługa klienta informuje, że wiadomości ode mnie trafiają do spamu i zaleca pisanie kolejnych maili, jednak na moje wiadomości nie dostaję żadnych odpowiedzi. Zaczynam się niepokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *