Projekty rozszerzające funkcje blockchain o możliwości współczesnych języków programowania i serwerów nie znalazły do tej pory szerszego zastosowania. Przyczynami tego stanu rzeczy zajmują się mądrzejsi. My sprawdźmy tutaj, czy nadszedł już czas na zmianę i przeniesienie branży na wyższy poziom.
Poprzednie wzrosty cen kryptowalut wyniosły na szczyty takie projekty, jak Lisk. Ta kryptowaluta, która umożliwiała pisanie aplikacji blockchainowych w JavaScripcie urosła do kilkudziesięciu dolarów. Potem, niestety, doznała spadków o potworne 99%, niszcząc marzenia inwestorów. Czy już czas na projekty, które zrekompensują ten falstart?
Co to jest Cartesi?
Projekt Cartesi to zdecentralizowana platforma obliczeniowa. Umożliwia programistom tworzenie i utrzymywanie aplikacji weryfikowalnych za pomocą technologii blockchain. Złożone obliczenia mogą być dokonywane poza ograniczonym zasobami ledgerem i nie wymagają płacenia wysokich opłat sieciowych.
Wygląda zatem na to, że można będzie kodować smart kontrakty i aplikacje w dowolnym języku programowania, takim jak Python czy MongoDB w środowisku Linux. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowo technologicznej stronie CTSI.
Cartesi rozwija się błyskawicznie. Noether?s Delegated Staking stał się popularną usługą, z ponad setką milionów CTSI uczestniczących w stakingu. Kilkadziesiąt firm współpracuje z twórcami projektu, a token CTSI jest dostępny na najpopularniejszych światowych giełdach kryptowalut. No i najważniejsze, Cartesi Rollups już działa w wersji Alpha. Oznacza to, że można już programować swoje aplikacje w środowisku Linux, używając najpopularniejszych programistycznych endpointów.
Jak Cartesi wygląda od strony technologicznej?
Docelowo, Cartesi ma być funkcjonalnym środowiskiem zdecentralizowanych aplikacji. Mówiąc dokładniej, ma to być system operacyjny, który będzie umożliwiał zasobożerne obliczenia, zapewniając jednocześnie możliwości weryfikacyjne technologii blockchain. W rezultacie aplikacje będą mogły dokonywać energochłonnych działań bez obciążania ledgera oraz kosztownych opłat transakcyjnych.
Podstawą systemu będzie Linux, dzięki czemu nie ma ograniczeń związanych z wdrażaniem nowej technologii i kompatybilnością środowisk. Co więcej, aktualnie istniejące oprogramowanie będzie mogło zostać przeniesione do blockchain dużo łatwiej, porównując do procesu przepisywania kodu, aby pasował do konkretnych języków smart kontraktów.
Jakie zalety możemy podsumować?
- z praktycznego punktu widzenia, możliwość wykorzystania istniejących programów, bibliotek, zasobów (biblioteki, narzędzia)
- z punktu widzenia potencjału, możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury programistycznej i nieograniczonej mocy obliczeniowej, osiągając niemożliwą aktualnie w blockchain skalowalność
- nałożenie unikalnej wartości dostarczanej przez blockchain na nieograniczone, ale scentralizowane zasoby IT
Potencjał Cartesi rozwinie się w projektach, które wymagają intensywnego przetwarzania dużych ilości danych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technicznej stronie Cartesi, warto zacząć od tego opisu Cartesi i następnie kolejnego sprawozdania o projekcie. Najwięcej faktów o projekcie znajdziecie jednak w raporcie Binance Research.
Jak działa Cartesi?
Projekt adresuje kilka problemów z blockchainem. Podstawowym jest to, że obliczenia w blockchain są powolne, ograniczone i drogie. Projekt ma na celu wyeliminowanie ich na stałe za pomocą udostępnienia mocy obliczeniowej nieograniczonej ledgerem. W zamian oferuje mechanizm, który zachowa większość zalet technologii blockchain, łącznie z bezpieczeństwem i możliwością weryfikacji przeszłości bez obawy o podrabianie danych.
Drugą cechą jest interoperacyjność pomiędzy projektami (wiele projektów również się na tym skupia). Kolejną to zautomatyzowany mechanizm osiągania konsensusu w przypadku konfliktów. To całkiem sporo jak na projekt dedykowany, bądź co bądź dla programistów.
Od technologicznej strony, projekt składa się z trzech komponentów: Cartesi Node, Cartesi Virtual Machine i Data Ledger. Cartesi Node to środowisko (węzeł), w którym funkcjonuje Cartesi Machine, która z kolei jest linuxowym, wirtualnym środowiskiem. Data Ledger przynosi zalety blockchain i działa w oparciu o Proof of Stake.
SDK umożliwiające programowanie smart kontraktów w Cartesi nazywa się Descartes. Inny produkt twórców projektu to Noether, side-chain, który umożliwia przechowywanie danych, które nie muszą koniecznie znaleźć się “na zawsze” zapisane w ledgerze. Dzięki temu rozwiązaniu koszt przechowywania i przetwarzania danych mocno spada, porównując chociażby do Ethereum.
Co można zrobić, aby dołożyć własną cegiełkę do rozwoju projektu? Można wziąć udział w stakingu CTSI albo prowadzić węzeł Cartesi.
Działające zastosowania Cartesi
Pierwszym rzucającym się w oczy zastosowaniem Cartesi jest… gra komputerowa online. Jak za starych czasów rozwoju branży, ludzie zaczynają od pisania gier, aby wdrożyć się w technologię. Kultowa Tower Defense ma swój odpowiednik w blockchain: Creeps. Nie spędzajcie tylko za dużo czasu grając w nią.
Kolejnym zastosowaniem jest aplikacja do grania w pokera Texas Holdem. Jest to większe wyzwanie logistyczne, niż klon gry Tower Defense. Społeczność zgromadzona wokół Cartesi czekała na kolejną praktyczną realizację.
Chyba, że bierzecie udział w turniejach, gdzie można wygrać spore nagrody. Organizowane są przy współpracy z giełdą Binance, gdzie można kupić CTSI. Kto zdobędzie więcej punktów, ten podzieli pulę dziesiątek tysięcy tokenów. Nie trzeba chyba wspominać, że po każdym takim wydarzeniu popularność platformy wzrasta, a za nią cena CTSI.
Jak zarabiać na Cartesi?
Zarabianie większej liczby CTSI polega na stakingu, czyli walidacji transakcji. Podstawową metodą jest prowadzenia własnego węzła, dzięki czemu możemy dokonywać stakingu “u siebie”. Instrukcja konfiguracji i utrzymywania węzła Cartesi jest przeznaczona dla specjalistów.
Prostszą metodą jest delegacja posiadanych CTSI do poolu. Instrukcja delegowania znajduje się tutaj. Istnieją pewne technologiczne ograniczenia związane z wczesnym etapem projektu, nie powinny one jednak martwić drobnych inwestorów.
Trzecim sposobem to użycie zewnętrznych providerów usługi stakingu, takich jak MyCointainer. Ryzykujemy tym, że przesyłamy środki na zewnętrznym portfel, a korzyścią są wyższe stopy zwrotu i możliwość dodatkowego zarobku.
Jak dokonać stakingu Cartesi do Pool’a?
Do zarabiania na stakingu w Poolu, który jest najprostszą metodą, potrzeba przejść kilka kroków.
- Mamy CTSI na portfelu MetaMask oraz trochę ETH do zapłaty za transakcje.
- Idziemy do Cartesi Explorer i logujemy się portfelem MetaMask.
- Wybieramy Pool oraz klikamy Stake
- Konfigurujemy: liczbę CTSI, którym pozwalamy na staking i tyle, ile stakujemy.
- Dokonujemy depozytu do Pool’a. Czekamy 6 godzin.
- Potwierdzamy staking.
Po dokonaniu tych wszystkich operacji nasze CTSI zaczynają zarabiać.
Podsumowując, Cartesi jest znakomitym przykładem projektów kolejnej generacji blockchain z ogromnym potencjałem. Połączenie sił big data i blockchain może zaoferować wielki potencjał inwestycyjny i technologiczny. Potrzeba jedynie adaptacji i developerów, którzy ten potencjał uwolnią.