Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin, ale wiele innych, często ekscytujących i obiecujących projektów, które rozwiązują realne problemy. Dzięki automatyzacji, tokenizacji, delegowaniu zaufania do systemów komputerowych, decentralizacji i wielu innych mechanizmach, z których korzystają kryptowaluty, możemy z dnia na dzień obserwować postęp, który czyni świat lepszym. Jednakże, często mamy do czynienia z problemami wynikającymi ze słabej adaptacji lub niewystarczająco szybkiego tempa wdrażania nowych technologii. W tej sytuacji pomoże powrót do podstaw i edukowanie jak największej liczby ludzi w dziedzinie kryptowalut. Zwróciliśmy się zatem ku podstawowym pojęciom i mechanizmom, które przybliżą kryptowaluty dosłownie każdemu.

Co to są kryptowaluty?

Pytanie co to są kryptowaluty pojawia się w umyśle każdego, kto styka się z cyfrowymi aktywami, Bitcoinem, smart kontraktami i i innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Kryptowaluty (rzadziej pisane jako krypto waluty) to cyfrowe aktywa, które zostały zaprojektowane jako środek wymiany, używające kryptografii jako metody zabezpieczania transakcji, kontroli podaży jednostek oraz weryfikacji transferu środków. Kryptowaluty są zdecentralizowane, w przeciwieństwie do scentralizowanych walut narodowych, portfeli internetowych lub banków centralnych. Zdecentralizowana metoda kontroli opiera się o system rozproszonych rejestrów (distributed ledger). Bitcoin, który został udostępniony w 2009, jest uznany za pierwszą popularną, zdecentralizowaną kryptowalutą. Do 2019 stworzono ponad 4000 kryptowalut.

Na pytanie jakie są najpopularniejsze kryptowaluty można odpowiedzieć w kolejności kapitalizacji, czyli zsumowanej wartości wszystkich jednostek danej kryptowaluty po cenie ostatniej transakcji. Największą kryptowalutą jest Bitcoin, a następnie projekty Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Binance Coin, Bitcoin SV, Tether, Stellar, Tron, Cardano.

Jak zacząć z kryptowalutami? Warto rozpocząć od wyboru giełdy kryptowalut i założenia konta.

Co to w ogóle znaczy “kryptowaluty”?

Jednym z częściej zadawanych pytań o kryptowaluty jest: Co to znaczy sam termin kryptowaluty. Jednym zdaniem można odpowiedzieć na to bardzo prosto: są to cyfrowe waluty oparte o kryptografię. Ich “cyfrowość” oznacza to, że naturalna postać kryptowalut nie jest materialna, oparcie o kryptografię sugeruje złożoność natury naukowej, przy jednoczesnym pełnieniu funkcji pieniężnej. Czy to wszystko musi być tak skomplikowane? Sama znajomość tego, co znaczy słowo kryptowaluty nie wiąże się z obowiązkiem dogłębnej znajomości tych trudnych aspektów. Co więcej, jest bardzo dużo łatwych sposobów na to, żeby po prostu korzystać z kryptowalut, wiedząc jedynie, czym ogólnie są, bez wgłębiania się w technologiczne i finansowe aspekty.

Gdybyśmy mieli rekomendować jakąś definicję kryptowalut lub gdyby ktoś chciał mieć z góry przygotowaną, prostą i elegancką odpowiedź na pytanie co to znaczy kryptowaluty, polecamy używać tej: są to cyfrowe pieniądze, oparte o kryptografię.

Jak zainwestować w kryptowaluty? Najlepsze zwroty dają ryzykowne projekty krytpowalutowe oparte o blockchain z potencjałem.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty w ogromnej większości działają w oparciu o blockchain. Jest to technologia, która, tłumacząc ją na ludzki język, pozwala na oddelegowanie maszynom zapewnienia wysokiego poziomu zaufania i bezpiecznego środowiska do zawierania transakcji, przechowywania danych i wielu innych zastosowań. Utrzymaniem tego stanu zajmują się tzw. węzły, które uczestniczą w procesie potwierdzania transakcji lub utrzymywania sieci w ruchu. W zależności od kryptowaluty, różne podejścia są zastosowane. Na przykład, w Ethereum czy Ethereum Classic węzły zajmują się kopaniem kryptowaluty i to w trakcie kopania dochodzi do potwierdzania transakcji, natomiast w przypadku kryptowaluty Neo samo posiadanie kryptowaluty uprawnia do otrzymywania NeoGas, który pełni rolę zarówno kosztu, jak i zachęty do uczestnictwa w funkcjonowaniu sieci. W przypadku kryptowaluty Ripple rozwiązanie jest bardziej scentralizowane, a największa kryptowaluta Bitcoin składa się po prostu z węzłów kopiących bloki, które zawierają transakcje dołączane do blockchain.

Bardzo istotną cechą kryptowalut jest fakt, że tak naprawdę nikt nie jest właścicielem fizycznej reprezentacji kryptowaluty. Nie ma zatem monet, banknotów czy certyfikatów własności, ponieważ nie ma tradycyjnej “trzeciej strony” utrzymującej wartość. W zamian jest klucz prywatny, który jest biletem wstępu, udziałem w części blockchain, umożliwiający dostęp do wydawania lub transferu kryptowaluty. Warto zatem pamiętać o tym, że to klucz prywatny i tylko klucz prywatny umożliwia nam pełną kontrolę nad kryptowalutami, i tak właśnie z definicji działają kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *