Często podczas zbierania zapisów do ICO, inwestorzy napotykają informację, że podany przez nich adres Ethereum, na który przyjdą zakupione tokeny ma być zgodny ze standardem ERC-20. Zagrożenie, jakie w tym momencie występuje, może doprowadzić w najgorszym wypadku do sytuacji, w której straci się zainwestowane pieniądze… Wystarczy pomylić specyfikację i podać adres, który nie jest zgodny ze standardem. Jak tego uniknąć?

Bierzesz udział w ICO - pamiętaj, żeby wysłać adres Ethereum w standarcie ERC-20. Nie używaj adresu z giełdy krypotwalut

ERC-20, czyli Ethereum Request for Comment to zbiór zasad dotyczących specyfikacji programistycznych, które powinny spełniać tokeny w sieci Ethereum. Projektanci ekosystemu Ethereum i programiści wypracowali zestaw sześciu funkcji i dwóch logging events, które stanowią niezbędne minimum określające podstawowe zachowanie tokenów. Dzięki temu mamy pewność, że tokeny będą dostępne do wykorzystania (programowalne), dostępne do przesyłania i przechowywania.

Funkcje dostępne dla programistów to: Allowance, Approve, BalanceOf, TotalSupply, Transfer, TransferFrom. Standard adresów ERC-20 kryptowaluty Ethereum to po prostu wymagania techniczne, wynikające z przyjętej specyfikacji. Jakie ma to znaczenie dla użytkownika? Nie ma potrzeby uczyć się nazw funkcji, warto jednak pamiętać, że dzięki standaryzacji było możliwe wdrożenie smart kontraktów. Dzięki ustaleniu wspólnych podstaw języki programowania smart kontraktów, takie jak Solidity mogły przyspieszyć swój rozwój.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne standardy adresów i może się zdarzyć, że na taki trafimy. Jeśli jednak korzystamy ze standardowych portfeli wspierających popularne kryptowaluty, jest duża szansa, że adres Ethereum, który wygenerowaliśmy spełnia warunki ERC-20. Przykładowe portfele to Trezor, Ledger Nano S, Jaxx, Armory, itd. Adresy giełd kryptowalut bardzo rzadko spełniają ten warunek i nie można ich używać do zgłaszania się po środki z ICO.

Przykładowe kryptowaluty, które są tokenami ERC-20 to VeChain, OmiseGo, Golem czy Basic Attention Token.

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

  1. Taki mały błąd może sprawić, że straci się całe swoje zainwestowane pieniądze – nie dla mnie takie igranie z losem :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *