Mule coin – ciekawostka z dziedziny błędów menniczych jest na aukcji

Mule coin, to moneta wybita przez parę stempli, które nie były przeznaczone do takiego sparowania. Czy jest konkretne określenie takiej monety w języku polskim?

Błąd menniczy dollar quarter
fot. Stack Bowers

Jak donosi CoinWeek, na aukcji Stacks Bowers pojawiła się kolejna, siedemnasta (2000)-P Sacagawea dollar / Washington quarter. Jest to wybita przez pomyłkę w 2000 roku monety $1, która na rewersie, zamiast Indianki ma… awers ćwierć dolarówki.

Jest to jedna z najbardziej poszukiwanych współczesnych, amerykańskich monet pośród menniczych błędów. Jeden z kolekcjonerów, Tommy Bolack, jest właścicielem aż 12 z 17 dostępnych egzemplarzy. Monety zmieniają ręce za duże kwoty, ostatni transakcje przekroczyły sto tysięcy dolarów.

Jak doszło do błędu?

Jak tłumaczy specjalista od błędów menniczych Fred Weinberg, za błąd obwiniono procedury wymuszające rotację pracowników. Spowodowało to zamieszanie w sekcji stempli, która wydała nieodpowiedni… Prawdopodobnie wiele tysięcy tych monet zostało wyprodukowanych, a jak tylko błąd został zauważony, pracownicy próbowali wycofać wszystkie błędne monety, jakie tylko mogli znaleźć. Kilka egzemplarzy się zachowało, ku radości kolekcjonerów. Pierwszy z nich w maju 2000 znalazł Frank Wallis.

Radość kolekcjonerów

Niewiadomą pozostaje fakt, w jaki sposób w tak pilnie strzeżonym procesie produkcji, wielokrotnie sprawdzanych procedurach znalazła się luka, dzięki której na świat wydostało się kilka błędów. Jak zwykle zawinił czynnik ludzki. Ciekawe, czy dokonująca się automatyzacja jeszcze bardziej wyśrubuje i tak już wysokie statystyki produkcji monet bez większych błędów i potknięć? Skoro ekscytujemy się monetami sprzed prawie dwudziestu lat…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *