Wśród społeczności kryptowalutowej panuje przekonanie, że halving, który dokonuje się w określonych odstępach czasu ma pozytywny wpływ na cenę kryptowaluty. Jak się okazuje, dogłębne zbadanie tematu ujawnia, że nie jest to takie oczywiste. Sprawdźmy, czego spodziewać się po halvingu Bitcoina w 2020.

Co to jest halving Bitcoina?

Halving to cecha Bitcoina, która polega na tym, że nagroda za wykopanie bloku przez “górników” zmniejsza się co jakiś czas. W algorytmie zapisane jest tempo zmniejszania nagrody co 210100 bloków, co trwa mniej więcej 4 lata. Za każdym razem nagroda jest redukowana o połowę. Celem halvingu jest ostateczne dotarcie do planowanej liczby 21 milionów Bitcoinów.

Historia halvingów, czyli jak spadała podaż BTC

Od początku istnienia Bitcoina kopiący na procesorach i kartach graficznych mogli spodziewać się aż 50 BTC za wykopanie bloku. W 28 listopada 2012 nagroda zmalała o połowę, do 25 BTC. Parę lat temu, 9 lipca 2016, nastąpiła kolejna redukcja, tym razem do 12.5.

Historia podaży BTC i historia halvingów.
Historia podaży BTC i historia halvingów.
Źródło: blockchain.com, messari.io

Jak widać powyżej, liczba dni pomiędzy halvingami nie jest stała. Można jednak spodziewać się, że wynosi około 1400 dni. Te wartości są łatwe do obliczenia, ponieważ bloki wykopywane są statystycznie co 10 minut. W rzeczywistości czas pomiędzy blokami może się różnić od zamierzonych wartości, nawet o ekstremalne wartości. Zdarzały się sytuacje, w których bloki były wykopywane co kilka sekund lub przerwa między blokami wynosiła więcej niż godzinę.

Kiedy wydarzy się następny halving?

W 2020 czeka nas kolejna redukcja, tym razem z 12.5 BTC w każdym bloku na 6.25. Tempo kopania Bitcoinów zależy od kilku czynników, między innymi liczby oraz mocy obliczeniowej kopiących urządzeń i szczęścia. Przez to trudno jest określić bardzo dokładną datę kolejnego ograniczenia nagrody dla kopaczy. Jest duża szansa, że wydarzy się ona w połowie maja 2020.

Jaki jest wpływ halvingu na cenę BTC?

Wg ośrodka badawczego Messari, wszystkie scenariusze ruchu cen Bitcoina mogą wydarzyć się w czasie halvingu. Społeczność Bitcoina wysnuwa wniosek na podstawie najbardziej podstawowych ekonomicznych reguł, w których ograniczenie podaży spowoduje wzrost ceny (tyle samo chętnych na mniej dostępne dobro). Na potwierdzenie tego przywołują teorię Stock-to-flow, która działała przy poprzednich halvingach. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak utrzymanie cen na poziomie odpowiadającym rynkowemu consensusowi. Wynika to z faktu, że wszyscy wiedzą o halvingu oraz o wszystkich kolejnych halvingach w następnych latach. Mogą dzięki temu już dzisiaj zareagować, a rynek dyskontuje wszystkie te decyzje w czasie rzeczywistym.

Są głosy, które sugerują spojrzenie na siostrzaną walutę, Litecoina i jej halving. Ruchy ceny LTC były bardziej gwałtowne przed halvingiem, ponieważ spore siły rynkowe chciały zarobić na spekulacji. Do chaosu dołożyli się również górnicy, dla których zmniejszenie nagrody często oznaczało koniec marzeń o zyskach, nawet kopiąc po niskich cenach elektryczności w Chinach.

Jaki jest prawdopodobny scenariusz?

Czy możemy uznać, że wzrost ceny BTC z 6-7 tysięcy dolarów na 8-9 tysięcy w lutym 2020 to reakcja na ograniczenie podaży w maju? Jest duża szansa, że rynek zachowa się podobnie jak w 2012 i w 2016. Cena Bitcoina nie wzrośnie zbyt mocno, ponieważ rynek nie doceni wpływu halvingu na podaż. Następnie zawirowania, wpływ spekulantów oraz ich działań przed halvingiem zostanie ujawniony przez mechanizmy rynkowe. Dwa poprzednie halvingi zakończyły się dużymi wzrostami, ponieważ rynek nie docenił siły spekulacji i zniknięcie z rynku trzymanych przez “hodlerów” BTC. Jak będzie tym razem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *