cenazysk.pl

kryptowaluty, inwestowanie, zarabianie

Amerykańskie monety

| 1 Comment

Rynek monet w USA jest wyjątkowy pod wieloma względami, najważniejszym jest jednak moim zdaniem jego ciągłość. Nieprzerwanie od początku istnienia Stanów Zjednoczonych, ich doskonale zaprojektowany system finansowy sprawił, że dollar funkcjonuje już bardzo długo – akt prawny wprowadzający dollara datuje się na 1792 rok. Jest to bardzo korzystna sytuacja dla kogoś zainteresowanego monetami, ponieważ ma do wyboru wiele nominałów i typów monet, cały czas wewnatrz jednej, dalej funkcjonującej koncepcji waluty.

Amerykański dollar posiada kilka nominałów, z tego najpopularniejsze i cały czas znajdujące się w obiegu to 1 cent, 5 centów (nickel), 10 centów (dime), 25 centów (quarter), 50 centów (half dollar) i 1 dollar. W historii, wystąpiły również monety półcentowe, dwucentowe, trzycentowe, dwudziestocentowe oraz bulionowe monety o nominale większym niż jeden dollar.

Jest to prawdziwy raj dla numizmatyków, którzy są w stanie znaleźć dla siebie niszę pośród wielu nominałów i typów, które występowały i zmieniały się razem z historią amerykańskiego dollara. Co ciekawe, cały czas zdarza się znaleźć stare monety wprost w obiegu – jeśli ma się wystarczająco dużo szczęścia, można dostać stuletnią monetę pośród reszty wydanej w sklepie.. W historii amerykańskich monet mamy szeroki wachlarz monet wybitych z różnych stopów miedzi, srebra, niklu, złota i platyny.

Rynek monet w USA jest na tyle dojrzały, że mądrą rzeczą jest znaleźć swoją małą niszę i kształcić się już w wybranej specjalności. Przykładowe nisze to bardzo popularny Morgan Dollar, ze swoją własną niszą: VAM (Van Allen – Mallis, od nazwisk badaczy: srebrne monety dolarowe klasyfikowane dzięki rozpoznaniu stempla, którym wybijano poszczególne serie), srebrne amerykańskie monety obiegowe,  które produkowano do 1964 roku (lub do 1970 dla ścisłości), jednocentówki z Abrahamem Lincolnem, platynowe monety bulionowe, srebrne monety bulionowe, duże jednocentówki, monety według designu, itd.

Bardzo ważnym faktem dla rozwoju rynku było popularyzowanie usługi gradingu, czyli potwierdzenie autentyczności oraz klasyfikacja stanu zachowania monety. Polecam kupno monet ocenionych przez najważniejsze firmy gradingowe: PNG, PCGS, ANACS.

One Comment

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.