cenazysk.pl

kryptowaluty, inwestowanie, zarabianie

rolki jednocentówek

Amerykańskie miedziane jednocentówki

| 0 comments

W sytuacji ekonomicznej, gdzie ‘tangibles’ znajdują się w środku sekularnego trendu wzrostowego, wszystko to, co jest namacalne, ma zwykle z tego względu dodatkową wartość. Ciekawym przykładem takiej wartości jest amerykańska jednocentówka. Jej historia sięga dziewiętnastego wieku, kiedy bito małe, miedziane monety z indianinem i na pewno można było kupić coś za jedną taką monetę. W 1909 roku na monecie pojawił się Abraham Lincoln oraz kłosy (wheat ears, “wheat”) i taki wygląd monety zachował się przez następne 50 lat. W 1959 roku zmieniono kłosy na budynek Memorial i taki wygląd monety zachował się przez kolejne 50 lat, kiedy to w 2009 roku na monecie pojawiła się tarcza z motywem flagi USA. W roku 1982 nastąpiła poważna zmiana – zmieniono surowiec monety z miedzi na cynk pokryty miedzią – od tamtej pory monety ważą 2.5 grama i jest to czynnik, który pozwala również najprościej odróżnić monety miedziane od niemiedzianych.

rolki jednocentówek

Rolki z monetami 1 cent USA to 50 monet, wartych w sumie pół dollara.

Interesują nas więc monety wybite w latach 1909 -1982, ponadto niektóre monety wybite w ostatnim roku są już lżejsze, więc w tym przypadku trzeba zrobić dodatkową selekcję. Miedziana jednocentówka waży 3.1 gram, czyli dokładnie 1/10 uncji. Sprawia to, że łatwo jest ją określić zarówno w amerykańskim, jak i w europejskim systemie miar. Składa się w 95% z miedzi, i właśnie ten fakt czyni tę niepozorną monetę wyjątkową, ponieważ na surowcowej fali hossy popłynął również ten metal. Aktualnie wartość tego surowca przekracza trzykrotnie ‘face value’ monety, więc każda jednocentówka (wybita przed rokiem 1982) niesie ze sobą dodatkowe dwa centy wartości.

W jaki sposób zdobyć  miedziane jednocentówki? Najłatwiej dostać je w reszcie, płacąc gotówką w sklepie, wymaga to jednak przeszukiwania trzymanych w garści monet, co lepiej zostawić na wieczór, zbierając wszystkie “reszty” do słoja. Często można znaleźć je również na ulicy, ponieważ wartość tej monety jest już tak niewielka, że amerykanom często nie chce się po nią schylać (szukaj głównie przy parkometrach). Monety jednocentowe sprzed 1959 roku rzadko już występują w obiegu, ponieważ kolekcjonerzy wierzą w ich wzrastającą wartość numizmatyczną i zaczęli zachowywać je już wiele lat temu. Łatwiej jest trafić na monety z Memorial na awersie, szczególnie na te z lat 70′ i 80′. Niezawodnym sposobem jest pójście do lokalnego banku i wymiana papierowej gotówki na pudełko jednocentówek (najczęściej pudełko zawiera 2500 monet), wtedy możemy liczyć na 150-250 miedzianych monet. Z tego ok. 3-8 będą stanowiły “wheat” cents. Oczywistym minusem jest żmudne przeszukiwanie monet po dacie, co – przynajmniej na początku – zajmie kilka godzin per pudło.

Byłby to bardzo dobry pomysł na biznes i wykorzystanie łatwo dostępnej wartości, gdyby nie fakt, że natychmiastowe przetopienie monet, żeby odzyskać surowiec jest prawnie zabronione, tak samo jak eksport (np. do Chin, które amerykańskie regulacje chętnie by zignorowały), wg USMint – tutaj znajduje się oświadczenie Mennicy USA. Pozostaje jedynie zbieranie monet do pudełek na lepsze czasy, pamiętając o ich opisaniu “nie zanoś pudełka do banku, copper inside”. Przypadek miedzianej jednocentówki jest potwierdzeniem działania zarówno prawa Kopernika – Greshama, jak i tego, że w Ameryce pieniądze leżą na ulicy.

Dodatkowym bonusem są jednocentówki z Kanady, które też można znaleźć w USA. Ciekawostką jest to, że Kanadyjczycy przestali używać miedzi do tych monet dopiero w 1996 roku. Niestety ilość tych monet jest zdecydowanie mniejsza niż amerykańskich.

Teraz trochę liczb: patrząc na statystyki mennicy widać, że wybito (dla uproszczenia – w latach 1959-1981, czyli te lata, które najczęściej będą się pojawiały) 139 753 660 881 sztuk miedzianych monet jednocentowych. Ważą one 433 236 348,7 kg metalu, z czego 411 574 531,3 kg to czysta miedź (95% stopu). Przy cenie miedzi $7,29 za kilogram, miedź we wszystkich jednocentówkach z danych lat jest warta prawie dokładnie 3 miliardy dolarów. Czy starczy dla wszystkich?

moneta jednocentowa

Miedziana jednocentówka USA z 1979 roku, mennica Denver

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.