6 sprawdzonych sposobów na dochód pasywny z kryptowalut

Przeważająca większość uczestników rynku kryptowalut liczy na wzrost wartości trzymanych przez nich tokenów i walut. Pasywny dochód z kryptowalut jest jednak możliwy, ponieważ rozwój technologii wymógł na twórcach zaprojektowanie nowych zachęt dla inwestorów.

Strategia “growth” przynosi sukcesy. Jednakże, zyski ze wzrostu wartości trzeba lokować w mniej ryzykowne aktywa. Na giełdzie udziałowcy w przedsiębiorstwach mogą liczyć na udział w zyskach w postaci dywidendy lub przychody z lokat. Czy na rynku kryptowalut jest to możliwe?

Rodzaje dochodu pasywnego z kryptowalut

Rynek cyfrowych aktywów jest na tyle dojrzały, że można liczyć na instrumenty regularnie wypłacające przychody. Jak je znaleźć? Przejdźmy się najpierw przez główne kategorie.

 • staking kryptowalut Proof of Stake,
 • konta w serwisach płacących odsetki,
 • pożyczanie kryptowalut na procent, np. na giełdach,
 • pożyczanie kryptowalut traderom w celu zwiększenia płynności,
 • trzymanie tokenów płacących dywidendy,
 • utrzymywanie masternodów.

Jak widać, jest sporo opcji. Które są dostępne dla doświadczonych specjalistów od IT i blockchain, a które dostępne dla każdego? Ile można zarobić w skali roku? Sprawdzamy!

Sprawdzamy, dlaczego cena Bitcoina spadła i kurs załamał się po szczytach z 2017 roku, nie odzyskując wigoru przez kolejny rok.

Droga na skróty do dochodu pasywnego

Jak wygląda planowana stopa zwrotu i ryzyko w poszczególnych projektach? Sprawdź skrócone podsumowanie poniżej (zysk w skali roku).

Staking kryptowalut to jeden z bezpieczniejszych sposobów, ponieważ trzymasz kryptowaluty pod swoją kontrolą we własnym portfelu, np. Atomic Wallet.

Cosmos i jego token ATOM, dostępny na Binance, wypłaca aż 10%.

Tezos, dostępny na Binance i BitFinex płaci 7%.

Algorand, który można kupić na Binance, wypłaca 5,6%.

NEO wypłaca NEO Gas, pozwalając osiągnąć 1,4%. Oba można kupić i sprzedać na Binance.

Serwisy płacące odsetki to popularny FreeBitcoin, gdzie można dostać 4,08% z codzienną kapitalizacją.

Pożyczanie kryptowalut na giełdach to popularny sposób na zyski.

Giełda kryptowalut Binance prowadzi wiele programów, w których zyski sięgają nawet 14-15%. Należy jednak spieszyć się z zapisami, ponieważ pula dostępnych środków szybko się wyczerpuje.

Dostępne na Binance zwykłe oszczędności sięgają 3-5% w przypadku lokat z dostępnym elastycznym wycofaniem środków lub 3-8% w przypadku, gdy nasze środki będą zablokowane na wybrany okres.

Pożyczanie kryptowalut na zapewnienie płynności traderom jest dostępne na Bitfinex Funding. Zwrot waha się od 2 do 7% w skali roku, trzeba jednak przygotować swój model oceny ryzyka. Wygodnie jest również korzystać z botów.

Z tokenów wypłacających dywidendę najprościej zainwestować w KuCoin Shares, dostępny na giełdzie KuCoin. Można osiągnąć około 3% zysku. Tokeny trzeba trzymać na giełdzie aby otrzymać dywidendę.

Utrzymywanie masternodów to domena specjalistów IT. Najpopularniejszy masternode kryptowaluty Dash wymaga jednak inwestycji w wysokości ponad $100k. Jeśli ktoś chce zacząć od mniejszej kwoty, może wybrać Nuls (Staking) za ok. $900 ze zwrotem ponad 10% lub Horizen (ZEN-42) za ok. $400 ze zwrotem ok. 9%.

Staking kryptowalut Proof of Stake

Staking kryptowalut owocuje otrzymywaniem dodatkowych ilości kryptowaluty za samo jej posiadanie. Często jedynym dodatkowym wymaganiem jest oddelegowanie środków do tzw. walidatorów. Nie wpływa to na bezpieczeństwo, ponieważ kryptowaluty znajdują się wciąż portfelu pod kontrolą właściela, np. Atomic Wallet.

Najpopularniejszymi walutami PoS są Cardano. Binance Coin i Stellar. W przypadku Cardano proces delegacji do walidatora nie jest przyjazny dla początkujących użytkowników. Binance Coin w ogóle nie płaci, pozwalając za to na zniżki w tradingu na giełdzie Binance. Sprawdźmy zatem inne projekty.

Cosmos i jego token ATOM, dostępny na Binance, wypłaca aż 10%.

Tezos, dostępny na Binance i BitFinex płaci 7%. Warto wspomnieć, że XTZ należy do grupy kryptowalut dPoS.

Algorand, który można kupić na Binance, wypłaca 5,6%.

NEO wypłaca NEO Gas, pozwalając osiągnąć 1,4%. Oba można kupić i sprzedać na Binance. NEO to kryptowalutowy ekosystem, który jest szczególnie popularny w Chinach.

Wartą wzmianki informacją jest fakt, że druga co do kapitalizacji kryptowaluta, Ethereum, jest w trakcie transformacji w kierunku Proof of Stake.

Konto w serwisie kryptowalutowym płacącym odsetki

Jest wiele serwisów obiecujących wypłaty odsetek od wpłaconych kryptowalut. Ich modele biznesowe bardzo się różnią: od typowych oszustw, które polegają na obietnicy wielkich zysków w bardzo krótkim czasie aż do długoterminowych projektów z sensownym marketingiem i realnymi zyskami.

Freebitcoin

ekran startowy darmowe bitcoiny.

Jednym z serwisów, który działa od kilku lat i wypłaca odsetki na poziomie 4,08% rocznie jest Freebitcoin. Opisywaliśmy zasadę działania w artykule o darmowych Bitcoinach.

Jest to jednak usługa przeznaczona do trzymania jedynie małych ilości BTC, ponieważ zdeponowane środki nie są niczym zabezpieczone.

Pożyczanie kryptowalut na procent na giełdach

Pożyczanie kryptowalut giełdom to błyskawicznie rozwijający się sposób na zarobek wśród posiadaczy tokenow i kryptowalut.

Giełda kryptowalut Binance prowadzi wiele programów, w których zyski sięgają nawet 14-15%. Należy jednak spieszyć się z zapisami, ponieważ pula dostępnych środków szybko się wyczerpuje.

Dostępne na Binance lokaty sięgają 3-6% w przypadku lokat z dostępnym elastycznym wycofaniem środków. Warto zwrócić uwagę, że najwyższe oprocentowanie dotyczy stable coina BUSD.

Jeśli czujemy się komfortowo z przekazaniem giełdzie kryptowalut, możemy osiągnąć nawet 3-8%. Nasze środki będą zablokowane na wybrany okres, od tygodnia do trzech miesięcy.

Dostarczanie płynności, czyli pożyczanie traderom

Pożyczanie kryptowalut na zapewnienie płynności traderom polega częściowo na przejmowaniu ryzyka tradingu w zamian za określony z góry koszt pozyskania kapitału. Spekulant grający na rynku z dźwignią może dzięki dostępowi do kapitału przetrwać większe swingi lub zwiększyć zyskowną pozycję.

Najprostszy “lending” jest dostępne na Bitfinex Funding. Zwrot waha się od 2 do 7% w skali roku, trzeba jednak przygotować swój model oceny ryzyka.

Rekomendowane jest również korzystać z botów, ponieważ dostępne już dziś rozwiązania skanują cały rynek w poszukiwaniu okazji do arbitrażu.

Tokeny płacące dywidendę

Tokeny płacące dywidendę mają z założenia imitować akcje przedsiębiorstwa. Ze względu na to, że rynek kryptowalut nie jest do końca porównywalny do dojrzałego rynku equity, warto zwrócić uwagę na różnice.

Podstawową różnicą jest fakt, że kupując tokeny nie stajemy się właścicielami przedsięwzięć lub giełd. Najczęściej uzyskujemy jedynie prawa do wypłaty przysługującej nam części wartości przypisywanej do tych tokenów.

Giełda KuCoin i token KuCoin Shares

Kryptowaluta KuCoin, oprócz pasywnego dochodu i dywidendy oferuje też program partnerski. Zapraszanie znajomych pozawala na zarobienie dodatkowych kryptowalut. Warto rozważyć taką opcję, szczególnie, jeśli ma się stronę internetową lub bloga.

Giełda KuCoin to jedna z popularniejszych azjatyckich giełd kryptowalut. działa wg nietypowej propozycji biznesowej, która już od samego początku zakładała włączenie użytkowników giełdy do korzystania z zysków. Bardzo szybko zaczęła wypłacać codzienną dywidendę.

Cena tokenów KCS zadebiutowała w przedziale od $0.40 do $0.80, co wydaje się sensowną wartością giełdy mającej kilka milionów dolarów obrotów dziennie. Pozwala to na osiągnięcie stopy zwrotu w okolicach nawet 5-10%.

Niestety, trzeba liczyć się z dużą zmiennością wartości tokenów. Największe szanse na sukces mają ci, którzy cechują się największą cierpliwością i wyczekali na moment, w którym KCS spadło do najniższego poziomu. Jest to jedna z niewielu inwestycji, które przynoszą codzienny i stały pasywny przychód.

Szczyt w okolicach 20 dolarów za KCS jest już daleko za nami. Kurs KCS krąży wokół $1.

Dywidenda KCS

Posiadacz co najmniej 6 KCS otrzymuje codziennie dywidendę z połowy zysków giełdy. Zwrot z inwestycji wynosi około 3,5% rocznie (odsetki dopisywane są codziennie). Każde 6 KCS, warte około $6 przynosi miesięcznie $0.02 zwrotu.

Do obliczenia potencjalnych zysków potrzeba najpierw zdobyć trochę informacji, a resztę oszacować. Zacznijmy od podstawowych danych o tokenie.

Liczba akcji KCS szacuje się na 170 milionów, ale do obliczeń wypłaty prowizji przyjmuje się będące w obrocie 80 milionów KCS. Warto pamiętać, że ze wrześniu 2021 zostnie uwolnione około 70 milionów KCS, co pewnie wpłynie na cenę.

Aktualna ilość prowizji, przeznaczonej do podziału dla inwestorów wynosi 50%, jednakże wraz z rozwojem serwisu będzie ona ograniczana. Giełda zapowiedziała, że udział nie spadnie poniżej 15%. Trading fee, czyli prowizja płacona przez traderów, wynosi 0.1%.

Wypłata akcjonariusza zależy od dwóch czynników: liczby zgromadzonych akcji KCS oraz od obrotu, wygenerowanego przez klientów giełdy. Giełda od miesięcy rozwija się błyskawicznie, a przyrost liczby użytkowników znacząco podnosi obrót. Przykładowo, w maju 2018 wynosi około 45 milionów dolarów dziennie, a średni obrót w 2020, wynosi już tylko 7-9 milionów dolarów.

Jak zdobyć dochód pasywny na giełdzie KuCoin krok po kroku?

 1. Zarejestruj darmowe konto na giełdzie KuCoin
 2. Zasil konto kryptowalutą. Pamiętaj, że wypłata prowizji zaczyna się od 6 KCS.
 3. Kup udziały w zyskach giełdy: KuCoin Shares
 4. Trzymaj KCS przez co najmniej 24h
 5. Każdego dnia północy czasu hongkongskiego następuje dystrybucja dywidendy

W przeszłości giełda wypłacała dywidendy bezpośrednio w tokenach, którymi obracali użytkownicy. Doprowadziło to do sytuacji, w której wielu posiadaczy dywidendy zostało z niewielkimi ilościami… wszystkich dostępnych na giełdzie tokenów (tzw. dust). Aktualnie nie ma tego problemu, ponieważ dywidenda dystrybuowana jest w KuCoin Shares.

Lista kryptowalut, na które dostaje się prowizję jest bardzo długa. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, ale też najnowsze tokeny, takie jak Dent, Poet czy DragoChain.

Czy warto zainwestować w KCS? Niestety, pomimo niższej ceny, zwrot jest niższy, porównując do okresu wcześniej. Dodatkowo, inwestorzy sprzed kilku miesięcy muszą pogodzić się z dużą utratą wartości tokenów. Stabilne obroty poniżej 10 milionów dolarów dziennie wymagają od giełdy jeszcze większych starań w celu zwiększenia popularności swoich usług.

Warto również pamiętać o możliwości utraty środków na skutek działalności hackerów. Giełda doświadczyła włamania pod koniec 2020 roku. Zarząd giełdy zapewnił, że środki użytkowników są bezpieczne, ponieważ giełda ma wystarczającą płynność oraz jest ubezpieczona. Warto jednak brać pod uwagę ryzyko.

Giełda KuCoin przygotowuje wiele zachęt w postaci nowych emisji, darmowych tokenów, konkursów i obniżek, żeby zachęcić inwestorów do aktywności i rejestracji. Z drugiej jednak strony, udział w nich oznacza konieczność weryfikacji konta, co dla nas może być trudne do zaakceptowania, ponieważ cenimy anonimowość.

Utrzymywanie masternodów kryptowalut

Masternode to hub biorący udział w zarządzaniu siecią opartą o blockchain. Wymagany jest jedynie w niektórych projektach kryptowalutowych. Założenie masternoda wymaga wstępnego kapitału (“stake”). Mastsernodem często może być smartfon, choć najwygodniej i bezpieczniej zarządza się podłączonym do sieci komputerem, serwerem lub RaspberryPi.

Masternode Dash

Kryptowaluta Dash koncentruje się na anonimowości i szybkości transferu. Opinie inwestorów o Dash były bardzo pozytywne przez ostatnie miesiące, aż do 2018

Najpopularniejszą kryptowalutą, ktora wymaga masternodów jest Dash. Jest to stary projekt z fokusem na prywatności, opisywany już przez nas w podsumowaniu kryptowalut. Masternode kryptowaluty Dash wymaga sporej inwestycji w wysokości ponad $100k. Zwrot z inwestycji w skali roku wynosi około 6%.

Mniejsze projekty pozwalają na tańsze wejście w inwestycję. Divi umożliwia postawienie masternoda za $6k, zwrot jest potencjalnie dwucyfrowy (16%).

Horizen (ZEN-42) pozwala na wejście za ok. $400 ze zwrotem ok. 9%.

Nuls (Staking) można włączyć za ok. $900 ze zwrotem ponad 10%.

Listę masternodów wraz z podstawowymi danymi dotyczącymi opłacalności można sprawdzić na stronie masternode.online.

Jakie metody zarabiania pasywnego na kryptowalutach polecacie? Napiszcie w komentarzu i podzielcie się artykułem w mediach społecznościowych.

Najnowsze artykuły

Czego NIGDY nie robić inwestując w kryptowaluty?

Które niefortunne dla uczestników zjawiska w świecie kryptowalut można uznać za najsmutniejsze w upływających latach? Jedni zwrócą uwagę na hack lub upadek...

Jak otrzymać ponad 1000$ od Uniswap? Instrukcja [aktualizacja]

Na rynku DeFi dzieją się rzeczy niestworzone. Rywalizacja pomiędzy platformami finansowymi opartymi o blockchain nabiera rumieńców. Dzieje się to poniekąd pod radarem...

Srebrna moneta XXX lat PRL. Czy to zapomniana okazja inwestycyjna?

Moneta XXX Lat PRL jest jedną z najpopularniejszych, polskich srebrnych monet. Moneta o nominale 200 zł, rocznik 1974, waży 14,5 g i...

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sprawdź nas na facebooku!