Nie tylko pogoń za zyskiem

Fakty na temat kryptowalut są publikowane w wielu miejscach, niewiele osób zwraca jednak uwagę na szczególnie istotne kwestie. Najpopularniejsze tematy dotyczą najczęściej spekulacji, podpowiedzi jak szybko zarobić lub życzeniowe rekomendacje. Dziś przedstawiamy 3 fakty, które nie tylko są prawdą, ale jednocześnie skłaniają do zastanowienia się i wyjścia poza utarte schematy myślenia.

  1. Marnujemy lekkomyślnie energię elektryczną na kopanie bitcoina. Kopanie w sieci odbywa się na zasadzie winner takes it all. Energia zużyta przez całą resztę, tych, którzy nie wykopali bloku, jest zmarnowana. Jedynym sposobem na zatrzymanie pogoni za wykopaną kryptowalutą jest utrata płynności i bankructwo minera. Ilość energii przeznaczana na mining wzrasta wykładniczo. Należy jednak sobie uświadomić, że jako nadmiarowy i jednocześnie przyrostowy sposób przechowywania danych, po każdym bloku dramatycznie spada użyteczność potwierdzania poprzednich bloków. Dzieje się to z powodu bliskiej zeru szansy na odwrócenie transakcji leżących we wcześniejszych blokach: potencjalny atak odwracałby jedynie ostatnie transakcje, a zapuszczenie się za daleko w przeszłość blockchainu uniemożliwiłoby sukces ataku. Najważniejsze pytanie brzmi zatem – ile jest warte utrzymywanie sieci i potwierdzanie transakcji w tym momencie? Aktualnie, jedna transakcja w sieci BTC zużywa tyle energii, ile potrzeba na zasilenie na 1 dzień… 28 domów w USA.Energia zużywana do kopania Bitcoin i do utrzymywania sieci wzrasta. Wynosi aktualnie tyle, ile dziennie potrzeba na zasilenie 28 domów w USA.
  2. Prawdziwa wartość kryptowaluty znajduje się w sile implementacji blockchain. Jak to udowodnić? Blockchain działa dzięki decentralizacji. Jego moc bierze się z dystrybucji ryzyka i decyzyjności, uważni czytelnicy pamiętają pewnie eksperyment z kulkami w słoju. Pierwszym krokiem do sprawdzenia rzetelności projektu jest zatem odpowiedź na pytanie: jak pomysłodawcy i inwestorzy zamierzają rozwiązać problem utrzymania zdecentralizowanej sieci? Jak zachęcić ludzi i ich sprzęt do zainwestowania mocy w ich blockchain? Proof of Work? Proof of Stake? A może ładna strona internetowa? Aktualnie trudno znaleźć ICO, które jednoznacznie określa jak rozwiązać ten fundamentalny problem. Nawet te, które zebrały dziesiątki milionów dolarów…Warunkiem sukcesu ICO jest zapewnienie odpowiedniej mocy obliczeniowej do utrzymania blockchain. Nie jest to proste, wiele Initial Coin Offering nie kończy się dobrze z tego powodu.
  3. Czy wiesz, że do każdego adresu w blockchainie Bitcoin (i dla formalności, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold…) pasuje ogromna liczba kluczy prywatnych? Dokładnie jest ich 2^96! Przyznanie wartości salda odbywa się metodą kto pierwszy, ten lepszy. Dlaczego tak jest? Klucze prywatne to losowe numery o długości 256 bitów. Klucz publiczny (nie adres!) jest matematyczną pochodną klucza prywatnego i ma również 256 bitów. Adresy Bitcoin to klucze publiczne, które zostały przetworzone przez funkcję hashującą, wynikiem tej operacji jest ciąg znaków o długości 160 bitów. Ten krótszy od długości klucza publicznego adres Bitcoin może zostać otwarty przez 2^96 par klucz prywatny+publiczny. Nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa sieci, warto jednak mieć świadomość, że stanowi to potencjalny wektor ataku dla technologii, które są aktualnie rozwijane.Liczba adresów w kryptowalucie Bitcoin jest większa niż liczba kluczy prywatnych. Warto znać tę różnicę.

Jeśli masz do dodania wartościową opinię lub sugestię, prosimy o pozostawienie komentarza. Kryptowaluty zdają się dyskontować wątpliwości, które mają racjonalni inwestorzy i sumaryczna wartość rynku od pewnego czasu spada. Nie przeszkadza to w rozwoju najbardziej obiecujących projektów.

###

Najniższe prowizje? Anonimowe giełdy kryptowalut bez weryfikacji.

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

  1. jeśli chcemy zarabiać na krypto musimy znaleźć dobry kantor…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *