cenazysk.pl

kryptowaluty, inwestowanie, zarabianie

1794 Flowing Hair Liberty Silver Dollar – historia i ciekawostki o najdroższej monecie świata

| 0 comments

Dziś chciałbym opisać dokładniej najdroższą monetę świata, którą mieliśmy okazję zobaczyć w Warszawie w lutym 2016 roku. Liberty Silver Dollar z 1794 roku, typ “Flowing Hair”, w gradingu PCGS SP66. Moneta podróżuje po świecie i jest wystawiana w różnych krajach. Jest to najdrożej sprzedana moneta w historii, w 2013 roku osiągnęła na aukcji Stack’s Bowers, która miała miejsce 24 stycznia 2013 oszałamiającą kwotę $10,016,875.

Historia monety tłumaczy, dlaczego jest taka interesująca dla kolekcjonerów i wzbudza tak intensywne emocje. Eksperci wierzą, że jest to jedna z pierwszych (fizycznie!) wybitych jednodolarówek w historii USA. Wśród amerykańskich ekspertów to historyczny artefakt. Co o tym świadczy?

  1. stan zachowania, który jest wynikiem specjalnego traktowania od samego początku istnienia monety (trafiła od razu do kolekcji, nie ma znaków zużycia lub przebywania w worku z innymi monetami),
  2. moneta została przygotowana w bardzo szczególny sposób. Najpierw została uzupełniona srebrem (“plugged”), a następnie spiłowana, najprawdopodobniej w celu zachowania rządowego standardu zawartości srebra,
  3. pierwszy “strike” potwierdza to, że awers i rewers monety nie jest przesunięty. Standardowo monety amerykańskie mają rewers odwrócony o 180 stopni. Kolejne egzemplarze tego typu zostały już wybite poprawnie (czyli prawdopodobnie stemple zostały wyjęte i dostosowane).

Garść liczb i szczegółów:

  • Grading PCGS: #86851 SP66 (Specimen)
  • Średnica: 40 mm
  • Waga: 27 g
  • Designer: Robert Scot
  • Krawędź literowana: HUNDRED CENTS ONE DOLLAR OR UNIT

Skąd pochodzi nazwa? Moneta była od 1947 w kolekcji Willa W. Neil, a następnie przez kilka dziesięcioleci w kolekcji Amona Cartera Jr. Ostatnim właścicielem, który znalazł się w nazwie na slabie podczas gradingu to Steve Contursi (lata 90-te). Moneta zmieniała ręce jeszcze kilkakrotnie, w tym w 2010 roku za ponad 7 milionów dolarów.

 

Kolekcjonowanie to częściowo respekt i ciekawość dla historii, która zaklęta jest w przedmiotach, częściowo chęć posiadania, chęć zysku, a częściowo chęć wywołania uśmiechu na twarzy na widok wartościowego i ciekawego przedmiotu. U numizmatyków takie reakcje wywołują monety, a ta, “najdroższa moneta świata”, to wiele powodów do ciekawości, uśmiechu, i motywacji do dalszego zdobywania wiedzy o amerykańskich monetach.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.