W co zainwestować na następne 10 lat? Wskazujemy konkrety!

Poniższa treść opisuje naszą drogę, w której odpowiadamy sobie na pytanie w co zainwestować w branży blockchain. Artykuł “W co zainwestować na następne 10 lat” wyraża prywatną opinię i stanowi relację z prywatnego warsztatu analitycznego, nie jest poradą inwestycyjną, ani nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005, Nr 206, poz. 1715). Nasza odpowiedź jak często wcześniej brzmi: najlepiej w wiedzę, doświadczenie i użyteczne narzędzia.

Zanim zabierzemy się za pytanie w co zainwestować, zastanówmy się nad tym, jak myślimy o czasie. Dziesięć lat to długo, być może nawet bardzo długo. Percepcja zależy głównie od tego… ile mamy lat. Jeśli masz 20 lat, dekada to połowa Twojego życia. Ciężko będzie Ci zrozumieć dłuższą perspektywę.

Jeśli masz 50 lat, dekada to ledwie dziesięć lat Twojego dorosłego życia. To po prostu okres, który minął odkąd skończyłeś czterdziestkę. Jak ma się to do inwestowania i decyzji, gdzie ulokować pieniądze? Starszym osobom łatwiej zrozumieć, że czas gra na korzyść inwestora. Młodzi, którzy mają tego czasu dużo więcej, najczęściej ignorują tę zależność i w efekcie wiele tracą.

Kto jest w Polsce zainteresowany inwestowaniem w długiej perspektywie? Rzutu oka na tych, którzy “mają kasę” w Polsce dokonaliśmy w artykule o wykorzystywaniu technologii w inwestowaniu. Choć większość z nich widzi się jedynie w nieruchomościach, z zazdrością przypatrują się wszystkim, którzy zyskali na innych klasach aktywów.

Zacznijmy zatem od przeglądu najpopularniejszych długoterminowych inwestycji. Dla tych, którzy nie lubią dużo czytać mamy podsumowanie:

  • inwestuj w akcje i innowacje,
  • zdobywaj informacje i doświadczenie w wybranej przez siebie branży,
  • w efekcie będziesz miał ekspozycję na najlepsze przedsięwzięcia świata, tworzone przez najtęższe umysły oraz zrozumienie wiedzy, którą się dzielą,
  • w artykule poniżej wypisaliśmy wiele przykładowych inwestycji na wiele lat.

Jeśli wymienisz produktywnie swój czas na konkretne umiejętności i zrozumienie, wyprzedzisz 99% ludzi na świecie. Skierujmy się zatem ku drodze na skróty do wiedzy, umiejętności i zrozumienia.

Porównanie aktywów inwestycyjnych

Przejdziemy się teraz przez aktywa inwestycyjne dostępne dla “zwykłych” ludzi. Kryterium, które przyjęliśmy to: w miarę jasny i łatwy do przejścia proces inwestycyjny. Może go przejść każdy, kto ma inicjatywę, dostęp do internetu, czas i kapitał.

W co zainwestować na długi termin?

Czy powinienem inwestować w waluty?

Specjalnie nie napisaliśmy “Gotówka”. Trzymanie środków na koncie w banku lub w banknotach to nic innego, jak inwestowanie w waluty. W Polsce, siłą rzeczy, ludzie inwestują w PLN. Czy rationale za tym stojące to umocnienie się złotówki względem walut zagranicznych czy towarów w promocji w Biedronce?

Nie zmienia to faktu, że jest to… najbardziej rozpowszechniony sposób inwestowania. Możemy nazwać go również sposobem, w którym inwestor nie ma zamiaru brać na siebie odpowiedzialności za podejmowanie decyzji o inwestycji. Zostaje więc w walucie i czeka.

Czy powinienem inwestować w nieruchomości?

Nieruchomości to najpopularniejszy sposób wydawania nadwyżek kapitałowych w Polsce. Panuje powszechne przekonanie, że “ceny nieruchomości nigdy nie spadają“. Jest to heurystyka upraszczająca ryzyka inflacyjne i długoterminowe rynkowe wahania rynku mieszkań. Z kolei analiza rynku gruntów, lokali komercyjnych i bardziej skomplikowanych zjawisk w branży RE jest praktycznie nieistniejąca.

Nie ma co się wgłębiać w przyczyny tego stanu rzeczy, będącego konsekwencją smutnej pańszczyźniano-komunistycznej przeszłości naszego przepięknego kraju. Przez kilka pokoleń można było lokować kapitał jedynie w ziemię, która ubierała i karmiła? Nie ma co się spodziewać, że ostatnie pokolenie rzuci się do zakładania Googli czy Shopifajów.

Jeśli wierzysz w to, że nie stracisz na nieruchomościach, kupowanie ich paradoksalnie jest właśnie dla Ciebie. Nie zrobi Ci różnicy, czy rata kredytu za mieszkanie pod wynajem będzie spłacana przez Ciebie, państwo (w postaci odjętego od ust bąbelka 500+) czy najemcę. I tak nie szacujesz ryzyka inwestycji, nie zbierasz na fundusz remontowy (wszystko idzie na ratkę) i nie liczysz realnej stopy zwrotu.

Stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości w Polsce w 2021

Jeśli jednak to zrobisz, jak opracował w swoim świetnym artykule Mateusz z Inwestomatu, możesz liczyć na 4% w Warszawie i minimalnie więcej (pod 5%) w innych miastach. Wynika to z załamania rynku najmu w wyniku postępu technologii i gwałtownego przesunięcia aktywności biznesowych i edukacji do internetu. Pozwala to na korzystnie z większości usług bez przyjeżdżania i przemieszkiwania w dużych miastach.

Ze względu na dużą bezwładność rynku, ceny nie dostosowały się jeszcze do niższych przychodów z najmu. Nie da się jednak ukryć, że rynek nieruchomości czekają spore przetasowania, które będą zaskoczeniem dla znających jedynie 20 letni rynek byka. Tak, jak akcje płacące niższą dywidendę czeka przecena, tak niższe przychody z najmu zmienią rynek nieruchomości.

Jak łatwo jest uzyskać porównywalną stopę zwrotu? Spójrzmy na akcje gigantów, takich jak ponadczasowy Exxon, płacący co roku 6,23% dywidendy czy AT&T (i jego WarnerMedia), płacący 6,92% dywidendy. Porównywalny przychód po podatku, a wystarczy zakupić akcje przez konto maklerskie lub ETF.

Czy powinienem zainwestować we własny biznes?

Własny biznes nie jest dla każdego. Jest to jedna z najważniejszych życiowych podróży, pełna przygód i wyzwań. Potrzeba do niej wiele wytrwałości i cierpliwości. Nie wszyscy są stworzeni do wytrzymywania dużego napięcia i ciśnienia na wyniki. W końcu sukces nie zależy od opinii “Boss mnie poklepał i powiedział Bravissimo!”, jak w korpo, tylko od faktycznych rezultatów.

Nagroda jest jednak nieporównywalnie większa. Wolność, elastyczność, nieproporcjonalna finansowa odpłata i możliwość wykonywania kreatywnej pracy, o której się marzy to tylko niektóre z potencjalnych benefitów. To właśnie one przyciągają miliony ludzi do próby osiągnięcia sukcesu dzięki własnemu biznesowi.

Czy warto zainwestować we własny biznes, czyli w siebie? Zdecydowanie tak. Naszym zdaniem warto nawet przeznaczyć na niego czas kosztem… inwestowania. Jest wielka szansa, że będziesz lepiej robił to, co umiesz we własnym biznesie, niż inwestował. W lokowaniu pieniędzy rywalizujesz z najtęższymi umysłami na świecie.

Co więcej, inwestowanie we własny biznes powinno być priorytetem ponad inwestowanie własnych pieniędzy w cudze projekty.

Czy powinienem inwestować w innowacje?

Innowacje przyciągają bogactwem potencjału i obietnicami wielkich zysków. Jakie są najciekawsze nowe branże dla inwestora akceptującego większe ryzyko? Wypunktowaliśmy oczywiście jedynie niektóre:

  • sztuczna inteligencja (AI),
  • blockchain i nowoczesne zarządzanie informacjami,
  • przechowywanie energii i nowoczesne paliwa,
  • współczesne zdrowie, włączając w to współpracę computer-brain,
  • autonomiczny transport naziemny i powietrzny.

My, ze względu na nasz obszar zainteresowań, skupiamy się na danych i informacji. Przedsiębiorstwa oferujące udziały w rozwoju nowoczesnych sektorów są dostępne w wielu formach. Najpopularniejsze to akcje i ETF-y. W blockchainie można kupić bezpośrednio tokeny obiecujących projektów.

Jest spora szansa, że inwestowanie w innowacje jest najlepszym sposobem na załapanie się na zyski z postępu technologicznego. Chyba, że sam jesteś innowatorem i rozwijasz swój nowoczesny system lub produkt. Wtedy jednak szukałbyś inwestora, a nie w co zainwestować.

Czy powinienem inwestować w akcje?

Akcje to podstawowe medium inwestycyjne cywilizowanego świata. Opiera się na wierze, że kupując akcje nabywa się długoterminowy udział we wzroście produktywności w przyszłości. Jest to ścieżka do bogactwa, którą z sukcesem przeszły tysiące osób.

Czy powinienem inwestować w obligacje?

Obligacje to podstawowy składnik inwestycyjnego portfela. Powinien mieć je każdy, kto liczy na “bezpieczne” przychody. Długi trend wzrostowy i bardzo niskie rentowności odstraszają jednak od zakupu obligacji.

W co zainwestować mając dużo możliwości?

Osiołkowi w żłoby dano… Pamiętamy ten wiersz z dzieciństwa? Odnosi się od sytuacji, w której mamy dużo dobrych możliwości. Z braku zdecydowania możemy stracić benefity każdej z nich. Jak do tego nie dopuścić?

Nie rekomendujemy inwestowania we wszystko po trochu. Do osiągania dobrych wyników potrzeba fokusu i zdobywania konkretnych umiejętności popartych wiedzą. Nie da się ich zdobyć bez konkretnych decyzji. A to oznacza rezygnację z potencjału rynków, na które się nie zdecydujemy.

W zamian, rekomendujemy skupienie się na konkretnych sektorach. Dla większości ludzi punktem startu będą to popularne akcje. Jedynie część powinna spróbować sił w innowacjach lub własnym biznesie. Tam jednak znajdują się największe benefity, zarówno finansowe, jak i osobiste. Do najważniejszych należą panowanie nad swoim czasem i robienie tego, o czym się marzyło całe życie.

Jak zainwestować w długim terminie w akcje i kryptowaluty?

Skupiamy się na innowacjach

Można na start połączyć je z inwestowaniem w akcje. Jeśli chcesz wziąć udział w zyskach wynikających z technologicznego postępu, trzeba wybrać branżę. Następnie zdobyć jak najwięcej wiedzy i doświadczenia, które pozwolą na poprawę jakości podejmowanych decyzji. Weźmy na pierwszy ogień popularne przedsiębiorstwa. Opisywane przez nas poniżej firmy dostępne są na eToro.

Snowflake to nowoczesna platforma pozwalająca na zbudowanie przewagi biznesowej w oparciu o dane. Zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy skorzystają z możliwości skalowania usługi przechowywania i przetwarzania danych. Dzięki czemu ogranicza się koszty i oszczędza czas potrzebny na wdrożenia i implementacje. Ze względu na to, że od zbudowania przewagi biznesowej na danych zależy ostateczny sukces, tego rodzaju usługa ma przed sobą świetlane lata.

Roblox to platforma gamingowa, w którą grają praktycznie wszystkie dzieciaki zachodniego świata. Jeśli szukasz odpowiednika Facebooka w pierwszych latach jego funkcjonowania, RBLX jest… jeszcze lepszy. Średnia wieku uczestników tego ekosystemu to paręnaście lat. Oznacza to, że serwis ma przed sobą dekady rozwoju i zysków. Dodając to, że dzieli się zyskami z użytkownikami, mamy przepis na sukces dla twórców, użytkowników i akcjonariuszy.

W co zainwestować ze świata kryptowalut?

Zanim zainwestujesz w Blockchain, ułatw sobie osiąganie zysków z kryptowalut. Załóż nowe konto na Binance i otrzymuj zwrot prowizji z transakcji kupna i sprzedaży!

Opisaliśmy już wiele projektów Blockchain, które mają potencjał do zmiany świata na lepsze. Głównie ze względu na oszczędności, ale w grę wchodzi również skracanie i ułatwianie procesów oraz likwidowanie barier. Przypomnijmy kilka z tych projektów:

  • Ethereum to król smart kontraktów. Niektórzy mówią, że zastąpi Bitcoina i zostanie najdroższą i najbardziej funkcjonalną kryptowalutą świata.
  • Binance Coin to uczestnik hossy firm obsługujących rynek Blockchain. Giełdowym liderem tej branży jest Coinbase, którego IPO, a właściwie Direct Listing trafił już na giełdę Nasdaq. Mniejsze projekty również rosną w siłę.
  • Cartesi (CTSI) to projekt, który ma połączyć moc obliczeniową współczesnych superkomputerów i blockchain. Jeśli pomysł się sprawdzi, biznesowe możliwości przenikną przez wszystkie najważniejsze sektory gospodarki.
  • Terra, Avax, Polkadot to projekty layer-2, które zyskały uwagę największych inwestorów w blockchain. Choć ceny tych tokenów wzrosły bez porównania, inwestorzy liczą na adaptację w perspektywie najbliższych lat.

Co sprawia, że powyższe projekty mają potencjał na najbliższe 10 lat? Mają duży rynek potencjalnych użytkowników i starają się w technologicznie zaawansowany sposób rozwiązać konkretne problemy.

Czy warto zainwestować w tokeny DeFi?

DeFi, czyli zdecentralizowane finanse pozwalają na automatyzację lokowania pieniędzy. Jest to zupełnie nowa jakość w branży zdominowanej przez duże banki i specjalistów, którzy zajmowali się głównie pośrednictwem. Czy to pośrednictwo dodawało dużo wartości pozostawimy do oceny ich klientom. My możemy jedynie stwierdzić, że nadchodzi pozytywna, technologiczna zmiana.

Poniżej podstawowa lista możliwych inwestycji w DeFi. Otwierają ją tokeny służące do zarządzania protokołami:

  • Compound
  • Uniswap
  • Maker
  • Aave
  • Synthetix
  • Curve
  • Balancer
  • yearn

Przypomnijmy powody, dla których DeFi jest warte rozważenia. Po pierwsze: DeFi już działa. Możesz zalogować się w każdym z wymienionych serwisów i sprawdzić ich działające pule płynności. Po drugie: DeFi przynoszą zyski. Sama obecność w pulach płynności przynosi zyski wyższe niż na giełdzie (oczywiście niesie to ze sobą większe ryzyko). Sprawdź nasz wstęp do DeFi dla początkujących dla wszystkich inwestorów.

Gdzie można zainwestować w DeFi? Wszystkie liczące się tokeny są dostępne na Binance.

Dlaczego warto inwestować w perspektywie 10 lat i więcej?

Prosta odpowiedź na to pytanie opiera się o matematykę. Tylko inwestowanie w długim okresie pozwala na skorzystanie z potęgi procentu składanego. Oznacza to, że najwięcej wygrają ci, którzy będą zarabiali nie tylko swoim kapitałem, ale również pieniędzmi, które zarobią w przyszłości. Tworzy to pozytywną pętlę zwrotną, dzięki której zarabiasz nawet wtedy, gdy śpisz.

Czego nie robić w inwestowaniu długoterminowym? Strzec się wysokich cen. Dodatkowo należy się nie spieszyć, a szczególnie nie dać się ponieść FOMO. Ważna jest selekcja tego, w co zainwestujesz. Projekty muszą być użyteczne i działać, chociażby w postaci MVP. Koniecznie trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie kluczy prywatnych. A na końcu najistotniejsza jest cierpliwość.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!