Co musisz wiedzieć o Ethereum? Rewolucja smart kontraktów.

Kryptowaluta Ethereum to druga co do wielkości platforma blockchain. Imponujący wzrost wartości opiera się na zaufaniu i dobrych opiniach użytkowników. Które giełdy kryptowalut wspierają ETH?

Kryptowaluta Ethereum (ETH) to druga po Bitcoinie kryptowaluta pod względem kapitalizacji. Rywalizuje o to miejsce z Binance Coin, Tetherem i Ripple. Czasem zamieniają się miejscami, jak to się wydarzyło dwukrotnie na krótki czas.

Jest to jednocześnie platforma smart kontraktów, będąca bazą rozwoju wielu tokenów i projektów opartych o blockchain. Posiada wsparcie wielu programistów i inwestorów oraz dysponuje złożoną infrastrukturą, zapewniającą bezpieczeństwo działania i implementacji nawet najbardziej wymagających systemów. Projekt cieszy się wsparciem setek developerów, tysięcy inwestorów i milionów użytkowników.

Co to jest Ethereum?

Ethereum to blockchainowy komputer do smart kontraktów. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o totalnych podstawach, koniecznie odwiedź nasz artykuł o Ethereum dla początkujących.

Jesteśmy jednak bardziej zaawansowani, więc czas na lepsze koncepcje. Ethereum może przyjmować wiele funkcji, z których najważniejsze to:

  • staking, czyli utrzymywanie sieci i potwierdzanie transakcji (deponujemy ETH i zamykamy je, aby zarabiały),
  • nabywanie dóbr i usług, czyli funkcja monetarna (trzymamy ETH w postaci płynnej, aby móc z nich natychmiast korzystać),
  • płacenie za “usługi” wewnątrz sieci, czyli np. opłaty za transakcje czy smart kontrakty w blockchainie Ethereum.

Szczególnie ta ostatnia jest ważna, ponieważ Ethereum to nic innego jak usługa informatyczna, w której można kupować i sprzedawać przestrzeń w blokach. Ta przestrzeń dzięki innowacjom jest niemożliwa do podrobienia i dzięki temu bardzo cenna.

Co zmienia się w Ethereum?

Jest takie powiedzenie, że kto “stoi w miejscu”, to tak naprawdę się cofa. Do serca wzięli sobie je twórcy i liderzy Ethereum i przygotowali rewolucyjne z zmiany w strukturze kryptowaluty, metodach potwierdzania transakcji i architekturze smart kontraktów.

Najważniejszym wydarzeniem dla Ethereum był planowany upgrade Constantinople, który wydarzył się po wykopaniu bloku numer 7080000. Jest to przygotowanie do gruntownych zmian w algorytmie i działaniu Ethereum. Docelowo coin ma działać szybciej i efektywniej, również dzięki zmianie algorytmu z PoW na Proof of Stake (tzw. Casper update).

Warto zauważyć, że ten hard fork nie utworzy żadnych nowych monet i jest zmianą technologiczną. Co prawda zewnętrzne grupy planują wykorzystać ten czas do wdrożenia hardforków, które maja doprowadzić do rozdzielenia łańcucha, ale przyszłość tych planów jest niepewna, podobnie jak potencjalna wartość nowo utworzonych monet.

Kolejną zmianą jest EIP-1559, który jest wprowadzeniem do zmiany konsensusu na Proof of Stake. Zmieni się praktycznie wszystko:

  • będzie można określić podaż ETH, która wg twórców zatrzyma się w okolicach 100M,
  • dzięki “paleniu opłat” (fee burning), czyli usuwaniu ETH z obiegu, waluta stanie się deflacyjna, co z pewnością pomoże cenie iść w górę,
  • zmiana na PoS sprawi, że podaż ETH będzie mniejsza, a same coiny będą wykorzystywane efektywniej.

Najważniejszym parametrem dla inwestorów po zmianie na Proof of Stake wydaje się stopa zwrotu ze stakingu. Należy wziąć pod uwagę:

  • liczbę ETH zamkniętych w stakingu (prawdopodobnie od 10M do 50M),
  • dzienne opłaty korzystających z blockchainu Ethereum i skalę palenia tych opłat (od 50% do 80%?),
  • liczbę nowych ETH produkowanych przez PoS (kilkaset tysięcy rocznie?),
  • opłaty, które nie zostaną spalone i trafią do inwestorów, którzy zalockowali swoje ETH w stakingu.

Jak widać jest kilka trudnych do określenia parametrów, które należy wziąć pod uwagę.

Gdzie kupić Ethereum?

Gdzie najtaniej kupić kryptowalutę Ethereum? Jeśli szukasz niskich prowizji, sprawdź dokładnie ile zapłacisz używając giełdy z Polski lub USA. W większości są to miejsca mające wysokie opłaty. Giełdy z najniższymi prowizjami (0.2% za całą transakcję) są zlokalizowane w Chinach, z których największa jest Binance. Alternatywą może być BitFinex.

Gdzie jest najlepsza cena Ethereum?

Oprócz giełd, które oferują najniższe prowizje i najbardziej zbliżoną do rzeczywistości cenę Ethereum, warto skorzystać z giełdy, która ma duży wolumen Ethereum i dzięki temu najkorzystniejszy kurs. Aktualnie najwięcej transakcji zawiera się na mało popularnych giełdach z tokenami. Największym rynkiem, gdzie można równocześnie skorzystać z niższych prowizji jest rynek ETH/USDT na Binance.

Jak kupić Ethereum na giełdzie kryptowalut bez weryfikacji?

Aby stać się właścicielem tokenów Ethereum na giełdach bez weryfikacji, należy wcześniej zdobyć Bitcoin przy czym warto zwrócić uwagę na anonimowość przelewów… Najszybszy zakup BTC oferuje lokalny bitomat. Alternatywą jest jeden z marketplace’ów, gdzie szuka się sprawdzonego i godnego zaufania sprzedającego z kontem o wysokiej reputacji wynikającej z przeszłych opinii.

Jeśli szukasz mniej ryzykownej opcji i jesteś w stanie zrezygnować z przywileju anonimowości (przynajmniej częściowej), spróbuj giełd zachodnich. Jeśli szukasz zagranicznej giełdy, spróbuj dużych serwisów: Poloniex lub Kraken. Na tych wszystkich giełdach możesz zasilać konto zarówno kryptowalutami, jak i przelewem bankowym. Jeśli chcesz kupić kryptowaluty w nietypowy sposób, sprawdź niecodzienne metody płatności za bitcoin, takie jak SMS, Paypal czy funty.

Portfel Ethereum

Korzystanie z finansów opartych o blockchain różni się zdecydowanie od stylu korzystania z tradycyjnej bankowości. Po pierwsze, w kontekście bezpieczeństwa dużo więcej zależy od samego użytkownika. Dopiero po odpowiednim zabezpieczeniu swoich środków oraz metod przesyłania można pomyśleć o ułatwianiu sobie życia, czy inwestowaniu. Inwestowanie w Ethereum wiąże się z założeniem portfela ETH. Jeśli myślimy o bezpieczeństwie i zachowaniu prywatności, nie mamy zbyt wielkiego wyboru. Portfele techniczne, takie jak gEth czy Mist wymagają ściągnięcia ledgera o wielkości prawie 200 GB, a proste portfele, takie jak Exodus, Atomic czy Jaxx utrzymują tylko jeden (!) adres ETH, co praktycznie pozbawia nas prywatności, jeśli często przelewamy środki. Jak przechowywać Ethereum i zachować elastyczność?

Jak szybko zdobyć adres Ethereum?

Adres Ethereum można założyć stronie MyEtherWallet. Jest w w pełni funkcjonalny portfel, z tą różnicą, że to użytkownik jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo klucza prywatnego.

  1. Zabezpiecz swój nowy adres hasłem, które będzie służyło do dostępu do konta przez przeglądarkę internetową na stronie ClassicEtherWallet. Hasło wpisujesz w polu, gdzie jest napisane Do NOT forget to save this!Adres Ethereum może służyć jako portfel Ethereum z możliwością przechowywania i transferu smart kontraktów oraz tokenów. Pamiętaj, żeby chronić klucz prywatny!
  2. Ściągnij plik, który przechowuje klucz, używając przycisku: Download Keystore Key (UTC / JSON). Pamiętaj, żeby go nie otwierać! Plik posłuży do otwierania portfela na stronie MyEtherWallet lub w portfelach Mist, Geth lub na sprzętowym portfelu Ledger Nano S. Zostaniesz poproszony o upload tego pliku podczas otwierania portfela.
  3. Wydrukuj klucz publiczny i klucz prywatny na papierowym portfelu, jeśli jesteś w stanie bezpiecznie go przechowywać. Jeśli nie, zapisz jedynie klucz publiczny, który będzie służył do dokonywania transakcji. Dostęp do portfela będzie możliwy np. za pomocą pliku Keystore i hasła.

Dzięki temu sposobowi błyskawicznie zdobędziesz adres Ethereum, który będzie można przetransferować do bezpiecznego portfela sprzętowego Ethereum, portfela Ethereum w przeglądarce lub po prostu rozpocząć korzystanie ze smart kontraktów czy przesyłania tokenów.

Jak utworzyć adres Ethereum w przeglądarce internetowej?

Jeśli chcesz mieć dostęp do swoich środków w przeglądarce internetowej Chrome lub Firefox, możesz użyć portfela MetaMask. Pełni on rolę portfela dla adresów Ethereum. Poniżej znajduje się instrukcja krok po kroku jak zainstalować Metamask i dokonać podstawowej konfiguracji.

Sprowadza się to do prostych kroków:

  1. zainstaluj Metamask z listy rozszerzeń przeglądarki Chrome
  2. zachowaj w bezpiecznym miejscu seed, czyli kopię zapasową portfela
  3. zabezpiecz portfel hasłem

Następnie możesz korzystać z portfela Ethereum, przesyłać i otrzymywać ETH oraz tokeny.

Jakie są plany na przyszłość Ethereum?

W projekcie Ethereum z kolei, pomimo opóźnień i zmian planów oraz harmonogramu, cena wydaje się rosnąć podobnie do reszty projektów opartych o Blockchain. Największym wyzwaniem Vitalika Buterina i jego developerów jest oczywiście zaprojektowanie i wdrożenie zmian w rdzeniu działania kryptowaluty ETH. Chodzi nie tylko o zmianę sposobu potwierdzenia transakcji PoW na PoS.

Główne zmiany w projekcie Ethereum obracają się dokoła trzech głównych aspektów: skalowalności, decentralizacji i bezpieczeństwa. Najważniejsze kroki w przód dotyczą planowanych funkcjonalności w powyższych obszarach. Fundamentalna zmiana koncepcji polega na połączeniu projektu Casper z rozszerzeniem skalowalności za pomocą shardingu oraz zmniejszenie wymaganego depozytu do stakingu 1500 ETH na 32 ETH. Ta ostatnia redukcja pozwoli szerokiemu gronu inwestorów w ETH na dostęp do uczestnictwa w utrzymywaniu ekosystemu Ethereum.

Zmienność rynku kryptowalut daje się we znaki wszystkim traderom. Zarówno ci, którzy dokonują dziesiątek transakcji dziennie, jak i mniej aktywni spekulanci śledzą kurs Ethereum z uwagą. Do utrzymania tempa za zmianami potrzeba dokładnych narzędzi, które na szczęście są dostępne. Są przeznaczone dla tych, którym śni się przelicznik Ethereum, a na opakowaniu płatków śniadaniowych widzą wykres i Ethereum kurs zamiast ich nazwy. Z mniej inwazyjnych metod korzystają inwestorzy, którzy potrzebują znać ceny jedynie raz na jakiś czas, zadowalając się alertami lub sygnałami płynącymi z artykułów i analiz.

The Merge i zmiana na Proof of Stake

Ethereum zmienia się w kierunkach, które usprawniają działanie całego projektu. Ze względów wizerunkowych i środowiskowych najważniejsze jest przejście z Proof of Work na Proof of Stake. Pozwoli to na redukcję zużycia energii o ponad 99%.

Beacon-chain Proof of Stake pozwoli na:

  • mniejsze zużycie energii,
  • lepszą skalowalność,
  • większe bezpieczeństwo.

Wygląda to na osiągnięcie wszystkich ważnych celów usług świadczonych przez blockchain. Ceną za to jest większa komplikacja zastosowanych rozwiązań. Przez to zwiększa się ryzyko tego, że coś będzie działać źle.

Jak dołączyć do zmian w Ethereum?

Najłatwiejszym, a zarazem najdroższym rozwiązaniem jest staking ETH aby zostać walidatorem. Potrzeba mieć 32 ETH, a zatem ponad 100 tysięcy złotych. Walidator zdeponuje 32 ETH w smart kontrakcie. Następnie zarządza następującymi programami: execution client, consensus client i validator. Więcej o tym na stronie fundacji Ethereum.

Różne poole walidatorów oferują mniejszą barierę wejścia, często zredukowaną o połowę, czyli około 17 ETH. To wciąż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie trzeba jednak zajmować się oprogramowaniem, co jest wielkim plusem.

Można też dołączyć do poolu będącego zbiorem drobnych kwot w ETH. Dopiero razem stworzą one wspólnego walidatora.

Roczny zwrot z inwestycji wynosi około 4%.

Sprawdzanie kursu Ethereum może być męczące, ale dla traderów jest to najważniejsze. Cena Ethereum aktualnie jest dostarczana przez giełdy i strony. Śledzenie Ethereum kurs pomaga podejmować decyzje inwestycyjne.
Ethereum kurs na giełdach kryptowalut i narzędziach do tradingu

Do potrzeby dokładności przelicznika dobiera się odpowiednie miejsce i narzędzie. Pierwszym miejscem, do którego sięga większość zainteresowanych kursem Ethereum, jest CoinMarketCap. Uniwersalna strona, która zbiera dane z wielu giełd kryptowalut, przelicza je i wyświetla uśrednioną wartość. Jest do odpowiednie miejsce do regularnego, choć niezbyt częstego sprawdzania kursu ETH. Dodatkowo można sprawdzić wartość poszczególnych rynków, które mogą wypływać na wycenę innych krypto. Dla tych, którzy lubią wizualizacje, może sprawdzić się CryptoMaps.

Kurs ETH w zasięgu ręki

Dla tych, którzy sprawdzają kurs ETH wiele razy w ciągu dnia, najlepszym wyborem są giełdy, na których spekulują. Pierwsze w kolejności są giełdy azjatyckie, ze względu na niskie prowizje. Zaletą sprawdzania kursu Ethereum w miejscu tradingu jest posiadanie świadomości najdokładniejszej ceny i możliwość szybkiej reakcji na zmiany w korzystnym kierunku. Dokonanie zyskownej transakcji jest najwyższym priorytetem, a do sukcesu jest niezbędna dobra cena zakupu.

Dla tych, którzy stosują zaawansowane techniki analizy rynku, jest przeznaczone narzędzie analityczne TradingView. Korzysta ono z danych zbieranych z największych giełd kryptowalut, co niejako wymusza trading właśnie na nich. Można jednakże wykorzystywać je do analizy technicznej lub określania poziomów wsparć i oporu.

Kurs ETH dla inwestorów

Czy jesteś spekulantem, który jest podłączony do wykresu 24 godziny na dobę? Czy może długoterminowym holderem, dostęp do rzetelnej informacji jest niezbędny. Oczekiwania względem rozwoju branży blockchain są rozdmuchane niczym kurs niszowych kryptowalut. Warto zatem zbierać przewagi, dzięki którym wyprzedzi się innych inwestorów.

Jeśli kryptowaluty, a szczególnie Ethereum często występują w Twoich przemyśleniach i nadziejach, warto uzbroić się w dobre narzędzia analityczne i zasilić je danymi w czasie rzeczywistym. Trzeba również przemyśleć strategię, żeby nie utonąć pod naporem kursów, zmian i analiz. Wybierając miejsce, gdzie sprawdzasz kurs Ethereum, dostosuj je do swoich potrzeb i do taktyki działania na rynku.

Co to jest token ERC-20 i dlaczego warto wiedzieć, o co chodzi?

Często podczas zbierania zapisów do ICO lub zakupu tokenów, inwestorzy napotykają informację, że podany przez nich adres Ethereum, na który przyjdą zakupione tokeny ma być zgodny ze standardem ERC-20. Zagrożenie, jakie w tym momencie występuje, może doprowadzić w najgorszym wypadku do sytuacji, w której straci się zainwestowane pieniądze… Wystarczy pomylić specyfikację i podać adres, który nie jest zgodny ze standardem. Jak tego uniknąć?

Bierzesz udział w ICO - pamiętaj, żeby wysłać adres Ethereum w standarcie ERC-20. Nie używaj adresu z giełdy krypotwalut

ERC-20, czyli Ethereum Request for Comment to zbiór zasad dotyczących specyfikacji programistycznych, które powinny spełniać tokeny w sieci Ethereum. Projektanci ekosystemu Ethereum i programiści wypracowali zestaw sześciu funkcji i dwóch logging events, które stanowią niezbędne minimum określające podstawowe zachowanie tokenów. Dzięki temu mamy pewność, że tokeny będą dostępne do wykorzystania (programowalne), dostępne do przesyłania i przechowywania.

Funkcje dostępne dla programistów to: Allowance, Approve, BalanceOf, TotalSupply, Transfer, TransferFrom. Standard adresów ERC-20 kryptowaluty Ethereum to po prostu wymagania techniczne, wynikające z przyjętej specyfikacji. Jakie ma to znaczenie dla użytkownika? Nie ma potrzeby uczyć się nazw funkcji, warto jednak pamiętać, że dzięki standaryzacji było możliwe wdrożenie smart kontraktów. Dzięki ustaleniu wspólnych podstaw języki programowania smart kontraktów, takie jak Solidity mogły przyspieszyć swój rozwój.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne standardy adresów i może się zdarzyć, że na taki trafimy. Jeśli jednak korzystamy ze standardowych portfeli wspierających popularne kryptowaluty, jest duża szansa, że adres Ethereum, który wygenerowaliśmy spełnia warunki ERC-20. Przykładowe portfele to Trezor, Ledger Nano S, Jaxx, Armory, itd. Adresy giełd kryptowalut bardzo rzadko spełniają ten warunek i nie można ich używać do zgłaszania się po środki z ICO.

Czy cena Ethereum ma potencjał wzrostów?

Ze względu na duży potencjał i wiele wydarzeń, ciężko jest prognozować przyszłą cenę Ethereum. My jednak pokusimy się o strzał. Jeśli Ethereum będzie dalej szybko i skutecznie rozwiązywać problemy technologiczne, o cenę nie będziemy się długo martwić.

Pytanie, jakie zadaje sobie każdy inwestor w Ethereum jest następujące: czy kurs Ethereum, porównując do ceny ETH sprzed kilku miesięcy jest wystarczająco korzystny? Czy nie bierze się jeszcze na siebie zbyt dużego ryzyka? Do odpowiedzi może przydać się stopień wyprzedania rynku: dla porównania, jest wiele mniejszych kryptowalut, których ceny spadły nawet o 98%! W przypadku Ethereum każdy pozytywny news o udanym wdrożeniu lub sprawdzonym w rzeczywistości rozwiązaniu spowoduje wyrzut ceny 1 ETH w górę.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!