6 sprawdzonych sposobów na dochód pasywny z kryptowalut

Uczestnicy rynku kryptowalut liczą na wzrost cen trzymanych przez nich tokenów i walut. Dochód pasywny z kryptowalut jest jednak możliwy, ponieważ rozwój technologii wymógł na twórcach zaprojektowanie nowych zachęt dla inwestorów.

Strategia “growth” przynosi sukcesy. Zyski ze wzrostu cen warto jednak lokować w mniej ryzykowne aktywa. Na giełdzie udziałowcy w przedsiębiorstwach mogą liczyć na udział w zyskach w postaci dywidendy lub przychody z lokat. Czy na rynku kryptowalut jest to możliwe?

Rodzaje dochodu pasywnego z kryptowalut

Rynek cyfrowych aktywów jest na tyle dojrzały, że można liczyć na instrumenty regularnie wypłacające przychody. Jak je znaleźć? Przejdźmy się najpierw przez główne kategorie.

  • staking kryptowalut Proof of Stake,
  • konta w serwisach płacących odsetki,
  • pożyczanie kryptowalut na procent, np. na giełdach,
  • pożyczanie kryptowalut traderom w celu zwiększenia płynności,
  • trzymanie tokenów płacących dywidendy,
  • utrzymywanie masternodów.

Jak widać, jest sporo opcji. Które są dostępne dla doświadczonych specjalistów od IT i blockchain, a które dostępne dla każdego? Ile można zarobić w skali roku? Sprawdzamy!

Czy dochód pasywny z Bitcoina jest możliwy? Sprawdzamy też, dlaczego cena Bitcoina spadła i kurs załamał się po szczytach, nie odzyskując wigoru przez kolejny rok.

Dochód pasywny – droga na skróty

Jak wygląda planowana stopa zwrotu i ryzyko w poszczególnych projektach? Sprawdź skrócone podsumowanie poniżej (zysk w skali roku).

Staking kryptowalut to jeden z bezpieczniejszych sposobów, ponieważ trzymasz kryptowaluty pod swoją kontrolą we własnym portfelu, np. Atomic Wallet.

  • Cosmos i jego token ATOM wypłaca aż 10%.
  • Tezos płaci 7%.
  • Algorand, który można kupić na Binance, wypłaca 5,6% (i nawet więcej, jeśli głosujesz)
  • NEO wypłaca NEO Gas, pozwalając osiągnąć 1,4%.
  • Ethereum umożliwia już zarabianie dzięki Proof of Stake.

Serwisy płacące odsetki to popularny FreeBitcoin, gdzie można dostać 4,08% z codzienną kapitalizacją.

Pożyczanie kryptowalut na giełdach to popularny sposób na zyski.

Giełda kryptowalut Binance prowadzi wiele programów, w których zyski sięgają nawet 14-15%. Należy jednak spieszyć się z zapisami, ponieważ pula dostępnych środków szybko się wyczerpuje. Uczciwie warto też przyznać, że sporo ofert od 50% do nawet 200% w skali roku jest prawdziwa. Dla pełnego obrazu warto wiedzieć, że użytkownik może w takich pulach umieścić jedynie niewielkie kwoty, rzędu maksymalnie kilkuset dolarów.

Dostępne na Binance zwykłe oszczędności sięgają 3-5% w przypadku lokat z dostępnym elastycznym wycofaniem środków lub 3-8% w przypadku, gdy nasze środki będą zablokowane na wybrany okres.

Pożyczanie kryptowalut na zapewnienie płynności traderom jest dostępne na Bitfinex Funding. Zwrot waha się od 2 do 7% w skali roku, trzeba jednak przygotować swój model oceny ryzyka. Wygodnie jest również korzystać z botów.

Osobnym rozdziałem jest dostarczanie płynności w protokołach DeFi. Jest to jeszcze bardziej zyskowny sposób, ale wymaga zdobycia wiedzy i doświadczenia operowania protokołem Ethereum.

Z tokenów wypłacających dywidendę najprościej zainwestować w KuCoin Shares, dostępny na giełdzie KuCoin. Można osiągnąć około 3% zysku. Tokeny trzeba trzymać na giełdzie, aby otrzymać dywidendę, więc wiąże się to z dodatkowym ryzykiem. Zmniejsza je historia, w której pomimo utraty milionów dolarów w krypto, giełda KuCoin zwróciła wszystko użytkownikom z własnych oszczędności i zabezpieczeń.

Utrzymywanie masternodów to domena specjalistów IT. Najpopularniejszy masternode kryptowaluty Dash wymaga jednak inwestycji w wysokości ponad $100k. Jeśli ktoś chce zacząć od mniejszej kwoty, może wybrać Nuls (Staking) za ok. $900 ze zwrotem ponad 10% lub Horizen (ZEN-42) za ok. $400 ze zwrotem ok. 9%.

Staking kryptowalut Proof of Stake

Staking kryptowalut owocuje otrzymywaniem dodatkowych ilości kryptowaluty za samo jej posiadanie. Często jedynym dodatkowym wymaganiem jest oddelegowanie środków do tzw. walidatorów. Nie wpływa to na bezpieczeństwo, ponieważ kryptowaluty znajdują się wciąż portfelu pod kontrolą właściciela, np. Atomic Wallet.

Najpopularniejszymi walutami PoS są Cardano, Binance Coin i Stellar. W przypadku Cardano proces delegacji do walidatora nie jest przyjazny dla początkujących użytkowników. Binance Coin w ogóle nie płaci, pozwalając za to na zniżki w tradingu na giełdzie Binance. Sprawdźmy zatem inne projekty.

Jak zarabiać dochód pasywny na kryptowalucie ATOM?

Cosmos i jego token ATOM, dostępny na Binance, wypłaca aż 10%. Można również, co jest polecane ze względów bezpieczeństwa, stakować ATOM we własnym portfelu, na przykład Atomic. Wybieramy wtedy sami najkorzystniejszego delegata i otrzymujemy zaoferowaną przez niego stawkę.

Jak zarabiać dochód pasywny na Tezos?

Tezos, dostępny na Binance i BitFinex płaci 7%. Warto wspomnieć, że XTZ należy do grupy kryptowalut dPoS. W przypadku Tezos również sprawdzi się portfel Atomic. Nie ma sensu ryzykować trzymania dużej ilość Tezos na giełdach. Jeśli możemy manualnie oddelegować nasze tokeny i otrzymywać odsetki nawet co kilka dni. Pozwoli to na skorzystanie z zalet procentu składanego.

Jak zarabiać dochód pasywny na Algorand?

Algorand, który można kupić na Binance, wypłaca 5,6%. W przypadku Algoranda, tokeny Algo można trzymać bezpiecznie we własnym portfelu Atomic. Odsetki z trzymania ALGO dopiszą się automatycznie do konta.

Tutaj koniecznie trzeba wiedzieć, że aktywne uczestnictwo w zarządzaniu protokołem pozwala na zwiększenie stopy zwrotu. Portfel My Algo Wallet jest łatwy w obsłudze, a zgłoszenie i głosowanie wymagane jest jedynie dwa razy na kwartał. Można dzięki temu zwiększyć stopę zwrotu do 8-14%. Uczestnictwo w protokole i aktywne decydowanie pozwala na skierowanie projektu na dobre tory.

Inne kryptowaluty, które płacą odsetki

NEO wypłaca NEO Gas, pozwalając osiągnąć 1,4%. Oba można kupić i sprzedać na Binance. NEO to kryptowalutowy ekosystem, który jest szczególnie popularny w Chinach.

Inne kryptowaluty PoS, którymi warto zainteresować się już teraz są Polkadot (instrukcja stakingu Polkadot poniżej) i Solana. Projekty, które można z kolei delegować, a są już dostępne na największych giełdach kryptowalut to Band, Terra i znany inwestorom EOS.

Polkadot udostępniła inwestorom dwa sposoby zarabiania. Pierwszy, trudniejszy, polega na prowadzeniu węzła Polkadot. Oprócz obietnicy zysków mamy również odpowiedzialność utrzymywania węzła, a czas spędzony offline jest przez protokół karany. Drugi, prostszy sposób, to delegacja do walidatorów posiadanych DOT, czyli nominacja. Procent, jaki możemy zarobić waha się pomiędzy 10 i 15%. Przeczytaj więcej w naszej instrukcji stakingu Polkadot.

Wartą wzmianki informacją jest fakt, że druga co do kapitalizacji kryptowaluta, Ethereum, jest w trakcie transformacji w kierunku Proof of Stake. Można umieszczać ETH w pulach, dzięki czemu zarobimy odsetki mając do dyspozycji swoje środki.

Dochód pasywny z konta w serwisie kryptowalutowym płacącym odsetki

Jest wiele serwisów obiecujących wypłaty odsetek od wpłaconych kryptowalut. Ich modele biznesowe bardzo się różnią: od typowych oszustw, które polegają na obietnicy wielkich zysków w bardzo krótkim czasie aż do długoterminowych projektów z sensownym marketingiem i realnymi zyskami.

Freebitcoin

Przychodzimy do serwisu freebitcoin nie po to, aby dostać coś za friko, ale aby zdeponować małe ilości BTC na 4%.

Jednym z serwisów, który działa od kilku lat i wypłaca odsetki na poziomie 4,08% rocznie jest Freebitcoin. Opisywaliśmy zasadę działania w artykule o darmowych Bitcoinach. Jest to jednak usługa przeznaczona do trzymania jedynie małych ilości BTC, ponieważ zdeponowane środki nie są niczym zabezpieczone.

Warto wspomnieć o nowej możliwości zwiększania oprocentowania lokat, jakie niesie ze sobą posiadanie tokenów FunFair. Oprócz darmowych kryptowalut, dzięki “Wheel of Fortune” można powiększyć oprocentowanie do 5-6% w skali roku. Aby otrzymać równowartość 50 satoshi dziennie, wystarczy zapisać się do newslettera na stronie. Uczciwie przyznamy, że jeśli będziemy klikać w link z newslettera codziennie przez rok, uzyskamy mniej więcej… 25 złotych w BTC.

Pożyczanie kryptowalut na procent na giełdach

Pożyczanie kryptowalut giełdom to błyskawicznie rozwijający się sposób na zarobek wśród posiadaczy tokenow i kryptowalut.

Giełda kryptowalut Binance prowadzi wiele programów, w których zyski sięgają nawet 14-15%. Należy jednak spieszyć się z zapisami, ponieważ pula dostępnych środków szybko się wyczerpuje.

Dostępne na Binance lokaty sięgają 3-6% w przypadku lokat z dostępnym elastycznym wycofaniem środków. Warto zwrócić uwagę, że najwyższe oprocentowanie dotyczy stable coina BUSD.

Pożyczanie na giełdzie Binance pozwala na otrzymywanie odsetek, zachowując możliwość wycofania środków w każdej chwili.

Jeśli czujemy się komfortowo z przekazaniem giełdzie kryptowalut, możemy osiągnąć nawet 3-8%. Nasze środki będą zablokowane na wybrany okres, od tygodnia do trzech miesięcy.

Środki powierzone Binance na zamknięte lokaty oznaczają, że dostaniemy wyższe odsetki, ale nie będziemy mogli wycofać naszego kapitału przed upływem lokaty.

Warto pamiętać, że środki przechowywane na giełdzie nie są naszą własnością. My mamy jedynie claim na nie, czyli jesteśmy wierzycielami giełdy. Liczymy, że jeśli zechcemy wycofać kryptowaluty, giełda od razu wypłaci je na nasze żądanie. I tak się najczęściej dzieje. Ryzyko jednak zawsze trzeba kalkulować z tyłu głowy.

Dochód pasywny z dostarczania płynności, czyli pożyczanie traderom

Pożyczanie kryptowalut na zapewnienie płynności traderom polega częściowo na przejmowaniu ryzyka tradingu w zamian za określony z góry koszt pozyskania kapitału, płacony przez spekulanta. Spekulant grający na rynku z dźwignią może dzięki dostępowi do kapitału przetrwać większe swingi lub zwiększyć zyskowną pozycję.

Najprostszy “lending” jest dostępne na Bitfinex Funding. Zwrot waha się od 2 do 7% w skali roku, trzeba jednak przygotować swój model oceny ryzyka. Giełda Binance również udostępnia możliwość zdeponowana środków na kontach przeznaczonych do pożyczania traderom.

Rekomendowane jest również korzystać z botów, ponieważ dostępne już dziś rozwiązania skanują cały rynek w poszukiwaniu okazji do arbitrażu. Warto sprawdzić nasz artykuł o DeFi. Tłumaczymy w nim, że można uczestniczyć bezpośrednio w pulach płynności, dzięki czemu osiągniemy większe zyski, unikając pośredników.

Tokeny płacące dywidendę

Tokeny płacące dywidendę mają z założenia imitować akcje przedsiębiorstwa. Ze względu na to, że rynek kryptowalut nie jest do końca porównywalny do dojrzałego rynku equity, warto zwrócić uwagę na różnice.

Podstawową różnicą jest fakt, że kupując tokeny nie stajemy się właścicielami przedsięwzięć lub giełd. Najczęściej uzyskujemy jedynie prawa do wypłaty przysługującej nam części wartości przypisywanej do tych tokenów.

Giełda KuCoin i token KuCoin Shares

Giełda KuCoin to jedna z popularniejszych azjatyckich giełd kryptowalut. działa wg nietypowej propozycji biznesowej, która już od samego początku zakładała włączenie użytkowników giełdy do korzystania z zysków. Bardzo szybko zaczęła wypłacać codzienną dywidendę.

Niestety, trzeba liczyć się z dużą zmiennością wartości tokenów. Największe szanse na sukces mają ci, którzy cechują się największą cierpliwością i wyczekali na moment, w którym KCS spadło do najniższego poziomu. Jest to jedna z niewielu inwestycji, które przynoszą codzienny i stały pasywny przychód.

Długoterminowy wykres tokenów KCS (Kucoin Shares) odzwierciedla potencjał giełdy KuCoin. Czy inwestorzy maja rację, przypisując jej już sukcesy z przyszłości?
Pierwszy w okolicach 20 dolarów za KCS jest już daleko za nami. Kurs KCS krążył wokół $1, a potem wzrósł na nowe szczyty ponad $28!

Dywidenda KCS

Posiadacz co najmniej 6 KCS otrzymuje codziennie dywidendę z połowy zysków giełdy. Zwrot z inwestycji wynosi około 3,5% rocznie (odsetki dopisywane są codziennie). Przykładowo, każde 6 warte około $6 przynosiło miesięcznie $0.02 zwrotu, sytuacja jednak jest dynamiczna i warto wyliczyć to samemu.

Do obliczenia potencjalnych zysków potrzeba najpierw zdobyć trochę informacji, a resztę oszacować. Zacznijmy od podstawowych danych o tokenie.

Liczba akcji KCS szacuje się na 170 milionów, ale do obliczeń wypłaty prowizji przyjmuje się będące w obrocie 100 milionów KCS. Uwolnione około 70 milionów KCS we wrześniu 2021 nie wpłynęło negatywnie na cenę.

Aktualna ilość prowizji, przeznaczonej do podziału dla inwestorów wynosi 50%, jednakże wraz z rozwojem serwisu będzie ona ograniczana. Giełda zapowiedziała, że udział nie spadnie poniżej 15%. Trading fee, czyli prowizja płacona przez traderów, wynosi 0.1%.

Wypłata akcjonariusza zależy od dwóch czynników: liczby zgromadzonych tokenów KCS oraz od obrotu, wygenerowanego przez klientów giełdy. Giełda od miesięcy rozwija się błyskawicznie, a przyrost liczby użytkowników znacząco podnosi obrót. Przykładowo, w maju 2018 wynosi około 45 milionów dolarów dziennie, a średni obrót w 2020, wynosi już tylko 7-9 milionów dolarów. Giełda była już klasyfikowana nawet na 5 miejscu wśród najpopularniejszych giełd na świecie!

Jak zdobyć dochód pasywny na giełdzie KuCoin krok po kroku?

  1. Zaloguj się na giełdzie KuCoin
  2. Zasil konto kryptowalutą. Pamiętaj, że wypłata prowizji zaczyna się od 6 KCS.
  3. Kup udziały w zyskach giełdy: KuCoin Shares
  4. Trzymaj KCS przez co najmniej 24h
  5. Każdego dnia północy czasu hongkongskiego następuje dystrybucja dywidendy

Czy warto zainwestować w KCS? Niestety, pomimo niższej ceny, zwrot jest niższy, porównując do okresu wcześniej. Dodatkowo, inwestorzy sprzed kilku miesięcy muszą pogodzić się z dużą utratą wartości tokenów. Stabilne obroty poniżej 10 milionów dolarów dziennie wymagają od giełdy jeszcze większych starań w celu zwiększenia popularności swoich usług.

Warto również pamiętać o możliwości utraty środków na skutek działalności hackerów. Giełda doświadczyła włamania pod koniec 2020 roku. Zarząd giełdy zapewnił, że środki użytkowników są bezpieczne, ponieważ giełda ma wystarczającą płynność oraz jest ubezpieczona. Warto jednak brać pod uwagę ryzyko.

Giełda KuCoin przygotowuje wiele zachęt w postaci nowych emisji, darmowych tokenów, konkursów i obniżek, żeby zachęcić inwestorów do aktywności i rejestracji. Z drugiej jednak strony, udział w nich oznacza konieczność weryfikacji konta, co dla nas może być trudne do zaakceptowania, ponieważ cenimy anonimowość.

Zachęty innych giełd kryptowalut w postaci dochodu pasywnego

Jak inne giełdy kryptowalut zachęcają użytkowników do inwestowania właśnie u nich?

Binance i jej BNB pozwala na obniżenie opłat za transakcje. Oprócz tego, trzymanie tokenów w BNB Vault zapewnia często uczestnictwo i mniejszych emisjach i innowacyjnych projektach. Można było dzięki temu otrzymać tokeny Certik, Hard czy UTRUST.

Crypto.com i jej token zachęcają użytkowników programem partnerskim i zniżkami połączonymi z cashbackiem podczas dokonywania transakcji kartą płatniczą.

Reszta tokenów jakby przycichła, pełniąc rolę stable coinów (jak token Bitfinexu) lub po prostu chowając się w cieniu. Bardzo dużą rolę mają tutaj, wypchnięte na pierwszy plan, tokeny protokołów DeFi. To właśnie Compound, Uniswap czy Curve skupiają na sobie oczy inwestorów.

Utrzymywanie masternodów kryptowalut

Masternode to hub biorący udział w zarządzaniu siecią opartą o blockchain. Wymagany jest jedynie w niektórych projektach kryptowalutowych. Założenie masternoda wymaga wstępnego kapitału (“stake”). Masternodem często może być smartfon, choć najwygodniej i bezpieczniej zarządza się podłączonym do sieci komputerem, serwerem lub RaspberryPi.

Masternode Dash

Kryptowaluta Dash koncentruje się na anonimowości i szybkości transferu. Opinie inwestorów o Dash były bardzo pozytywne przez ostatnie miesiące, aż do 2018

Najpopularniejszą kryptowalutą, ktora wymaga masternodów jest Dash. Jest to stary projekt z fokusem na prywatności, opisywany już przez nas w przeglądzie kryptowalut z potencjałem inwestycyjnym. Masternode kryptowaluty Dash wymaga sporej inwestycji w wysokości ponad $100k. Zwrot z inwestycji w skali roku wynosi około 6%.

Inne projekty masternode

Na pierwszy plan wydaje się wychodzić projekt Helium. Jest to połączenie Internet of Things z blockchainem, osadzony w realnym świecie. Projekt jest na etapie zbierania danych z urządzeń, rozlokowanych na całym świecie. Cena tokenów HNT sporo wzrastała, więc de facto wystarczyło kupić je na giełdzie i trzymać. W długim terminie jednak wartość projektu zależy od wspierających użytkowników.

Mniejsze projekty pozwalają na tańsze wejście w inwestycję. Divi umożliwia postawienie masternoda za $6k, zwrot jest potencjalnie dwucyfrowy (16%).

Horizen (ZEN-42) pozwala na wejście za ok. $400 ze zwrotem ok. 9%.

Nuls (Staking) można włączyć za ok. $900 ze zwrotem ponad 10%.

Listę masternodów wraz z podstawowymi danymi dotyczącymi opłacalności można sprawdzić na stronie masternode.online.

Nową opcją jest utrzymywanie węzła nowego projektu z wielkim potencjałem, Polkadot. Jest to jednak spore wyzwanie od strony technicznej i nie jest polecane początkującym użytkownikom.

Ryzyko zarabiania pasywnego na kryptowalutach

Jak wycenić ryzyko w metodach zarabiania pasywnego na kryptowalutach? Z pewnością należy wziąć pod uwagę ryzyko spadku ceny instrumentu, w którym zarabiamy. Jeśli kryptowaluta, którą stakujemy na 10% rocznie spadnie o 50%, osiągamy słaby rezultat. Mamy jeszcze inne podstawowe ryzyka:

  • możemy popełnić błąd w konfiguracji lub transferze środków, który pozbawi nas zysków,
  • warunki, na których składamy kryptowalutę w depozyt mogą obrócić się przeciwko nam, chociażby w postaci lock-up, czyli okresu, na który decydujemy się zamrozić środki bez możliwości ich wyciągnięcia (jak w przypadku stakingu na giełdach lub kryptowaluty Aave),
  • trzymanie środków na giełdach,
  • inwestowanie w projekty z wątpliwą ścieżką aprecjacji, czyli potocznie mówiąc ryzyko scamu.

Warto zadać sobie pytanie przed wyborem projektu pasywnego dochodu. Czy rozumiem zawarte w planie ryzyka i czy je akceptuję? Jeśli tak, warto schylić się po dodatkowy zarobek.

Jakie metody zarabiania pasywnego na kryptowalutach polecacie? Napiszcie w komentarzu i podzielcie się artykułem w mediach społecznościowych.

Najnowsze artykuły

Dowiedz się więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź nas na facebooku!